matus123

zaprawianie ziemniaków

Polecane posty

darkoza    10

miałem swoj ale były oberwane kulki przed sadzeniem a 1,5tony kupiłem kwalifikowane moj zawsze ładnie wschodziły zobaczymy ci bedzie dalej mysę ze bedzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

jakie kulki? Napisz trochę składniej bo ciężko mi zrozumieć ten poprzedni post

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

pewnie kiełki


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkoza    10

własnie kiełek niebyło tulko były czyste sadzeniaki jak sadzłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie sytuacja podobna jak u ramzesssa. Od kilku lat zaprawiamy w bańce Prestigem i kiełki i jak trzeba kroic bo są za duże to też są zaprawiane i nie zauważyłem, różnicy między nimi. Chociaż mój kolega w zeszłym roku miał sytuacje taka, że częśc mu nie wzeszło zaprawionych. Ale on zaprawiał ręcznym opryskiwaczem. Tylko nie pamiętam skąd miał te sadzeniaki, ale właśnie z nimi miał taką historię. A część sadzeniaka miał ode mnie i z nimi było wszystko ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Panowie w tym roku chciałbym pierwszy raz zaprawiać ziemniaki, myślę nad zaprawiarką za 1500zł z ogłoszeń na olx - na mokro, 60 litrów pojemności. W którym miejscu najlepiej zamontować dysze i jak ustawia się taką zaprawiarkę żeby wyszła optymalna dawka środka? Bo z tego co tutaj czytałem to niektórzy cyrki mieli z powodu za mocnej dawki więc wolałbym nie ryzykować i zrobić wszystko optymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Na allegro sprzedają takie pompki po 120 zł na 12v do paliwa myślicie że nadają się do zaprawiarki??. Wczoraj na Agrotechu jeden z producentów ziemniaka doradził, że wystarczy glebę opryskać w miejscu, gdzie ziemniaki spadają a, że sam ziemniak nie musi być zaprawiony. Co wy na taką teorię??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vasyl93    0

Chciałbym w tym roku pierwszy raz zaprawić ziemniaki tylko jak to dobrze zrobić bez zaprawiarki? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141

W tamtym roku sadziliśmy trochę ponad hektar i zaprawialiśmy konefką. Wsypywaliśmy worek sadzeniaków do sadzarki i polewaliśmy konefką. Trochę pocieknie na ziemię ale sadzeniaki były pokryte zaprawą. I działało nie pryskaliśmy potem od stonki. Obok ziemniaków rosła kukurydza w której po zimie wyrosły samosiewy ziemniaków. Samosiewy w kukurydzy były doszczętnie zjedzone. Tylko na dwóch pierwszych rządach od kukurydzy znajdowały się stonki ale zdychały jak zjedzą tej zaprawionej. W tym roku będziemy sądzić trochę więcej około 1.5 ha i też konefką polejemy. Jak ktoś nie ma dużo do sadzenia to konefką dość sprawnie idzie we dwóch, ale jak do sadzenia jest więcej zaprawiarka przyda się napewno. Szkoda że na dziki ten prestige forte nie działa.

Edytowano przez kewink

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Czy stosował ktoś Maxim i w jakiej dawce ? Słyszałem że maxim + actara = prestige i nawet lepszy efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

Witam. 

W tym roku sadząc ziemniaki pierwszy raz zdecydowałem się zaprawić je zaprawą prestige forte 370. Sadzone były na początku kwietnia, Teraz zauważyłem że w przyp. odmian Irys, Vineta wszystko jest ok, tzn. ziemniaki kiełkują. Natomiast w przypadku Irgi co druga bulwa albo nawet częściej jest nadgnita. Czyżbym ta zaprawa tak na nie podziałałą? Co może być tego przyczyną. Może ktoś miał taki przypadek ?? Dodam że to nie był kwalifikat, jednak przed sadzeniem ziemniaki były już lekko skiełkowane ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

jakie kulki? Napisz trochę składniej bo ciężko mi zrozumieć ten poprzedni post

 

 

pewnie kiełki

 

 

Witam. 

W tym roku sadząc ziemniaki pierwszy raz zdecydowałem się zaprawić je zaprawą prestige forte 370. Sadzone były na początku kwietnia, Teraz zauważyłem że w przyp. odmian Irys, Vineta wszystko jest ok, tzn. ziemniaki kiełkują. Natomiast w przypadku Irgi co druga bulwa albo nawet częściej jest nadgnita. Czyżbym ta zaprawa tak na nie podziałałą? Co może być tego przyczyną. Może ktoś miał taki przypadek ?? Dodam że to nie był kwalifikat, jednak przed sadzeniem ziemniaki były już lekko skiełkowane ??

Niedawno po rozmowie z okolicznym sprzedawcą środków ochrony dowiedziałem się że rolnicy zauważyli że przy mokrej pogodzie zaraz po posadzeniu ziemniaki zaprawiane gniją. Zauważyliście to u siebie? Być może u Ciebie larysto miała miejsce taka sytuacja. 2 tyg mokrej ziemi i ziemniaka nie ma...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
larysto    2

Dokładnie, po posadzeniu padało i ogólnie było mokro. Teraz widzę że np. Irys zszedł praktycznie w 100%, gorzej z Irgą. Myślę że tak w granicach 60-70%.  Jednak to i tak dobrze, bo zapowiadało się sadzenie od nowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ta zaprawa jest w 100% bezpieczna? Sadze pierwszy raz. Nie posiadam opryskiwacza i zastanawiam się nad zaprawieniem sadzeniaków głównie przed stonką i drutowcem. Jak to jest z dzikami? Działa na nie zaprawa bo w tym temacie pisano że tak? Sadze na nieużytku przygotowanym w zeszłym roku. Proszę o jakieś rady. Pozdrawiam

Edytowano przez SzymonKuczok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Niedawno po rozmowie z okolicznym sprzedawcą środków ochrony dowiedziałem się że rolnicy zauważyli że przy mokrej pogodzie zaraz po posadzeniu ziemniaki zaprawiane gniją. Zauważyliście to u siebie? Być może u Ciebie larysto miała miejsce taka sytuacja. 2 tyg mokrej ziemi i ziemniaka nie ma...

Witam. W tym roku posadziłem ziemniaki 26 kwietnia, zaprawiałem prestigem wyszło około 45ml na 100kg czyli mniej niż jest zalecane ale na drugi dzień zaczął padać deszcz i praktycznie 5 dni utrzymywała się deszczowa pogoda i ziemniaki gniją, na dzień dzisiejszy wjechałbym w to talerzówką. Odmiana belmonda cześć moich Sadzeniaków, a cześć z centrali i nawet w tych świeżych trudniej znaleźć zdrowego. Czyli tak jak kolega słyszał u mnie się tak stało. Do tego złożyła się jeszcze niska temperatura do 12 maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tak jak mówiłem. Kolega ZYLA pisał do mnie z tym samym problemem w tym roku. Zaprawa jest dobra jak jest dobra pogoda. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Tak jak mówiłem. Kolega ZYLA pisał do mnie z tym samym problemem w tym roku. Zaprawa jest dobra jak jest dobra pogoda.

A kolega ZYLA o jakiej odmianie mówił? Byłem teraz zobaczyć na innym polu na którym sadziłem w ten sam dzień tylko inną odmianę, z tą samą dawką zaprawy i normalnie wyglądają, korzonki już ładnie rosną, a Belmonda wszystko zgnije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

no nie ciekawie to wygląda, niektóre odmiany widocznie są bardziej wrażliwe na prestig, a niektóre lepiej sobie radzą z nim. Jakbym miał jakieś sadzeniaki jeszcze to bym jeszcze raz posadził na tym polu, ale tak to trzeba czekać końca, szkoda tylko tych nakładów co już w to poszły.. A Ty pawelol zaprawiasz też? miałeś jakieś interesujące przypadki?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Co do prestige u mnie podobna sytuacja co powyżej, były zaprawiane ręcznie i mokre sadzone, pogoda dała w d*pę i 2 tyg mokro i zimno w efekcie 50% zgnilych sadzeniaków. Cieawy przypadek był natomiast u sąsiada, on zaprawia też plecakowym z tym że potem je zostawia do całkowitego wyschnięcia, powiedzmy 2-3 dni i w ziemie. Sadziliśmy w jeden dzień na polach obok siebie i u niego wszystko pięknie powschodziło, aż mnie szlak chciał trafić. Co myślicie o jego sposobie, bo chyba w tym roku się do niego skłonie. Oczywiście u niego zero stonki więc działanie prestige było poprawne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

a ja mam pytanie czy można zaprawiać prestige ziemniaki podkiełkowane? praktykował ktoś takie coś... bo obiło mi się o uszy, że "spali" kiełek?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody111    23

Kiełki może opalić, lepiej nie ryzykować, a po drugie jeśli masz kiełkowane ziemniaki to zakładam że to jest na wczesny zbiór, więc tym bardziej bym tego nie stosował bo może jeszcze okres karencji nie minąć.

 

 W którym miejscu pryskacie ziemniaki? Za talerzami na sadzeniaka i ziemie? Czy w miejsce pobierania ziemniaków przez kubełki?  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj