andkru21

Zaraza w ziemniakach

Polecane posty

andkru21    0

Witam Wszystkich. Mam problem z ziemniakami Vineta a mianowicie niszczy mi je zaraza. Juz raz pryskalem (4 dni temu) na zaraze srodkiem RIDOMIL GOLD ale widze ze chyba nic nie pomoglo. Czy da sie je jeszcze uratowac?? Jaki moze oprysk zastosowac by to zatrzymac??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

troszki za pozno sie za to wziales.

ja 1 zabieg robilem prawie miesiac temu.

niewiem czy sie cos da uratowac, skoro piszesz ze juz widac jak je pobiera.

sprobuj infinito prysnąć.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

a jesteś pewien na 100%, że masz zarazę? Jeśli tak to proponuję Pyton Consento, Infinito również-środki dobre bo o działaniu wgłębnym i systemicznym. Pyton dodatkowo chroni przed alternariozą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo    36

może da sie jeszcze coś z nich uratować , niestety vinieta ma to w sobie że nawet jeśli nie widać objawów to warto pryskać zapobiegawczo, do tego je zasil ekolistem lub podobnymi środkami , bardzo dobre ziemniaki ale wrażliwe ja je mam ostatni rok :)


Zabudowa ciężarówek specjalistycznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian83    13

z chorobami grzybowymi jest tak że trzeba pryskać zapobiegawczo wtedy jest efekt kolega je chce podratować ale czy sie uda?


...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andkru21    0

Ja dopiero zaczynam przygode z ziemniakami. Sąsiad mi powiedzial ze moze byc to zaraza. Liscie sie zawijaja do srodka, kurcza sie i zrobily sie blade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

czyli jakieś przypalenie ze strony środka chwastobójczego odpada. A skąd posiadasz te ziemniaki, kwalifikowane były czy z obcego źródła jakoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andkru21    0

Te ziemniaki kupilem od sasiada ktoremu tez chyba zaraza je niszczy. rok temu mial piekne te ziemniaki dlatego sie skusilem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837

Jeżeli jadalna wineta zaczyna mieć pęknięcia które sie zrastają to znaczy że jest to stara odmiana i to też może byc przyczyną wiekszego porażenia przez choroby, na przyszośc pamietaj że pierwszy oprysk robisz najpóźniej 60 dni od posadzenia (tyle w naszym rejonie ale niektórzy stosuja juz po 50 dniach) najlepszy to bedzie Infinito bo pyton consento to jest najepszy na ostatni zabieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

może są zawirusowane, skoro mówisz, że zwijają się do wewnącz (może liścizwój) u mnie w okolicy wszyscy pryskają na zaraze, a nic to nie daje i każdy sie dziwi czemu..., a nikt nie wpadnie na pomysł, że trzeba posadzić dobre sadzeniaczki. Wracając do tematu, ja sadziłem 13 kwietnia, pierwszy oprysk przeciwko zarazie wykonałem w tamtym tygodniu, środkiem Revus, mały bład bo coś mi się pomiszało myślałem, że to systemiczny, a to układowy, ale środek całkiem niezły, mimo deszczy które w tym tygodniu u mnie gościły, środek nadal jest widoczny na naci, jutro opryskam Ekonomem albo Pytonem Consento i powinno być ok. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

na pierwszym zdjęciu to chyba wirus(wyrodzone ziemniaki).daj jakiś systemiczny albo przynajmniej wgłębny 7 dni od ostatniego oprysku.jeszcze nie są takie złe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andkru21    0

Dzieki wszystkim za szybka odpowiedz i pomoc. Godzine temu opryskalem ziemniaki srodkiem infinito. Mam nadzieje ze bedzie to skuteczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nic ci nie pomoże pryskanie fungicydami na liściozwój ktory widać na zdjeciach.

Sadzeniaki były już chore, dlatego masz taki efekt. Vineta jest cholernie wrazliwa na lisciozwój. Kazda plantacje nalezy oczyscic z chorych roślin, wtedy bedziesz mial przynajmniej pewnosc ze zrobisz wszystko co w twojej mocy. Tak wlasnie jest jak sie kupuje niewiadome ziemniaki niewiadomego pochodzenia. Vinete nalezy zmieniac co roku, przynajmnniej na polowe obsadzanej plantacji. Wtedy co roku bedziesz mial polowe 'nowej, zdrowej' vinety i drugą polowe juz rocznej.

Ja te same sadzeniaki (CA, dawniej oryginał, w elicie również) sadze gora 2 lata. Nie oplaca mi sie wiecej.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

nie ma reguły.ja kupowałem kwalifikat ca i też był.a w lordzie miałem w kwalifikacie czarną nóżkę i piorin wziął do badania w zeszłym roku a teraz sobie dopiero przypomnieli i zaczęli drążyć temat.może coś wykryli u producenta sadzeniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

no to masz gówniane żródło sadzeniaka skoro choroby od razu są :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj