Skocz do zawartości

Zdjęcie

MŁODY ROLNIK (nowe zasady)

32545 odpowiedzi na ten temat

#24481 Share jaroWM

jaroWM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 08:43

Panowie ja mam poważniejszy problem.

Dostałem decyzje o przyznaniu premii, w środę zawiozłem wszystkie dokumenty do OR.

Dzisiaj zajeżdżam na gospodarkę (mieszkam w innej miejscowości) żeby dokończyć sianie rzepaku, a ojciec wyskakuje z tekstem że nie da mi ciągnika bo dzień wcześniej nie przyjechałem rano tylko w południe i wyjeżdża mi z tekstami o spółce itp. itd.

Zabrałem ciągnik, prawie przejeżdżając ojca i pojechałem siać.

Na siebie mam tylko 2h reszta w dzierżawach na 10-11lat wraz z budynkami, ponieważ ojciec ma współwłasności z ciotką, na sprzęt mam umowę użyczenia.

Ojciec to alkoholik, który za ch..j nie ustąpi, teraz jak wszystko doprowadziłem do stanu używalności i zainwestowałem kupę pieniędzy, chce się brać za gospodarkę, a nawet na paliwo nie ma.

Co mam z nim zrobić? Sądzić się, zgłaszać gdzieś że utrudnia prowadzenie gospodarstwa?

Ojciec obrabiał 12h, w tej chwili mam podpisane umowy na 25h, nie mogę rzucić wszystkiego i plunąć mu w twarz.

są 2 wyjścia;

1. bierzesz ojca za mordę, gdy trzeźwy, sadzasz na d*pie i poważnie rozmawiacie. ustalacie kto, co, czym, gdzie i kiedy robi i tego się trzeba trzymać i nikt nikomu nie może się wtrącać (by nie napisać dosadniej).

2. gdy punkt nr 1 jest niemożliwy do spełnienia - trzeba wziąć totalny rozbrat z ojczulkiem. byłoby to gorsze wyjście pod względem kosztowym. musiałbyś płacić za usługi / pożyczanie sprzętu (lub kupić go za krocie i gdzieś trzymać). obrobiłbyś swoje 2 ha + swoje dzierżawy - po odliczeniu za sprzęt pewnie nie za dużo zostałoby kasy, także lepiej mimo wszystko dogadać się ze starym.

sądzenie czy skarżenie nie ma sensu, bo pogorszy sytuację i nic nie da...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MŁODY ROLNIK (nowe zasady) Dzisiaj, 05:22
  •  

#24482 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 08:57

Ojca współwłasności też mam wydzierżawione, razem z budynkami.

Myślałem żeby oddać mu jego części z danej działki i niech sobie sam robi, będzie tego ze 3h, a pozostałe dzierżawy od rodziny będę uprawiał, gorzej jak zasieje a ten mi pod moją nie obecność zaorze czy coś podobnego, no i pozostaje problem dopłat, które muszę brać na siebie do MR. Podstawowy sprzęt i c-330 mam od dziadka z mamy strony, także wszystkiego nie muszę najmować.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#24483 Share sony87

sony87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 11:04

moze mi ktoś podpowiedzieć czy umowy dzierżawy potwierdzone u notariusza trzeba przedstawiać w starostwie w geodezji żeby nanieśli zmiany? bo KRUS tego niby wymaga jeśłi chce się ubezpieczyc na podstawie takiej umowy, ale skoro mam część własnej ziemi i ubezpiecze się na podstawie swojej własnej ziemi to czy te dzierżawione działki muszę zgłosić do geodezji a potem do KRUS ?

czy ARiMR wymaga aby te umowy dzierżawy byly zatwierdzone w geodezji ?

jeszcze jedno: jeśli szwagier ma dopłaty do tytoniu a juz dawno go nie uprawia to czy jeśli mi część działek wydzierżawi to czy nie straci tych dopłat tytoniowych?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24484 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5957 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 12:42

Agencja nie wymaga aby umowy były rejestrowane. Muszą być tylko poświadczone. 

