Mareczek78

Skrzynia biegów Z056

Polecane posty

Exx    7

Pewnie chodzi mu o te zabieraki na pomoście co wajcha po środku jest . Ja w tym roku wymontowałem je zawiozłem do tokarza dorobił nowe tulejki w otwory i pod wymiar wałka. Teraz jest elegancko i zapadki nie uciekają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati9151    0

Tak będę musiał zrobić. Zdemontuje i zawiozę do tokarza. A chodzi mi dokładnie o te wodziki na pomoście co pośrdoku jest dzwignia zmainy biegów.

 

Dzisiaj poprostu zgupiałem już całkiem. A mianowicie chciałem sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów. I teraz pytanie gdzie jest korek kontrolny. Sprawdziłem w instrukcji i jest on po prawej stronie skrzyni tuż pod hamulcem. Więc wykręciłem tą śrubę a ona jest jakaś dziwna. Jest długa z 15cm i na końcu jest przytarta bo dochodzi do łożyska w skrzyni biegów. I teraz mam problem czy wymienić to jak się należy na korek kontrolny czy coś jest nie tak??? Też odkręciłem śrubę po drugiej stronie skrzyni na 19 klucz i ta już bardziej mi spasowała. Pytanie do czego ona jest potrzebna mam nadzieję że nic nie przestawiłem. Jeśli macie jakiś pomysł to proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

To długie pod hamulcem to korek kontrolny!!! jakiś kołek-mechaniur pewnie sobie taką śrubę dobrał bo gwint pasował, ale żeby uciąć to już nie przyszło do głowy, a z drugiej strony śruba 19mm taka krótka trzymający mały dekielek .... ten dekielek trzyma wałek wsteczny, dokręć to z powrotem bo jak wysunie się wałek wsteczny w lewo i spadnie tulejka na dół skrzyni z wałka to będziesz miał zabawę.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati9151    0

Wielkie dzięki bobytempelton o to mi chodziło ;) a ten dekielek to ta śruba ma trzymać tą kwadratową podkładką czy jak? Bo narazie to mam wykręcona całkiem tą śrubę 19mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Tak, on jest prostokątny, lub owalny z ścięciem z jednej strony. A z drugiej strony tę śrubę co była wkręcona pod hamulcem w kontrolce poziomu oleju utnij za gwintem i wkręć krótką, o ile już jej nie skróciłeś.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Exx    7

a najlepiej to zaglądnij do skrzyni . Odkręć ta pokrywę i będziesz widział co i jak . Moze cos jest juz do wymiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

Tak będę musiał zrobić. Zdemontuje i zawiozę do tokarza. A chodzi mi dokładnie o te wodziki na pomoście co pośrdoku jest dzwignia zmainy biegów.

 

Dzisiaj poprostu zgupiałem już całkiem. A mianowicie chciałem sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów. I teraz pytanie gdzie jest korek kontrolny. Sprawdziłem w instrukcji i jest on po prawej stronie skrzyni tuż pod hamulcem. Więc wykręciłem tą śrubę a ona jest jakaś dziwna. Jest długa z 15cm i na końcu jest przytarta bo dochodzi do łożyska w skrzyni biegów. I teraz mam problem czy wymienić to jak się należy na korek kontrolny czy coś jest nie tak??? Też odkręciłem śrubę po drugiej stronie skrzyni na 19 klucz i ta już bardziej mi spasowała. Pytanie do czego ona jest potrzebna mam nadzieję że nic nie przestawiłem. Jeśli macie jakiś pomysł to proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

 

Witam.

Zadaniem korka (w Twoim przypadku długiego) jest podparcie wałka usytuowanego prosto w ten korek. Pewnie po lewej stronie skrzyni biegów uszkodzone zostało zabezpieczenie wspomnianego wałka i ktoś rozwiązał to w wyżej opisany sposób.

Sam kilka lat temu zrobiłem podobnie, tyle tylko, że przez oryginalny korek przewierciłem otwór i nagwintowałem go gwintem M 12 i wkręciłem tam gwintowany pręt zakończony kulką, która zabezpiecza własnie wałek przed przesunięciem w prawą stronę.

 

U mnie wygląda to tak jak na fotce z linku http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/391808-skrzynia-biegow-bizon/

Edytowano przez martinezo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

dokładnie tak z tym korkiem - u mnie mechanik kazał mi też dorobić śrubę która wkręcona jest zamiast korka. Ta śruba nie pozwala by wałek "latał"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidom123    0

Witam posiadam bizonaZ056

Mam pytanie dotyczące skrzyni biegów.

Czy muszę wyjmować koła i zwolnice żeby dostać sie do biegu wstecznego, ponieważ bieg wsteczny wyskakuje. Jaki tryb zastosować żeby nie było awarii we żniwa i czy są może też jakieś rodzaje trybów...

Edytowano przez Marcin91
oznaczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Exx    7

Koła i półosie to raczej do mechanizmu różnicowego sie ściąga a nie do trybów od biegu .

Musisz odkrecic hamulec reczny i wyciągać caly główny wal . Tylko uwaga na wodziki widełki i wszystko co znajduje sie w srodku

A co do wstecznego to u mnie nowe tryby i tez głupieje z rana a później juz śmiga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidom123    0

Dobra ,ale jak wyciągne hamulec ręczny i będę wyciągał wał to z drugiej strony mi nic nie wyleci czy muszę otworzyć skrzynię biegów z góry czy będę widział tryby??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja na początek przestawił bym wodzik, nie pamiętam w którą stronę, cięgna i sworznie zużywają się i tryby nie zazębiają się tak jak trzeba, jutro napisze w którą stronę bo niepamiętam musze luknąć, lub któryś z kolegów napisze, a najlepiej pogrzeb troche w tym temacie napewno pisałem ja o tym i inni też.

Dopiero gdy przestawisz wodzik i dalej będzie wyskakiwać to zdjął bym dekiel i zobaczył co jest, po co na darmo się urabiać?


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Skrzynia biegów... taaa... nobel dla konstruktora.

Najlepiej Panowie jac coś robicie w skrzyni przy biegach to:

Myjemy skrzynię najlepiej myjką i podsiewacz by syf do środka się nie sypał i przy okazji łbem szorować będziesz po czystym przy zaglądaniu do skrzyni. Dekiel z góry trza zdjąć - inaczej nie odkręcisz widełek wodzika ni i zawsze z góry łapę wsadzisz i coś przytrzymasz.

Czyli zdejmujemy pokrywę skrzyni i demontujemy ręczny - z nim nie ma większego problemu - cały przykręcony jest do boku skrzyni. Składa się z kilku elementów - ważne by nie pogubić sprężynek. Po zdjęciu ręcznego ze skrzyni będzie wychodził wałek ok 10-15 cm nafrezowany tak jak wałek wom w ciągniku. no i rozbieramy dalej.

Wodziki biegów - czyli takie pręty sterowane cięgłami z pomostu do zmiany biegów - odpinamy cięgna przy "kątowniku" - tak że przy wodziku zostawiamy pierwszy element cięgna.W skrzyni odkręcamy widełki - u mnie śruba 13. I teraz tak - WAŻNE!!! - wodzik możemy teraz przekręcić wokł własnej osi (teraz ni pamiętam czy ten wodzik misi być na luzie czy biegu) i wysuwamy wodzik z widełek. Wodzika rnie wyciągać całkowicie ze skrzyni gdyż tam są takie kulki co nie pozwalają wodzikowi od biegu II i III sie przesunąć gdy załączony jest bieg I lub wsteczny - takie zabezpieczenie by nie roziwanić skrzyni.

 

Wyskakujące biegi - zużyte tryby - to raczej tryby się podrobiły i ząbki są lekko skośne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Jak rozpoznać rodzaj skrzyni znajdującej się w bizonie Z 0-56? bo z tego co wiem była seria na tak zwanym podwoziu REKORDA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jak rozpoznać rodzaj skrzyni znajdującej się w bizonie Z 0-56? bo z tego co wiem była seria na tak zwanym podwoziu REKORDA.

 

 

Na podwoziu rekorda miały 4 biegi tak jak rekord i zwolnice.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A jak były produkowane? od któregoś roku, czy równolegle ze standardowym modelem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Z tego co wiem z tymi skrzyniami szły raczej na import, ale ileś egzemplarzy w Polsce zostało. Ponoć dobrze spisująca się w terenach górzystych, ale w jakich latach wychodziły... ??? nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Z moich jakby to powiedzieć obserwacji wynika że rok 90 był okresem przejściowym kiedy zaprzestano kłaść skrzynię 3biegową a zaczęto 4ro od Rekorda. Taki koleś ma Supera z 90 i ma skrzynię 3biegową, a kolega z tego samego roku ale późniejszy nr seryjny i już jest na skrzyni 4ro biegowej. Różnica jest taka że mamy większy zakres prędkości od minimalnej do maksymalnej.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Godyl    0

witam co mi padło że nie mam jedynki pozostałe są

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Wodzik się pewnie przestawił lub skrzywił, trzeba go wkręcić lub wykręcić nie pamiętam, koledzy podpowiedzą, a jak nie to rano zerknę na skrzynię i mi się przypomni czy wkręcić czy wykręcić i napiszę o tej porze jutro.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audia3    0

kolego , te nity na dyfrze to zanituj nowe i zaspawaj koło zębare do mechanizmu różnicowego , spawa sie po obu stronach odpowiednio długie spawy i przerwy pomiedzy spawami i juz nie zetnie nigdy tych nitów na dyfrze , ja tak robie od 20 lat jak naprawiam bizony i jak do tej pory nie było reklamacji , odpowiednio dobrane elektrody i dobra mocna spawareczka i temat zamkniety na zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
acdc    0

Witam,

Problem polega na tym, że czasem odpali a czasem nie. Jeżeli nie odpala to przygasają kontrolki i robi się zwarcie na kablach przy włączniku (tym na kokpicie). Bendix nowy, podmieniony kompletny rozrusznik (na 100% sprawny), sprawdzony przycisk startu (na kokpicie) a nadal mam problem. Na krótko zawsze odpali.

 

Z III biegiem chodzi o to, że ciężko go wbić a czasem potrafi zablokować go na tym biegu. Tryb nowy i na wałku chodzi luźno. Reszta biegów jest ok.

 

Proszę o pomoc zwłaszcza z elektryką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

nie chce cie martwic ale doswiadczenie podpowiada mi ze wina jest od strony lozyskana walku sprzeglowym . mialem tak juz a malo kto wymienia te lozysko jest ono od strony skrzyni biegow i sa to wlasnie takie obiawy. co do elektryki na wszelki wypadek sprawdzil bym stan izolacji na wiazce pzrewodow byc moze jest gdzies jakies przetarcie

jesli pomoglem prosze o zielona strzalke


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
acdc    0

Jak pamiętam to łożysko jest igiełkowe i w ubiegłym sezonie wymieniałem. Elektrykę przeglądałem i nic takiego nie zauważyłem. Najwyżej rozpruję całą wiązkę. Po schemacie elektrycznym widzę, że instalacja była przerabiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bizonek
      bizon zo56 jak zwiększyc jego wydajność ja jestem troche magik  wiem to i owoo bizonie wiem wszystko tylko jak zwieszyć jego wydajność wiecię piszczie 
    • Przez SebastianPycia
      Witam. Dzisiaj zauważyłem że w miejscu zaznaczonym na biało na zdjęciu lecą iskry podczas pracy młocarni i hedera, a tam gdzie na niebiesko zaznaczone, tylko po drugiej stronie to koło pąsowe jest strasznie gorące. Do tego było czuć jakby dym palącej się trawy. Po zgaszeniu bizonka z gardła zaczęło się lekko dymić. Czy to łożysko czy może coś innego??


    • Przez agromichu
      Jakie akumulatory polecacie do bizona z056? Potrzebuje dobrych bo najtańsze 5 lat wytrzymały ;/
    • Przez rafto
      Witam, jakie zakładacie opony do swoich wózków od hedera ? Zakładał ktoś opony pełne od wózka widłowego ? Poszerzał ktoś rozstaw kół ?
    • Przez mejtun
      Dzień dobry, 
      Jest tu ktoś kto wymieniał tą ( nie wiem czy dobrze to nazywam) półkę za podsiewaczem do której przykręcany jest grzebień na kilka śrub? 
      Jak się do tego zabrać? Półka przykręcona jest pod mocowaniem podsiewacza ale jak ją stamtąd wyjąć? Muszę wywalać sito górne z dolnym? Może ktoś mnie pokieruje?   
       


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj