Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
freetaxi    947

To zależy jakie województwo? Jeśli takie gdzie średnia wojewódzka jest większa niż krajowa to wychodzi na to, że minimalna będzie wojewódzka. W innych przypadkach będzie przyjmowana krajowa. Ale ja poczekałbym na przepisy krajowe, które to ewentualnie potwierdzą.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja złozyłem wniosek o płatnosc 14,11, 2014 do tej pory czekam bez zadnych odpowiedzi a do warszawy i lublina  nie mogę sie dodzwonić. Macie moze jakies numery gdzie mozna sie dowiedzieć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

O ile macie wnioski pozatwierdzane do przelewu to możecie spodziewać wpływów na konto dzisiaj albo jutro.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Po co kolego wprowadzasz ludzi w błąd?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
canabis    0

Canabis pozmieniało się trochę w kwestii numerów ewidencyjnych małżonków. Do 1 stycznia mogą mieć dwa numery. Tutaj szczegóły na ten temat http://prow2014-2020.pl/2015/01/10/malzonkowie-beda-mogli-posiadac-dwa-numery-gospodarstw/

 

 

Czyli możliwość jest, ale jak na przykład będę obrabiał ziemie za żonę i ktoś zgłosi taki fakt albo w jakiś sposób skontroluje że żona na przykład nie ma w prawy w obsłudze maszyn czy coś takiego to co będzie?

 

Bo prowadzenie gospodarstwa można udowodnić jakimiś fakturami zakupu i zeznaniem jakiegoś świadka, a może jest jeszcze jakiś sposób. 

 

Można zrobić tak że żona prowadzi gospodarstwo o mnie wynajmuje do pracy jako pracownika lub na umowę zlecenie?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W porządku a czy Ty jesteś już rolnikiem? Korzystałeś z MR w starym PROW?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
franek4477    0

witam

tutaj jest tabela srednich powierzchni gospodarstw w polsce    http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/srednia-powierzchnia-gospodarstwa.html

w broszurze a o prow 2014-2020 'Młody rolnik ' jest napisane "Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO) nie mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 150 tys. euro. Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie równa co najmniej średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa- średnia województwa i nie większa niż 300ha"  czyli liczy sie srednia krajowa??


Rolnik_wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W województwach gdzie średnia jest niższa niż krajowa.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

ogólnie to ten prow nie jest taki zły i wydaje mi się że to dla tych prawdziwych rolników, wkurza mnie tylko to że ci co sprzedadzą ziemię to będą brali dopłaty do 2020, panowie kiedy przewidujecie nowego MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A to nie do Ciebie było moje pytanie kolego :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Witam czy istnieje jakakolwiek możliwość przedłużenia czasu rozliczenia się z premi młodego? Około 15 marca kończy mi się czas rozliczenia, a wskazuje na to że nie zdąże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie spotkałem się z czymś takim ale termin zapisany w rozporządzeniu jest sztywny ( 3 lata od wpływu premii na konto) i trzeba się go trzymać. Żebyś wiedział, że jeśli nie rozliczysz premii to oddajesz ją w całości. Co się stało, że nie jesteś w stanie rozliczyć się?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wasze czytanie ze zrozumieniem. Zapis jest wyrazny ze 70% minimalnej wielkoscima  byc wlasnosciowe a nie wszystko deklarowane. Jakby trzeba bylko miec 70% deklarowanego swoje to dostali by tylko najwieksi gospodarze a raczej ich dzieci mali nie mieli by szans na zaden rozwoj ani start wiec gdzie tu była sprawiedliwosc? Wiadomo bogaty chce trzeci nowy ciagnik biedny niech robi 30 letnim mimo ze ma pasje i  perspektywy

 

 

Przykladowo ktos ma 50 ha sklada wniosek na wszystko bierze za to doplaty Ale swojej ma 7 ha ale sprzet ma przydzielony i punkty za 10 ha to by było kompletnie bez sensu. A przekręty zawsze były i będą i tego nie da się ominąć.

 

A gdzie twoje logiczne myślenie?

 

Przekręty zawsze będą, ale powinno się robić wszystko żeby było ich jak najmniej, a traktowanie dzierżawy na równi z własnością to największa brama to oszustw.

z tymi 70 % ma być tak że możesz mieć i 100 ha dzierżawy a tylko 7 ha własnego to agencja ma brać na zasadzie że 30 % to dzierżawa więc w tym przypadku będzie to 3 ha tak mi mówił doradca dlatego w 2014 naborze trzeba było kombinować.Pozdrawiam.

 

I to jest jedyne logiczne rozumienie tego kryterium, chociaż w poprzednim naborze były już cyrki z bezrobociem, więc kto wie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Na szczęście przepisow.nie ukladasz i nie interpretujesz ty tylko inni ludzie ktorzy mimo wszystkich dziwnych sytuacji ludziom drogi rozwoju ktora daje dzierzawa nie zamykaja.

 

 Trochę śmieszy mnie podejście ze dzierżawa nie powinna się wliczac bo łatwo jest mówić komuś kogo np dziadek lub ojciec gospodarza juz pare ladnych lat i moga przepisac duzo ha a ci co startuja od zera maja od razu kupic 15 albo 20 ha zeby dostac premie na start i na jakas zachete do tego trudnego jak nie patrzec zawodu? Pierwsze to bariera finansowa a drugie ze ciezko od tak sobie tyle ha kupic np u mnie w lubelskim gdzie dzialki nie sa duze. 

Edytowano przez pablo21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumiesz idee MR, chodzi o to żeby zastępować i scalać gospodarstwa, a nie tworzyć nowe i spontanicznie dzierżawić czy kupować 15 ha bo rozdają kasę.

 

Spójrz na temat trzeźwo. Oczywiście najlepiej żeby KAŻDY rolnik w Polsce dostał nie 100 tys. a 500 tys, niestety środki są ograniczone, a chętnych nie brakuje. Na każdą premię przyznaną rolnikowi z dzierżawą pozbawiony jej zostanie ten z prawem własności. Nie muszę tutaj nikogo przekonywać jak dużo potworzyło się wirtualnych dzierżaw tylko pod MR podczas poprzedniego naboru. Moja bezrobotna znajoma była w top 3 tys rankingu a swojej dzierżawy na oczy nie widziała i chyba nie zobaczy. Na sylwestra znajomy opowiadał że połowę gospodarstwa wydzierżawił pod MR sąsiadowi i podzielili się premią. Gdyby dzierżawa nie była punktowana, tych oszustw byłoby 95% mniej, aktualnie to największa furtka, przez którą marnują się środki.

 

Niestety wszystkich się nie zadowoli, ale lepiej żeby w grupie niezadowolonych była jak największa koncentracja cwaniaków. Własność praktycznie wyklucza manipulacje, bo niesie za sobą zbyt duże ryzyko. 

 

Zastanawia mnie dlaczego w ogóle 30% dzierżaw będzie punktowana, bo to ciągle stwarza pewne zagrożenie. 

Edytowano przez ErykMastalarek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

No fajnie gadasz, ale dyskryminujesz tym mniejszych rolników.Po twojej wypowiedzi widze że wolisz za parenaście lat pracować w kilkunasto tys. ha gospodarstwie jako parobek za najniższą krajową, a nie prowadzić godnie małego rodzinnego gospodarstwa.

 

 

Nie spotkałem się z czymś takim ale termin zapisany w rozporządzeniu jest sztywny ( 3 lata od wpływu premii na konto) i trzeba się go trzymać. Żebyś wiedział, że jeśli nie rozliczysz premii to oddajesz ją w całości. Co się stało, że nie jesteś w stanie rozliczyć się?

W całości? Dostałem kiedyś pismo że jak nie rozlicze to chyba 20 % czy jakoś tak musze oddać a nie całość. Skąd takie info?

Nie jestem w stanie bo deklarowałem zakup ziemi dzierżawionej od ANR na którą skończyła mi się umowa 5 marca 2014r. Złożyłem podanie o chęć zakupu tej jako prawo pierwokupu i takiej jednej o wystawienie do przetargu. Dzisiaj byłem w ANR i powiedzieli mi że do 15 marca raczej nie podpisze aktu notarialnego, bo nie dostali jeszcze operatu szacunkowego od rzeczoznawcy, ale wzieła pani mój nr tel. i powiedziała że jak dostanie operat(powiedziała że w ciągu tygodnia powinna dostać) to zadzwoni i ustalimy czy zdąże z rozliczeniem czy nie.

 

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Kolego ja przez pojęcie "nierozliczenie" uważam niewydatkowanie 70 % premii w okresie do 3 lat od daty wpływu na konto. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. A za to jest sankcja 100 %. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dokumentów potwierdzających zakup ziemi to rób na szybko podanie i zmianę założeń związanych z inwestycją. Jednym słowem kup coś innego. 

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Źle rozumiesz idee MR, chodzi o to żeby zastępować i scalać gospodarstwa, a nie tworzyć nowe i spontanicznie dzierżawić czy kupować 15 ha bo rozdają kasę.

 

Spójrz na temat trzeźwo. Oczywiście najlepiej żeby KAŻDY rolnik w Polsce dostał nie 100 tys. a 500 tys, niestety środki są ograniczone, a chętnych nie brakuje. Na każdą premię przyznaną rolnikowi z dzierżawą pozbawiony jej zostanie ten z prawem własności. Nie muszę tutaj nikogo przekonywać jak dużo potworzyło się wirtualnych dzierżaw tylko pod MR podczas poprzedniego naboru. Moja bezrobotna znajoma była w top 3 tys rankingu a swojej dzierżawy na oczy nie widziała i chyba nie zobaczy. Na sylwestra znajomy opowiadał że połowę gospodarstwa wydzierżawił pod MR sąsiadowi i podzielili się premią. Gdyby dzierżawa nie była punktowana, tych oszustw byłoby 95% mniej, aktualnie to największa furtka, przez którą marnują się środki.

 

Niestety wszystkich się nie zadowoli, ale lepiej żeby w grupie niezadowolonych była jak największa koncentracja cwaniaków. Własność praktycznie wyklucza manipulacje, bo niesie za sobą zbyt duże ryzyko. 

 

Zastanawia mnie dlaczego w ogóle 30% dzierżaw będzie punktowana, bo to ciągle stwarza pewne zagrożenie. 

 

Zastanów sie co mówisz. Idac twoim tokiem postępowania najlepiej było by zrobic kilka gospodarstw po kilkanascie tys ha i sie cieszyc ze sie ma duzo i kazdemu starczy. Sam nie wiesz co mówisz bo sasiad sasiadowi powiedział ze sasiadka wzieła 100 tys oddała sasiadowi za dzierzawe fikcyjna 50 tys, faktur ani rozliczenia z biznesplanu nie donieśli do agencji a gospodarstwo tak naprawde nie istniało glupie gadanie. Popatrz na to z innej strony masa dzieci ludzi którzy maja duze gospodarstwa własnościowe dostała premie bo im sie nalezy a tak naprawde nie wiedza nawet gdzie ojciec im to pole przepisał znam sam kilka takich przypadków i co wtedy własnośc jest sprawiedliwa i to nie przekręt?

 

Mówisz o zastępowaniu i scalaniu gospodarstw tak? Podam za przykład siebie 6 lat temu startowałem od własnych 2 ha teraz w dzierzawach mam ponad 70 ha i tylko w tym roku doszło 20ha. Swojego mam 4ha. 80% areału który dzierżawie bedzie za kilka lat do wykupienia a jest to naprawde kilkanaście mniejszych gospodarstw i myślac tak jak Ty nie miałbym szans na MR bo moje gospodarstwo jest fikcyjne? A moze nierentowne albo nie ma przyszłości?

Wiele jest takich przykladów w Polsce gdzie młodzi nieraz zaczynaja do zera ale maja zapał do pracy mozliwosc rozwoju na rynku itd. Ale zacząc jest bardzo ciezko i trzeba mase kasy ale mimo to nie warto im pozwolic dostac premii bo tylko pieniadze chca wyłudzic od państwa, a ten co ma 150ha swoich 3 nowe ciagniki to powinien dostac :)

 

A i nie głoś herezji ze 30% dzierzaw bedzie punktowana bo nie ma krajowych przepisów jeszcze a w rozporzadzeniu pisze bardzo wyrażnie ze 70% wartosci minimalnej (czesc podstawowa gospodarstwa) musi byc własnościowa wiec takie gadanie tylko wprowadza w bład ludzi którzy moga akurat ta stronę przeczytac a poprzedniej nie. Narazie opieramy sie na rozporzadzeniu PROW i trzeba czekac na zapisy Polskie, bo do tej pory przeciez mozna było dojśc zarówno do dochodu jak i do średniej krajowej jak ktoś nie miał.

 

Edytowano przez pablo21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raul7031    22

Kolega Eryk ma trochę racji ponieważ jest wiele przypadków, w których ludzie którzy mieli mało swojej ziemi dostali młodego w tym naborze, tylko dlatego, że wydzierżawili, bo akurat w ich rejonie można było. A ktoś miał więcej swojej, ale nie mógł wydzierżawić, bo nie w każdej gminie jest wolna ziemia i chętni do oddania w dzierżawę i co ma powiedzieć taki ktoś. Także nie jest to zbyt sprawiedliwe. Uważam, że w nowym naborze jest to już dużo lepiej pomyślane z tymi 70% własnej ziemi, szkoda tylko że za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj