Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b

76 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 15:17

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b czym się różni:
-wsiewki poplonowe 320zł
-miedzyplon ozimy - 420zł
-miedzyplon ścierniskowy 400zł
czy wszystkie te poplony trzeba zostawiać na zimę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Dzisiaj, 09:40
  •  

#62 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 16:09

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Między plon ozimy(zboże ozime) i ścierniskowy(roślina strączkowa, motylkowa, krzyżowa) na 100% trzeba zostawić na zimę. A wsiewki to nie mam pojęcia B) .

#63 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 16:51

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b w takim razie jeśli ktoś ma ten pakiet poplony to nie sieje wogóle ozimych zbóż na zbiór, więc musiał bym zrezygnować z ozimin, a co wtedy ze zmianowaniem! jeśli u mnie tylko mieszanki owsa z jęczmieniem i żytko i pszenżytko rośnie

#64 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 16:56

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Ale dlaczego zrezygnować z ozimin? Np. masz 30ha. 20ha obsiewasz gorczycą i dostajesz na nie płatności. A 10ha obsiewasz żytem i młócisz je normalnie ponieważ nie występujesz na nie o płatność B) .

#65 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 17:02

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b acha to w końcu jak to jest podaje całe gospdoarstwo do pakietu poplony, potem co roku obsiewam według planu i w jedym roku więcej ozimin w innym mniej tak aby płodozmian się zgadzał? tzn że w jednym roku może być więcej zasianych poplonów w innym mniej? czy na poplon można siać żyto obecnie? jak gęsto siać te żyto czy wystarczy byle z 80kg na hektar czy ktoś to sprawdza jak gęsto jest obsiane? Czy co roku można robić korekty co gdzie zasieje i czy przed siewem poplonów można wozić obornik i wapnować?

#66 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 17:56

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Podajesz wszystkie grunty orne. Najważniejszą rzeczą jest żeby co najmniej 66% pola było na zimę pod okrywą(zborze ozime lub poplon. Te pozostałe 33% możesz mieć zaorane. Ilość ha pod poplon nie musi być cały czas taka sama.
Plan robisz na początku gdy przystępujesz do programu. Przed złożeniem wniosku w następnym roku możesz zrobić korektę. Co do płodozmianu to dopuszczają żeby np. żyto było dwa lata po sobie(bynajmniej u nas nie robili żadnych problemów)
Co do gęstości siewu żyta to nie mam pojęcia.
Można wozić obornik i wapnować.

U nas kilka osób weszło w poplony. Jako poplon zasiali żyto. Teraz tego nie zaorali i zostawiają aż di żniw. Bo twierdzą że tak można. I że jak zostawią to wypłacą im 5% mniej. Ale jak my się o to pytaliśmy to powiedzieli nam że kara za takie coś to obcięcie płatności o 100%.

#67 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 18:41

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Ciekaw jestem jeszcze technik uprawy przy poplonach, czy siejecie poplony po talerzówce lub gruberze a na wiosnę głęboka orka i agregat, czy odwrotnie przed siewem poplonów głęboka orka a na wiosnę talerzowanie poplonów agregat i siew (gleby lekkie)

#68 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 27 kwiecień 2008 - 21:36

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Po żniwach głęboka orka i siew poplonu, a na wiosnę płytka orka i siew jarych agregat upr-siewny.

Kara 100%, zresztą nowelizacja rozporządzenia zabrania siania w plonie głównym odmian jarych tej samej rośliny co w poplonie

#69 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 05:58

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Zaraz po żniwach talerzówka z siewnikiem. Na wiosnę talerzówka i orka B) .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#70 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 07:55

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b zaraz po żniwach>? a to mogę np. na początku sierpnia siać już poplony czy tylko we wrześniu mozna?

#71 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 09:59

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Poplon możesz zasiać zaraz po zbiorze rośliny głównej. Tylko że najpóźniejszym terminem siewu jest ostatni dzień września.
My w zeszłym roku zasialiśmy około 5 sierpnia. Ale to było za wcześnie bo gorczyca przekwitła przed zimą. W tym roku będziemy siać w okolicach 15 sierpnia B) .

#72 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 10:43

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b jakie są ceny gorczycy, facelii lub innych poplonów i ile stosuje się takich na hektar? czy przy stosowaniu polonów jest mniejsze zachwaszczenie potem lub mniej perzu?

#73 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 15:59

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Podobno po wiosennej orce jest więcej zielska. Ale przecież i tak każdy pryska na dwu liścienne B) . Jeśli chodzi o perz to powinno go być mniej (wolniej zachwaszczać pole) bo poplon będzie go zagłuszał. Ale głowy nie dam sobie za to uciąć :) .

Jeśli chodzi o ceny nasion to gorczyca kosztuje u nas od 1 do 3zł/kg. W zależności od roku. My wysiewamy około 20kh/ha. Ale jak jest droga to zawsze można ją trochę wymieszać z jakimś zbożem i wysiać 15kg/ha.

#74 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 17:29

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b jak częste są kontrole z agencji czy sprawdzają również czystość podwórka itd tak jak przy pakietach ekologicznych?

#75 Share zuczek015

zuczek015

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 19:02

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b kontrole miałem w tym roku nie zapowiedzianą nic nie mierzyli tylko fotki zrobili dobrze że byłem akurat na polu stąd wiem że byli B)

#76 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 28 kwiecień 2008 - 19:18

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Przez 3 lata nie miałem żadnych kontroli(odpukać). Podwórko powinno być zadbane(pojęcie względne B) ), kosz na śmieci, kwitki na szambo.... Jak pobierasz płatności ONW to też musisz mieć porządek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#77 Share rabin

rabin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 27 listopad 2008 - 13:48

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b Witam. Odświeżam temat bo po co zakładać podobny:)

A więc tak. Naklaniam już od jakiegoś czasu ojca żeby skożystał z programu rolnośrodowiskowego. Dziś poszedl na szkolenie w tym temacie i wrócił wyraźnie przestraszony wymaganiami jakie trzeba spełnic po przystąpieniu do tego programu.

Czy faktycznie wymagania są tak duże że niewarto starać sie o te pareset zl na ha?

Czy mając ok 30 ha ornej ziemi da sie złożyć jakis sęsowny plan na 5 lat przy produkcji praktycznie samego zboża? (chodzi mi głównie o pakiet z poplonami bo płodozmian odpada)

Dość dużo już o tym czytałem, ale ciągle mało wiem. Na stronie ARIMR-u jest opisane, ale jakoś mam problemy ze zrozumieniem tego na tyle, żeby pakować sie w ten program. A i niekażdy doradca wytłumaczy tak dobrze jak gospodarz który już kożysta z tego programu ;) .