Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie

75 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 14 lipiec 2009 - 07:55

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie U nas wczoraj na wieczór pryskali <_<

Woj. Ślaskie :P
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Dzisiaj, 16:39
  •  

#42 Share kamil14

kamil14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Mechanika
    Komunikacja samochodowa

Napisany 14 lipiec 2009 - 11:51

No u mnie właśnie mało kto pryszcze... Prawie nikt

To tak samo jak u nas też mało kto pryska
Pamiętaj iż każda czynność wykonana przez Ciebie winna być wykonana dobrze !!!

#43 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 14 lipiec 2009 - 19:14

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Ja prysnę jutro(kujawsko-pomorskie), ale tylko fragment pola gdzie wyrosło zielsko. Ogólnie to nie lubię desykacji a właściwie jeździć po dużym rzepaku, położone przez ciągnik pasy też niezbyt dobrze się kosi. Najlepiej opóźnić termin tego zabiegu (byle nie przesadzić) bo co dzień na plantacji przybywa około 40kg/ha nasion(gdzieś tak wyczytałem).
Jak już pryskacie cały, to warto dodać jakiś środek przeciw osypywaniu, np Spodnam, kiedyś to zastosowałem i zostało trochę nie skoszonego rzepaku gdzieś przy płocie, to stał do września i się nie wysypał.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 14 lipiec 2009 - 20:38

Desykacja jest konieczna i uzasadniona ekonomicznie.
1. Obniża się koszt zbioru.
2. Zmniejsza się straty nasion podczas koszenia.
3. Obniża się wilgotność nasio, a co za tym idzie podwyższa cenę.
4. Obniża się zanieczyszczenia i uszkodzenia niedojżałych nasion, a co za tym idzie zmniejsza potrącenia.
Szacuje się że przez desykację o 10-20% zwiększa się zysk.

Uzasadnij to jesli możesz <_<.

Mam zgoła odmienne zdanieco do desykacji:
1. nie ma różnicy w koszcie zbioru plantacji niedesykowanej a desykowanej - chodzi o prawidłowo prowadzoną plantację,
2. jak już to zwiększa sie straty w czasie koszenie - przygnieciony rzepak w czasie desykacji
3. większy wpływ na wilgotnośc przy zbiorze ma odmiana niż desykacja
4. wskutek przerwania naturalnych procesów życiowych plon zmniejsza się o minimum 5% do 10%, niemówiąc o nieprawidłowo przeprowadzonej desykacji.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#45 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 14 lipiec 2009 - 20:58

Uzasadnij to jesli możesz <_<.

1. nie ma różnicy w koszcie zbioru plantacji niedesykowanej a desykowanej - chodzi o prawidłowo prowadzoną plantację,
2. jak już to zwiększa sie straty w czasie koszenie - przygnieciony rzepak w czasie desykacji
4. wskutek przerwania naturalnych procesów życiowych plon zmniejsza się o minimum 5% do 10%, niemówiąc o nieprawidłowo przeprowadzonej desykacji.

Uwazam , że przy areale 10-20 ha rzepaku mozna bez desykacji obejść się ,( oczywiscie przy czystej plantacji) ale przy areale 100-200 ha rzepaku trzeba przynajmniej część desykować żeby przyspieszyc troche zbiór . czekanie az wszystko dojdzie na pniu moze przedłuzyc zbiór a tym samym narazic na ryzyko osypania. osobiście desykowałem wczoraj i dzisiaj, poniewaz górne pietro juz dochodzi, środkowe jest żółte, a done piętro jest zupełnie zielone wode mozna wyciskać. takze on nie dojrzeje równomiernie. Te zielone łuszczyny nie zostana wymłocone tylko wyleca przez sieczkarnie. tak uwazam

#46 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 14 lipiec 2009 - 21:04

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Dzisiaj kosiłem kalifornie, która była nie desykowana i wilgotność poniżej 9% przy plonie grubo ponad 4t/ha.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#47 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 14 lipiec 2009 - 21:28

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie deer z której części wielkopolski pochodzisz że dziś kosiłeś californium bez dosuszania? U nas jeszcze wszystkie rzepaki zielone nawet Ci którzy pryskają będą musieli jeszcze poczekać z tydzień na efekt dosuszania a co dopiero te które mają same dojść to chyba dopiero w sierpniu będą koszone. Chyba że Ci choroby zjadły ale wtedy nie miałbyś 4t/ha? Gdzie sprzedajesz i jaką cenę oferują?

#48 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 15 lipiec 2009 - 14:02

Desykacja jest konieczna i uzasadniona ekonomicznie.
1. Obniża się koszt zbioru.
2. Zmniejsza się straty nasion podczas koszenia.
3. Obniża się wilgotność nasio, a co za tym idzie podwyższa cenę.
4. Obniża się zanieczyszczenia i uszkodzenia niedojżałych nasion, a co za tym idzie zmniejsza potrącenia.
Szacuje się że przez desykację o 10-20% zwiększa się zysk.

Desykacja szczególnie konieczna przy zachwaszczonych plantacjach. Jak nie ma chwastów - zbędny koszt.
1. Nie obniża kosztu zbioru tylko poprawia sytuację na plantacji aby rolnik mógł zebrać niezanieczyszczony plon.
2. Sama desykacja nie zmniejsza strat nasion. Należy domieszać środek typu spodnam.
3. Obniża wilgotność ale ceny nie podwyższą. W umowie jest wyraźnie napisane jakie parametry musi mieć rzepak aby uzyskać podstawowa cenę. Jak coś nie tak to cena w dół. W górę raczej wcale. Tak to wygląda w praktyce.
4. Co do tego punktu zgadzam się.

Z tym zyskiem to bywa różnie.

#49 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 14:38

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Panowie dziś pryskałem ostatnie kawałki rzepaku Klinikiem no i niestety popadało po nim .Na pierwszym kawałku mineło 2 godziny po
oprysku a na drugim 1,15 godziny .Na etykiecie pisze że 6 godzin przed deszczem .
Czy mieliście taki problem bo nie wiem czy wszystko poprawić czy tylko ten ostatni a może dać sobie spokój i poczekać na efekty .

#50 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 17:05

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Ja bym nie poprawiał, glifosat szybko wnika w roślinę, kiedyś prysklałem na zielsko koło maszyn i niechcący prysnęłem na krzak agrestu, w ciągu 15 minut opłukałem go 2 wiadrami wody a i tak usechł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki, kombajny i sprzęt do uprawy.
    Zapraszam na GG :)

Napisany 16 lipiec 2009 - 17:16

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie My zaraz jedziemy pryskać <_< mamy taki środek że wystarcza tylko godzina po oprysku <_<
New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

#52 Share azi

azi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 21:27

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie My pryskaliśmy częśc rzepaku 9 lipca tzn ok 5 hektarów pole raz nad granicami..... a kolejne pola pryskaliśmy 13 i 14 lipca także nad granicami a jedno pole 10 hektarowe to w całości <_<

wczoraj wjechaliśmy poprzeczniakiem ujechaliśmy 300 metrów 5-cio metrowym chederem (zmierzyłem pózniej case-m) i naleciało 540 kg a wilgotnośc to 11,4-11,8 . widzę że plony będą dośc dobre myślę że w granicach ok 4 ton (wiadomo na poprzeczniaku cudów nie było a coś naleciało ;P) jeżeli chodzi o dosuszanie hmmm nie jestem zwolennikiem tego typu zabiegu ( z punku widzenia operatora kombajnu ;)) lecz gołym okiem widac że dużo bardziej równomiernie dochodzi od tego który nie był reglonowany . Nie daliśmy żadnego ,,oklejacza'' najgorsze jest to że jak przyjdzie porządniejszy deszcz to jest większe prawdopodobieństwo że więcej wyleci.... brrr ale się rozpisałem :P byc może jutro uda się wjechac popołudniem i sprawdzic co tam w polu piszczy <_<

pozdrawiam

#53 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 21:36

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie A nie padało dziś u ciebie? Jeszcze chyba nie wyschnie poniżej tych 9 % <_<
New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

#54 Share pelikan

pelikan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 22:35

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Dla Ciebie 5 hektarów to "pryszczak" ja miałem całe 4 ha rzepaku , bez desykacji , bez oprysku na choroby ,15 ton rzepaku technologicznego, klasa ziemi 3B-4A.My w centralnej Polsce mamy po prostu mniejsze areały , ale też jakoś musimy dawać radę . Pozdrowienia.
[/quote]

#55 Share ralfMTX140

ralfMTX140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów

Napisany 17 lipiec 2009 - 09:29

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Wczoraj nas deszcz złapał <_< a dziś pryszczemy od rana <_<

#56 Share szynszyl

szynszyl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 20 lipiec 2009 - 20:29

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie 3.75 t z ha bez pryskania/ W mojej okolicy to bez srodków na grzyba to będzie z 1tone z ha .jaką odmiane posiałeś?

#57 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 21 lipiec 2009 - 20:55

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie I już po rzepaku plon to 4,200kg/ha wilgotność 5,5% zanieczyszczenia 2,2-4% cena 1100zł z VAT.
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#58 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 23 lipiec 2009 - 09:27

Uzasadnij to jesli możesz :rolleyes:.

1. Jest różnica, zmniejsza się prędkość zbioru (wydłuża czas a tym samym cenę zbioru) - chodzi o prawidłowy zbiór.
2. Słyszałeś 0o ścieżkach technologocznych ( żepak wymaga od 6 do 8 zabiegów opryskiwaczem) nie mówiąc już o nawożeniu. Widziałeś co zielone łodygi robią na sitach.
3. Przepuść zielone łodygi przez kombajn a suchy żepak zrobi się wilgotny.
4. To przerwanie dotyczy dolnych pięter gdzie i tak strąki są mniejsze a ziarna gorzej wykształcone.

#59 Share sprawdzoneporady

sprawdzoneporady

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 24 lipiec 2009 - 17:04

Pryskanie rzepaku na dojrzewanie- suszenie Rzepak opryskałem już jakieś ponad 2 tygodnie temu. Wymłuciłem i wilgotność wyniosła 8 %. W tym roku dużo chabru urosło. Poza tym gdzie nie gdzie trochę rumianu. Oprysk był konieczny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 26 lipiec 2009 - 13:57

Desykacja szczególnie konieczna przy zachwaszczonych plantacjach. Jak nie ma chwastów - zbędny koszt.
1. Nie obniża kosztu zbioru tylko poprawia sytuację na plantacji aby rolnik mógł zebrać niezanieczyszczony plon.
2. Sama desykacja nie zmniejsza strat nasion. Należy domieszać środek typu spodnam.
3. Obniża wilgotność ale ceny nie podwyższą. W umowie jest wyraźnie napisane jakie parametry musi mieć rzepak aby uzyskać podstawowa cenę. Jak coś nie tak to cena w dół. W górę raczej wcale. Tak to wygląda w praktyce.
4. Co do tego punktu zgadzam się.

Z tym zyskiem to bywa różnie.

Torez . potwierdzam w 100 % to co napisałeś. W tym roku zdesykowałem 90 ha a 5 ha nie. te 5 ha miało wilgotność o 5-6 % większa ods niedesykowanego , ciężko się młociło i dużo zielonych części łodygi w zbiorniku.