Polecane posty

Endriu42    11
Napisano (edytowany)

Powinieneś wpisać buraki w bazowym. Kolego szpeniek26

 

Witam wszystkich, również zastanawiamy się z rodzicami, czy nie próbować skorzystać z MR, z tym że trochę mało ha (niestety więcej dzierżaw "na gębę" niż swojego), ale do rzeczy. Chodzi mi o kwestię hodowania krówek, otóż rodzice nie chcą z nich rezygnować (2 szt na swoje potrzeby i sąsiadów), a mi nie za bardzo się opłaca dostosowywać całej obory do wymagań UE. Z tego co przeczytałem wynika, że mogli by mi przepisać garaże na maszyny, stodołę z magazynami oraz pole, a w oborze mogli by sobie hodować dalej krówki jako "niezależne gospodarstwo". Czy w takim wypadku kontrola jakoś nie robi problemów, że na jednym podwórku dwa gospodarstwa? Czy w ogóle jest to możliwe?

 

Może ktoś polecić kogoś w woj. opolskim od wniosków. W ODR chcą 1000 zł netto!

jeśli nie przepiszą Ci działki lub jej nie podzielą to samego budynku Ci nie przepiszą, co najwyżej użyczą. Edytowano przez Endriu42

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Witam wszystkich, również zastanawiamy się z rodzicami, czy nie próbować skorzystać z MR, z tym że trochę mało ha (niestety więcej dzierżaw "na gębę" niż swojego), ale do rzeczy. Chodzi mi o kwestię hodowania krówek, otóż rodzice nie chcą z nich rezygnować (2 szt na swoje potrzeby i sąsiadów), a mi nie za bardzo się opłaca dostosowywać całej obory do wymagań UE. Z tego co przeczytałem wynika, że mogli by mi przepisać garaże na maszyny, stodołę z magazynami oraz pole, a w oborze mogli by sobie hodować dalej krówki jako "niezależne gospodarstwo". Czy w takim wypadku kontrola jakoś nie robi problemów, że na jednym podwórku dwa gospodarstwa? Czy w ogóle jest to możliwe?

 

Może ktoś polecić kogoś w woj. opolskim od wniosków. W ODR chcą 1000 zł netto!

 

Rodzice mogą sobie prowadzić produkcję zwierzęcą. Mam klientów gdzie pod jednym adresem są 3 numery gospodarstw i jeszcze nikt nie miał z tego problemów.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@freetaxi Mógłbyś odpisać na PW?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szpeniek26    5

Przy podawaniu powierzchni w poszczególnych latach należy uwzględnić powierzchnię roślin zbieranych, jako plon główny w tym roku, będą to, więc

zasiewy jesienne roku poprzedniego oraz zasiewy wiosenne roku bieżącego.

A jeśli nie będe siał buraków tylko pszenice to ESU będe miał mniejsze niż w roku bazowym i jak mam osiągnąć ten poziom ESU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
feniks    0

@Endriu42 @freetaxi dzięki za odpowiedź. Fajne, że jeden problem da się rozwiązać.

 

Mam jeszcze pytanie na temat dzierżawy. Otóż, czy w momencie składania wniosku muszę mieć podpisaną umowę na dzierżawę 10-letnią, czy tylko deklaruję powierzchnię dzierżawy i po decyzji przejmuję pole od rodziców + ta dzierżawa. Chodzi mi o policzenie jej do powierzchni gospodarstwa, aby dostać pkt. Obecnie ta działka nie figuruje w naszym wniosku o dopłaty bezpośrednie, mimo że ją używamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

@Endriu42 @freetaxi dzięki za odpowiedź. Fajne, że jeden problem da się rozwiązać.

 

Mam jeszcze pytanie na temat dzierżawy. Otóż, czy w momencie składania wniosku muszę mieć podpisaną umowę na dzierżawę 10-letnią, czy tylko deklaruję powierzchnię dzierżawy i po decyzji przejmuję pole od rodziców + ta dzierżawa. Chodzi mi o policzenie jej do powierzchni gospodarstwa, aby dostać pkt. Obecnie ta działka nie figuruje w naszym wniosku o dopłaty bezpośrednie, mimo że ją używamy.

Po wydaniu decyzji masz 180 dni na podpisanie dzierżawy i przejęcie gosp.

 

 

A jeśli nie będe siał buraków tylko pszenice to ESU będe miał mniejsze niż w roku bazowym i jak mam osiągnąć ten poziom ESU?

to w docelowym podajesz coś co ma duże esu, aby nie było mniejsze niż w bazowym.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szpeniek26    5
Napisano (edytowany)

I musze to mieć zasiane? a docelowy rok to w 5 roku po otrzymaniu premii?

Edytowano przez szpeniek26

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzarjan8111    271

ESU ma byc w 5 roku takie jak zalozone w biznesplanie ? Bo w odr mi powiedziano ze w trzecim a w piatym nie moze spasc. Jak wkoncu jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

Mi powiedziano to samo - ESU musimy osiągnąć do 3 i utrzymać na nie niższym niż wymagany poziomie do 5 roku, czyli do końca programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

ESU ma byc w 5 roku takie jak zalozone w biznesplanie ? Bo w odr mi powiedziano ze w trzecim a w piatym nie moze spasc. Jak wkoncu jest?

Mi powiedziano to samo - ESU musimy osiągnąć do 3 i utrzymać na nie niższym niż wymagany poziomie do 5 roku, czyli do końca programu.

 

ESU W roku docelowym nie mniejsze niż 4 i nie może być niższe niż w roku bazowym.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A co w sytuacji gdy w ewidencji działka ma 2ha ale 5a to rów i zgłaszane jest do dopłat 1,95ha? Którą powierzchnię wpisać? I inne pytanie: mamy działkę 1,25ha a błędnie została obliczona jej powierzchnia do dopłaty i co rok podawane jest 1,15ha. Można w biznesplan wpisać 1,25ha i potem do dopłat zgłosić 1,25ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A co w sytuacji gdy w ewidencji działka ma 2ha ale 5a to rów i zgłaszane jest do dopłat 1,95ha? Którą powierzchnię wpisać? I inne pytanie: mamy działkę 1,25ha a błędnie została obliczona jej powierzchnia do dopłaty i co rok podawane jest 1,15ha. Można w biznesplan wpisać 1,25ha i potem do dopłat zgłosić 1,25ha?

 

Wpsiujesz 2,00 ha we wniosku jako użytki rolne a uprawy rozpisujesz jako 1,95. Możesz jeszcze zrobić zmianę we wniosku o dopłatę na 1,25 ha i w biznesplanie też całą podać.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danielson89    0

a co do MR to ojciem moze mi np 15 ha w dzierzawe oddac?? tak na 5 lat??

 

a co do MR to ojciem moze mi np 15 ha w dzierzawe oddac?? tak na 5 lat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

a co do MR to ojciem moze mi np 15 ha w dzierzawe oddac?? tak na 5 lat??

 

a co do MR to ojciem moze mi np 15 ha w dzierzawe oddac?? tak na 5 lat??

 

Możesz podać działki, które są przedmiotem:

  1. własności;
  2. użytkowania wieczystego;
  3. dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy;
  4. dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:

    1. w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
    2. na okres co najmniej 10 lat.
       


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
Napisano (edytowany)

A co w przypadku gdy mamy działkę uprawianą a nie była zgłaszana do dopłat? Jak teraz ją przejmę to będę ją dalej uprawiać i wpisywać do dopłat. Można napisać jakieś oświadczenie czy coś żeby w agencji to przeszło?

 

A co do tego ESU to wiem że w 3cim roku musi być większe niż w bazowym i od 4. Ale czy w 4 i 5 roku też musi być większe od 4rech? Bo tego to nie słyszałem. Znaczy gość u którego pytałem się o biznesplan powiedział mi że w 3cim roku wystarczy mieć powyżej 4.

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

Każdy się pyta o działki to i ja, kilka działek które stoją teraz na tatę nie były uprawiane i nie były zgłaszane do dopłat, nie są zaugorzone, można bez problemu przywrócić je do dobrej kultury. Czy można będzie je wpisać do biznesplanu jako łąki? Nie posiadam hodowli, ale siano można przecież sprzedawać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawkko    0

Witam, śledzę forum już od kilku miesięcy, przewertowałem cały temat ale jakoś nie rzuciło mi się w oczy to czego szukałem. Jeżeli uda mi się uzyskać premie dla młodego rolnika przejmę gospodarstwo o powierzchni 15ha. Na niewielkim areale chciałem posadzić trochę truskawki tzn ok 50-70 arów. Według zapisów z rozporządzenia koszty kwalifikowalne obejmują:

 

 

"Pomoc w wysokości 100 000 złotych, przekazywana jest na rachunek bankowy wnioskodawcy. Co najmniej 70% tej kwoty beneficjent powinien przeznaczyć na realizację inwestycji określonych w biznesplanie. Mogą one obejmować wydatki:

1. określone jako "koszty kwalifikowalne" w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego PROW 2007-2013. Są to koszty:

1. budowy, przebudowy remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych,

2. zakupu maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży bezpośredniej, wraz z kosztami transportu i montażu,

3. zakładania lub wyposażania sadów lub plantacji wieloletnich, z wyłączeniem zakładania plantacji choinek, wiśni, malin, truskawek, porzeczek oraz roślin na cele energetyczne,

4. zakupu, instalacji lub budowy elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej, w tym utwardzania placów manewrowych, zakupu i instalacji urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych;

2. na zakup gruntów rolnych, które do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej;

3. na zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych - związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji."

 

Z tego zapisu wnioskuję, że pieniędzy nie mogę przeznaczyć na założenie plantacji truskawek czyli zakup sadzonek ale już na agrowłóknine, agrotkaninę czy węże kroplujące (wyposażenie) jak najbardziej tak. Gdyż napisane jest, że tylko zakładanie plantacji jest wyłączone. Czy może mnie ktoś oświecić i zająć stanowisko w tej sprawie. Zapis jest dla mnie nie dość jasny a nie chcę żeby okazało się że muszę cały biznes plan poprawiać, jeżeli mogę zawczasu zmienić zakup tego oprzyrządowania na np. zakup ziemi. Bardzo prosiłbym o pomoc, Z góry dziękuje i pozdrawiam społeczność interesującą się rolnictwem. Hej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Każdy się pyta o działki to i ja, kilka działek które stoją teraz na tatę nie były uprawiane i nie były zgłaszane do dopłat, nie są zaugorzone, można bez problemu przywrócić je do dobrej kultury. Czy można będzie je wpisać do biznesplanu jako łąki? Nie posiadam hodowli, ale siano można przecież sprzedawać :)

 

Można


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A co w przypadku gdy mamy działkę uprawianą a nie była zgłaszana do dopłat? Jak teraz ją przejmę to będę ją dalej uprawiać i wpisywać do dopłat. Można napisać jakieś oświadczenie czy coś żeby w agencji to przeszło?

 

A co do tego ESU to wiem że w 3cim roku musi być większe niż w bazowym i od 4. Ale czy w 4 i 5 roku też musi być większe od 4rech? Bo tego to nie słyszałem. Znaczy gość u którego pytałem się o biznesplan powiedział mi że w 3cim roku wystarczy mieć powyżej 4.

 

A po co chcesz wyliczać ESU w trzecim czy w czwartym roku? Jak ARIMR potrzebuje dane z roku bazowego i docelowego.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

tzn ze jeżeli w roku bazowym będę miał 13 krow to w roku docelowym musze mieć tyle samo? a lata miedzy tymi rokami nie licza się w ogole? dobrze rozumiem? ztzn ze w roku mogę mieć 11 krow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

@freetaxi a nie jest tak że do 3ciego roku trzeba mieć więcej niż 4 esu i więcej niż w roku bazowym? I tutaj właśnie moje pytanie czy jak np w roku bazowym mam 2 ESU w 3cim roku będę miał 8 czyli spełnie ten warunek ale w piątym roku będę miał np. 5ESU to czy ktoś się do mnie przyczepi?

Gość mi mówił że jak w 3cim roku spełnię warunek min. 4ESU to już reszta mnie nie interesuje co dalej będzie. Na forum widzę że niektórzy mówią inaczej i dla tego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

@freetaxi a nie jest tak że do 3ciego roku trzeba mieć więcej niż 4 esu i więcej niż w roku bazowym? I tutaj właśnie moje pytanie czy jak np w roku bazowym mam 2 ESU w 3cim roku będę miał 8 czyli spełnie ten warunek ale w piątym roku będę miał np. 5ESU to czy ktoś się do mnie przyczepi?

Gość mi mówił że jak w 3cim roku spełnię warunek min. 4ESU to już reszta mnie nie interesuje co dalej będzie. Na forum widzę że niektórzy mówią inaczej i dla tego pytam.

 

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Startujesz z 2 a w roku docelowym będziesz miał 5 ESU.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj