Skocz do zawartości

Zdjęcie

zaprawianie ziemniaków

239 odpowiedzi na ten temat

#1 Share matus123

matus123

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 09 lipiec 2010 - 07:07

zaprawianie ziemniaków koledzy słyszałem o zaprawianiu ziemniaków przeciw stonce i chorobom grzybobójczym i zarazie podobnież jest to skuteczne proszę kogoś co zaprawia ziemniaki żeby mi opisał jak to robi i ile wynosi zaprawa na ha bo słyszałem ze ludzie zaprawiają ziemniaki w workach w wanie lub luzem :) .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zaprawianie ziemniaków Dzisiaj, 13:50
  •  

#2 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 09 lipiec 2010 - 10:36

zaprawianie ziemniaków zaprawa chroni przed rizoktoniozą, stonką, mszycami, parchem zwykłym, oczywiscie nie na caly okres wegetacji, i w zaleznosci jaka dawke zastosujesz, to bedzie krocej lub dluzej. Z reguly max jest do okolo 100 dni od posadzenia. Zaprawa nie chroni przed zarazą! Ja przynajmniej o takiej nie slyszalem. Zaprawiam Prestige'em 290FS. Na mokro przed sadzeniem w sadzarce rozpylam opryskiwaczem recznym roztwór na bulwy. Nie pamietam ceny, ale chyba cos okolo 100zł na 1 tone sadznieka.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#3 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 09 lipiec 2010 - 10:40

zaprawianie ziemniaków A ty chcesz je zaprawiać żeby dać krowom do jedzenia?? Hyba nie. Przenoszę.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 09 lipiec 2010 - 11:04

zaprawianie ziemniaków a co to za roznica czy zje to człek czy mućka?

#5 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 12 lipiec 2010 - 12:00

zaprawianie ziemniaków mala poprawka. Okazuje sie ze na zachodzie są pewne odmiany zapraw na bazie 'miedzianów', które chronią w pewnym stopniu przed porażeniem bulw sadzeniaka zarazą w we wczesnym stadium rozwoju rośliny. Niestety w Polsce nie ma zarejestrowanego żadnego środka.

#6 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 16:12

zaprawianie ziemniaków Hej mam takie pytanie bo nigdy jeszcze nie zaprawiałem kartofli. Nie mam specjalnej sadzarki(normalna czeska) więc jak mam zaprawić kartofle. Myślałem o tym aby zamontować np. spryskiwacz od samochodu i rurkę popuścić w tą redlicę gdzie kartofle spadają żeby pryskał kartofle i ziemie obok, mam też na myśli sposób aby zanurzać całe worki w baniaku, mam taką 1000 l ucięło by się wierzch i mógłbym widlakiem 4 worki na raz zanurzyć a potem niech by obciekło i na przyczepę. Czytałem o tym aby opryskiwaczem pryskać ale to chyba gorszy sposób. Jak myślicie co będzie najlepsze. Są w ogóle takie środki aby rozpuścić je w 600 i starczyło np. na 4 tony??

#7 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 30 wrzesień 2010 - 19:53

zaprawianie ziemniaków Twoj sposob z wanna i 4 workami bedzie najlepszy.
Ja spryskuje opryskiwaczem reczynm podczas sadzenia i tez jest dobrze :mellow:

#8 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 01 październik 2010 - 18:20

zaprawianie ziemniaków A jest taki środek że można go rozpuścić w 600l a jeśli to jaki??

#9 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 01 październik 2010 - 19:16

zaprawianie ziemniaków prestige 290 FS.
rozciencza sie w go z wodą, nie pamietam w jakiej proporcji.
kup srodek, przeczytaj i policz ile potrzeba na 600l wody :mellow:

#10 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 02 październik 2010 - 06:51

zaprawianie ziemniaków Wydaje mnie się że na 600l to potrzeba 18l tej zaprawy jak się nie mylę. 60ml na 2l wody. Czyli te 18l to na 15hektarów ziemniaka. Myślę że lepiej kupić zaprawiarkę jak na tyle hektarów.

Ja zaprawiam w sadzarce to na hektar 2tony i 40litrów rozrobionego środka to są takie mokre że aż ciekną. A 600l to nie wiem jak ty chcesz to zaprawić 4tony. Wydaje mi się że nie ma takiego środka żeby tak rozcieńczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 02 październik 2010 - 07:26

zaprawianie ziemniaków Właśnie to mnie martwi. Że nie będzie można go aż tak rozcieńczyć. A co się stanie jeśli dać słabszą dawkę?? A może jednak spróbować z tym spryskiwaczem patrzyłem na allegro za 30zł można kupić nowy do tego malutkie rurki i puścić w tą redlicę. Martwi mnie tylko to że wtedy kartofel będzie opryskany tylko z jednej strony to niczemu nie zaszkodzi jak myślicie, oczywiście będzie też opryskana ziemia obok, kartofel wchłonie tą truciznę??

#12 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 03 październik 2010 - 08:05

zaprawianie ziemniaków ja w zeszłym sezonie moczyłem w wannie to wychodziło tak jak zalecają 20 litrów wody na tonę.w tym sezonie zrobiłem zaprawiarkę.pompa na wom założona na sztywno na zaczepie traktora od starej ślęzy wydatek 30 litrów,4 dysze sadownicze o pustym stożku albuza po 14 zł za sztukę i rozdzielacz od starej ślęzy zamontowany w ciągniku.zbiornik to stara bańka 60 litrowa.dysze zamontowane na sadzarce czeskiej na górze koła co sadzeniaki idą po dwa na stronę.na dole nie chciałem żeby ziemią się nie oblepiały.pryskam w czasie sadzenia.sadzeniak cały zaprawiony nadmiar i tak spada na dół pod redlicę.ciśnienie na dyszy 0 atmosfer.nadmiar wraca do zbiornika a przy takim ciśnieniu wcale się nie pieni.wydatek 20 litrów na tonę sadzeniaka czyli tak jak zalecają.te dysze specjalne do zaprawiania ziemniaków o pełnym stożku teejet są duuużo droższe a efekt pewnie podobny.jestem bardzo zadowolony ze swojego wynalazku.nie muszę przerzucać dwa razy ziemniaka zwłaszcza jak raszla jest 50 kilogramowa.

#13 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 03 październik 2010 - 08:24

zaprawianie ziemniaków dobrze wykombinowałeś :)

#14 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 03 październik 2010 - 10:30

zaprawianie ziemniaków wrzuciłem zdjęcia jak zamontowałem pompę i końcówki na sadzarce
http://www.agrofoto....-do-ziemniakow/
http://www.agrofoto....nia-ziemniakow/

#15 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 03 październik 2010 - 13:54

zaprawianie ziemniaków

ja w zeszłym sezonie moczyłem w wannie to wychodziło tak jak zalecają 20 litrów wody na tonę.w tym sezonie zrobiłem zaprawiarkę.pompa na wom założona na sztywno na zaczepie traktora od starej ślęzy wydatek 30 litrów,4 dysze sadownicze o pustym stożku albuza po 14 zł za sztukę i rozdzielacz od starej ślęzy zamontowany w ciągniku.zbiornik to stara bańka 60 litrowa.dysze zamontowane na sadzarce czeskiej na górze koła co sadzeniaki idą po dwa na stronę.na dole nie chciałem żeby ziemią się nie oblepiały.pryskam w czasie sadzenia.sadzeniak cały zaprawiony nadmiar i tak spada na dół pod redlicę.ciśnienie na dyszy 0 atmosfer.nadmiar wraca do zbiornika a przy takim ciśnieniu wcale się nie pieni.wydatek 20 litrów na tonę sadzeniaka czyli tak jak zalecają.te dysze specjalne do zaprawiania ziemniaków o pełnym stożku teejet są duuużo droższe a efekt pewnie podobny.jestem bardzo zadowolony ze swojego wynalazku.nie muszę przerzucać dwa razy ziemniaka zwłaszcza jak raszla jest 50 kilogramowa.

NO dobra a jak ciągnik ma 2000 obr. to wtedy ciśnienie jest bardzo duże i przelewa się do zbiornika. A jak by zastosować taką pompkę elektryczną to też by zdało egzamin czy nie ?? Np. http://allegro.pl/po...1257499784.html

#16 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 03 październik 2010 - 17:43

zaprawianie ziemniaków i tak się przelewa bo pompa ma wydatek 30 litrów.na takich obrotach nie sadzę bo po co.wolę wyższy bieg.po za tym masz regulację na rozdzielaczu jak w każdym opryskiwaczu.wcześniej myślałem nad taką elektryczną ale wydatek ma bardzo duży i nie sądzę że pochodzi dłużej jak 10 minut non stop.tym bardziej jak przydławisz wyjście.jest elektryczna przy opryskiwaczu plecakowym kwazar i ta by była na pewno lepsza(http://www.sklep.kwa...?prod=29&cat=20)sam silniczek można też pewnie kupić.a jak chcesz moczyć to 20 litrów akurat starcza na tonę.więc ostatnie musisz polewać czymś bo będzie za mało żeby je w workach zamoczyć.chyba że więcej wody ale skoro piszą że 20 to chyba wiedzą lepiej

#17 Share damiandcba

damiandcba

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 03 październik 2010 - 18:20

zaprawianie ziemniaków

i tak się przelewa bo pompa ma wydatek 30 litrów.na takich obrotach nie sadzę bo po co.wolę wyższy bieg.po za tym masz regulację na rozdzielaczu jak w każdym opryskiwaczu.wcześniej myślałem nad taką elektryczną ale wydatek ma bardzo duży i nie sądzę że pochodzi dłużej jak 10 minut non stop.tym bardziej jak przydławisz wyjście.jest elektryczna przy opryskiwaczu plecakowym kwazar i ta by była na pewno lepsza(http://www.sklep.kwa...?prod=29&cat=20)sam silniczek można też pewnie kupić.a jak chcesz moczyć to 20 litrów akurat starcza na tonę.więc ostatnie musisz polewać czymś bo będzie za mało żeby je w workach zamoczyć.chyba że więcej wody ale skoro piszą że 20 to chyba wiedzą lepiej

A jeśli ja mam pompę od starego opryskiwacza jakiś pilmet 400l to może być czy będzie miała za dużą wydajność jak to jest??

#18 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 16 październik 2010 - 08:25

zaprawianie ziemniaków Czy jest jeszcze na rynku prestige 290 Fs czy tylko Prestige Forte 370 Fs?

#19 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 17 październik 2010 - 08:05

zaprawianie ziemniaków według mnie to byle jaka pompa będzie dobra.niby prestige się pieni ale ja tego nie zauważyłem.po za tym swój wydatek pompa ma na jakichś obrotach wałka,wystarczy nie gazować podczas sadzenia.
a prestige 290 fs jest wycofany.pewnie dlatego że był za bardzo skuteczny i mniej sprzedawali oprysków przeciw stonce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share damian95

damian95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 24 październik 2010 - 16:25

zaprawianie ziemniaków http://www.aura.szcz...kat=57&podstr=0 Hej a co byś powiedział na taką pompe. Jak myślicie ona wytrzyma tak długie użytkowanie. wytworzy odpowiednie ciśnienie co powiecie o tym.