Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mtz_820    0

Teraz jest chyba tak ze najpierw skladasz wniosek a pozniej bierzesz gospodarstwo nie wiem jak to jest dokladnie ale jakos tak


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Było tak od lipca do grudnia 2008 roku w związku z małym zainteresowaniem programem czy czymś tam, teraz nie wiem jak jest/będzie ale raczej tak jak wcześniej - najpierw ziemia, potem wniosek. W przypadku braku kwalifikacji i chęci podjęcia nauki w kierunku rolniczym można opłacić KRUS trzy lata wstecz (znajomy tak robił).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

a teraz dobije wszystkich tych którzy dostali młodego rolnika w ostatnim czasie wiadomość szokująca i sądzę że pewna- znajomi pracują w agencji, a zatem:

ci którzy w planie rozwoju gospodarstwa wybrali zakup sprzętu z drugiej ręki powiedzmy ciągnik lata produkcji 85-95 i zestaw sprzętu do tego to wtopili ponieważ w nowej interpretacji muszą kupić sprzęty nowe! I wcale nie mam na myśli modernizacji z PROW "młody rolnik"!!! pracownicy agencji dostają wytyczne, instrukcje weryfikacji wniosków kiedyś było że umowy kupna od np. sąsiada są ok obecnie tylko faktury na nowy sprzęt. zmiana interpretacji jest spowodowana kryzysem gospodarczym i dla polepszenia stanu gospodarki maszyny mają być kupowane nowe... istne kuriozum, co można kupić za 50tys? polecam sprawdzić ten temat ja jestem w trakcie.


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Z tego co sie orientuje to do tej pory w gre wchodziły maszyny nowe lub używane do 5 lat. Możliwe że mogli znieść sprzęt używany, tylko gdzie jest oficjalne info o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

uuu oj tam ja to bym miał nawet i w nowe co inwestować jakiś agregat rozrzutnik i po kasie. A tak jak uzywka to i pług i jakas talerzówkę i agregat i rozrzutnik by sie kupiło troche by dołożył ale by się robiło. Cały czas rolnikowi to pod górkę tylko utrudniają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
ci którzy w planie rozwoju gospodarstwa wybrali zakup sprzętu z drugiej ręki powiedzmy ciągnik lata produkcji 85-95 i zestaw sprzętu do tego to wtopili ponieważ w nowej interpretacji muszą kupić sprzęty nowe!

 

informacja co najmniej niszowa, z tego co się orientuję PRG nie zostałby zatwierdzony jeśli inwestycja nie łapałaby się jako koszt kwalifikowany w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych" a 13 letni ciągnik na bank nie jest kosztem kwalifikowanym w tym działaniu, dodatkowo warto podkreślić, iż za zgodą dyrektora OR można zmienić PRG, a ponadto jeśli zmienia się coś w MR to w modernizacji musi pojawić się identyczna zmiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

kissmy to powiedz mi jakim cudem dostałem kasę? powiedz mi jakim prawem agencja zmienia zasady gdy piłka jest w grze? z moim MR wszystko niby jest ok tylko już mnie uprzedzono że będzie zmiana interpretacji i dlatego alarmuje bo jak ktoś już kapustę wyda to będzie miał mały problem...

 

dlatego podkreślam że nie mam na myśli modernizacji! Tylko młodego rolnika w którym można było kupić stare maszyny, zaznaczam że nie mówię o modernizacji! w której zaiste w grę wchodził nowy lub max 5 letni sprzęt! a w młodym rolniku stary ale do czasu bo właśnie jakiś bałwan to zmienił! Aby z tego wyjść trzeba wejść w modernizację i brać inne nowe maszyny ale zmienić trzeba Program Rozwoju Gospodarstwa i tam ująć te maszyny... jestem w trakcie sprawdzania tych informacji ale spodziewam się smutnych wieści.


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Zgodnie z treścią rozporządzenia:

 

2. Wydatki na inwestycje, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b, mogą obejmować:

1) koszty określone jako koszty kwalifikowalne w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem;

2) zakup gruntów rolnych, które przez okres 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej w gospodarstwie;

3) zakup zwierząt hodowlanych stanowiących stado podstawowe - związany z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej w gospodarstwie lub postępem genetycznym w zakresie prowadzonej produkcji.

 

stąd moje nawiązanie do modernizacji, natomiast zasady gry się nie zmieniają, natomiast interpretacje zmieniają się jak w kalejdoskopie ale zazwyczaj na korzyść beneficjenta, a zobowiązania są zawarte w umowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Czyli na MR można było zanabyć maszyny starsze niż 5 lat?

 

Ciekawi mnie jeszcze kwestia zmian w PRG w czasie trwania programu (MR czy modernizacja), mam na myśli możliwość korekt typu planowane zasiewy czy rozwój stada ujęty w PRG. Duża to filozofia o ile wogóle możliwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Czy to prawda że teraz żeby dostać MR wystarczy średnia krajowa powierzchnia gospodarstwa 10,02? Jestem z kujawsko-pomorskiego i wojewódzka u mnie jest 14,79.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

co do maszyn starszych niż 5 lat to można je oczywiście nabyć, lecz 70% premii należy przeznaczyć na zakup maszyn, które zgodnie z treścią rozporządzenia stanowią koszt kwalifikowalny w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych", zmiany w PRG poniżej 30% nie muszą być poprzedzone zgodą ARiMR, czyli praktycznie nie trzeba ich zgłaszać

 

na razie nie ma naboru wniosków, więc ciężko jest otrzymać premię, natomiast zgodnie z projektem zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 przewidywane jest ułatwienie uzyskania pomocy rolnikom gospodarującym w województwach o niskiej średniej powierzchni gospodarstwa, niestety województwo kujawsko - pomorskie się nie kwalifikuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszRol    0

kissmy widze że się na tym znasz, mam pytanie woj.pomorskie jest zaliczane do jakej grupy powierzchni krajowej czy wojewódzkej? Mam 17 ha z czego mojego jest prawie 13 ha mam wykształcenie rolnicze i zastanawiam się nad tym Młodym Rolnikem


Na zawsze wierni, na zawsze oddani my Polskiego URSUSA fani!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tak trochę potrafię czytać;D i tak zgodnie ze skomplikowanym algorytmem wskazanym w rozporządzeniu dla województwa pomorskiego średnia wielkość powierzchni GR w gospodarstwie rolnym w roku 2008 przekracza 18 ha, a więc znacznie przekracza średnią krajową i taką wielkość musi przekroczyć gospodarstwo beneficjenta, pomijając kwestie posiadania już 17 ha oraz spełnienia pozostałych wymogów, nad premią można się zastanowić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

@LukaszRol Jak masz już ziemię to praktycznie jesteś już wykluczony. Chyba, że ziemia jest ze spadku, ale też nie dłużej niż rok. A w Pomorskim średnia to 18,48 ha i taka obowiązuje. W tej chwili nie ma naboru i ciężko powiedzieć kiedy będzie. Wykorzystanie kasy jest słabiutkie może w końcu coś zmienią, np. można powiększyć kwotę premii, ale to tylko moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszRol    0

Ziemnia nie jest jeszcze moja, tylko mojego taty chciałem się dowiedzieć ile musze mieć tych ha kolego Dolk


Na zawsze wierni, na zawsze oddani my Polskiego URSUSA fani!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

poczekaj az bedzie mozna wnioski składac i wtedy idz sie spytaj co i jak bo za kazdym razym wszystko jest inaczej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie widze ze sie tu troche znacie, a czy do przejęcia gospodarstwa i skorzystania z premii wystarczy wykształcenie wyższe pozarolnicze i 3 lata stażu w Krusie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr6340    0

Tak ,,wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w

rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia

podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie

inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,,


Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

A od ilu lat się liczy staż? lub inaczej ;) Czy można opłacać KRUS od 16 lat?


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr6340    0

Tak od 16 lat ale musisz spełnić tez inne warunki

* ukończyła 16 lat,

* pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,

* stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy( i z tym jest mały problem bo ci z KRUS-u mogą się doczepić do szkoły)


Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

A jak ja się pytałem czy można otrzymać premie MR to mi powiedzieli że trzeba mieć szkołe rolniczą. Szkoła wyższa nierolnicza i 3-letni staż pracy w rolnicwie uprawnia tylko do przejęcia gosposdarstwa (w przypadku przekazania gospodarstwa ojca na syna/córke). Więc jak jest w końcu??? Potrzebna ta szkoła do MR czy nie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

Szkoła lub staż są potrzebne... To ciekawe czy 3 lata wstecz można opłacić od 16 lat...


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Nie ma wyboru (troche się dowiedziałem) chcesz otrzymać premie MR to musisz mieś szkołe (jeżeli przed otrzymaniem nie masz szkoły rolniczej masz 3 lata od podpisania umowy na uzupełnienie wykształcenia) a okres stażu pracy jest potrzebny bo inaczej nie przejmiesz gospodarstwa. Jak ktoś ma szkołe rolniczą ma super bo nie musi opłacać "stażu" w KRUSie i otrzyma premie, a ten co nie ma szkoły to musi zapłacić składke KRUS (zalęznie czy to skoła średnia 3 lata, czy zawodowa 5 lat) i jeszcze zapłacić za naukę. NIE MA TAK DOBRZE trzeba mieć szkołe żeby nie dokładać do tego żeby zostać rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

No to tak ja aktualnie robię szkołę średnią poza zakresu rolnictwa mam opłacany staż w KRUSie czyli muszą skończyć szkołę i mieć opłacony staż przez 3 lata i mogę sie ubiegać o premie ? A i czy wyniki w szkole maja jakieś znaczenie czyli zdana matura itp ?


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

macin 87 dzis otrzymalem odp od arimr odnosnie tego stazu. Oplacanie skladek Krus przez 3 lata i posiadanie wykształcenia wyższego nierolniczego uprawnia do przejecia gospodarstwa i o ubieganie sie o premie dla mlodych rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj