Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31595 odpowiedzi na ten temat

#22641 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 09:28

Przeczytać uważnie rozporządzenie  :)

Edytowany przez freetaxi, 20 lipiec 2015 - 09:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 21:36
  •  

#22642 Share brasileiro25

brasileiro25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 10:24

Gdzie znajde wniosek do wydrukowania na MR 2015 ? Są już aby sobie zacząć wypełniać ? Na stronie ARiMR jest na rok 2014 i nie wiem czy ten czy jakiś nowy na 2015 ? 

#22643 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 10:25

Nie ma jeszcze wniosku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#22644 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 10:46

skoro 20 mają zacząć przyjmować wnioski to powinni to dziś oficjalnie ogłosić dobrze myślę?

taksamo powinni szybko uaktualnić listę ze starego naboru

#22645 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 10:50

Przecież to już oficjalny komunikat.

#22646 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 10:53

Agencja udostępnia formularz wniosku o płatność oraz wzory oświadczeń dołączanych do wniosku o płatność najpóźniej w dniu rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

#22647 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 11:01

faktycznie teraz przeczytałem na stronie arimr to jak ogłosili nowy nabur stary pewnoe zamiotą pod dywan i przesunięć nie będzie

#22648 Share bartekmyx62

bartekmyx62

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 11:13

Pewnie przesunięcie będzie przed 20 sierpnia tak żeby sytuacja była jasna dla wszystkich.

#22649 Share TomaszWsik

TomaszWsik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 11:22

Kloego freetaxi jak rozumieć  zmianę ,że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, lecz nie wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o premię.

#22650 Share podjadacz

podjadacz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 11:55

Najlepiej jak by zaktualizowali tę listę w tym tygodniu a jeszcze lepiej jak by ukazała się jeszcze dzisiaj :)

bla bla bla :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#22651 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 12:51

No i teraz się zacznie :)

Mam pytanie odnośnie progu 15 punktów:

-czy po przekazaniu mi przez rodziców 14 ha z budynkami na własność mogę od nich formalnie wydzierżawić kolejne 17 ha? Czy dzięki temu otrzymam wtedy  te max 5 punktów za powierzchnię gospodarstwa? (14+17-10,48)x0,25

-jedna z działek,którą miałbym wydzierżawić (17ha) jest jeszcze "obciążona" zobowiązaniami z modernizacji 2007-13. Czy rodzice mogą mi ją wydzierżawić bez żadnych konsekwencji i formalności, czy też muszę zgłaszać to do ARiMR?

-jakie dodatkowe szkolenia i usługi doradcze będą punktowane: kurs na opryskiwacz, kombajn itp. czy też coś innego wymyślili?

-czy z premii będę mógł sfinansować zakup jałówek hodowlanych i czy zaliczone zostanie to do postępu biologicznego?

Edytowany przez kamil18fmr, 20 lipiec 2015 - 13:17.

#22652 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 13:30

Ciekawe kiedy lista na stary nabor sie uaktualni bo nie wiadomo co to robic ....

#22653 Share podjadacz

podjadacz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 14:04

kamil18fmr jeżeli chodzi o stary nabór no punktacja się już nie zmieni nawet jak byś wykupił czy tam wydzierżawił te hektary

bla bla bla :)

#22654 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 14:08

Kolego freetaxi czy jeśli przejmę gospodarstwo obciążone zobowiązaniami z modernizacji to stanę się już kierującym czy jeszcze nadal będę urządzającym?

#22655 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 14:08

§ 4. 1. Uznaje się, że osoba fizyczna rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, jeżeli stała się właścicielem lub weszła w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

2. Jeżeli urządzanie gospodarstwa:

1) rozpoczyna osoba niepełnoletnia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości;

2) rozpoczyna się w wyniku dziedziczenia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, chyba że dziedziczy osoba niepełnoletnia – wówczas okres ten jest liczony od dnia uzyskania przez nią pełnoletniości.

- Nie rozumiem tego zapisu. Do tej pory jak rozmawiałem z ludźmi którzy orientują się w przepisach to mówiono mi, że jeżeli mam jakąś część gospodarstwa w drodze spadku, jestem pełnoletni, a się uczę to w niczym mi to nie przeszkadza. Jestem już pełnoletni od 16 miesięcy i się uczę w szkole średniej, nie składałem żadnych dokumentów do urzędów i wniosków o dopłaty, bo dysponuje tym mama. Raz złożyłem podpis na wniosku o zwrot akcyzy, bo w gminie wymagali czy to jest uważane za urządzenie gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy pomimo tego że chodzę do szkoły?

- I druga spraw o co chodzi z tym 1 ha bo czytam to rozporządzenie przeglądam kartki i już nie wiem. Czy w dniu składania wniosku mam mieć ziemie na siebie czy mam być ''czysty''?

- Mówiono kiedyś, że osoba przekazująca gospodarstwo na rzecz Młodego Rolnika otrzyma 120% dopłat do 2020 roku wypłaconych jednorazowo czy to prawda?

Edytowany przez gabrysiek, 20 lipiec 2015 - 14:12.

#22656 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 14:23

kamil18fmr jeżeli chodzi o stary nabór no punktacja się już nie zmieni nawet jak byś wykupił czy tam wydzierżawił te hektary

chodzi mi o nowy nabór 2014-2020

#22657 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 14:37

Sss czekam na info z ARiMR właśnie w takim przypadku. Kamil18fmr jakie województwo?

Edytowany przez freetaxi, 20 lipiec 2015 - 14:38.

#22658 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 14:59

-czy po przekazaniu mi przez rodziców 14 ha z budynkami na własność mogę od nich formalnie wydzierżawić kolejne 17 ha? Czy dzięki temu otrzymam wtedy  te max 5 punktów za powierzchnię gospodarstwa? (14+17-10,48)x0,25
-jedna z działek,którą miałbym wydzierżawić (17ha) jest jeszcze "obciążona" zobowiązaniami z modernizacji 2007-13. Czy rodzice mogą mi ją wydzierżawić bez żadnych konsekwencji i formalności, czy też muszę zgłaszać to do ARiMR?

Po pierwsze aby dostać pomoc musisz mieć przepisaną ziemię przed złożeniem wniosku. W dodatku punktacja za ziemię zależy w jakim województwie mieszkasz i czy średnia krajowa jest większą niż wojewódzka czy mniejsza.

W przypadku gdy średnia wojewódzka jest mniejsza od krajowej to dostaniesz punkty za ziemię dopiero za hektary powyżej średniej krajowej np. średnia krajowa wynosi 10,48 ha to punkty dostajesz od tych 10.48 ha. Gdy  średnia wojewódzka jest większa od krajowej to dostajesz punkty za hektary powyżej średniej wojewódzkiej. Dodatkowy zapis mówi, że młody rolnik tworząc nowe gospodarstwo musi mieć 70 % gruntów rolnych na własność więc jeśli dostaniesz 14 ha i 17 w dzierżawe to nie spełnisz tego warunku i możesz nie otrzymać w ogóle pomocy albo dostaniesz mniej punktów za ziemie tzn powyżej 14 ha do 20 ha ale nie wiem jak będzie do tego podchodzić agencja. W dodatku problem polega na tym, że rodzice muszą uzyskać zgodę od agencji o zamiarze wydzierżawienia takiego grunt objętego programem.

-jakie dodatkowe szkolenia i usługi doradcze będą punktowane: kurs na opryskiwacz, kombajn itp. czy też coś innego wymyślili?

Rozporządzenie mówi o 

2) informacje o:

a) udziale w szkoleniach lub

B) korzystaniu z usług doradczych, lub

c) udziale w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych, lub

d) prowadzeniu działań w zakresie przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, lub

e) prowadzeniu działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, lub

f) uczestnictwie w unijnym systemie jakości, o którym mowa w art. 16 rozporządzenia nr 1305/2013, lub krajowym systemie jakości, o którym mowa w działaniu „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych” objętym Programem

– jeżeli wnioskodawca planuje realizację tych działań.

§ 4. 1. Uznaje się, że osoba fizyczna rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, jeżeli stała się właścicielem lub weszła w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

2. Jeżeli urządzanie gospodarstwa:

1) rozpoczyna osoba niepełnoletnia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości;

2) rozpoczyna się w wyniku dziedziczenia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, chyba że dziedziczy osoba niepełnoletnia – wówczas okres ten jest liczony od dnia uzyskania przez nią pełnoletniości.

- Nie rozumiem tego zapisu. Do tej pory jak rozmawiałem z ludźmi którzy orientują się w przepisach to mówiono mi, że jeżeli mam jakąś część gospodarstwa w drodze spadku, jestem pełnoletni, a się uczę to w niczym mi to nie przeszkadza. Jestem już pełnoletni od 16 miesięcy i się uczę w szkole średniej, nie składałem żadnych dokumentów do urzędów i wniosków o dopłaty, bo dysponuje tym mama. Raz złożyłem podpis na wniosku o zwrot akcyzy, bo w gminie wymagali czy to jest uważane za urządzenie gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy pomimo tego że chodzę do szkoły?

- I druga spraw o co chodzi z tym 1 ha bo czytam to rozporządzenie przeglądam kartki i już nie wiem. Czy w dniu składania wniosku mam mieć ziemie na siebie czy mam być ''czysty''?

- Mówiono kiedyś, że osoba przekazująca gospodarstwo na rzecz Młodego Rolnika otrzyma 120% dopłat do 2020 roku wypłaconych jednorazowo czy to prawda?

Niestety ale już przekroczyłeś termin 12 miesięcy więc już nie łapiesz się na wsparcie.

Edytowany przez danield28, 20 lipiec 2015 - 15:04.

#22659 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 15:09

danield28 i freetaxi - chodzi mi o mazowieckie (średnia 8,55ha).

danield28

a nie chodzi tu przypadkiem o to, że własnością musi być 70% minimalnej powierzchni gospodarstwa? w tym wypadku 70% z 8,55ha?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#22660 Share JoannaH

JoannaH

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 15:38

Agencja udostępnia formularz wniosku o płatność oraz wzory oświadczeń dołączanych do wniosku o płatność najpóźniej w dniu rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Agencja udostępnia formularz wniosku o przyznanie pomocy, formularz wniosku o płatność, wzór biznesplanu
oraz wzory oświadczeń dołączanych do wniosku o przyznanie pomocy oraz do wniosku o płatność nie później niż w dniu
podania do publicznej wiadomości ogłoszenia

Wniosek już jest na stronie

http://www.arimr.gov...h-rolnikow.html