Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

32551 odpowiedzi na ten temat

#901 Share pawelek

pawelek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 21 lipiec 2010 - 18:52

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) oczywiście, ze da się obejść :)
Nabór rozpocznie się 17.08.10. Załóżmy, że tego dnia złożysz wniosek. Po tym czasie Prezes ARiMR ma 90 dni na podjęcie decyzji (podstawa prawna:§15 pkt 2 rozporządzenia). Ale gdyby się pospieszył (w co wątpię) to i tak dasz rade. Zakładając, ze decyzje otrzymasz w październiku to od tego czasu masz 180 dni na przejecie gospodarstwa i dopełnienie wszelkich formalności. Czyli dasz radę w kwietniu. trzeba tylko liczyć na opieszałość Pana prezesa :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 07:43
  •  

#902 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 21 lipiec 2010 - 20:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) A jeśli nie będzie opieszały to możesz zawiesić wniosek nawet na 18 miesięcy

#903 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 lipiec 2010 - 22:17

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam mam trochę wątpliwości odnośnie programu młody rolnik na rok 2010 i mam nadzieje ,że użytkownicy portalu agrofoto pomogą rozwiać pare nurtujących mnie kwestii. Sprawa przedstawia się tak: rodzice posiadają 29 hektarowe gospodarstwo w całości na własność beż dzierżaw itp. planują przepisać je na mnie i szwagra jednocześnie chcą skorzystać z rent strukturalnych a mieszkamy w wielkopolsce więc nie wiem czy posiadamy wystarczająca ilość ziemi aby skorzystać z tych programów ( 2x młody rolnik i renta strukturalna dla rodziców). Odnośnie wykształcenia w moim przypadku nie ma problemu gdyż ukączyłem technikum rolnicze ,a z kolei mój szwagier technikum ekonomiczne o specjalizacji rachunkowość rolna i w tym przypadku mam wątpliwości czy to aby na pewno kwalifikujące go wykształcenie. Ostatni problem to konieczność składek w krusie gdyż szwagier aktualnie jest w zusie i istnieje obawa ,że w przyszłości będąc w krusie trudniej będzie mu znaleść prace lub ew. założyć firme wiecie jak to wygląda? słyszałem ,że będąc w krusie możliwa jest praca na umowe zlecenie ale czy to prawda i tylko jedyna możliwość? będę wdzięczny za wszelką pomoc, pozdrawiam użytkowników forum.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#904 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 23 lipiec 2010 - 05:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Co mi wiadomo nie mozna gospodarstwa przepisac na dwe osoby, albo jeden bierze wszystko albo nie dostaniecie renty, A szwagier powinien miec tzw staz w gospodarstwie, wiec raczej dwaj nie dostaniecie kasy z unii, mozesz ty dostac a szwagier raczej nie ale moge sie mylic, bo z tych przepisów tak ja wywnioskowałem :)
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#905 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 09:37

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Chyba ze rozdziela gospodarstwo np po połowie jedną część na Ciebie a drugą na szwagra, pytanie wtedy czy łapiecie się na MR

#906 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 11:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dokładnie tak luki15146 na dwóch ponieważ minimalna powierzchnia na młodego rolnika wynosi 10,15ha a na rentę strukturalną 6ha wiec całe 29 ha wystarczy. Wacek21 czy był taki przepis mówiący o tym ,żę nie jest promowane przepisywanie gospodartwa na 2 ? o ile pamiętam to dążą do tego aby scalac tzn. powiekszać średnią powierzchnie gospodarst o to Ci chodzi? tyle ,że my napewno będziemy uprawiać prawie same warzywa , które się uwzględnia w płodozmianie w wniosku o MR wiec ekonomiczna żywotnośc gospodarstwa nie będzie mała tylko nie wiadomo czy bardziej się kierują powierzchnia czy ESU..

#907 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 12:24

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) wydaje mi sie ze bardziej ESU, powierzchnie w ciągu 3 lub 5 lat(nie pamiętam dokładnie) możesz wyrównać tzn dociągnąć do średniej jaka jest potrzebna

#908 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 16:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witajcie
Mam pytanie odnoscie Młodego rolnika otóż to czy majac niecałe 11ha moge starac sie o premie ??
Zaznaczam iz wszystko jest wlasnie w trakcie przepisu w sadzie poniewaz zmarł moj tato ktory nie pozostał testamentu i jak zrobimy tak iż przepis zrobimy na mnie czy moge starac sie o dotacje z UE ??
mamy ok. 20szzt bydła
6lat temu robilismy rowniez płyte obornikową
jestesmy dostawcami mleka około 3tys litrow miesiesznie

#909 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 19:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dowiedz się dokładnie, bo najczęściej tak jest że najpierw składa się wniosek a póżniej przepisywana jest ziemia, w przypadku spadku są trochę inne zasady ale musisz dokładnie się temu przyjrzeć, nabór rusza 17 sierpnia.

#910 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 19:50

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) wydaje mi się ze masz dość spore szanse, a jak z wykształceniem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#911 Share Boniek

Boniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 23 lipiec 2010 - 23:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czy żywotność ekonomiczna gospodarstwa w chwili przejmowania ma znaczenie przy przyznawaniu MR?
Forza JUVE!!!

#912 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 06:45

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Myśle ze z wykształcenie nie bedzie problemu ponieważ
studuje dzinnie ELEKTROTECHNIKE
i zaocznie policealne studium architektury krajobrazu i wydaje mi sie ze ten kierunek wlasnie klasyfikuje sie w ramach wyksztalcenia rolniczego

A jeszcze jedno po tym przepisie jak otrzymam decyzje założmy pozytywna i otrzymam pieniaze to przez jaki czas musze posiadac to gospodarstwo poniewaz mam jeszcze 3rodzenstwa i przepis na mnie bedzie w sensie tylko na papierku a w rzeczywistości matka bedzie zarzadała gospo. i to wlasnie ona na stare lata powie mi komu mam owe gost przepisac mama ma 44lata i Krus nadal by sie jej opłacało co o ty m sadzicie??

#913 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 06:52

Dowiedz się dokładnie, bo najczęściej tak jest że najpierw składa się wniosek a póżniej przepisywana jest ziemia, w przypadku spadku są trochę inne zasady ale musisz dokładnie się temu przyjrzeć, nabór rusza 17 sierpnia.

Ale na pewno pewne jest że 17 sierpnia rusza młody rolnik :) ?? bo kogo ja w agencji czy jakims urzędzie nie zapytam to nik nic nie wie :)

#914 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1013 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 08:35

Myśle ze z wykształcenie nie bedzie problemu ponieważ
i zaocznie policealne studium architektury krajobrazu i wydaje mi sie ze ten kierunek wlasnie klasyfikuje sie w ramach wyksztalcenia rolniczego

A jeszcze jedno po tym przepisie jak otrzymam decyzje założmy pozytywna i otrzymam pieniaze to przez jaki czas musze posiadac to gospodarstwo poniewaz mam jeszcze 3rodzenstwa i przepis na mnie bedzie w sensie tylko na papierku a w rzeczywistości matka bedzie zarzadała gospo. i to wlasnie ona na stare lata powie mi komu mam owe gost przepisac mama ma 44lata i Krus nadal by sie jej opłacało co o ty m sadzicie??

Jeżeli dostaniesz pozytywna decyzje o przyznaniu premi to masz 180 dni na przepis gospodarstwa, następnie zanosisz do ARiMR akt notarialny i wniosek o płatność i oni mają 90 dni na wypłate dla ciebie kasy.
Jeżeli twoja mama ma wiecej ziemi to nich ci przepisze tylko tyle zeby ci starczyło na MR a reszte niech bedzie na nią bo moze bedą jeszcze kiedyć renty strukuralne i wtedy o 10 lat wcześniej przejdzie na rente.

#915 Share marco1

marco1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 10:05

Myśle ze z wykształcenie nie bedzie problemu ponieważ

Musisz jeszcze wziac pod uwage na ktorym roku studiow jestes, podejrzewam ze studiujesz po to aby znalezc jakas konkretna prace potem. Otrzymujac premie zobowiazujesz sie ze przez 3 lata od momentu otrzymania premii bedziesz na krusie, wiec nie mozesz podjac wlasciwie zadnej pracy. Jesli np jestes na 1 roku studiow to ok ale jesli sa to wyzsze lata to sprawa jest juz trudniejsza....

#916 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1670 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 10:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Własnie jestem na 3roku studiów no i na 2roku owego studium wiec tak jak piszecie nie wyglada to tak dobrze jak sadzilem.
A wiec gdy obejme owe gosp. to po jakim czasie moge sie spisac gospodarki na rzecz mamy badz kogoś innego??

#917 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1013 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 11:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) po 5 latach od dnia w którym otrzymałeś kase na konto, z gospodarką możesz zrobic co zechcesz, ale nie wiem czy może ona wrócic do twojej matki.

#918 Share pawelek

pawelek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 24 lipiec 2010 - 19:47

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) może, chyba że będzie pobierać rente/emeryture/rente strukturalną

Ja też mam pytanie. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Obecnie jestem w III kl. LO i nie mam świadectwa ukończenia gimnazjum, gdyż leży w mojej szkole. Czy wystarczającym dokumentem mogłoby być świadectwo z klasy drugiej LO ??

#919 Share lusssak

lusssak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 25 lipiec 2010 - 08:33

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam Ja z kolei mam takie pytanie. Dostałem spadek z siostra około 10 hektarów (współwłasność) następnie po jakimś czasie siostra w drodze darowizny przepisała mi ziemie. I mam takie pytanie od której czynności będzie mi się liczyło rozpoczęcie działalnosci? Proszę o odpowiedź osoby które się w tym dobrze orientują Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#920 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 25 lipiec 2010 - 15:19

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) @pawelek po I po co ci swiadectwo ukonczenia gimnazjum? Po II Swiadectwo z LO nic Ci nie da bo po LO nie masz zadnych kwalifikacji zawodowych...
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)