Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego

210 odpowiedzi na ten temat

#141 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 20 luty 2011 - 22:25

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego nie sądzę aby ziemniaki w redlinach prze mrozie -15, -20 przetrwały.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Dzisiaj, 16:04
  •  

#142 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 20 luty 2011 - 22:58

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego jak przetrwały to są przemarznięte i do niczego się nie nadają ;) może pojedyncze sztuki są dobre.
Co do ceny ziemniaka w nadchodzącym sezonie będzie niższą niż w tym, jednak nie spadnie do tych 20gr jak to niektórzy piszą.
Zauważcie, że ziemniak jest drogi co za tym idzie koszt sadzeniaka jest duży co odpędza znaczą część napaleńców, dodatkowo ludzie może i nasadzą ale czego? na sprzedaż idzie najgorszy towar bo nikt nie sprzeda dobrego jak sam sadzi :) wiele osób nawet jak posadzi to plon będzie miało na poziomie 18-20 ton z czego handlowy 10-12 ton. Dlaczego? Po pierwsze sprzęt najczęściej 67,5cm rozstaw, po drugie brak doświadczenia. U nas w okolicy jak zobaczyli agregat ścierniskowy przed sadzarką to się w głowę pukali po co tak głęboko uprawiać :P o nawadnianiu nie wspominając, choć w tym roku nie było potrzebne.
Dodatkowo ochrona większość opryska 2 razy od stonki 2 razy od grzyba i tyle. Nie mówiąc już o nawozach kto da tak na początek nawozy za 1200zł? niewielu, co niektórzy dadzą obornik ale ile? większość myśli że wali po 40t na ha bo było 10 rozrzutników 4t :lol: a w rzeczywistości bywa że dają 25-30t max 35. Choć pod pyry gnojowica jest lepsza. Kolejny powód jak i gdzie przechować? Ile osób z zapaleńców ma możliwość przechowania? niewielu.
Dlatego Ojciec zwiększa uprawę pyry o 5ha, w tym roku mamy nadzieję że nam wystarczy do czerwca, jak nie to na wiosnę trzeba będzie kupować i sprzedawać dalej <_<
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#143 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 20 luty 2011 - 23:16

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Z napaleńcami którzy zaczynają od podstaw może być tak jak mowisz ale np takich jak Ty też jest dużo ma 30 ha ziemi sadził 5 ha kartofli zarobił w tym roku 200 Tysięcy to za rok przy*ebie 10 ha, za te pieniądze spokojnie wszystko uprawi i może pomyśli o magazynie. Wiele osób zwiększa swoją uprawe ziemniaków bo od 2 lat sie nie wtopili na nich. U mnie jak pisałem w innym temacie to jest tak mało zbóż nasiane że masakra. obyś miał racje :) Głownie chodzi mi o tych większych bo jak każdy z nich zwiększy nawet o 20-30% uprawe to już w racje klęski urodzaju bedzię nadwyżka (tak mi sie wydaje) a co dopiero jak niekótrzy z 10 ha robią 15-18 :D (powodzenia). U nas też ruscy robią cena bo ładują bardzo duże ilośći kartofli i już od dawna na duży hurt placili po 1zl/kg. Rolnicy nie ruszają sie z domu, ruski przyjedzie wypłaci i żyć nie umierać jak za skład ziemniaka dostajesz 25 Tyś złotych :)

Edytowany przez limusine, 20 luty 2011 - 23:21.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 20 luty 2011 - 23:29

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Ojciec zwiększa o 10% uprawę ziemniaka ;) zaplecze magazynowe też jest, Ojcu chodzi raczej o zapewnienie sobie rezerwy w razie wtopy jaka była w tym roku bo sporo nam wymogło i zgniło. <_< Co do zwiększania powierzchni o 100% to są wariaci :lol: bo inaczej ich nazwać nie można ;) jak pyra w sezonie będzie po 50gr to im się szybko odechce :) bo jak spadnie do 30 to nie będą chcieli się schylać na ziemię po ziemniaka no chyba że kombajn będą miali. Bo większość co zacznie to koparka elewatorowa.
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#145 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 20 luty 2011 - 23:39

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego mam takiego wujka co sadzi około 25 ha ziemniaka i 5 ha kapustu i troche ma tam łąk i zboż dla bydla to wręcz prosi o rok żeby kapusta i ziemniaki były po 10 gr bo mówi że chłopom przerwaca sie w d*pie kazdy nowy sprzet bierze Agros wrońscy Diler NH nie nadarza Ciągników sprowadzać do salonu. Już zapomnieli jak było pare lat temu :P Daj im bóg żeby to pospłacali :)

#146 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 20 luty 2011 - 23:45

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego w sumie u nas to konkurencji dużej nie ma jest masa osób po do 2ha, kilka osób do 10ha, a tak powyżej to tylko jak Przemyśl przyjedzie to odrazy chcą 10 ton przez noc sprzedać i ceną w dół ile tylko można żeby poszło ;[ . Ojciec z ziemniakiem swoją przygodę zaczął gdzieś w połowie lat 90. Także 90% plonu to stali odbiorcy. Niech jeszcze ten rok cena się utrzyma bo brat chce się budować a Ja mam zamiar pod ołtarz iść także kasa potrzebna a i jest jedna spora inwestycja. W 2012 mogą być już tanie :D bo jak 4 rok cena będzie wysoka to nie ma bata pyrów będzie multum :PWtedy wyjdzie na jaw kto zainwestował zyski a kto je "przejadł"
U nas też jest kilku zapaleńców co mieli po 5ha kapusty to z tego co widać kasa poszła na samochody i wakacje. A zapewnienie że w tym roku sadzą dużo więcej już jest :)

#147 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 20 luty 2011 - 23:50

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego No dokładnie u nas w tym roku po wczesnych kartoflach to pod koniec sierpnia jezdzili sobie do egiptu, tunezji, turcji, Ci młodsi rolnicy. Zobaczymy jak im sie zagotuje w d*pie jak nie bedzie z czego życ a tunezja jesć nie da :D Wczoraj sortowałem jeszcze ziemniaki i wstawiałem do kiełkowania tylko nie wiem gdzie ja je pomieszcze :o Ty łukasz jadalne sadzisz? jesli tak to jakie odmiany pochwal sie :)

#148 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 20 luty 2011 - 23:56

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Ja nie sadzę, nie mam gdzie ;), a u Ojca z sadzarką jeździ brat.
Ojciec sadzi u siebie. Odmiany w 100% jadalne, Lord, Denar, Vineta, Satina, Ania, Tajfun .
Jaki masz proces sadzenia ziemniaka jak uprawiasz?

#149 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 21 luty 2011 - 07:22

nie sądzę aby ziemniaki w redlinach prze mrozie -15, -20 przetrwały.

-20 to było jak było kupę śniegu.
gospodarzę od 2003 roku i najgłębiej jak pamiętam ziemia zmarzła na 5 cm u mnie. Teraz jest na 2 cm.
W zeszłym tyg wykopałem motyką z 50 kg tak żeby sprawdzić. Dlatego wiem co mówię.

#150 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 21 luty 2011 - 09:57

Ojciec zwiększa o 10% uprawę ziemniaka ;) zaplecze magazynowe też jest, Ojcu chodzi raczej o zapewnienie sobie rezerwy w razie wtopy jaka była w tym roku bo sporo nam wymogło i zgniło. <_< Co do zwiększania powierzchni o 100% to są wariaci :lol: bo inaczej ich nazwać nie można ;) jak pyra w sezonie będzie po 50gr to im się szybko odechce :) bo jak spadnie do 30 to nie będą chcieli się schylać na ziemię po ziemniaka no chyba że kombajn będą miali. Bo większość co zacznie to koparka elewatorowa.

jesli wiedzialbym ze ziemniaki beda po 50gr i bede mial pracownikow to zamiast 15ha byloby 21.
Dla was bylbym wariatem ale uwazam ze w dzisiejszch czasach slaby ziemnniak odda lepiej niz dobre zboze
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 21 luty 2011 - 10:10

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Nawet nie ma porównania. Posadź 1ha ziemniaka a 1ha zboża i po pierwsze jaka jest różnica w plonie (ilość ton) a po drugie cena ziemniaka a zboża

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#152 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 21 luty 2011 - 10:15

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego no wlasnie

a jesli ktos ma odpowiedni park maszynowy,lekkie ziemie,nawadnianie to bez problemu moze zwiekszyc areał o 100% i ma male ryzyko strat nawet jesli bedzie kleska urodzaju
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#153 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2011 - 10:25

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Ojciec jak liczył to koszt produkcji z przechowaniem 1kg ziemniaka wynosi 35gr w naszym przypadku także te 150zł zarobku na tonie to już nie tak dużo biorąc pod uwagę pracochłonność przy tej roślinie.
Właśnie pracownicy, z mini jest najgorzej Ojciec od 5 lat zatrudnia Ukraińców bo za dużo mniejsze pieniądze zrobią tyle samo tyle że dokładniej <_< bo pracownicy u nas jedynie przebierają ziemniaki przy koszu, pakowanie następuje dopiero w dzień przed sprzedażą a wtedy pracują przy nich zatrudnieni na stałe Polacy.
Przemek weź pod uwagę, że jest ogrom takich co handlowego mają 15 ton i się z tego cieszą w ich wypadku koszt produkcji bez przechowania i transportu to praktycznie 40gr/kg

#154 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 21 luty 2011 - 10:31

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego pracownicy,znam ten bol...
tych co maja 15ton jest duzo ale nie maja sily pzrebicia, wiem z wlasnego doswiadczenia ze im wiecej jednolitego towaru tzm latwiej o kupca

#155 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2011 - 10:38

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Moim zdaniem nie do końca, przyjedzie taki na giełdę nie idzie mu towar to sprzedaje taniej i jakby nie patrzeć po 3-4 dniach zabiera na jakiś czas klientów, większość z nich widzi przychód nie zysk wiem po nas jak co niektórzy nam w tym roku jak co niektórzy liczyli nam ile to dziesiątek tyś na ha zarobiliśmy, dla nich to nie do przyjęcia, że koszt produkcji to aż 35gr w naszym wypadku ani liczą szybko 35 ton razy 1000 zł tona to 35 tyś :blink: tyle że w tym roku 35 ton to całkowity miał bo handlowego było mniej gdyż sporo było zalane.
Ogólnie to Ojciec nie bawi się w detal tak jak wyżej napisałem 90% to stali odbiorcy reszta to rezerwa której w tym roku nie ma :unsure:
My o cenę ziemniaka jesteśmy spokojni może do grudnia cena będzie niska ale na po nowym roku wyjdzie na jaw specjalizacja B)

#156 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 21 luty 2011 - 11:18

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego masz mnie koszty sa mniejsze.U ciebie40gr?mozesz to rozwinac?

#157 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2011 - 11:54

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Koszt produkcji u nas to 35 gr tyle wyliczył Ojciec.
Zawiera to:
-koszt uprawy
-koszt sortowania
-koszt przechowania
-koszt transportu do odbiorcy
-amortyzację maszyn i budynków
Koszt produkcji ziemniaka to z tego co pamiętam poniżej 20gr ale przecież nikt z pola nie odbierze ;) tak samo większość osób nie liczy amortyzacji maszyn oraz budynków.

#158 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 21 luty 2011 - 13:05

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego po części się z tobą zgadzam. Kiedyś napisałem że żeby była opłacalność i możliwość rozwijania się to pyra musi kosztować 40 groszy. Ale każdy ma trochę inne koszty. Ja sprzedaję z domu a jak mam dowieźć to kasuję za transport. Przechowywanie też jest różne bo w kopcu masz inny koszt jak w skrzyniopalecie. Tu jest dużo wyższe ale z palety nie sprzedajesz w styczniu czy lutym po 20 groszy raczej. 35 groszy to jest całkiem możliwe ale przy 25 tonach handlowego według moich wyliczeń i jeżeli trzymasz do późnej wiosny w przechowalni

#159 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 21 luty 2011 - 13:17

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego Lukasz1987 z pola tez mozna sprzedawac i to ilosci tirowe
ile ha sadzisz w tym roku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 21 luty 2011 - 13:17

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego My sprzedajemy przez cały rok pyry nie mamy przerwy, jedne się kończą to drugie zaczynają.
W przechowywalni są max do stycznia później już z komór. Poniżej 40 gr ziemniaka już z 10 lat nie sprzedawaliśmy.
Tak jak piszesz koszty u każdego są inne, kwestia kto ile i w co zainwestował, plon handlowy ponad 30t jest zależy od odmiany i kiedy kopane.
Edit:
Przemek w tym samym czasie posty dodaliśmy :D ale byłeś szybszy.
Ja nie sadzę nic :)
Ojciec 55ha co można łatwo wydedukować 50ha było zwiększa o 10% ;)

Edytowany przez Lukasz1987, 21 luty 2011 - 13:19.