Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

32303 odpowiedzi na ten temat

#6281 Share jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 11:12

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Nikt Tobie tego nie wytłumaczy. Ja złożyłem wnisek o płatność pod koniec listopada. Dzwonilem tydzień temu do Agencji i pytalem się czy mój wniosek jest rozpatrzony, pracownik Agencji potwierdził , że tak i został przekazany do działu płatności.Czekam na przelew do tej pory.

Edytowany przez jarecki01, 20 grudzień 2011 - 11:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 09:52
  •  

#6282 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 20 grudzień 2011 - 11:45

aby napewno?
mnie się tak nie wydaje
we wniosku trzeba było wpisać powierzchnie ewidencyjną... we wniosku o dopłaty tak już nie jest...
poza tym jakby wpisać taką powierzchnie jak do dopłat we wniosku na MR to nie byłoby to zgodne z ewidencją co jest automatycznie odrzucane...

pisze co wczoraj mi powiedziano, i dlaczego dostałem wezwanie do wyjaśnień rozbieżności pow. działek działek, we wniosku MR, jak i o dopłaty, wpisujesz powierzchnię wynikającą z ewidencji gruntów, i powierzchnia użytkowane rolniczo,

#6283 Share WesternRiding

WesternRiding

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 11:50

superman ja mialem taka sama sytuacje;) moze nawet bardziej skomplikowana- zwroc sie z urzedowym pismem - wpisanie w geodezji nalezy do ich obowiazkow

Nic podobnego, geodezja nie ma żadnego obowiązku, co więcej nie ma prawa zarejestrować umowy, jeżeli np w jej wyniku wydzierżawiający (właściciel) nie otrzymuje renty strukturalnej. Zresztą pisałem o tym wcześniej. Widzę, że zaczynają się tu pojawiać bzdury wprowadzające w błąd, a szkoda bo AF to dobre, czasem jedyne źródło informacji.

Edytowany przez WesternRiding, 20 grudzień 2011 - 11:52.

www.westernriding.pl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6284 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa, motoryzacja i jazda na motocyklu

Napisany 20 grudzień 2011 - 12:00

Moim zdaniem jak tak przemyślałem to co piszecie i co można w tym temacie wyczytac to ,że te 30 % obowiązuje bez różnicy czy zboże czy co innego , przykładowo zamiast planowanych 2 ha pszenicy siejemy 1,70ha pszenicy i 0,30ha sadzimy ziemniaków i nie powinni się przyczepiac ;)

Bo jeśli prawdą byłoby to co napisał @suzuki21l z tym rygorystycznym trzymaniem sie liczby ESU , to zmiany w zasiewach zboża-zboża tez trzeba by wysyłac do arimr , bo w końcu kazde zboże ma inną liczbę ESU ;) po za tym ,czy ARIMR dało by sobie radę gdybyśmy zaczeli do nich latac z każdą zmienioną duperelą w BP?

Generalnie moim zdaniem nie ma co latac z takimi zmianami od razu do ARIMR , wystarczy sie pilnowac , by z tych upraw które zmieniamy ESU nie bylo niższe niż założone w BP i wszystko powinno być ok .

@suzuki - a może podpadłeś jakiejś urzędniczce i Cie tak specjalnie postraszyła :P

P.S. lukasz255 - mi w odr mówili tak samo cyt "... siej se co chcesz , byleby w roku bazowym , i docelowym wszystko sie zgadzało a w roku po roku docelowym ,żeby ESU nie było niższe ..." - ale Ja tam wolę się jako tako BP trzymac nawet w latach pomiędzy rokiem bazowym a docelowym ;)

z tego co zrozumiałem co mi babka powiedziała, to tak, 30% zmian w bizness planie można robić każdy o tym wie, ale trzeba im złożyć poprawki co do owych zmian by nie zaliczyć sankcji , ale proponuje tak jak to było w moim przypadku, jak potrzeba to robić zmiany nie zgłaszając i czekać aż sami wyślą pismo do złożenia wyjaśnień, w tedy jedziesz poprawiasz co się zmieniło i ok, tylko że rużnie z tymi agencjami jest ,żeby nie było że pisma nie wyślą tylko przy kontroli nałożą sankcję w % tach i wtedy lipa

#6285 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 2338 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 20 grudzień 2011 - 13:44

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Czyli oni się sami dopatrzyli np. że masz jedną sztukę mniej bydła niż na stanie i wezwali do złożenia wyjasnien , tak ?

#6286 Share jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 14:16

Nic podobnego, geodezja nie ma żadnego obowiązku, co więcej nie ma prawa zarejestrować umowy, jeżeli np w jej wyniku wydzierżawiający (właściciel) nie otrzymuje renty strukturalnej. Zresztą pisałem o tym wcześniej. Widzę, że zaczynają się tu pojawiać bzdury wprowadzające w błąd, a szkoda bo AF to dobre, czasem jedyne źródło informacji.

Nie zgodzę się z Tobą. Ja rejestrowałem dwie dzierżawy (łącznie ok.18ha) i żadna z osób wydzierzawiajacych nie kończyła działalności rolniczej czy przechodziła na retę bądź cos jeszcze innego. Poprostu w Starostwie wydział Geodezji rejestruje się dzierzawe podajac powód ,ktory jest uwzgledniony we wniosku : Ubezpieczenie Dzierżawcy w KRUS i tyle. Nic więcej nie trzeba.
Tak sobie pomyślałem , że może rodzice wydzierżawili Tobie część działki, to wtedy jest "udział" i mogli przez to nie chcieć zarejestrować, ponieważ KRUS na podstawie takiej umowy by Cię nie ubezpieczył. Tak mi tłumaczyli w Starostwie, kiedy byłem u nich z drugą dzierżawą, gdzie mam tylko udział w działce, czyli umowa jest nie na całą powierzchnię .

Edytowany przez jarecki01, 20 grudzień 2011 - 14:40.

#6287 Share WesternRiding

WesternRiding

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 15:25

Nie zgodzę się z Tobą. Ja rejestrowałem dwie dzierżawy (łącznie ok.18ha) i żadna z osób wydzierzawiajacych nie kończyła działalności rolniczej czy przechodziła na retę bądź cos jeszcze innego. Poprostu w Starostwie wydział Geodezji rejestruje się dzierzawe podajac powód ,ktory jest uwzgledniony we wniosku : Ubezpieczenie Dzierżawcy w KRUS i tyle. Nic więcej nie trzeba.
Tak sobie pomyślałem , że może rodzice wydzierżawili Tobie część działki, to wtedy jest "udział" i mogli przez to nie chcieć zarejestrować, ponieważ KRUS na podstawie takiej umowy by Cię nie ubezpieczył. Tak mi tłumaczyli w Starostwie, kiedy byłem u nich z drugą dzierżawą, gdzie mam tylko udział w działce, czyli umowa jest nie na całą powierzchnię .

Pierwszą dzierżawę ok 10ha mam zgłoszoną w geodezji. Właściciel przeszedł na rentę strukturalną i zaprzestał prowadzenia gospodarstwa. Drugą dzierżawę (cała działka nie udział) nie chcieli mi zarejestrować w geodezji. Był z tym problem bo agencja nie chciała mi takiej umowy uznać. Po analizie prawnej wiosek jest następujący: geodezja rejestruje tylko takie umowy w związku z którymi może być zaangażowany skarb państwa (np poprzez płacenie renty). Ja się ubezpieczyłem w KRUS na podstawie tej pierwszej umowy. Jak zawierałem drugą już byłem ubezpieczony. Tą umowę niezarejestrowaną w końcu mi agencja uznała.
www.westernriding.pl

#6288 Share jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 15:44

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Z udziałem jest problem, gdy jest to pierwsza umowa dzierżawy do ubezpieczenia w KRUS. Tak jak napisałem wcześniej, mi zarejestrowali drugą dzierżawę bez problemu bo już byłem ubezpieczony dzięki pierwszej dzierżawie, gdzie nikt nie przechodził na rente/emeryturę(może coś się zmieniło ,bo przecież struktury już nie ma) do tego działka miała dwóch współwłaścicieli, gdzie każdy musiał się podpisac wraz z żoną i żadnych problemów nie było. Na to wychodzi, że co Starostwo to inne podejscie do przpisów i obywatela. Jeszcze jedno. Czy przypadkiem nie ma takiego przepisu, że jesli podpisujemy dzierżawę na 10lat wzwyż to mamy obowiazek ja zarejestrować ? Cos gdzieś czytalem o tym, ale jak to dokładnie było to nie mogę sobie przypomnieć.

Edytowany przez jarecki01, 20 grudzień 2011 - 15:51.

#6289 Share mastach

mastach

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 15:46

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) kolega suzuki ma racje jeśli w biznesplanie jest wpisane np.10 macior stada podstawowego ,z tego można mieć 30 % więcej lub mniej ,jeśli ktoś chce zwiększyć lub zmniejszyć powyżej tych 30 % musi napisać podanie do kierownika bo podczas kontroli będą sprawdzać stado podstawowe ,oczywiście trzeba spełnić wymagania kojce i takie tam do tego też mogą się przysrać ,a jeśli podczas wizytacji okazało by się że jest mniej loch niż można mieć powiedzmy 5 a można mieś 10 - 30 % czyli 7 wtedy jakieś problemy by były na pewno,sankcje grożą jeśli na czas nie otrzyma agencja zaświadczeń np.z krusu,ja ostatnio otrzymałem list o zmniejszonym okresie ubezpieczenia w krusie i jest wyraźnie napisane że od dnia przelewu na konto jest 90 dni na dostarczenie zaświadczenia, a poniżej grubym drukiem niedostarczenia zaświadczenia grozi zwrotem premii w 100% ,młody rolnik oddaje 15 % premii jeśli faktury za te 52,5 tysiąca nie otrzyma agencja a w okrasie trzech lat od daty przelewu,a tak wo ogóle to w wypadku zwrotu premii oprocentowanie wynosi 13 % w skali roku więc łatwo sobie policzyć ile trzeba będzie oddać,jakby ktoś olał sprawę,bo to nie jest tak że agencja może coś tam podarować ,nas obowiązują pewne przepisy ale ich też,żaden z pracowników agencji nie będzie ryzykował utraty stanowiska bo ktoś tam czegoś nie wiedział albo nie doczytał

#6290 Share suzuki21l

suzuki21l

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 16:05

Czyli oni się sami dopatrzyli np. że masz jedną sztukę mniej bydła niż na stanie i wezwali do złożenia wyjasnien , tak ?

w moim przypadku mam więcej niż w BP , no i powierzchnie użytków rolnych pokręcone, inne w MR a inne o dopłaty, ale tu chodziło tak jak pisałem o rozbierzność 0,01 ha, i 0,03ha, śmieszne nie , i tak dostałem pismo do złożenia wyjaśnień w terminie 7 dni od otrzymania pod rygorem utraty premi 15%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6291 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 grudzień 2011 - 16:49

Od tego jest temat - jakis problem ?

Chodzi mi o to, że piszecie wielkie wywody a mało bierze odpowiedzialność za to co piszę. Jak jest problem to się dzwoni do osoby prowadzącej i pyta. Dodany obrazek

#6292 Share WesternRiding

WesternRiding

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 18:05

Chodzi mi o to, że piszecie wielkie wywody a mało bierze odpowiedzialność za to co piszę. Jak jest problem to się dzwoni do osoby prowadzącej i pyta. Dodany obrazek

Jak zawsze uzyskujesz odpowiedź na pytanie do osoby prowadzącej wniosek to gratuluję szczęścia. Tak samo odpowiedzialności nie mają osoby piszące na forum jak i urzędnicy agencji, z tym wyjątkiem, że tu ludzie nie są nieprzyjemni i jak ktoś może to pomaga.
www.westernriding.pl

#6293 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 2338 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 20 grudzień 2011 - 20:02

kolega suzuki ma racje jeśli w biznesplanie jest wpisane np.10 macior stada podstawowego ,z tego można mieć 30 % więcej lub mniej ,jeśli ktoś chce zwiększyć lub zmniejszyć powyżej tych 30 % musi napisać podanie do kierownika bo podczas kontroli będą sprawdzać stado podstawowe ,oczywiście trzeba spełnić wymagania kojce i takie tam do tego też mogą się przysrać ,a jeśli podczas wizytacji okazało by się że jest mniej loch niż można mieć powiedzmy 5 a można mieś 10 - 30 % czyli 7 wtedy jakieś problemy by były na pewno,sankcje grożą jeśli na czas nie otrzyma agencja zaświadczeń np.z krusu,ja ostatnio otrzymałem list o zmniejszonym okresie ubezpieczenia w krusie i jest wyraźnie napisane że od dnia przelewu na konto jest 90 dni na dostarczenie zaświadczenia, a poniżej grubym drukiem niedostarczenia zaświadczenia grozi zwrotem premii w 100% ,młody rolnik oddaje 15 % premii jeśli faktury za te 52,5 tysiąca nie otrzyma agencja a w okrasie trzech lat od daty przelewu,a tak wo ogóle to w wypadku zwrotu premii oprocentowanie wynosi 13 % w skali roku więc łatwo sobie policzyć ile trzeba będzie oddać,jakby ktoś olał sprawę,bo to nie jest tak że agencja może coś tam podarować ,nas obowiązują pewne przepisy ale ich też,żaden z pracowników agencji nie będzie ryzykował utraty stanowiska bo ktoś tam czegoś nie wiedział albo nie doczytał

Czy Ja o czymś nie wiem ?

U mnie jest ,że zaswiadczenie o podleganiu ubezpieczeniu przez rok w krusie trzeba dostarczyć w ciągu 60 dni po uplywie roku od dnia wypłaty pomocy (czy jakos tak) .

@bobek , źle zrozumiałem ;)

@western - chyba nikt powazny nie traktuje informacji z forum jako pewne ;)

#6294 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 20:41

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) W geodezji nie można zarejestrować dzierżaw od ludzi nie kończących w pełni działalności(trzeba wziąć wszystko). Takie są przepisy. Od nich mam pisemną odpowiedz-koniec tematu
W BP i we wniosku o płatność musi się zgadzać co do joty, a te 30% to jakieś widzimisie urzędnika albo oddziału. Jak ktoś ma to na piśmie z czyimś podpisem to niech tak robi.-koniec tematu
Po roku ubezpieczenia w KRUS należy wysłać zaświadczenie o o kresie podleganiu ubezpieczeniu bo jak nie to zwraca się 15% za zwłokę, a 100%za całkowite niedostarczenie-amen

Radzę razem z wnioskiem o dopłaty wysyłać aneks z aktualnymi uprawami, zwierzętami itp.
A tak na marginesie proszę streszczać się w wypowiedziach;)

Edytowany przez in2dex, 20 grudzień 2011 - 20:45.

To nie forum magii i czarów:)

#6295 Share jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 20 grudzień 2011 - 23:01

W geodezji nie można zarejestrować dzierżaw od ludzi nie kończących w pełni działalności(trzeba wziąć wszystko). Takie są przepisy. Od nich mam pisemną odpowiedz-koniec tematu
A tak na marginesie proszę streszczać się w wypowiedziach;)

Więc jakim cudem zarejestrowałem w Starostwie dwie umowy dzierżawy w tym jedną jako udział. Mam na to stosowne pieczątki na umowie, oraz moje nazwisko jako dzierżawca widnieje na wypisie z rejestru gruntów.

#6296 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 13:21

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Widoczne oddali Ci wszystko, albo coś jest nie tak.
Według §11 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz U Nr38 poz. 454). Przepisy te stosuje się łącznie z przepisami art.28 ustawy z dnia 20grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przeczytaj te artykuły i zobaczysz, że zrobili to bezprawnie. Mam od nich oficjalne odmowne pismo.

#6297 Share PIotrek425

PIotrek425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:Sport, motoryzacja

Napisany 21 grudzień 2011 - 14:14

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam! Skończyłem studia mgr inż. na Polibudzie w lutym tego roku.. Doradźcie mi jak to zrobić, żeby spełnić warunki załapania się na MR?? Ojciec musi mieć na siebie z 2-3 lata jeszcze co najmniej (choć i tak lipa bo nie ma rent strukturalnych...). Czy może mi np przepisać tylko część gospodarstwa prawnie wymaganą w programie MR? I wtedy normalnie by mu się liczyło do emerytury..? Co do mnie, to jaki typ szkoły trzeba skończyć?? Ew czytałem coś o opłacaniu KRUS..??
No i najważniejsze, czy jest sens?? Bo czytałem, że może nie być już kasy na MR....
Dziwne to wszystko- jeszcze z 1,5 miesiąca temu oglądałem program w TV- mówili w nim, że UE będzie mocno dotować rolnictwo... Że boją się, bo rolników do 35 roku życia jest bodajże ok 20% i coraz mniej młodych się chce w to bawić.. Dlatego niby dalej mają być programy unijne wspierające rolnictwo... A tu słyszę, że kasy nie ma na rolnictwo i d... blada..

#6298 Share jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 16:05

Widoczne oddali Ci wszystko, albo coś jest nie tak.
Według §11 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz U Nr38 poz. 454). Przepisy te stosuje się łącznie z przepisami art.28 ustawy z dnia 20grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przeczytaj te artykuły i zobaczysz, że zrobili to bezprawnie. Mam od nich oficjalne odmowne pismo.

W Starostwie zarejestrowalem na tej podstawie Dz U Nr38 poz. 454

§ 46. 1. Dane zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek osób, organów i jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 10 i 11.

§ 11. 2. Dane ewidencyjne o gruntach będących przedmiotem dzierżawy oraz o dzierżawcach ujawnia się w ewidencji wyłącznie na wspólny wniosek podmiotów, które zawarły umowę dzierżawy.

§ 12. 1. Prawa osób i jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 2 oraz w § 11 ust. 1 pkt 1 i 2, do gruntów, budynków i lokali uwidacznia się w ewidencji na podstawie:
6) umów dzierżawy, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 2.

Edytowany przez jarecki01, 21 grudzień 2011 - 16:18.

#6299 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 18:49

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Podane przepisy mówią na jakiej podstawie w ogóle do nich poszedłeś, lecz podane prze zemnie artykuły mówią jak ma postąpić geodezja jak już do nich się wybrałeś. (jaśniej się nie da)
artykuł: Dz U Nr38 poz. 454 mówi:

2) dane dotyczące osób i jednostek organizacyjnych, które władają gruntami na podstawie umów dzierżawy, zwanych dalej "dzierżawcami", zgłoszonych do ewidencji stosownie do art. 28 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i z 2000 r. Nr 45, poz. 531),

Powyższy artykuł przenosi nas do ustawy o Krusie który mówi:

4. Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego i nie prowadzi działu specjalnego, nie licząc:
1) użytków rolnych, lasów i gruntów leśnych, gruntów pod stawami i gruntów pod zabudowaniami, które ze względu na powierzchnię nie podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym,
2) działów specjalnych, od których podatek nie przekracza połowy stawki podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego,
3) gruntów wydzierżawionych, na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie nie będącej:
a) małżonkiem emeryta lub rencisty,
B) jego zstępnym lub pasierbem,
c) osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. B) lub c),

Takie są przepisy, jutro spróbuję zrobić kopie dokumentu z geodezji i to rozwieje wszelkie wątpliwości.
Warszawa wymagała ode mnie wypisu z rejestru, lecz nie mogłem ich im dostarczyć i sprawa oparła się aż o powiatowego radce prawnego więc wiem o czym pisze. Osobiście uważam, że w tym kraju prawo jest tak mądre jak osoba pana Janusza Palikota

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6300 Share mati1990

mati1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 21 grudzień 2011 - 19:36

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Witam niedawno ubezpieczyłem się w KRUS-ie i mam przyznanego MR ale też pobieram rente rodzinna po mamie z ZUS-u i przez ta rente jestem tez tam ubezpieczony i chcialbym się dowiedziec czy musze zrezygnowac z renty i czy ARiMR sie do tego nie przyczepi??