Polecane posty

Jezewianin    0

przeczytałem wcześniej ze ,maszyny kupowane na młodego rolnika nie mogą być starsze niż 5 lat, chyba sie komuś PROW pomylił. niedługo składał wniosek i z tego co wiem nie ma limitu na wiek maszyn. kumpel ze wsi kupił agrotrona z 96 (chyba), wiec można. nie wiem czy ktoś pisał ze zmieniły sie kryteria naboru wniosków. teraz wystarczy niecałe 11ha przepisać aby się kwalifikować w moim woj była średnia 15, wiec jest spoko, dodatkowo powiem ze rodzice nie osiągnęli wieku do renty strukturalnej. mamy gospodarstwo 17ha, a co do renty to radze poczekać aż będzie nowa pula w 2013, bo te grosze co teraz płacą to lipa. a nawet jeżeli jedno z rodziców przekroczy wiek 55 to można wsiąść na drugiego.podam na swoim przykładzie mama jest młodsza od ojca 5 lat wiec rentę weżniemy na nią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

moze kupił go za te 30% z których nie musi sie rozliczyc a reszta dołożył z własnej kieszeni. maszyny tak jak w prow nie mga byc starsze niz 5 lat


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

czy wie ktoś jakie są formalności i odsetki w sytuacji kiedy chciałbym zwrócić premie ARIMR???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie ja pytam ponownie powiedzcie mi ile trzeba czekac na pieniazki od momentu zlozenia wniosku o platnosc??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

ale jak zloze wniosek o platnosc to od daty zlozenia oni jz nei powinni nic przesylac??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

NO ja mam pytanie iler kosztuje przepisanie gospodarstwa 8.5 ha z budynkami chodzi mi o wszelkie opłaty urzędeowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Mozecie mi wyjasnic pewna sprawe mam 17 lat jestem wspołwłascicielem gospodarstwa z przyczyn takich a nie innych i czy z dniem ukonczenia 18-ego roku musze doprowadzic do sredniej gruntow aby dostac dofinansowanie czy jak to bedzie wygladalo, zalezy mi na tych pieniadzach bo chce stawiac wiate dla bydla i kupic jakies stadko ale jeszcze chodze do technikum rolniczego i raczej wolalbym pod koniec szkoly skladac wniosek. Jakie macie zdanie w tej sprawie?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
przeczytałem wcześniej ze ,maszyny kupowane na młodego rolnika nie mogą być starsze niż 5 lat, chyba sie komuś PROW pomylił. niedługo składał wniosek i z tego co wiem nie ma limitu na wiek maszyn. kumpel ze wsi kupił agrotrona z 96 (chyba), wiec można. nie wiem czy ktoś pisał ze zmieniły sie kryteria naboru wniosków. teraz wystarczy niecałe 11ha przepisać aby się kwalifikować w moim woj była średnia 15, wiec jest spoko, dodatkowo powiem ze rodzice nie osiągnęli wieku do renty strukturalnej. mamy gospodarstwo 17ha, a co do renty to radze poczekać aż będzie nowa pula w 2013, bo te grosze co teraz płacą to lipa. a nawet jeżeli jedno z rodziców przekroczy wiek 55 to można wsiąść na drugiego.podam na swoim przykładzie mama jest młodsza od ojca 5 lat wiec rentę weżniemy na nią.

nie wiem czy warto tak zwlekać bo w 2013 to wogóle może nie być rent


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Czy wielkość i struktura stada w PRG musi być uaktualniana co roku jeśli stan faktyczny z jakichś powodów różni się od zadeklarowanego w momencie składania wniosku/planu? Pewnie tak więc jeśli, to stan na który dzień w roku jest tym wiążącym? 31.12.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamossss    0

czy może jest ktoś z forumowiczów komu udało się połączyć "MR" z "PROW"? czy to wypali? i czy opłaca się próbować połączyć to?! czekam na odpowiedzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Czy wielkość i struktura stada w PRG musi być uaktualniana co roku jeśli stan faktyczny z jakichś powodów różni się od zadeklarowanego w momencie składania wniosku/planu? Pewnie tak więc jeśli, to stan na który dzień w roku jest tym wiążącym? 31.12.?

Wiem że jak mam np 10ha zboża to moge mieć różnice 30% więcej lub mniej ale jeżeli mam np. 5ha pszenicy i 5ha żyta to moge zasiać 10ha owsa (zboże to zboze ich nie interesuje jakie). U mnie w pierwszym roku zasiałem o 40 % więcej rzepaku i dzwoniłem czy muszę składac jakieś korekty, to powiedzieli żebym sie takimi drobiazdami głowy nie zawracał najważniejsze to zeby pola były w dobrej kulturze rolnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

mtz820 jeśli zostałeś współwłaścicielem gospodarstwa przed ukończ4niem 18 lat a dodatkowo się uczysz to prowadzenie zaczniesz po ukończeniu szkoły ale lepiej dokładnie dowiedz się :) tylko jak Chcesz dotację to co z współwłaścicielem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Witam

 

Są już jakies wstępne terminy odnośnie Młodego Rolnika i Rent? Ojciec kończy 55 lat w lipcu, a mi w lipcu mija 3 lata, odkąd jestem na KRUS i chciałbym się ubiegać o premię dla MR. Mam pytanie: jaka jest kolejność działania? W marcu ojciec kupił od jednego gościa całe gospodarstwo rolne z lasem i budynkami. Czy może sobie te budynki pozostawić i las? Czy może jes sprzedać? Czy po przekazaniu mi tych budynków i lasu ja moge je sprzedać, czy musze trzymac przez 5 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

witam, mam pytanie... jestem studentem budownictwa, w tym roku bronie inżyniera, rodzice posiadaja gospodarstwo. W tym roku chce zlozyc dokumenty o dotacje 75000 zl i polączyć to z PROW-em, wiec przejde na KRUS. 1. Czy muszę mieć wykształcenie rolnicze? czy wyższe wyksztalcenie + pisemne oświadczenie ze od dziecka pracuje na roli wystarczy? 2. Czy jesli skorzystam z dotacji 70000 zł i PROW mogę dodatkowo iść do pracy w zawodzie (budownictwo)?? Chodzi mi o polączenie oplacania KRUS-u i ZUS-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polek1919    5

Pisemne oświadczenie nie wystarczy musisz mieć wykształcenie rolnicze lub opłacać składki krus 3 lata. Nie wiem czy uda Ci się to połączyć z modernizacją bo może to się nie zmieścić w terminach. Nie możesz być jednocześnie ubezpieczony w KRUS i ZUS. Musisz być ubezpieczony minimum 3 lata w KRUS jak weźmiesz premię więc na dodatkową pracę nie licz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamlupus    2

A czy w tym wypadku nie obowiązuje "to coś" odnośnie pracy poza rolnictwem, ale podatku uzyskanym z tej pracy, nie przekraczającym 2800zł (w tym roku, to z roku na ro się zwiększa)- i wtedy przy takim dochodzie pozostaje się w KRUS....? Czy to ma zastosowanie także przy premii MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

wiec jak to w koncu jest??? bo jak dla mnie to bzdura zebym nie mogl robic tego co chce... a chce prowadzic gospdarstwo i pracowac bo mam taka mozliwosc... rodzice sa za mlodzi zeby przejsc na rente strukturalna, a stracic dotacje to troche zal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamlupus    2

@arek8701 mam podobną sytuację...i zastanawiam się jak to jest z tym progiem podatkowym do 2800zł...takie ograniczenia jak to z KRUSem to tylko ograniczanie ludzi, utrudnianie im życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

KRUS jest tylko dla rolników. W momencie, gdy zaczynasz pracę lądujesz automatycznie w ZUS-ie i tracisz przywileje KRUSowskie.

Jeśli chodzi o próg o którym tu piszecie, to dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej i pozostania w KRUS. Ale to dotyczy osób, które co najmniej 3 lata są już ubezpieczone w KRUS i ponadto nie osiągają zbyt dużych dochodów (próg dotyczy kwoty należnego podatku dochodowego i wynosi obecnie 2835 zł szczegóły na stronie KRUS. Więc przy młodym rolniku to raczej odpada, chyba że był ktoś ubezpieczony jako domownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamlupus    2

Ja jestem jako domownik :)

 

 

...czyli dochód do opodatkowania uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mógłby przekroczyć 19 tys. na obecny rok)?

...a te płacone po raz drugi ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUSie można policzyć jako koszty uzyskania tego dochodu- czy tak?

...a jak jest ze składkami zdrowotnymi? (normanie można odliczyć 7,75% podstawy w ZUSie) ale tutaj jeśli dobrze zrozumiałem są one płacone raz, czyli ich odliczyć nie można od dochodu do opodatkowania z działalności pozarolniczej?

 

będę wdzięczny za wszelkie info :)

 

 

 

odp. na pytanie drugie brzmi: tak można, bo to jest koszt związany z działalnością pozarol. :) sprawdziłem...nie wiem jak z trzecim pytaniem będzie :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzik90    6

Witam.Przejmując gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim trzeba mieć około 15 ha gruntów ornych,czy wszystkiej ziemi (wraz z nieużytkami),aby ubiegać się na dotacje "młody rolnik"?Jeśli chcę otrzymać premię "młody rolnik" to wystarczy zdanie technikum rolniczego?Czy trzeba zdać też egzamin zawodowy?Dodam iż ukończyłem technikum rolnicze w bieżącym roku.Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikid    0

witam

jeśli skoncze zawoduwke rolniczom i opłacze KRUS 3 to mógłbym liczyć na dofinansowanie dla MR??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj