marcin509

śmietka kapuściana w kalafiorze

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcin509    1

Witam, mam wielki problem z kalafiorem, którego korzenie zjadają larwy śmietki kapuścianej. Może zna ktoś jakieś sposoby jak się ich pozbyć. Stosowałem dursban dolistnie i pod korzeń jednak efektów brak.Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arektom    0

opryskaj bi58 w dawce 0,6 litra i danadin w dawce 0.3 litra i powinno podziałac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Dzisiaj dałem bi dość dużą dawkę mam nadzieję że pomoże, kalafior ma ponad cztery tygodnie w młodszym też są już robale, po oprysku padał dość obfity deszcz więc może trochę pójdzie w korzeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Podlewać Bi58, każdą roślinę pod korzeń - 100ml cieczy na roślinę, musi pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

powinno byc dobrze;) najlepiej jest dawac pod korzen kiedy larwy sie jeszcze nie wykluły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

podlewaliśmy dursbanem - nie pomogło, roślin do podlania jest 60tys. więc nie byłoby łatwo. Kilka dni temu dałem bi 58 1l/ha narazie efekt słaby jutro pewnie powtórzę zabieg i mam nadzieję że będzie dobrze. Dodam że cała okolica walczy ze śmietką, podobno nigdy jeszcze nie było jej aż tak dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Nie pamiętam jak jest ze śmietką, kiedy zeruje ale spróbuj opryskać np jak będzie trochę chłodniej najlepiej jak żerują, choć BI58 jest środkiem o działaniu żołądkowym i kontaktowym to powinno zadziałać :)




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Tylko co da pryskanie skoro ona się już wylęgła i żre korzenie W ZIEMI a nie na jej powierzchni? Dwa dni podlewania we dwóch i po robocie (i kłopocie) :)

 

A Wy mi powiedzcie jak z kiłą kapusty walczyć jak już się na polu pokazała, chociaż teraz to już pewnie za późno jest :) Próbował ktoś Topsinem czy Altimą podlewać jak już narośla na korzeniach są? Bo czasami profilaktycznie podlewaliśmy i było OK, nie wiem czy takie coś zadziała jak już kapucha chora :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

w tym roku zarobicie na kapuscie i kalafiorze, nie? :):)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

ktos zarobi, a ktos nie bedzie miał za co zyc bo mu wszystko zalało. U nas kalafiory zjadła kiła wiec jak sie sprzedało kilkdziesiat sztuk po 4zł to sie przynajmniej koszta zwróciły.

 

Zastanawiam sie co bedzie w przyszłym roku jak gmina Piątek sie zesra z tym wszystkim. Bez obrazy jesli ktos stamtąd pochodzi, ale naprawde nie znacie umiaru.

 

Co do kiły. pierwszy raz w historii pojawiła sie u nas kiła na rozsadniku a dokładnie w multiplatach. Nie mamy pojęcia co jest przyczyną - czy własna ziemia czy torf zakupiony w sklepie. Musimy odkazic ziemie i tunel w tym roku.

 

Kiłę na polu mozna zwalczac preparatem Ernia. Dzis zakupilismy do podlania tych sadzonek z kiłą. Jesli potrzeba wiecej info: http://www.bioagris.pl/index.html

 

Jak to sie sprawdza w praktyce powiem za jakis miesiac jak juz podlejemy i opryskamy tę chorą brokułe.

 

pozdro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Lampo, jaki koszt tego preparatu Ernia na hektar? Będziesz podlewał w paletkach czy już na polu wysadzone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

Lampo, jaki koszt tego preparatu Ernia na hektar? Będziesz podlewał w paletkach czy już na polu wysadzone?

 

@marcin509

 

nigdy nie dezynfekowalismy paletek, ale problem z kiłą jest tylko w jednej partii brokuły. Kalafior z tego samego terminu i brokuł z kolejnego nie maja sladu kiły :) I to mnie własnie zastanawia.

 

Chodzi o ogrodników pochodzących z okolic Piatku i Łeczycy. Ja osobiscie kazdemu zycze jak najlepiej, niech kazdy ma, ale po co sadzic tak duzo a potem wyrzucac. No i tylko psują handel na Broniszach bo trzeba zjezdzac z ceną i sprzedawac ponizej kosztów. Ten kto sprzedaje w Wawce to wie jaka lipa jest. WIem, wiem - prawa rynku, prawo silniejszego, prawa popytu i podazy. Kiedys uprawa kapusty wczesnej była dochodowa, a teraz juz nie jest i nigdy nie bedzie. A przynajmniej dla nas :) No coz, pewnie trzeba bedzie sadzic szparagi albo jakie trufle ;P

 

@Badylarz

 

całkowity koszt kompleksowej ochrony jednego hektara uprawy to 1200 zł. To wszystko jest chyba napisane na tej stronie. WIem ze litr Erni kosztuje 175zł i do podlewania zapobiegawczego kiedy kiła jeszcze nie porazi rosliny trzeba uzyc 2,5l/h a interwencyjnie kiedy narosla juz sa na korzeniach 4,5l/h. Swoją drogą fajnie pachnie ta Ernia - jak herbata miętowo - owocowa ;D

 

My podlalismy te paletki których nie zdazyło sie wysadzic w pole koneweczką a te na polu podlejemy opryskiwaczem którego uzywamy do podlewania przeciwko smietce. Ciekawe co z tego wyjdzie

:)

 

póki co suszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

U mnie nie ma tych problemów wszystko pójdzie hurtem w główce, narazie jest 1.50 za główkę kalafiora ale ja będę zbierał dopiero na początku sierpnia mam nadzieję że cena się utrzyma:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

U mnie nie ma tych problemów wszystko pójdzie hurtem w główce, narazie jest 1.50 za główkę kalafiora ale ja będę zbierał dopiero na początku sierpnia mam nadzieję że cena się utrzyma:)

:) :)

 

na Broniszach kalafior był po 3 zł a teraz jest po 4-5 zł. Kapusta cały czas trzyma sie na poziomie ok 3 zł.

kolego marcin509 gdzie sprzedajesz swoje kalafory??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Tylko jest kwestia ile sprzedasz w broniszach tego kalafiora, u mnie jest kilka skupów kalafiora i brokuła i możesz sprzedać każdą ilość w tej chwili wiec 1.50 jest naprawde zadowalajace a wogóle to kto za to płaci 4 za główkię jak w biedronce jest kalafior po 3.50???:) a jak jest naprawdę takie zapotrzebowanie to może i ja się pofatyguje na porządną giełdę ze swoim jak będę miał. U nas ludzie uprawiają kalafiora po 10ha więc raczej po giełdach nie jeżdżą a jak jest cena ok. złotówki to i tak jest niezły zysk.

 

Część kalafiora i brokuła różyczkujemy by sprzedać do chłodni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Tylko jest kwestia ile sprzedasz w broniszach tego kalafiora, u mnie jest kilka skupów kalafiora i brokuła i możesz sprzedać każdą ilość w tej chwili wiec 1.50 jest naprawde zadowalajace a wogóle to kto za to płaci 4 za główkię jak w biedronce jest kalafior po 3.50???:D a jak jest naprawdę takie zapotrzebowanie to może i ja się pofatyguje na porządną giełdę ze swoim jak będę miał. U nas ludzie uprawiają kalafiora po 10ha więc raczej po giełdach nie jeżdżą a jak jest cena ok. złotówki to i tak jest niezły zysk.

 

Część kalafiora i brokuła różyczkujemy by sprzedać do chłodni.

 

A mógłbyś powiedzieć ile kg różyczki kalafiora jest z jednej róży kalafiora i jaką otrzymujesz cenę za 1kg różyczki?

Ja w piątek sadzę 50arów kalafiorów na różyczki, namówił mnie znajomy który w tym roku ma ponad 6h i to wszystko na różyczkę ale nie chce podać żadnych cyfr tylko mówi żeby sadzić:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Też Ci cyfr nie podam bo jeszcze swojego nie sprzedaje w tym roku jak coś będę wiedział to napiszę, różyczkowanie jest dobre jak masz kim to robić jak nie to lepiej na główki sprzedać, trochę późno to sadzisz tak mi się wydaje, chociaż w tamtym roku najlepsza cena była na późny kalafior a w tym wydaje się być odwrotnie jak na razie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

A z ubiegłych lat jak Ci wyszło? Okres wegetacji tej odmiany to 80dni tak więc myślę że urośnie:) Póki to to będzie tego 50 arów to rodzina poróżyczkuje:) Znajomy wczoraj skończył sadzć, taką samą odmianę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin509    1

Ten rok jest pierwszy, więc nie sypne Ci cyframi z poprzedniego, jak narazie sam posiłkuje się doświadczeniem znajomych i rodziny, a masz tylko te 50a kalafiora czy więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Tak tylko te 50a bo w ogóle sadzę pierwszy raz kalafiory. I dziś dowiedziałem się że np. z 2kg kalafiora jest około 1,5kg różyczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

@marcin509

 

jakie sa wymagania co do rózyczek kalafiora na skupie. Czy wszystkie muszą być snieżnobiałe? czy dopuszczalne sa lekkie zazółcenia? pytam z ciekawosci :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Z tego co mi wiadomo to w środku sezony nie ma mowy o żadnym zażółceniu na początku to jeszcze troszkę może być jak zakłady nie mają wiele towaru. Nawet jak masz śnieżnobiałe to zakład może nie przyjąć bo już nie ma miejsca i wtedy wraca z powrotem do właściciela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj