Skocz do zawartości

Rozsiewacz 2 talerzowy GRASS-ROL

38 odpowiedzi na ten temat

#21 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 20:15

jak najbardziej sieje new hollandem t5070 widze więc dokładnie jakie sa obroty wom a ty kolego na ile metrów siejesz???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rozsiewacz 2 talerzowy GRASS-ROL Dzisiaj, 02:30
  •  

#22 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 28 grudzień 2014 - 20:30

Ja potrzebuje jedynie 12 m, musiałbym przetestować czy rzuci na 15 ale teraz nie ma kiedy

#23 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 20:41

i u ciebie równo sieje na całych 12 metrach wszędzie leci tyle samo nawozu?? jak rośliny zaczynają pobierać składniki to jest równo bo u mnie za ciągnikiem jest ciemny pas a na krańcach jakby nawóz nie dolatywał (tzn dolatuje ale w mniejszej ilośći) a osłony masz obcięte czy standardowo zagięte ku tyłowi

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 28 grudzień 2014 - 21:25

Na polu go jeszcze nie testowałem, z początkiem miesiąca mi go przywieźli dopiero. A jak wygląda ustawienie wysokości rozsiewacza? Bo to też ma duże znaczenie. Rzuć okiem na te tabele z Amazone'a:
http://fpr.com.pl/gallery/image.php?album_id=95&image_id=14067&view=no_count

Ustawienie wysokości i kąta rozsiewacza względem powierzchni to jeden z czynników decyzyjnych - im wyżej granulka zaczyna swój lot, tym dalej spadnie przy tej samej prędkości i czynnikach towarzyszących .

#25 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 28 grudzień 2014 - 22:15

Ja w tym roku siałem miałem ustawione na 14-15 metrów i dosiewał bardzo dobrze. Sialem 360 3 bieg 1600obrotów A jeżeli nie chce wam doleciec na te 12 metrów to wypoziomujcie go dobrze  podnieście go pół metra a nie opuścicie go ze talerze sa  50 cm nad ziemią i płaczecie że nie dosiewa wam na 12 metrów.

Edytowany przez lew908, 01 styczeń 2015 - 14:49.

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#26 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 17:09

czyli masz go ustawione równo w poziomie ??? to w c-360 podnośnik do samej góry masz???

#27 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 01 styczeń 2015 - 14:53

No mniej więcej  w poziomie żeby był a wysokosc tak jak na zdjeciu i spokojnie dolatuje przynajmniej u mnie zawsze można wyżej podnieść. Niektórzy jak sieją to nieraz spód rozsiewacza trze o zboże tylko dlatego aby sąsiadowi nie nawalić nawozu

Ciągnik Ursus c 360 + Rozsiewacz Grass-Rol

Edytowany przez lew908, 01 styczeń 2015 - 14:55.

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#28 Share Marcin118

Marcin118

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 17 styczeń 2015 - 20:27

witam kolegów. rownież mam doczynienia z tym rozsiewaczem i na to ustawienie 15m jak wskazuje producent nie ma szans. w moim przypadku nie rozsiewal za samym ciągnikiem, szerokość uzyskał lecz z tylu mało co. na ustawienie 12m sieje dobrze w miare rowno na calej szerokości.
przyłaczam sie do pytania kolegow jak go ustawic  na 15m rownego rozsiewu moze ma ktos jakis sprawdzony patent bo przestawianie(rozne kombinacje) łopatek to brak efektów. takie moje doswiadczenie z tym rozsiewaczem? pzdr

#29 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 08:35

niczego kolego się chyba tutaj nie dowiemy ja też mam problem z rozsianiem nawozu na 15 m i nie ma mądrego żeby go ustawić

#30 Share agros99

agros99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 20:26

witam. od roku posiadam ten rozsiewacz, i oprócz tego iż trochę mieli nawóz to niemam zastrzeżeń. rozsiewam mtz i warunkiem równomiernego rozsiewu na 15m jest go wypoziomować, i mieć uniesionego do końca.

łopatki ustawione na 14,15 metrów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 20:59

Dziś zrobiłem mojemu Grass-Rolowi próbę odległości, przy ustawieniu łopatek na 14-15m i obrotach silnika ~1800 (czyli na wałku nie było pełnych 540 obr/min) spokojnie dorzucał na żądaną odległość, ziarenka wyraźnie widoczne na ziemi były w odległości nawet 8 m od środka rozsiewacza. Ustawiony był na wysokości +/- 50 cm od ziemi i lekko pochylony w przód

#32 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 21:56

Rozsiewacz 2 talerzowy GRASS-ROL Pytanie czy ilość tych ziarenek była taka sama na całej szerokości? Chodzi mi o równomierność. Też przymierzam się do kupna rozsiewacza. Zastanawiał się nad strumykiem dwutalerzowym. Cenowo podobnie, tylko mało opinii o tym typie.

Edytowany przez maniek33, 02 marzec 2015 - 21:57.

#33 Share agro973

agro973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze

Napisany 02 marzec 2015 - 21:58

A czy wysiewa zgodnie z tabelą?

#34 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 22:05

Równomierność zachowana, na samym końcu jedynie (ostatnie 0,5-1m) było widać, że jest ich nieco mniej, ale jest to zastrzeżone nawet w instrukcji, że tak się dzieje, więc czepiać się nie będę.

@agro niestety dziś sypnąłem mu tylko symbolicznie na próbę szerokości rozsiewu, jak pogoda pozwoli w najbliższych dniach wyjadę w pole to się przekonam. Z tym, że ciężko znaleźć złoty środek na wysiew zgodnie z tabelą mając ciągnik bez prędkościomierza. Ten sam ból jest przy ustawianiu opryskiwacza. Przy ustawieniu 170l/ha, wychodzi mi +/- 200l/ha, licze, że i tu jakąś rezerwę będę musiał zostawić

Pytanie z innej beczki - ktoś ustawiał już otwory w tym rozsiewaczu na mocznik i inne drobne nawozy? Chodzi mi o ilości rzędu 100-150 kg/ha

Edit: Jestem już po pierwszych testach polowych (10 ha ozimin obsiane mocznikiem). Co mogę powiedzieć to w moim przypadku czy na szerokość 12 czy 15m dosiewa bez problemu, za rozsiewaczem również dobrze rzuca, co do równomierności to okaże sie jak zboża ruszą, ale na oko wygląda dobrze. Jest minimalna różnica w ilości wysianego nawozu między lejami, ale to do opanowania. Co mnie denerwuje, to to, że tabele są przygotowane po amatorsku, każda przewiduje inną przepustowość (l/ha) na jednym i tym samym ustawieniu, poza tym nie ma w nich takich nawozów jak mocznik puławski, który jest o wiele drobniejszy niż te podane w tabelach. No i dno, które nie pozwala na wysianie nawozu do końca, mimo nachylenia rozsiewacza. Pod tym jednym względem to nawet lejek był lepszy, choć również miał dno płaskie. Niebawem będzie próba z polifoską, zobaczymy czy ustawienie wg tabeli będzie miało jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości

Edytowany przez lukasz222, 07 marzec 2015 - 22:14.

#35 Share Krisu1983

Krisu1983

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 20:43

Witam! Podziele się moim doświadczeniem z tym  dwutarczowym wynalazkiem.

Po pierwsze mój rozsiewacz po uruchomieniu kręcił tarczami do środka zamiast na zewnątrz jak inne rozsiewacze - rozwiązanie to obrócić przekładnie o 180 tą do której jest podczepiony wom.

Po drugie nawóz dobrze wysiewał na boki a za traktorem nie dosiewał i tu sie nagłówkowałem najwięcej gdyż nawóz odbijał sie o osłony zamiast odrazu wylatywać z tarczy w odpowiednim kierunku. Regulacje na tarczy długimi łopatkami nie przyniosły poprawy tzn. nawóz rozsiewał się dalej lub bliżej zależnie od regulacji ale i tak nie dosiewał z tyłu za sobą i odbijał sie o osłony. Aż wpadłem na pomysł regulowania krótkimi łopatkami i to był strzał w 10 gdyż krótkie odpowiadają za wysiew krótki a długie łopatki za daleki wysiew. -rozwiązanie mojego problemu to przestawienie krótkich łopatek na 1 dziurę a nie jak producent nakazuje na 2.

Po trzecie aby roziewał jeszcze dalej można długie łopatki przykręcić tak na tych dziurach by wystawały poza obrys tarczy ok 5 cm

Po czwarte życzę Cierpliwości

Pozdrawiam

A i jeszcze jedno jeżeli chodzi o ustawienia ilości wysiewu dźwignie mam na tych samych pozycjach np. na 4 a dziury są różnej wielkości dla komory prawej i lewej. Dlatego ustawiam w taki sposób że wkładam np. rurkę (grubszą większy wysiew lub chudszą na mniejszy wysiew) w otwór i domykam dźwignią do rurki i przykręcam (blokuję) tę dźwignię i tak samo robię z drugiej strony. Wtedy wiem że obydwie dziury są tej samej wielkości i równo się nawóz kończy z prawej i lewej strony. Jeszcze raz życzę cierpliwości i dodam że po tych wszystkich modyfikacjach sieje równo. A co do rdzy to po każdej robocie oprócz umycia trzeba ropować najlepiej z przepaloną oliwą i oprócz tego że po przepalonej oliwie gorzej wygląda to nic nie rdzewieje i służy długie lata.

Edytowany przez Krisu1983, 20 marzec 2015 - 21:01.

#36 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 21:18

jak to obrócić przekładnie??? no mój też kręci talerze do środka

czyli według ciebie na 14-15 metrów to krótsze łopatki na na 1 otwór (licząc od wewnątrz czy zewnątrz rozsiewacza patrząc z tyłu)???? a dłuższe na środkowy otwór ???

#37 Share Krisu1983

Krisu1983

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 11:26

jak to obrócić przekładnie??? no mój też kręci talerze do środka

czyli według ciebie na 14-15 metrów to krótsze łopatki na na 1 otwór (licząc od wewnątrz czy zewnątrz rozsiewacza patrząc z tyłu)???? a dłuższe na środkowy otwór ???

Przekładnie tą z pół ośkami odkręć od ramy przykręć ją odwrotnie tzn. do góry nogami, wtedy talerze będą kręcić na zewnątrz, ale jeszcze musisz wtedy poodwracać odwrotnie łopatki. Jak chcesz na 15 metrów to długie łopatki na środkowe dziury i ja mam przy swoim po dwie pary dziur na długiej łopatce tak że można ją przykręcić jeszcze tak że będzie wystawała poza obrys talerza ok 5 cm (łopatka dalej wysunieta zwiękasza prędkość liniową i nawóz wylatuje z większą prędkością z talerza i tym samym dalej doleci)- też tak masz po dwie pary dziur w długich łopatkach? A krótkie to odpowiadają za ustawienie tzw. krótkiego wysiewu -zrób je na 1 dziurę czyli zmniejsz kąt natarcia czyli kąt bardziej rozwarty. A jak krótkie są na 2 lub 3 dziurę czyli  większy kąt natarcia czyli bardziej prosty wtedy tzw. krótki wysiew jest szerszy ale tak jest skonstruowany ten rozsiewacz że jak nie jest krótka łopatka na 1 dziurze to nawóz wali o osłony -za późno lub za wcześnie (już teraz nie pamiętam) wylatuje z talerzy. 

Edytowany przez Krisu1983, 22 marzec 2015 - 11:30.

#38 Share newhollandt5070

newhollandt5070

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 20:47

możesz wysłać fotki tych swoich zmian jak to wyglada i jak masz te łopatki przykręcone

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#39 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 02 sierpień 2015 - 19:42

Panowie, rozsiewał ktoś drobne nasiona na poplon tym rozsiewaczem (gorczyca, rzepak)? Może pamiętacie ustawienia jakie stosowaliście?

Dodaj odpowiedź