klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

poziomka    20

Ok tak też myslałem bo coś mnie doszły takie słuchy.Tylko że to co powiedziałes to słyszałem w odwrotności lub nie zrozumiałes mojego zdania.Słyszałem że w celu sprawdzenia czy krowa ma ruje bydłuje robią USG jeśli ma wystarczająco mocne to zacielją jesli nie to dają dogębnie ? jakiś preparat czy coś i krowa ma mocniejsze ruje za jakiś czas i jest już zdolna w 100% do utrzymania zarodka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xkrafft    0

Przez jakiś czas tu nie zagladalem, ale temat trzeba skonczyc.

To był zastrzyk, który miał wywołać ruję za 3 dni? Jeżeli tak to jest wiele większa szansa niż 50 na 50 na to że zrzuci cielaka. Jest to niemal pene pownieważ głównym zadaniem tego specyfiku jest "zaburzenie" naturalnego położnia pęcheżyka. A jeśli krowa jest cielna to niestety ten hormon pozbywa się zarodka aby móc zacząć cykl od nowa.

Nie, to byl ten pierwszy zastrzyk. Miną juz miesiac, tydzien temu robilem usg i weterynarz powiedzial ze wszysko jest w porządku, cielak sie rusza, znaczy że żyje (cale szczescie)

za 2-3 dni zrzuci cielaka. Potem odczekaj ze 2 tygodnie i zrób płukankę jak ma być jeszcze zacielana.

tutaj zasiegnąłem rady weterynarza, ktory powiedzial ze w takich przypadkach krowa zrzuca po około tygodniu, najpierw cielak obumiera a pozniej krowa go zrzuca.

Dzieki za wszelkie podpowiedzi i sugestie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

U mnie też jałówka po hormonie zrzuciła po kilku dniach, ale jest już cielna ponownie. Trzeba uważać i czytać 3 razy co i gdzie sie zapisuje...


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Witam, mam jalowke (mieszaniec hf z lm) , waga ok 350 kg, ma 13 mcy. Ruje miala juz 3 albo 4 razy, czy moge juz ja zacielic, czy jeszcze odczekac? jaka rasa proponujecie, angus, lm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

lm

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Od miesiaca jest zacielona lm :)  za ok 2 mce bede zacielac hf czyms miesnym, i jalowke sm x ch, zastanawiam sie nad BDA, co wy na to,czy ta rasa nadaje sie na jalowki ( byk NUGAT ? )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deror24    0

U mojej krowy nie ma ruji .. Czy mogą coś pomóc zastrzyki na roztłuczenie? Krowa dostała juz jeden zastrzyk i nadal nic

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

moze ma cicha ruje, ze trudno Ci zauwazyc. Jesli napewno nie ma, zacznij jej podawac betakaroten, albo pelnoporcjowke dla clecznych krow,one maja witaminy. Moze byc tez, ze trzeba bedzie zrobic jej plukanke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2900    0

przy wizycie weta pokaz mu te sztuke niech włozy reke zbada czasami same namacanie pomaga i zaczyna polowac . i zacznij dawac witaminy to beda ci polowac same 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

Witam Panowie,

Mam taki problem w stadzie, otóż krowy zacielają się jak sie zacielają ale chodzi oto że rodzą się praktycznie same byki a zalezy nam na jałówkach... Inseminator mówi że jak się zaciela pod koniec rui to raczej bedzie byk a na jałówke to trzeba bardziej poczatku rui.. Ile w tym prawdy? Czy ktoś ma jakiś sprawdzony sposob na poprawe szansy na wystąpienie jałówki? Po jakim czasie kryć od wystąpienia rui? 

 

Z góry dzieki i pozdrawiam :)


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

mam podobnie wszystkie rasowe po dobrych matkach sa byczki  shiuz bydgoszcz   jedynie buhaje testowe  oraz inne niz hf daja pol na pol albo przewage jalowek u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borubar    1

Witaj, słyszałem też o tym tylko bardziej sceptycznie do tego bym podchodził.
Może się zastanów nad jakimś nasieniem seksowanym z wchirz jak pamiętam to robiłem u jednego gospodarza to w seksie fajnie wychodził hiacynt i cantor na krowy ,na jałówki to bang'em robiliśmy to lipa. Możesz z nimi pogadać jak z nimi współpracujesz co tam mają innego, bo ja akurat nie wiem co dokładnie teraz w ofercie mają.
Widziałem ich oferte nasienie z heifer-plus tylko nie miałem jeszcze do czynienia z tym więc nie powiem, można się zainteresować.
Ja robie jeszcze Marcellusem z TG nasienie sortowane to też fajnie wychodzi.
Mam nadzieje że pomogłem jakoś.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

seksami robimy jałówki prawie wszystkie ale itak wiecej krów się cieli wiec itak przewaga byków. A dlaczego Bangiem lipa wychodzila? Heiferem robimy ale szału niema po tym...


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borubar    1

Słabo łapały przynajmniej tymi co robiłem. 15 porcji może 3 cielne jaki mi mówił większość jeszcze hiacyntem poprawione i większosć chyba złapały, teraz nie wiem jak to wygląda bo akurat u niego już nie robie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

mam chyba dwie jałóweczki Bangiem zacielone ale juz nie pamietam za ktorym razem ale jedna napewno za pierwszym... po jakim czasie wgl zacielac krowy? Jestem na studiach zootechniki i niby ksiazkowo powinno sie miedzy 12-18h od zauwazenia pierwszych objawow rui ale gadalem z kumplem tez studiuje zoot tylko wyzszy rok to mi mowil zeby wczesniej zacielac i on w praktyce tez to stosuje( ma dużą hodowle )


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Borubar    1

Każdy robi jak uważa, ja u siebie różnie inseminuje, bardziej obserwuje ruje jak się już uspokaja to robie , tak przeważnie to 8-12h tak około, wole robić w stojącej rui niż potem się szarpać bo często przy tych 13-18h krowy już nie chcą stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

A jesteś w 100 % pewny, że ta krowa jest cielna? No chyba że ma aż taką huśtawkę hormonalna co w jej stanie nie powinno mieć miejsca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Moja jedna krowa skacze po innych krowach, wyglada jakby sie bydlowala- nonstop, nawet kilka dni przed porodem. Druga natomiast- mm zacielana byla 5 razy pod rzad, ciezko sie zaciela,ale wkoncu zalapala. Miala usg i jest cielna. Tylko ze wg ostatniego zacielenia - jest w 5 mcy ciazy, a brzuch ma ogromny jak przed porodem, i mleka uciela (z 15 litrow w listopadzie,) teraz daje 4 na dzien, Czy jest mozliwe, zeby krowa zacielila sie wczesniej i inseminatorzy zacielali cielna krowe ? Dodam,ze krowa zawsze ma ciche ruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik2    12

Na 100% to nie jestem jeszcze pewny. Dzisiaj był iseminator do tej krowy chyba już z 5 raz ma ruje regularnie i stwierdził że może być już cielna. Ma zrobić usg w poniedziałek to wtedy będzie pewność. Pierwszy raz mam taki przypadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Używaliśćie nasienie w heifer plusie? Ja mam 2 krowy i 2 jałówki zrobione cupidonem w heiferze i wszystkie zaszły po pierwszym kryciu , jestem teraz ciekaw czy rzeczywiście po tym nasieniu rodzi się wiecej jałówek??? Jak jest u was? Moje sztuki cielą sie dopiero w lutym i jedna w kwietniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj