bolid20

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego

Polecane posty

limusine    9

Ja stosowałem w tym roku dobre środki, na zarazę ziemniaka spróbowałem w zeszłym roku Revus 250 SC, naprawdę długo zielone rośliny.

 

A cały czas jednym środkiem pryskałes? I ile razy pryskałes??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

to trochę zależy od warunków pogodowych. Mi w tym roku wystarczyły 3 opryski na zarazę a krzaki do połowy sierpnia były zielone(niektóre jeszcze we wrześniu). Za to w 2009 pryskałem 5 razy a 25 lipca już wszystko było suche.

Ja nie używam żadnych kontaktowych. Tylko systemiczne a w ostateczności wgłębne. Drożej wychodzi ale mniej jeżdżenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja pryskałem 3 razy i zielone miałem praktycznie do wykopków gdyby grad ich nie położył. A pryskałem: Ridomil, Infinito, Polyram 70WP,

A czytałem, że przy stosowaniu INsolu 7 i fungicydów razem można dać 50% mniej środka a efekt będzie taki sam jak przy pełnej dawce - Jest to możliwe ??? Mam plan w tym roku tak spróbować na połowie plantacji.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ten Insol 7 dwa lata temu. Stosowałem to z połową dawki środka a efekty nie gorsze. Możesz spróbować i zobaczyć jakie są efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

bo każdy nawóz bardziej otwiera aparaty szparkowe. Dlatego fungicyd lepiej działa. Ja zazwyczaj daję mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

Jak pryskacie na zaraze to ile dajecie litrów wody na ha?


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

tak dla potomnych:

ridomil = armetil.

ten sam skład, to samo stężenie substancji aktywnych, cena chyba połowę niższa.

;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Wiem że to nie do końca w temacie, ale widzę że koledzy w produkcji ziemniaka jesteście doświadczeni, więc mam takie pytanie dotyczące oprysków i nawożenia. Co lepiej dać pod korzeń: sól czy polifoskę 6, bo te nawozy aktualnie posiadam.Jakie odżywki stosować i jakie one dają efekty.Natomiast co do ochrony roślin, to na czym polega ochrona herbicydową, funkicydowa bo insektycydowa to zapewne walka ze stonką.Czym niszczyć chwasty już po okresie kwitnienia? Czy stosujecie siarczan amonu pogłównie? Uprawiam Triadę.

W ubiegłym roku wynik był mizerny. Nawoziłem tylko obornikiem, 1 lub 2 razy oprysk od stonki i jednokrotny zabieg przeciwko zarazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, cena Armetilu jest dużo niższa w porównaniu do ridomilu

@dmowski1939, Ja dałbym polifoskę 6, bo tam jest tez fosfor, bo gdybyś chciał dać sól to musiałbyś dokupić fosforan lub superfosfat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Fosforan zostaje na kukurydzę, a zresztą chyba podrożał więc to już nie wchodzi w grę.Fosfor jest konieczny? Ktoś gdzieś pisał ze potas to podstawa, a fosforu to raczej będzie trochę z obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

@ dmowski1939

Teraz sie ziemniaki zaprawia to jest podstawa, naprawde warto.

Niby nie zalecaja dawac soli potasowej bo zimniaki chłona z niej chlor, ale ojciec dawał ja daje inni daja i wszystko jest dobrze. Najlepiej to daj polifoske i sól, nigdy nie stosowałem siarczanu na ziemniki zawsze dawałem saletrzak i tylko przed sadzeniam, dawałem do 130N, 120P, 200K.

Na chwasty daje titus, troche przepuszcza lebiode, w niktórych odmianach stosuje titus + senkor.

Na choroby 4-6 oprysków zależnie od przebiegu pogody, pierwszy oprysk 50-60 dni od posadzeanie ziemniaków.

Ze stonka nie mam problemów bo zaprawiam.

Z odżywek to daje Insol, ziemniaki dobrze reaguja na siarczan magnezu, miedź i cynk.

Nie warto zmniejszac dawki srodków dodajac insol bo lepiej dac minimalna dawke i wtedy kolejny zabieg dac później. Pozatym w rejestrze wykonywanych zabiegów nie napiszesz że dałeś pół zalecanej dawki do w razie kontroli bedzie zle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zaplanowane także zastosować ok. 100-120kg P + 200-250kg K(łączna dawka z obornikiem), a nawożenie azotowe 2\3 przed sadzeniem, 1\3 po wschodach w formie saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

a wyszly jakies nowe odmiany w 2011 roku ? ja w tym roku sadze troche jelly( to co przetrwa zime ) bo jest cieżko :D Kupiłem już lorda w C/A, I mam już zamówioną Vinete, Denara i troche Colette rowniez w C/A :) a wy co tam sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam już Satinę, bo rok temu kupiona w centrali, Lord i Vineta będzie w CA. Na początku tygodnia jadę na oględziny do centrali. A Ty po ile masz zamówione?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Colette Vinete i Denara po 1100 zl. Jest to gospodarstwo które zajmuje sie reprodukcją i sprzedają na boku sadzeniaki oraz jadalne od nich :P a lorda brałem z innego miejsca po 1300zl ale z innego sprawdzonego miejsca :)

Edytowano przez limusine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lubieursusy    0

a orjetujecie się jaka odmiana ziemniaka najbardziej się opłaca i co sądzicie o bartek z góry dziękuję

:)

 

chodzi mi o koszty prodykcji Ś.O.R itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj