Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki Rozrusznik ?

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share zetor8012

zetor8012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 25 czerwiec 2010 - 18:40

Jaki Rozrusznik ? Witam!! Chciałbym się was poradzić jaki kupić rozrusznik szybkoobrotowy jakiej firmy??? do zetora 8011 i jaki akumulator założyć zeby sobie radził nawet przy mrozach poniewaz 80-siatki ciężko pala a w starym poszedł mi bendiks i chciałbym juz solidnie się to tego zabrać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki Rozrusznik ? Dzisiaj, 03:38
  •  

#2 Share DOMINIK19995

DOMINIK19995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 25 czerwiec 2010 - 19:51

Jaki Rozrusznik ? oczywiście magnetona ja mam w mtz i kręci jak szalony

#3 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 25 czerwiec 2010 - 20:19

Jaki Rozrusznik ? Dla mnie te rozruszniki to jedna wielka lipa, przynajmniej do ciężkiej serii ursusa. Rozrusznik szybko kreci ale przekładnia strasznie spowalnia kręcenie się silnika, Ja zalożyłem w zimę i zdjełem bo nic nie dawał.

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#4 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 25 czerwiec 2010 - 21:41

Jaki Rozrusznik ? A to dział od tego?

#5 Share crystalzts

crystalzts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa Zetor Team

Napisany 26 czerwiec 2010 - 06:32

Jaki Rozrusznik ? Ja złożyłem do zetora 12145 szybkoobrotowy i kreci że szok.

#6 Share zetor8012

zetor8012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 26 czerwiec 2010 - 17:12

Jaki Rozrusznik ? Ja tez kopiłem jeszcze do zetora 12111 rozrusznik szybkoobrotowy magneton i akumulator z bizona kreci jak głupi a za rozrusznik dałem 360 zl

#7 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 26 czerwiec 2010 - 20:43

Jaki Rozrusznik ? Temat przeniesiony do działu "Elektryka i elektronika w rolnictwie"

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#8 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 05 lipiec 2010 - 18:49

Jaki Rozrusznik ?

Dla mnie te rozruszniki to jedna wielka lipa, przynajmniej do ciężkiej serii ursusa. Rozrusznik szybko kreci ale przekładnia strasznie spowalnia kręcenie się silnika, Ja zalożyłem w zimę i zdjełem bo nic nie dawał.

Co za bzdury.

#9 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 lipiec 2010 - 19:35

Jaki Rozrusznik ? O widzę, że ktoś obeznany w temacie, to może czegoś się dowiem. Te rozruszniki wcale nie powalają mocą na kolana, mają ok 3 kW. Wirnik może i kręci się szybko(duża prędkość obrotowa i mały moment), dlatego montuje się przekładnie(zmniejsza obroty i zwiększa moment). Tak więc jeśli magneton 3 kW ma na wale np 80 Nm przy 100 obr to każdy inny rozrusznik o tej samej mocy i tej samej prędkości obrotowej wału będzie miał ten sam moment. Gdzie więc ta przewaga szybkoobrotowych??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 06 lipiec 2010 - 08:51

Jaki Rozrusznik ?

duża prędkość obrotowa i mały moment

Właśnie sobie kolego odpowiedziałeś na Twoje pytanie. Silnik prądu stałego pobiera tym większy prąd im mniejsze są jego obroty. W rozruszniku szybkoobrotowym nie ma tak dużego spadku obrotów pod obciążeniem (zwłaszcza w początkowej fazie rozruchu), a co za tym idzie impuls prądu pobieranego z akumulatorów jest dużo mniejszy. Montowałem ostatnio Magnetona w 914. Pobór prądu podczas rozruchu nie przekaraczał 150A (oczywiście jest lato, zimą prąd będzie większy), tymczasem na rozruszniku wolnoobrotowym miernik o zakresie 400A pokazał przekroczenie zakresu (oczywiście rozrusznik ten był zużyty dlatego był wymieniany, więc to porównanie nie jest do końca trafne, ponieważ w nowym rozruszniku prąd ten będzie mniejszy, jednak pozwala zobrazować przewagę rozrusznika szybkoobrotowego).

#11 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 lipiec 2010 - 13:44

Jaki Rozrusznik ? Coś się nie zgadza, co z tego, że wirnik ma szybkie obroty, skoro ma 3 kW musi pobierać taki sam prąd jak wolnoobrotowy o tej samej mocy.
Rozumiem, że szybkoobrotowy ma mniejszy udar prądu w momencie załączenia, wynika to z jego mniejszej bezwładności lepszego stanu technicznego itd, ale w stanie ustalonym nie ma siły żeby pobierał mniejszy prąd niż tradycyjny rozrusznik.

#12 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 06 lipiec 2010 - 13:57

Jaki Rozrusznik ? Jeżeli obydwa rozruszniki obciążysz mocą 3 kW to rzeczywiście pobór prądu będzie taki sam (w szybkoobrotowym nawet większy bo dochodzi opór przekładni). Jak wiadomo przy rozruchu silnika rozrusznik nie jest hamowany stałym momentem. Raz jest on większy, a raz mniejszy. I właśnie w momencie zwiększenia momentu hamującego rozrusznik wolnoobrotowy pobierze znacznie większy prąd bo jego obroty spadną bardziej niż szybkoobrotowego, ponieważ tak jak pisałem wczweśniej prąd rośnie odwrotnie proporcjonalnie do obrotów wirnika.

#13 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 lipiec 2010 - 14:07

Jaki Rozrusznik ? Nie rozumiem, dlaczego wolnoobrotowy ma zwolnić bardziej niż szybkoobrotowy? Obroty obydwu spadną o podobną wartość(procentowo oczywiście), stąd tez o podobną wartość wzrośnie prąd. Gdybym miał parametry obu rozruszników (rezystancje, reaktancje, wsp tarcia i moment bezwładności)zrobiłbym symulacje w Saberze, niestety ciężko o takie dane.

#14 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 06 lipiec 2010 - 16:38

Jaki Rozrusznik ? Dlatego, że działa bez przekładni. Wsiądź na rower, i pod ostrą górkę pedałuj szybko z dużym przełożeniem(duża zębatka) oraz drugi raz wolno lecz na małej zębatce(chodzi o tylne koło).

#15 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 lipiec 2010 - 16:58

Jaki Rozrusznik ? Wczytaj się dokładnie w to co napisaliśmy, przekładnia to nie Gwiezdne Wrota, nie zwiększa mocy.

#16 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 06 lipiec 2010 - 18:53

Jaki Rozrusznik ? To gwiezdne wrota na zwiększenie momentu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 lipiec 2010 - 10:51

Jaki Rozrusznik ?

Nie rozumiem, dlaczego wolnoobrotowy ma zwolnić bardziej niż szybkoobrotowy? Obroty obydwu spadną o podobną wartość(procentowo oczywiście), stąd tez o podobną wartość wzrośnie prąd. Gdybym miał parametry obu rozruszników (rezystancje, reaktancje, wsp tarcia i moment bezwładności)zrobiłbym symulacje w Saberze, niestety ciężko o takie dane.

Prąd nie wzrośnie o podobną wartość, ponieważ moment obrotowy silnika szeregowego dla małych prędkości obrotowych jest proporcjonalny do kwadratu prądu, natomiast dla dużych prędkości do prądu. Dlatego szybkoobrotowy rozrusznik pobierze mniejszy prąd.