Polecane posty

pierre    1

Ten materiał w Agrobiznesie był robiony na siłę a jego autor chyba nie przygotował się zbyt rzetelnie (często im się to zdarza). Po pierwsze bardzo trudno, pod względem technicznym, byłoby zsynchronizować otrzymanie premii i zakup ziemi w tym samym dniu. Po drugie nie ma o tym mowy w rozporządzeniach ani ogłoszeniach. Po trzecie sam podałem w biznes planie zakup ziemi, rozłożyłem to na 3 lata i decyzja była pozytywna.

 

@pig,

Nie znam dokładnie Twojej sprawy, nie wiem jaki wpływ będzie miał brak tej maszyny na główne założenia Twojego BP. Jeśli niewielki to raczej (zależy na kogo trafisz) wystarczy dostarczyć im te 2 zmienione strony. Ja tam nie prosiłem, tytułowałem jako "informacja o zmianach w Biznes Planie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregson    0

W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

 

 

 

czyli bedac na vacie musze kupic maszyne za 64 tys z groszami i to bedzie cena brutto, a w tym bedzie 52500zl netto i wlasnie ta cena netto bedzie do rozliczenia z agencja.. dobrze to zrozumialem????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie może troche banalne ale zawsze lepiej się zapytać w biznesplanie wpisałem ze kupie ciągnik za 150 tys a teras chce kupić za 200 tys to tez musze to zmienić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko czy zgłaszaliście darowizne od rodziców do urzędu skarbowego? tata jest na vacie a ja nie i druga sprawa czy gdy kupował ktoś pole za premie to według ceny gusu czy całkiem inną jakie mogą być widełki np. jeśli kupie 2 tys taniej niż według gusu to przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

mam pytanko czy zgłaszaliście darowizne od rodziców do urzędu skarbowego? tata jest na vacie a ja nie i druga sprawa czy gdy kupował ktoś pole za premie to według ceny gusu czy całkiem inną jakie mogą być widełki np. jeśli kupie 2 tys taniej niż według gusu to przejdzie?

 

 

Umowy darowizny nieruchmosci spisujemy u notariusza i to na nim spoczywa obowiązek powiadomienia urzędu skarbowego, wiec nie masz takiego obowiązku. Biorąc pod uwagę srednią cenę za hektar, 2 tyś to nie jest duża różnica, a jeżeli nadal Cię to marwi to podczas spisywania umowy notarialnej można dodać zapis,który mówi o złym stanie kupowanych gruntów.Z drugiej strony różnica w podatku to coś ok. 40zł na ha, wiec nie widzę wiekszej róznicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

 

 

Kolego czy miałeś taką sytuację ,że użyczasz np. tacie jakiegoś budynku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

druga sprawa czy gdy kupował ktoś pole za premie to według ceny gusu czy całkiem inną jakie mogą być widełki np. jeśli kupie 2 tys taniej niż według gusu to przejdzie?

 

Cena wg. instrukcji mr nie może być rażąco wyższa niż cena rynkowa a cena rynkowa w każdym regionie jest inna. Jeśli cena jest niższa niz gusowska nie ma żadnego problemu. Ja kupowałem o 7 tyś drożej niż ceny gusowskie i nie było problemów przynajmniej w biznesplanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemasboss    3

Może ktoś wie czy jeśli wydzierżawiający zerwie umowę np. po 2 latach ale mimo to będę miał grunty o powierzchni średniej wojewódzkiej to czy premia jest do zwrotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

W sobote rano Pani z ARiMR zadzwoniła do mnie że będę miał kontrolę w poniedziałek koło południa. Kontrola była, sprawdzali pola które miałem w biznesplanie, maszyny które zakupiłem, faktury oraz kopie przelewów, umowy użyczenia, opłaty krus, czyli wszystko co dotyczy MR. Ogólnie kontrola przebiegła bardzo dobrze. Żadnych problemów nie miałem. Tylko z jednego nie jestem zadowolony gdyż jak mi przelali pieniądze na początku pażdziernika to w ARiMR pytałem czy jeśli przechodzę na VAT to te 52500 zł. to musi być kwotą netto, w odpowiedzi usłyszałem że Vat agencje nie interesuje, a na początku listopada powstały nowe zasady gdzie będąc na Vacie nuszę wydać 52500 netto czyli 64575 zł. Maszyny kupuję za kwotę brutto tylko musi być to 64 tyś. Zmieniłem biznesplan i dodałem maszynę którą miałem kupić za gotówkę także wszystko ok teraz tylko czekam na pozytywne rozpatrzenie zmiany. Ogólnie mówiąc niema się czym przejmować jeśli jest kontrola ;-)

No co ty? Zmienialem BP i w tabeli inwestycje gdzie podac bylo trzeba ceny brutto to je podalem. Moj laczny zakup bedzie wynosil 54tys brutto i to zatwierdzili. Dodam, ze jestem na Vacie. Sprzet jest juz w drodze, a za miesiac ide sie rozliczyc.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

@Gregson

64 tyś. z groszami tyle musisz wykazać brutto jeśli jesteś na Vacie, czyli te 70 % premii 52500 zł. netto to wychodzi 64575 brutto.

 

@Pawlus224

to ja brałem maszyny i budynki od ojca w użyczenie, gdyż ojciec nie przepisywał mi budynków, także użyczenie musiało być, ale gdy miałem kontrole to np. ciągnik który miałem w użyczeniu był w innym garażu który nie był w użyczeniu i też było ok. To tylko o to chodzi żeby papiery się zgadzały.

 

@in2dex

3 miesiące temu zmieniły się przepisy że jeśli jesteś na Vacie to te 52500 zł. jest ceną netto. a wszystkie maszyny kupujesz za cenę brutto tak żeby wyszło 64575 zł. brutto. Kolega z naboru 2010 był na Vacie i wykazał 52500 zł. brutto i było ok ale my niestety musimy wydać trochę więcej. Mam pewne info wię piszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Niestety z tym Vatem zgodzic sie nie moge. Czy ma ktos moze ten przepis? Albo moze ktos wiecej to doswiadczyl?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

Możesz się nie zgodzić ale przekonasz się jak jest naprawdę jak będziesz rozliczał się z maszyn. Dowiedziałem się od znajomego z ARiMR że tak się zmieniło z Vatem, a itak chciałem zmienić biznesplan więc dodałem maszynę którą chciałem kupić za gotówkę więc na jedno wyszło i przy składaniu zmian z ciekawości dopytałem czy to faktycznie się zmieniło i Pani z ARiMR potwierdziła moje informacje. Najlepiej zadzwoń do agencji i dopytaj co się zmienia bo cały czas z tego co widzę to utrudniają nam życie.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

.

 

@Pawlus224

to ja brałem maszyny i budynki od ojca w użyczenie, gdyż ojciec nie przepisywał mi budynków, także użyczenie musiało być, ale gdy miałem kontrole to np. ciągnik który miałem w użyczeniu był w innym garażu który nie był w użyczeniu i też było ok. To tylko o to chodzi żeby papiery się zgadzały.

 

 

 

A co musi zawierać taka umowa użyczenia budynku ?

Chodzi mi jak sformułować tą umowę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

www.helpdesk.cdr.gov.pl/index.php/prow-2007-2013/o-1-poprawa-konkurencyjnoci-sektora-rolnego-i-leneg/uatwianie-startu-modym-rolnikom/450-mody-rolnik-vat

 

Camel z jakiego regionu jestes? Mam nadzieje, ze tylko u was tak jest

Edytowano przez in2dex

To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

@Pawlus224

Ja w goglach znalazłem umowe użyczenia lokalu tylko zmieniłem nazwę na budynku i tam trzeba tylko wpisać dane ojca dane swoje, budynek np. garaż lub pomieszczenie na zboże i wpisać powierzchnię ile bierzesz w użyczenie.

 

@in2dex

Jestem z małopolski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YanYsz    6

http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/14022012-1210/6314555

 

Obejrzyjcie od 2:30s kawałek...

Jak można w dniu wypłaty środków (który jest pier.... niespodzianką btw) zakupić od razu ziemię??

Ktoś wie w jakim rozporządzeniu to można znaleźć?? Ja nic takiego nie mam w decyzji ani nigdzie indziej.

Decyzja przyznająca mówi że mam 3 lata max, lub datę którą określiłem sam w biznesplanie.

I tego będę bronił jak niepodległości!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

a tak w ogóle to potrzebna jest umowa użyczenia na budynki??? na maszyny to wiem że tak bo sam mam ale budynki pierwsze słysze

Edytowano przez chomik111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mgilek1    0

Dzwoniłem do ARiMR i sie dowiedziałem że jeśli jestem na vacie czy tez nie rozliczam się normalnie czyli 70% kwoty brutto musze wykazać. A jeśli łączę to z modernizacją i jestem na vacie to musze rozliczyc sie z 70 % kwoty netto. W tej chwili wszystkie wątpliwości co do wypowiedzi Camela powinny zostać rozwiane;p. A Jeśli ktoś ma jakieś uzyczenie wykazane we wniosku musi byc umowa użyczenia. Jeszcze jedno.... jeśli niespodziewanie zmienia się ilość ha(zwiększa się) również muszę pisać podanie o zmiane biznesplanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

A ja teraz dzwoniłem do ARiMR do Krakowa bezpośrednio do płatności i Pani mi znów powiedziała że należy wydać 70 % kwoty netto. Dla niewierzących podaje numer 12 629 80 63. Dzwońcie i pytajcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Dzwoniłem do ARiMR i sie dowiedziałem że jeśli jestem na vacie czy tez nie rozliczam się normalnie czyli 70% kwoty brutto musze wykazać. A jeśli łączę to z modernizacją i jestem na vacie to musze rozliczyc sie z 70 % kwoty netto. W tej chwili wszystkie wątpliwości co do wypowiedzi Camela powinny zostać rozwiane;p. A Jeśli ktoś ma jakieś uzyczenie wykazane we wniosku musi byc umowa użyczenia. Jeszcze jedno.... jeśli niespodziewanie zmienia się ilość ha(zwiększa się) również muszę pisać podanie o zmiane biznesplanu.

Uff i juz moge spac spokojnie. Trzeba trzymac sie tego co pisze mgielek1 bo urzednicy roznie to interpretuja.

Mgielek1-jaki region?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Dzwoniłem do OR Łódź i babka powiedziała, że o niczym takim nie słyszała aby ziemie można było kupować tylko w dniu wypłaty premii bo skąd mamy wiedzieć kiedy premia zostanie wypłacona.

 

Więc ktoś puścił plotkę i teraz jest wielki bałagan skoro OR nic nie wie, infolinia coś wie ale każą dzwonić do OR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rakos93    0

Witam!!!! Orientujecie się kiedy będzie kolejny nabór na młodego rolnika??

Edytowano przez rakos93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YanYsz    6

Dzwoniłem do OR Łódź i babka powiedziała, że o niczym takim nie słyszała aby ziemie można było kupować tylko w dniu wypłaty premii bo skąd mamy wiedzieć kiedy premia zostanie wypłacona.

 

Więc ktoś puścił plotkę i teraz jest wielki bałagan skoro OR nic nie wie, infolinia coś wie ale każą dzwonić do OR.

 

No myślenie masz takie samo jak i ja.... Niestety dzwoniłem do centrali na Poleczki i Pani z Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych twierdzi że na tą chwilę taka jest właśnie nieszczęsna interpretacja rozporządzenia. Oni akurat wiedzą co mówią ponieważ to organ który tworzy rozporządzenia i wydaje wszelkie opinie prawne. To jest generalnie jakaś PARANOJA i nonsens ale na tą chwilę nie ma "korzystnego" rozwiązania tego problemu. Można do nich pisać pismo o interpretację tego ale chyba sami na chwilę obecną nie wiedzą co mogliby odpisać...

LIPA po całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mgilek1    0

Jestem z Podlaskiego. Rozliczasz się z kwoty brutto czy jesteś na vacie czy też nie. Dzwoniłem i pytałem jeszcze raz;p Pytałem też jak to jest z rozliczaniem się z maszyn. Czy jeśli kupuje maszyny a cena ich jest inna niz w biznesplanie to przechodzi tylko musi byc te 70 % a rodzaj maszyn nie może sie zmienić. Tam był powyzej link podany bardzo przydatny można było się sporo dowiedziec czytając to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimcio    2

Ja jeszcze nie składałem wniosku o płatność i teraz mam już duże wątpliwości czy składać. W BP mam wpisany zakup ziemi ale jeszcze sam dokładnie nie wiem które działki będę kupował. Jeśli się okaże że nic z tym nie zrobią to mysle że duża większość z nas może mieć problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj