Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

31555 odpowiedzi na ten temat

#21321 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 13 maj 2015 - 20:00

Witam.

W grudniu spełniłem wymogi z wniosku MR, otrzymałem wypłatę pomocy i zakupiłem maszyny zgodnie z założeniem.
W gospodarstwie mam 8 h dzierżawy na podstawie zaakceptowanych przez agencję umów oraz 10 h swojego.
Obecnie moi rodzice chcą przejść na emeryturę i przepisać na mnie i brata (nie rolnika) po 5 h na głowę.
Wobec powyższego chciałem zamienić niewygodne dzierżawy (właściciel już zapowiedział że mi ją wypowiada z rocznym ustawowym wyprzedzeniem) i w to miejsce włączyć 5 h własności od rodziców i 5 h dzierżawić od brata.
Napisałem o zmianę działek do agencji a w odmownej odpowiedzi dostałem uzasadnienia że przekroczyłem termin 180 dni na zmianę powierzchni zgodnie z paragrafem (21ust1 punkt 5.1) rozporządzenia.
W przypadku beneficjentów, którym wydano decyzję o przyznaniu pomocy z zastrzeżeniem dopełnienia, w terminie 180 dni od dnia doręczenia tej decyzji, warunku określonego w § 15 ust. 3 pkt 1, dyrektor oddziału regionalnego Agencji wyraża zgodę na zmianę założeń biznesplanu w zakresie powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym pod warunkiem, że:
1) beneficjent wystąpi do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, nie później niż w terminie 180 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy;

Faktycznie termin ten przekroczyłem, ale sądziłem że to bez znaczenia skoro powierzchnia zostanie zachowana a nawet się zwiększy.

Co mogę jeszcze zrobić żeby zmienić te działki, może powołać się na par. (22ust1 punkt 1a) odnośnie siły wyższej jaką jest rozwiązanie umowy dzierżawy z przyczyn niezależnych od beneficjenta?

Ponadto jeżeli teraz powiększę gospodarstwo (rok bazowy) w za rok odpadnie mi 8 ha dzierżawy to będzie problem z nadwyżką w roku 5 w stosunku do bazowego.
Planuje pojechać do agencji żeby porozmawiać w tej sprawie, ale na co się powołać?
Bardzo proszę o wszelką radę i z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Na jakiej podstawie chce Ci właściciel wypowiedzieć umowę, skoro jest ona na czas określony?

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 22:03
  •  

#21322 Share gabrysiek

gabrysiek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów

Napisany 13 maj 2015 - 20:55

To teraz to już tylko czekać na ostateczny termin naboru?

Obok nagłówka rozporządzenia jest słowo projekt co to oznacza?

#21323 Share geo2

geo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 294 postów

Napisany 13 maj 2015 - 21:55

odnośnie podmiany działek z dzierżawy na własność.

też chcę zrezygnować z jednej dzierżawy i zastąpić ją tylko własnością o większej powierzchni.

dzwoniłem do agencji i poinformowano mnie, żeby wysłać pismo jak już będę miał własność, razem z aktami.

czy arimr może odmówić takiej zmiany? jak widać koledze wyżej odmówili, tyle że nic formalnie nie zrobił, a jak ja wyśle akty to co wtedy??  

Edytowany przez geo2, 13 maj 2015 - 22:01.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#21324 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 13 maj 2015 - 22:30

@pablo21 jak masz 7,5 ha na własność to możesz mieć do tego 2,25 ha dzierżawy zaliczone tylko bo 30 % z 7,5 ha tyle daje właśnie więcej do punktacji nie zaliczą. Była u mnie na uczelni firma consultingowa i praktycznie wszystko co mówili o młodym sie pokrywa z projektem. Takie działanie ma ograniczać powstawanie "sztucznych" gospodarstw jak wcześniej gdzie rodzice przepisali coś tam i młody kase dostał na sprzęt który i tak był u obu używany. Na jedno to dobre na drugie nie koniecznie. W tym albo przyszłym tygodniu będe już załatwiał papiery żeby mieć gospodarstwo na Siebie.

#21325 Share falcon83p

falcon83p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów

Napisany 14 maj 2015 - 07:10

Na jakiej podstawie chce Ci właściciel wypowiedzieć umowę, skoro jest ona na czas określony?

Na takiej że mu za granicą na saksach nie poszło i chce sam obrabiać ziemię, w umowie dzierżawa  jest na10 lat, ale nie ma nic co do sposobu rozwiązania poza odesłaniem do KC, którego przepisy dają możliwość jednostronnego wypowiedzenia z rocznym wyprzedzeniem.

W umowie miałem zapis że "właściciel nie wypowie umowy przez 6 lat" ale agencja nakazała go usunąć aneksem przed wypłatą pomocy.

#21326 Share porzeczka

porzeczka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 14 maj 2015 - 08:09

@pablo21 jak masz 7,5 ha na własność to możesz mieć do tego 2,25 ha dzierżawy zaliczone tylko bo 30 % z 7,5 ha tyle daje właśnie więcej do punktacji nie zaliczą. Była u mnie na uczelni firma consultingowa i praktycznie wszystko co mówili o młodym sie pokrywa z projektem. Takie działanie ma ograniczać powstawanie "sztucznych" gospodarstw jak wcześniej gdzie rodzice przepisali coś tam i młody kase dostał na sprzęt który i tak był u obu używany. Na jedno to dobre na drugie nie koniecznie. W tym albo przyszłym tygodniu będe już załatwiał papiery żeby mieć gospodarstwo na Siebie.

jest wiekszy problem , wg nowych zasad liczą punkty dopiero powyzej sredniej w wojewodztwie, takze w zachodnio - pomorski nawet jak ktos ma 28 ha na wlasnosc to nadal ma 0 punktów, w innych tez jest ciezko , w wojewodztwach gdzie srednia jest mniejsza niz ogolnokrajowa punkty naliczaja dopiero powyzej sredniej krajowej i tylko 0,25 za ha , max 5 punktow, a w sumie zeby startowac trzeba miec 15.
przynajmniej tak to zrozumialam.
Punkty dla wszystkich beda nalicza e dopiero powyzej powierzchji 10,48 ha

#21327 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 14 maj 2015 - 08:46

Osiągnięcie tych 15 punktów będzie bardzo ciężkie policzyłem swoje tak mniej więcej wyszło mi 12.80 do osiągnięcia 15 daleka droga  :(

projekt oznacza że możliwe są zmiany to są dopiero konsultacje do zatwierdzenia tego projektu jeszcze trochę czasu upłynie 

Edytowany przez szczypka, 14 maj 2015 - 08:53.

#21328 Share donkamillo

donkamillo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 14 maj 2015 - 10:16

są jeszcze jakieś realne szanse że dorzucą jakąś pulę pieniędzy do poprzedniego naboru? szczerze mówiąc to tylko na to liczę bo te 15 pkt ciężko osiągalne, jak sobie wyliczyłem tak obiektywnie to mi wyszło trochę ponad 15 ale jak oni będą oceniać to jeszcze nikt nie wie.

#21329 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 14 maj 2015 - 11:08

wiecie co to jest ten plan nawozowy pierwsze o tym słyszę i nie wiem o co w tym chodzi dają za to 2 pkt warto zrobić

#21330 Share KrzysiekDywan

KrzysiekDywan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 maj 2015 - 13:41

kiedy nawoziłeś co ile itp 

kiedy nawoziłeś co ile itp 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21331 Share SZKOPSSON

SZKOPSSON

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 14 maj 2015 - 14:53

i musisz robić co roku badania gleby żeby stwierdzić czego w glebie brakuje i czy nie przesadziłeś z jakiś składnikiem. Ja osobiście bym się w to nie pchał bo to zbędne koszta, zwłaszcza jak ktoś ma dużo działek.

Edytowany przez SZKOPSSON, 14 maj 2015 - 14:54.

#21332 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 14 maj 2015 - 16:07

Nie nie nie to jest wbrew rozsadnemu myśleniu i wbrew interpretacji tego zapisu, powierzchnia minimalna to jedno a powierzchnia gospodarstwa na wniosku to drugie i to są dwie całkiem inne rzeczy. Gdyby było tak jak mówisz to młodego przy tej punktacji dostało by kilkaset osób na cały kraj. Dzierżawy liczyły się i liczyć się będą i mnie nie przekonasz tym że przy kilkudziesięciu ha umów dzierżawy z data pewna zalicza mi 10 ha do funduszy bo to jest śmieszne i do podważenia z której strony by nie patrzeć :-) bo co z biznes plan wpisze zakup ciągnika 130Km który z modernizacji według przepisów mogę dostać a w papierach na młodego będę miał zaliczone 10ha tak samo na kredyty preferencyjne będę miał powiedzmy 4razy większy areał niż zaliczony do młodego rolnika?
Do tego w moim przypadku nie miałbym możliwości osiągnąć 13 tys euro dochodu, i taki młody rolnik dał by szanse tylko ludziom który od kilkunastu lat mają dużo ha na siebie a nie tym którzy chcą się rozwinąć.

Edytowany przez pablo21, 14 maj 2015 - 16:40.

#21333 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 14 maj 2015 - 16:40

Na takiej że mu za granicą na saksach nie poszło i chce sam obrabiać ziemię, w umowie dzierżawa  jest na10 lat, ale nie ma nic co do sposobu rozwiązania poza odesłaniem do KC, którego przepisy dają możliwość jednostronnego wypowiedzenia z rocznym wyprzedzeniem.

W umowie miałem zapis że "właściciel nie wypowie umowy przez 6 lat" ale agencja nakazała go usunąć aneksem przed wypłatą pomocy.

Przepisy KC dają możliwość rozwiązania umowy na czas określony w 3 przypadkach. Rozwiązanie za zgodą stron, nie płacisz czynszu lub użytkujesz pola niezgodnie z umową. Inaczej nie ma szans. Roczny tryb wypowiedzenia dotyczy umów na czas nieokreślony. 

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#21334 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 14 maj 2015 - 17:03

Tak nam to na uczelni firma consultingowa z Lublina wyjaśniała, wtedy to było w projekcie jeszcze, euro agro consulting dokładnie, możliwe jest że coś się zmieniło. Dzwoń pytaj

#21335 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 14 maj 2015 - 17:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Narazie to chyba zostaje poczekać jeszcze trochę bo nawet te firmy na dobrą sprawę interpretują to jak chcą o o błąd nie trudno przy tych rozporządzeniach. A ja jestem uparty i na chwilę obecną będę się upierał przy tym że racja leży po mojej stronie. Bo gdyby było tak jak mówisz rozporządzenie mówiło by o powierzchni gospodarstwa a nie wprowadzało pojęcie powierzchnia minimalna gospodarstwa i odnosiło się do niego często a w rozporządzeniu występuje też sama powierzchnia gospodarstwa wiec uważam że to dwie różne rzeczy. Ale nawet te minimalne 70% że średniej krajowej lub wojewódzkiej na własność to już będzie w wielu przypadkach dużo nie omówiąc już o punktacji progu dochodu i zwiększeniu go o 10 procent.

#21336 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 14 maj 2015 - 17:31

O zwiększenie progu o 10 % to akurat myślę że żaden problem, problem w wielu przypadkach będzie przeskoczyć 15 ptk.

#21337 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 14 maj 2015 - 17:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ja bym się tymi 15 nie przejmował narazie bo to nic pewnego i na pewno to pójdzie w dół ostatnio był próg 7pkt przy innej punktacji ale jednak dużo niższy.

#21338 Share Piotrek6911

Piotrek6911

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:19

Mam pytanie w ziznes planie mam wpisane modernizacja obory na opasy za podaną kwotę i czy jak zrobie za część tych pieniędzy odprowadzenie ścieków czy to przejdzie ??

#21339 Share szczypka

szczypka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:21

W to że obniżą próg poniżej 15 pkt to wątpię modernizacja gospodarstw też będzie wyśrubowana ogólnie ciężko będzie cokolwiek dostać jakieś dofinansowanie tylko najwięksi coś dostaną ale też będą mieli spore problemy 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21340 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 14 maj 2015 - 20:50

Ja też jestem takiego zdania jak Pablo21 a jak będzie to się okaże niebawem.