Skocz do zawartości

Trwają prace konserwacyjne. Logowanie jest zablokowane.
Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)


32723 odpowiedzi na ten temat

#14881 Share k0b

k0b

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 363 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:02

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

niektórzy się dziwią że ze sporą ilością ha nie załapali się mieszkając np w zachodniopomorskim, czy kujawsko-pomorskim itd. podpowiadam im tyko żeby się nie dziwili, bo zasady tego naboru były tak skonstruowane, żeby większość przyznanych premii trafiło do wybranych województw. Temat ma 744 stron, i jak widać nie każdy czytał to co napisałem 15 stron temu.

nawet zasada naliczania punktów za bezrobocie w odniesieniu do powiatów w województwie, a nie w kraju działa na niekorzyść województw o wysokiej średniej powierzchni gospodarstwa(tam bezrobocie jest zwykle dużo wyższe). Mam 25% bezrobocie i tylko ok 3 pkt za to, w takim mazowieckim miałbym spokojnie 5 pkt.

bezrobocie w zachodniopomorskim: 18,7%, - przyznanych premii - 90
bezrobocie w mazowieckim: 11,4% - przyznanych premii 1100
bezrobocie w kraju: 13.5%

jeżeli w kwestii bezrobocia konkuruje punktowo wewnątrz województwa, ot dlaczego konsekwentnie również nie pod względem powierzchni gospodarstwa? - w tym przypadku powinna być koperta na każde województwo.

i analogicznie, jeżeli konkuruje w skali kraju pod względem powierzchni, to dlaczego nie jest tak z bezrobociem?


Bezrobocie jest tak samo liczone w każdym województwie. Co z tego, że masz 25% jak są powiaty o bez. załóżmy 30%. Liczy się miejsce i wys. bezrobocia i to przeliczają tak samo na cały kraj. W moim powiecie bezrobocie to ponad 25%, miejsce bodajże 4 czy 5 na ok. 42 powiaty i co? nie mam nawet 3pkt. 2 z hakiem, więc gdzie jest moje 5pkt?
A co do założeń to może chodzi właśnie, aby wspierać te małe gospodarstwa po 5 czy 10ha tak aby i one były konkurencyjne.

Edytowany przez k0b, 18 sierpień 2014 - 13:04.


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 12:43
 •  

#14882 Share Hoaming

Hoaming

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 56 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:18

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

Bezrobocie jest tak samo liczone w każdym województwie. Co z tego, że masz 25% jak są powiaty o bez. załóżmy 30%. Liczy się miejsce i wys. bezrobocia i to przeliczają tak samo na cały kraj.

jeszcze raz wytłumaczę...
jeżeli są województwa takie jak mazowieckie z 11.5 % bezrobocia i 22.5% w kujawsko-pomorskim i w każdym z województw średnia puntów to 2.5pkt to gdzie jest tutaj premiowanie regionów o wyższym bezrobociu?

W moim powiecie bezrobocie to ponad 25%, miejsce bodajże 4 czy 5 na ok. 42 powiaty i co? nie mam nawet 3pkt. 2 z hakiem, więc gdzie jest moje 5pkt?w jakim województwie? bo nie chce mi się wierzyć

A co do założeń to może chodzi właśnie, aby wspierać te małe gospodarstwa po 5 czy 10ha tak aby i one były konkurencyjne.


konkurencyjne wobec kogo? francja i niemcy to gospodarstwa ok 40 ha, całą unia europejska to też daleko od 10 ha. Te gospodarstwa 15-25 mają jeszcze jaką szansę na konkurencyjność, ale nie jeżeli zamiast nich mikrogospodarstwa po 10ha będą konsumowały środki unijne przeznaczone na rozwój.

traktowanie MR jako zasiłku socjalnego to jakieś nieporozumienie.

Edytowany przez Hoaming, 18 sierpień 2014 - 13:19.


#14883 Share damianzbr

damianzbr

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4072 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:26

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

Widzisz, próbowaliśmy to zrobić - niestety ty za 21 ha masz 16 pkt a my 8
nic to - z przejmowaniem trzeba czekać do 2015:)

szkoda tylko że rynek i tak zmusi te małe niewyspecjalizowane gospodarstwa do rezygnacji z uprawy ziemi - to tylko kwestia czasu

Pisanie ty czy my jest nie poprawne zwłaszcza że rozmawiamy o kraju w którym różnica między poszczególnymi regionami wynosi 180 stopni.
W województwie gospodarstwo poniżej średniej nie ma perspektyw do rozwoju przez co nie podejmuje takiej próby i nie skorzysta z MR. Ta definicja na ogół pasuje do każdego województwa. Wspomniałeś o sobie kilka słów, przez co wnioskuję że odstajesz od tej definicji bo mimo przeciwwskazań próbujesz się rozwijać. Oczywiście w każdym regionie są wyjątki i znajdzie się ktoś kto będzie rwał się z motyką na słońce lub ma jakieś inne ukryte zaplecze. Ale nie w tym rzecz, tak jak pisałem dążą do unifikacji gospodarstw i nie pozwolą aby bonusy dostawał potomek gospodarza który ma więcej niż średnią powierzchnię tylko dlatego że fikcyjnie podzielą gospodarstwo, z tego samego powodu nie będą płacić socjalu dla ludzi którzy nie są w stanie osiągnąć wzrostu powierzchni do powyżej średniej.

I to jest pierwsza kwestia, można rzec hasło przewodnie rządu - chwała rolnikom, pomoc dla nich.
Natomiast sprawa z możliwością dobrowolnego regulowania pt. jest oddzielnym aspektem, z którego mogłeś skorzystać i nikt nie miałby o to do ciebie pretensji.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 12:43
 •  

#14884 Share ziomster

ziomster

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 216 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:who cares

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) mówię wam

agencja tak ustawiła warunki żeby było dużo chętnych - w przeciwnym razie by jeszcze kasa została i to dopiero byłby problem

analogocznie będzie w PROW 2014-2020 - przez pierwsze lata będą dawać nielicznym a na koniec będą dawać każdemu kto będzie umiał narysować krowę, byle tylko wydać całą kasę:)

#14885 Share k0b

k0b

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 363 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:30

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) 1.Już odpowiadam. Odnośnie bezrobocia tak racja patrząc na całościowo np. war-maz ma większe bezrobocie od np. mazowieckiego, ale... W mazowieckim jest warszawa i daleko nic, są powiaty po 35% bezrobocia i chodzi o to, żeby wspierać te bardziej dotknięte. Co do bezrobocia, to np. zach czy war-maz ma duże ale już np. w pomorskim to się zmienia.
2.Mazowieckie, nie znalazłem tej tabelki, ale mam 2 z hakiem za bezrobocie.
3. Francja i Niemcy to nie tylko gospodarstwa 40ha, są takie państwa gdzie większość to gosp. w okolicy 15-16ha większość nie średnia! Nie, oczywiście nie socjal, masz racje sam znam dużo przypadków, ba setki gdzie dopłaty są tylko rentą a ziemia lokatą kapitału, a nawet takie gdzie nie ziemia nie jest użytkowana ale i tak jej nie kupisz. Ale 100tys. na te 10 czy 15 to więcej niż na te 30 czy 40 ha. Tu się chyba zgodzisz? A czy to będzie renta to kwestia podejścia samego rolnika, jego umiejętności wykorzystania. Można jeszcze zwiększyć wymogi, tak aby to nie był socjal ale wtedy też utrudniamy tym którzy na prawdę chcą się rozwijać, bo mogą wydać pieniądzę tylko tak ja eu chce.

#14886 Share Hoaming

Hoaming

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 56 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:32

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

Wolał byś aby nazywał się ,,zasiłek dla gigagospodarstw''.


jak dla ciebie 15ha - 25ha to giganty to współczuję.

Ojciec w pomorskim z 300 ha odpisuje synkowi 60 ha, dalej wprowadzamy twoje pomysły czyli brak podziału na średnie powierzchnie wojewódzkie cały kraj do jednego worka i to wystarczy aby kasa ominęła lubelskie, podkarpackie, mazowieckie.


piszesz bez jakiejkolwiek wcześniejszej analizy.
Zachodniopomorskie: 90 przyznanych premii
Mazowieckie: 1100 przyznanych premii
Lubelskie 1050 przyznanych premii
myślę że jeden worek to absolutna konieczność która tylko częściowo zniweluje tę przepaść stworzoną przez obecne zasady.

aktualnie premie trafiają do gospodarstw ok 10ha-15ha, gdyby worek był ogólnokrajowy ta średnia wzrosłaby do 15ha-25ha i do takich gospodarstw powinny trafić(mają szansę aby konkurować w UE)

podziału gospodarstw się nie uniknie, ale przy wymaganych 15ha-25ha powstanie mniej gospodarstw niż powstało obecnie przy tych 10ha-15ha(jest to chyba oczywiste)
z dwóch możliwości, ta jest bardziej korzystna.

W takim mazowieckim czy lubelskim aby dostać się na żółtą listę trzeba przejąć całe gospodarstwo od rodziców + kupić lub chociaż wydzierżawić na 10 lat od sąsiada.


trzeba być bardzo naiwnym żeby sądzić że 1100 premii dostaną gospodarstwa stworzone w ten sposób. Ciekawe skąd ta ziemia się tam nagle pojawi.

#14887 Share ziomster

ziomster

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 216 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:who cares

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) panowie fajnie się dyskutuje ale nie wpadajmy w nieuprzejmy ton:)

jak dla mnie to jeszcze te prawie 600 MPLN mozna uratować - wpompujcie to w rodzimy przemysł

ps. @damianzbr na Ciebie nie liczę bo polska motoryzacja już nie istnieje;)

#14888 Share Hoaming

Hoaming

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 56 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

Pisanie ty czy my jest nie poprawne zwłaszcza że rozmawiamy o kraju w którym różnica między poszczególnymi regionami wynosi 180 stopni.
W województwie gospodarstwo poniżej średniej nie ma perspektyw do rozwoju przez co nie podejmuje takiej próby i nie skorzysta z MR. Ta definicja na ogół pasuje do każdego województwa. . Oczywiście w każdym regionie są wyjątki i znajdzie się ktoś kto będzie rwał się z motyką na słońce lub ma jakieś inne ukryte zaplecze.


Żartujesz ?
Nie ma kompletnie żadnej różnicy między 2 gospodarstwami o takiej samej produkcji w Polsce (wyłączając 10% o niekorzystnym położeniu/najsłabszych gruntach).
Zapominasz też że to nie socjalizm i nie chodzi o "unifikację" gospodarstw tylko poprawienie ich konkurencyjności na wspólnym rynku, którym jest... uwaga... w najmniejszej skali Unia !
Ciekawe ile gospodarstw zostało podzielonych w mazowieckim i lubelskim dla uzyskania tych 2150(!) premii - notariusze będą sobie domy za to stawiali. Bez podziału na województwa jeżeli chodzi o punktację za powierzchnię na pewno w kraju powstałoby mniej sztucznych gospodarstw, a przez to średnia powierzchnia gruntów by efektywniej wzrosła.

10ha to w perspektywie 20 lat trupy do przejęcia, chyba że się konkretnie wyspecjalizują i zintensyfikują produkcję, ale nie zawsze uda się przeskoczyć niski potencjał.

Edytowany przez Hoaming, 18 sierpień 2014 - 14:10.


#14889 Share cebula440

cebula440

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 244 postów
 • Płeć:Kobieta

Napisany 18 sierpień 2014 - 13:49

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) nadal nic niewiadomo o przesunięciu środków z melioracji na MR ciekawe czy jeszcze dołążą czy" koniec balu panno lalu"

#14890 Share Hoaming

Hoaming

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 56 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 14:07

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) sprawdzaj stronę agencji, tak najszybciej się o tym dowiesz.
strzelam że dołożą jeszcze ponad 300mln :P

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 12:43
 •  

#14891 Share pawelol111

pawelol111

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4181 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Siedlec.

Napisany 18 sierpień 2014 - 14:27

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

10ha to w perspektywie 20 lat trupy do przejęcia, chyba że się konkretnie wyspecjalizują i zintensyfikują produkcję, ale nie zawsze uda się przeskoczyć niski potencjał.


10 ha i c360 - po godzinach można obskoczyć temat i iść do pracy kolego. 50% gospodarstw u mnie tak funkcjonuje i mają się lepiej niż ten co ma 30 krów bo kasy troche mniej ale codziennie pod ogon krowie nie zaglądają.

#14892 Share cebula440

cebula440

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 244 postów
 • Płeć:Kobieta

Napisany 18 sierpień 2014 - 14:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

sprawdzaj stronę agencji, tak najszybciej się o tym dowiesz.
strzelam że dołożą jeszcze ponad 300mln :P

oby twoje słowa były prorocze

#14893 Share ziomster

ziomster

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 216 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:who cares

Napisany 18 sierpień 2014 - 14:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

10 ha i c360 - po godzinach można obskoczyć temat i iść do pracy kolego. 50% gospodarstw u mnie tak funkcjonuje i mają się lepiej niż ten co ma 30 krów bo kasy troche mniej ale codziennie pod ogon krowie nie zaglądają.


bo są dopłaty - komu się bedzie chciało robić za koszty środków produkcji?

Panowie ciekawa sytuacja była w Szwecji zanim ta wstapiła do UE. Jak gruchneła wieść o tym że Szwecja będzie w uni i będą dopłaty do ziemi to sie wszyscy rzucili na ziemię - cena skoczyła o kilkaset %.
Jak Szwecja była już w UE i sie okazało że te dopłaty to jakieś marne grosze to ludzie na gwałt zaczeli się pozbywać ziemii za pół darmo (jak na tamte warunki) bo przecież za takie marne grosze nikt nie będzie siedział na gospodarstwie - lepsza ciepła posadka w mieście.

podobnie będzie u nas, teraz ludzie płacą jakieś chore pieniądze za ha ziemi bo liczą na dopłaty - dla nich to inwestycja. Jak dopłat nie będzie to wszscy ci "bananowi rolnicy" zaczną ją wyprzedawać bo po co im coś co nie przynosi dochodu za nic nie robienie. Cenę będzie zawyżać tylko konkurencja rolników z UE którzy już wtedy będa mogli kupić polską ziemię - ale nikt nie zapłaci za ziemię więcej niż może ona wyprodukować.

#14894 Share Chudy1217

Chudy1217

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 59 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 14:56

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dostał już ktoś decyzje panowie?

#14895 Share Maciek1091

Maciek1091

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 111 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 18 sierpień 2014 - 17:20

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Chyba o jeden dzien albo i dwa za wczesnie pytasz. Dopiero moze dzisiaj zostaly nadane

#14896 Share Chudy1217

Chudy1217

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 59 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 17:29

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Masz racje Maciek

#14897 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 3083 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Podlasie

Napisany 18 sierpień 2014 - 17:58

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

gdyby nie było się do czego czepiać to bym tego nie robił... a jest tego bardzo dużo, na tyle że nie nazwałbym już tego "czepianiem"
przyznam, że gdybym dostał oczywiście również bym odpuścił :)

ciekawe czy unia może nałożyć jakąś karę za złe rozdysponowanie środków(ktoś to na 100% kontroluje) i jakie byłoby tłumaczenie że w jednym województwie przyznano 90 premii, a w innym 1100?Kolego, wysłałeś maila w sparwie konsultacji PROW 2014-2020? A może zgłaszałeś swoje zastrzeżenia do Izby Rolniczej w tej sprawie? jeśli nie to daj spokój bo w tym momencie płaczesz nad rozlanym mlekiem. Próbuj poruszyć sprawę w nowym PROW, skoro uważasz że zostałeś pokrzywdzony. Pozdrawiam

sprzedam

Przyczepa HL6011    https://www.olx.pl/o...57-IDoNAwc.html

Przyczepa D83   https://www.olx.pl/o...57-IDp6r8t.html

 


#14898 Share wernicjusz

wernicjusz

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 18:20

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Ten lament będzie trwał do czasu zwiększenia puli na MR.
Ale potem będą inni... .
Zrzędzący tak czy siak będą.

#14899 Share Jacek098

Jacek098

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 29 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 18:38

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Wlasnie przeczytalem, ze Sawicki dolozyl 120mln. Prawda ?
http://www.farmer.pl/fakty/polska/sawicki-dodatkowe-120-mln-zl-dla-mlodych-rolnikow,51836.html

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 12:43
 •  

#14900 Share wernicjusz

wernicjusz

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 88 postów

Napisany 18 sierpień 2014 - 18:42

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Doczytaj przeznaczy czytaj może dołoży (możliwe, że troochę więcej) ale jeszcze nie pokusił się o jakieś formalności... .

Podobne tematy wsparcie dla młodego rolnika dofinansowanie młody rolnik

Tylko na agroFakt.pl: Czas na wnioski od młodych rolników zobacz »