Wypełniam wnioski w ramach PROW 2014-2020

Zapraszam do współpracy osoby z całego kraju

Telefon: 511-293-290

#24485 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 12:47

A jak jest z REGONem dla rolnika? Urząd Skarbowy wymaga tego numeru, czy nie?

W Urzędzie Skarbowym określamy czy będę rozliczał się ryczałtem, czy też będę płatnikiem VAT?

Edytowany przez a1fe26c2, 06 wrzesień 2015 - 12:48.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#24486 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5957 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 12:50

REGON jest wymagany jeśli jesteś na VAT. W US zgłaszasz jeśli deklarujesz przejście na VAT. 

Edytowany przez freetaxi, 06 wrzesień 2015 - 12:53.

#24487 Share SZKOPSSON

SZKOPSSON

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 13:00

ode mnie chcieli regon żeby mogli nadać mi nip, a potrzebne to było abym mógł rozliczyć akcyze za paliwo na siebie

#24488 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 wrzesień 2015 - 13:12

Panowie ja mam poważniejszy problem.
Dostałem decyzje o przyznaniu premii, w środę zawiozłem wszystkie dokumenty do OR.
Dzisiaj zajeżdżam na gospodarkę (mieszkam w innej miejscowości) żeby dokończyć sianie rzepaku, a ojciec wyskakuje z tekstem że nie da mi ciągnika bo dzień wcześniej nie przyjechałem rano tylko w południe i wyjeżdża mi z tekstami o spółce itp. itd.
Zabrałem ciągnik, prawie przejeżdżając ojca i pojechałem siać.
Na siebie mam tylko 2h reszta w dzierżawach na 10-11lat wraz z budynkami, ponieważ ojciec ma współwłasności z ciotką, na sprzęt mam umowę użyczenia.
Ojciec to alkoholik, który za ch..j nie ustąpi, teraz jak wszystko doprowadziłem do stanu używalności i zainwestowałem kupę pieniędzy, chce się brać za gospodarkę, a nawet na paliwo nie ma.
Co mam z nim zrobić? Sądzić się, zgłaszać gdzieś że utrudnia prowadzenie gospodarstwa?

Ojciec obrabiał 12h, w tej chwili mam podpisane umowy na 25h, nie mogę rzucić wszystkiego i plunąć mu w twarz.

Tak jak JaroWM napisał... Chociaż kiedyś trzeświejszy ojczulek jest i może udało by się pogadać jak z człowiekiem, jak nie to po prostu zgarnąć za fraki usadzić i tyle, ja osobiście tak bym zrobił (no właściwie zrobić chciałem tylko siostra przyhamowała...) masz umowę użyczenia to bierz sprzęt i nie przejmuj się, jak będzie bronił sprzętu- zwłaszcza jak będzie w stanie wskazującym wezwij policję i zaczynaj zbieranie chaczyków na niego. Jemu właściwie nic nie zrobią a Ty na przyszłość masz już łatwiej... Raz że może trochę załapie co jest grane i nie warto szarżować a dwa że w przypadku kolejnego incydentu panom policjantom nie trzeba tłumaczyć i w przypadku jakiejś konkretniejszej potyczki stoisz ze startu na wygranej pozycji przez co zaoszczędzisz sobie problemów na przyszłość

#24489 Share RomanGatkowski

RomanGatkowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 14:51

słuchajcie w biznesplanie, żeby dostać te 2 pkt, inwestycja budowlana może być na cudzej działce/ ewentualnie współwłasności (chodzi o te 30% gospodarstwa co może być w dzierżawie lub innej umowie)?

#24490 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5957 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 14:55

Inwestycja może być na działce stanowiącej własność albo przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu

Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24491 Share marcin1832

marcin1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 15:56

stary PROW 2007-2013 i młody rolnik stary nabór

,jak wygląda sprawa dostosowania maszyn do wielkości gospodarstwa?

#24492 Share RomanGatkowski

RomanGatkowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 17:05

no tak dzięki, niedoczytałem

W przypadku gdy biznesplan przewiduje inwestycję budowlaną, w ramach kwoty, o której mowa w ust. 6 pkt 2

lit. a, może być uwzględniona wyłącznie inwestycja, która będzie położona na gruntach stanowiących własność wniosko-
dawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu
Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego. :mellow:

ale są jeszcze chyba inwestycje: w zakresie innowacyjności za postęp biologiczny, organizację produkcji, nowoczesne technologie produkcji lub innowacyjny produkt – przyznaje się po 1 punkcie za każdy z tych obszarów, jednak nie więcej niż 2 punkty

i tu nie znalazłem jakiś szczegółów, co to ma i gdzie być..

#24493 Share xkrwpx3

xkrwpx3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 17:16

Tak jak JaroWM napisał... Chociaż kiedyś trzeświejszy ojczulek jest i może udało by się pogadać jak z człowiekiem, jak nie to po prostu zgarnąć za fraki usadzić i tyle, ja osobiście tak bym zrobił (no właściwie zrobić chciałem tylko siostra przyhamowała...) masz umowę użyczenia to bierz sprzęt i nie przejmuj się, jak będzie bronił sprzętu- zwłaszcza jak będzie w stanie wskazującym wezwij policję i zaczynaj zbieranie chaczyków na niego. Jemu właściwie nic nie zrobią a Ty na przyszłość masz już łatwiej... Raz że może trochę załapie co jest grane i nie warto szarżować a dwa że w przypadku kolejnego incydentu panom policjantom nie trzeba tłumaczyć i w przypadku jakiejś konkretniejszej potyczki stoisz ze startu na wygranej pozycji przez co zaoszczędzisz sobie problemów na przyszłość

Moim zdaniem lepij polubownie zalatwic sprawe bo ojczulek może ci wypowiedzieć umower dzierżawy

#24494 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 18:19

Jak chodzi pijany to ma wszystko w d..... i bardziej da się z nim dogadać, gorzej jak jest trzeźwy i szuka dziury w całym bo nie ma za co się napić, to bierze się za gospodarkę wtedy.

Nie ma podstawy żeby wypowiedzieć umowę, a nawet jak to znalazłbym w zastępstwo inną działkę, tylko że budynki które dzierżawie są na jego i ciotki działce.

Ogólnie sytuacja jest beznadziejna bo za daleko mieszkam żeby od siebie dojeżdżać ciągnikiem na wszystkie działki. Sprzęt, nawozy, plony muszę trzymać u niego, a tam nie wiadomo co się będzie w takiej sytuacji działo.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

#24495 Share kamillo96

kamillo96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 18:25

czy trzeba przejśc na wat żeby zostać młodym rolnikiem i zebrać te 100 tyś

#24496 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5957 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 18:34

Nie. Skądże. 

#24497 Share _afro

_afro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 18:48

Witam, wiadomo coś czy dołożą do młodego rolnika 2014 bo niewiele mi brakuje?

#24498 Share tomrolnik

tomrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 810 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja,

Napisany 06 wrzesień 2015 - 18:53

MŁODY ROLNIK (nowe zasady) panowie co jeszcze moge juz zalatwic z papierów nie majac jeszcze notariusza?

#24499 Share maciej123

maciej123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 19:02

mi tez niewiele brakuje wolalbym dostac w starym  naborze

zeby mi nie odzucili ladowarke przegubowej ile okolo musze wpisac opasow?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24500 Share maxi93

maxi93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 06 wrzesień 2015 - 20:03

Czas na rozliczenie premii mam 3 lata od dostania pieniedzy mam rozumiec?