Polecane posty

Gość pawelek   
Gość pawelek

oczywiście, ze da się obejść :)

Nabór rozpocznie się 17.08.10. Załóżmy, że tego dnia złożysz wniosek. Po tym czasie Prezes ARiMR ma 90 dni na podjęcie decyzji (podstawa prawna:§15 pkt 2 rozporządzenia). Ale gdyby się pospieszył (w co wątpię) to i tak dasz rade. Zakładając, ze decyzje otrzymasz w październiku to od tego czasu masz 180 dni na przejecie gospodarstwa i dopełnienie wszelkich formalności. Czyli dasz radę w kwietniu. trzeba tylko liczyć na opieszałość Pana prezesa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

A jeśli nie będzie opieszały to możesz zawiesić wniosek nawet na 18 miesięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sandman    0

Witam mam trochę wątpliwości odnośnie programu młody rolnik na rok 2010 i mam nadzieje ,że użytkownicy portalu agrofoto pomogą rozwiać pare nurtujących mnie kwestii. Sprawa przedstawia się tak: rodzice posiadają 29 hektarowe gospodarstwo w całości na własność beż dzierżaw itp. planują przepisać je na mnie i szwagra jednocześnie chcą skorzystać z rent strukturalnych a mieszkamy w wielkopolsce więc nie wiem czy posiadamy wystarczająca ilość ziemi aby skorzystać z tych programów ( 2x młody rolnik i renta strukturalna dla rodziców). Odnośnie wykształcenia w moim przypadku nie ma problemu gdyż ukączyłem technikum rolnicze ,a z kolei mój szwagier technikum ekonomiczne o specjalizacji rachunkowość rolna i w tym przypadku mam wątpliwości czy to aby na pewno kwalifikujące go wykształcenie. Ostatni problem to konieczność składek w krusie gdyż szwagier aktualnie jest w zusie i istnieje obawa ,że w przyszłości będąc w krusie trudniej będzie mu znaleść prace lub ew. założyć firme wiecie jak to wygląda? słyszałem ,że będąc w krusie możliwa jest praca na umowe zlecenie ale czy to prawda i tylko jedyna możliwość? będę wdzięczny za wszelką pomoc, pozdrawiam użytkowników forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Co mi wiadomo nie mozna gospodarstwa przepisac na dwe osoby, albo jeden bierze wszystko albo nie dostaniecie renty, A szwagier powinien miec tzw staz w gospodarstwie, wiec raczej dwaj nie dostaniecie kasy z unii, mozesz ty dostac a szwagier raczej nie ale moge sie mylic, bo z tych przepisów tak ja wywnioskowałem :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

Chyba ze rozdziela gospodarstwo np po połowie jedną część na Ciebie a drugą na szwagra, pytanie wtedy czy łapiecie się na MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sandman    0

Dokładnie tak luki15146 na dwóch ponieważ minimalna powierzchnia na młodego rolnika wynosi 10,15ha a na rentę strukturalną 6ha wiec całe 29 ha wystarczy. Wacek21 czy był taki przepis mówiący o tym ,żę nie jest promowane przepisywanie gospodartwa na 2 ? o ile pamiętam to dążą do tego aby scalac tzn. powiekszać średnią powierzchnie gospodarst o to Ci chodzi? tyle ,że my napewno będziemy uprawiać prawie same warzywa , które się uwzględnia w płodozmianie w wniosku o MR wiec ekonomiczna żywotnośc gospodarstwa nie będzie mała tylko nie wiadomo czy bardziej się kierują powierzchnia czy ESU..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

wydaje mi sie ze bardziej ESU, powierzchnie w ciągu 3 lub 5 lat(nie pamiętam dokładnie) możesz wyrównać tzn dociągnąć do średniej jaka jest potrzebna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witajcie

Mam pytanie odnoscie Młodego rolnika otóż to czy majac niecałe 11ha moge starac sie o premie ??

Zaznaczam iz wszystko jest wlasnie w trakcie przepisu w sadzie poniewaz zmarł moj tato ktory nie pozostał testamentu i jak zrobimy tak iż przepis zrobimy na mnie czy moge starac sie o dotacje z UE ??

mamy ok. 20szzt bydła

6lat temu robilismy rowniez płyte obornikową

jestesmy dostawcami mleka około 3tys litrow miesiesznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Dowiedz się dokładnie, bo najczęściej tak jest że najpierw składa się wniosek a póżniej przepisywana jest ziemia, w przypadku spadku są trochę inne zasady ale musisz dokładnie się temu przyjrzeć, nabór rusza 17 sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Czy żywotność ekonomiczna gospodarstwa w chwili przejmowania ma znaczenie przy przyznawaniu MR?


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Myśle ze z wykształcenie nie bedzie problemu ponieważ

studuje dzinnie ELEKTROTECHNIKE

i zaocznie policealne studium architektury krajobrazu i wydaje mi sie ze ten kierunek wlasnie klasyfikuje sie w ramach wyksztalcenia rolniczego

 

A jeszcze jedno po tym przepisie jak otrzymam decyzje założmy pozytywna i otrzymam pieniaze to przez jaki czas musze posiadac to gospodarstwo poniewaz mam jeszcze 3rodzenstwa i przepis na mnie bedzie w sensie tylko na papierku a w rzeczywistości matka bedzie zarzadała gospo. i to wlasnie ona na stare lata powie mi komu mam owe gost przepisac mama ma 44lata i Krus nadal by sie jej opłacało co o ty m sadzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Dowiedz się dokładnie, bo najczęściej tak jest że najpierw składa się wniosek a póżniej przepisywana jest ziemia, w przypadku spadku są trochę inne zasady ale musisz dokładnie się temu przyjrzeć, nabór rusza 17 sierpnia.

Ale na pewno pewne jest że 17 sierpnia rusza młody rolnik :) ?? bo kogo ja w agencji czy jakims urzędzie nie zapytam to nik nic nie wie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Myśle ze z wykształcenie nie bedzie problemu ponieważ

studuje dzinnie ELEKTROTECHNIKE

i zaocznie policealne studium architektury krajobrazu i wydaje mi sie ze ten kierunek wlasnie klasyfikuje sie w ramach wyksztalcenia rolniczego

 

A jeszcze jedno po tym przepisie jak otrzymam decyzje założmy pozytywna i otrzymam pieniaze to przez jaki czas musze posiadac to gospodarstwo poniewaz mam jeszcze 3rodzenstwa i przepis na mnie bedzie w sensie tylko na papierku a w rzeczywistości matka bedzie zarzadała gospo. i to wlasnie ona na stare lata powie mi komu mam owe gost przepisac mama ma 44lata i Krus nadal by sie jej opłacało co o ty m sadzicie??

Jeżeli dostaniesz pozytywna decyzje o przyznaniu premi to masz 180 dni na przepis gospodarstwa, następnie zanosisz do ARiMR akt notarialny i wniosek o płatność i oni mają 90 dni na wypłate dla ciebie kasy.

Jeżeli twoja mama ma wiecej ziemi to nich ci przepisze tylko tyle zeby ci starczyło na MR a reszte niech bedzie na nią bo moze bedą jeszcze kiedyć renty strukuralne i wtedy o 10 lat wcześniej przejdzie na rente.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Myśle ze z wykształcenie nie bedzie problemu ponieważ

studuje dzinnie ELEKTROTECHNIKE

i zaocznie policealne studium architektury krajobrazu i wydaje mi sie ze ten kierunek wlasnie klasyfikuje sie w ramach wyksztalcenia rolniczego

 

A jeszcze jedno po tym przepisie jak otrzymam decyzje założmy pozytywna i otrzymam pieniaze to przez jaki czas musze posiadac to gospodarstwo poniewaz mam jeszcze 3rodzenstwa i przepis na mnie bedzie w sensie tylko na papierku a w rzeczywistości matka bedzie zarzadała gospo. i to wlasnie ona na stare lata powie mi komu mam owe gost przepisac mama ma 44lata i Krus nadal by sie jej opłacało co o ty m sadzicie??

 

Musisz jeszcze wziac pod uwage na ktorym roku studiow jestes, podejrzewam ze studiujesz po to aby znalezc jakas konkretna prace potem. Otrzymujac premie zobowiazujesz sie ze przez 3 lata od momentu otrzymania premii bedziesz na krusie, wiec nie mozesz podjac wlasciwie zadnej pracy. Jesli np jestes na 1 roku studiow to ok ale jesli sa to wyzsze lata to sprawa jest juz trudniejsza....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Własnie jestem na 3roku studiów no i na 2roku owego studium wiec tak jak piszecie nie wyglada to tak dobrze jak sadzilem.

A wiec gdy obejme owe gosp. to po jakim czasie moge sie spisac gospodarki na rzecz mamy badz kogoś innego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

po 5 latach od dnia w którym otrzymałeś kase na konto, z gospodarką możesz zrobic co zechcesz, ale nie wiem czy może ona wrócic do twojej matki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

może, chyba że będzie pobierać rente/emeryture/rente strukturalną

 

Ja też mam pytanie. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Obecnie jestem w III kl. LO i nie mam świadectwa ukończenia gimnazjum, gdyż leży w mojej szkole. Czy wystarczającym dokumentem mogłoby być świadectwo z klasy drugiej LO ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusssak    0

Witam Ja z kolei mam takie pytanie. Dostałem spadek z siostra około 10 hektarów (współwłasność) następnie po jakimś czasie siostra w drodze darowizny przepisała mi ziemie. I mam takie pytanie od której czynności będzie mi się liczyło rozpoczęcie działalnosci? Proszę o odpowiedź osoby które się w tym dobrze orientują Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

@pawelek po I po co ci swiadectwo ukonczenia gimnazjum? Po II Swiadectwo z LO nic Ci nie da bo po LO nie masz zadnych kwalifikacji zawodowych...


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Świadectwo może być potrzebne jakbyś chciał udowadniać staż pracy w rolnictwie. Ale to by musiało być raczej świadectwo ukończenia LO (3 klasy).

Ja właśnie jestem na takim etapie wykształcenia i zastanawiam się czy zdążę skończyć studia tak żeby się wyrobić w ustalonym czasie..? Czy będzie trzeba inaczej kombinować... To chyba najgorszy warunek do spełnienia w MR.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

wiem o tym, że to świadectwo nie daje żadnych kwalifikacji zawodowych :)

ale nie w tym rzecz; znajomy mi mówił, ze w wniosku o przyznanie pomocy jest taka rubryczka z wykształceniem i mimo braku kwalifikacji zawodowych KAŻDY wnioskodawca musi udokumentować swoje wykształcenie

 

Boniek nie zdążysz skończyć studiów w terminie 3 lat, lepsza będzie szkoła policealna. Zgadzam się to jeden z najgorszych warunków do spełnienia. Krótki czas na uzupełnienie wykształcenia-trzeba nieźle nakombinować :)

 

ale 75 tys na drodze nie leży, więc chyba warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Tylko studia też bym chciał ukończyć, a szkoła policealna może trochę z nimi kolidować. No ale kombinować trzeba będzie :)

W pierwszych naborach było chyba 5 lat na uzupełnienie wykształcenia i nie wiem czemu to zostało zmienione... Chociaż dobrze, że już nie ma obowiązkowej służby wojskowej, bo wcześniej też z tym mogły być problemy.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

a jak sie bierze pieniadze z mlodego rolnika na maszyny to one musza byc nowe??I jeszcze jedno czy aby dostac pieniadze to musze miec skonczona szkole rolnicza czy moge byc w trakcie nauki w szkole rolniczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marecki171    0

Witam wszystkich. Dowiedziałem się że od 17.8 będzie nowy nabór na mr i chciałbym z tego dofinansowania skorzystać. Rodzice posiadają 23 ha gospodarstwo więc z gruntem nie będzie problemu. W lutym obroniłem tytuł inż na kierunku ogrodnictwo więc wydaje mi się że taka szkoła jest odpowiednia. Od listopada jestem zarejestrowany jako bezrobotny ponieważ po skończeniu szkoły nie mogłem być ubezpieczony w krusie przy rodzicach jako domownik ale to chyba też nie jest problem. Mam takie pytanko czy żeby skorzystać z tego dofinansowania musze mieć odpisane budynki czy wystarczy sama ziemia? Rodzice chcą mi przepisać 10 ha bo tyle mi wystarczy w województwie mazowieckim a resztę sobie zostawią bo tacie jeszcze brakuje rok do renty strukturalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj