Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruja i zacielanie krów

306 odpowiedzi na ten temat

#141 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 27 luty 2013 - 12:29

Ruja i zacielanie krów

Moi Drodzy, problem dotyczy mojej najukochańszej krowy Sii--wej, jest to piękny okaz gdyż jest cudownej szarej centkowanej maści i z wyglądu pyska przypomina konia, ale ja nie o tym ;) no więc znów dostała rujkę to już 5 raz kiedy próbujemy ją zacielić ( w sensie 5 miesiąc bo jak ma rujkę to inseminator przyjeżdża 2 dni pod rząd). To młoda krówka ale już jednego cielaka dała. Był u niej weterynarz badał ją dokładnie i nic nie wyczuwał, żadnych cyst itp. Zapisał tylko chormony które należy podać jak będzie miała rujkę i wtedy spróbować zainseminować. No więc dostała tą rujkę i inseminator stwierdził że wyczuwa w jej wnętrzu 30 guzów wielkości orzechów :wacko: i to dlatego nie może się zacielić i nic z niej nie będzie. No ale przecież badał ją dobry weterynarz i nic nie wyczuł ale on twierdzi że te guzy są lepiej wyczuwalne w czasie rujki. Ja ogólnie mówię że to inseminator ma guzy na mózgu a nie moja krowa ale podobno ma tytuł zootechnika więc chyba taki głupi naciągacz nie jest. Sama nie wiem co o tym myśleć, ogólnie mój mówi że ma już dla niej zarezerwowany hak w rzeźni, ja tymczasem zastanawiam się nad nabyciem mikroskopu, żeby udowodnić słabość i niemoc plemników PODAWANYCH PRZEZ inseminatora. -_-

Ciekawym ile czasu zajęło mu policzenie tych 30 guzów i skąd wiedział że nie policzył któregoś 2 razy ???!!! :P . A tak na serio... jakbym znalazł taką ilość "guzów wielkości orzecha" to bym się zastanowił czy to nie łożysko już czasem jeśli jest od 5 miesięcy jest inseminowana - rujka u cielnych też zdaża mi się i to wcale nie jakoś super rzadko, a i wetom zdaża się nie znaleźć ciąży istniejącej... a mikroskop o czym już pisałem zresztą na tym forum jak najbardziej jest wskazany... ale jeśli inseminator nie zapomina o dolewaniu azotu to plemniczki raczej będą ok.
pozdro
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruja i zacielanie krów Dzisiaj, 13:06
  •  

#142 Share Heidi88

Heidi88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:11

Ruja i zacielanie krów ach to jego sprawdzanie rujki tez pozostawia wiele do życzenia, każe się wypinać do krowy i jak będzie chciała na Ciebie wskoczyć tzn że ma rujkę.

#143 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 28 luty 2013 - 12:33

Ruja i zacielanie krów Wow kapitalny sposób... jak będę się chciał pozbyć jakiegoś nielubianego klienta to mu każę tak robić... i co ładniejsze gospodynie będą musiały przy mnie sprawdzać... :lol: :lol: :lol: :lol:

#144 Share Heidi88

Heidi88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 28 luty 2013 - 15:21

Ruja i zacielanie krów tzn że mogę wyśmiać jego metody ? więc jak się w inny sposób sprawdza no już pomijając to podskakiwanie krowy, muczenie i ciągnący śluz ?

#145 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 28 luty 2013 - 15:58

Ruja i zacielanie krów Bardziej wiarygodne niż "podskakiwanie" jest stanie w miejscu gdy na nią inna skacze, ciągnący śluz to dla mnie najlepszy wyznacznik zewnętrzny (ale najlepiej jakby się inseminator pofatygował i zgodnie ze sztuką sprawdził najpierw rektalnie zwierzaka), porykiwanie też może być spowodowane innymi czynnikami...
pozdro

#146 Share spokokoko

spokokoko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 28 luty 2013 - 19:27

Ruja i zacielanie krów witam mam pytanko czy uda mi sie zarejestrować cielaka od jałówki zacielonej w 11 miesiącu

#147 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 28 luty 2013 - 20:02

Ruja i zacielanie krów

tzn że mogę wyśmiać jego metody ? więc jak się w inny sposób sprawdza no już pomijając to podskakiwanie krowy, muczenie i ciągnący śluz ?

Tak wyśmiej jego metody za to że chce Ci ułatwić rozpoznawanie rui... A jak masz zamiar sprawdzić ruchliwość plemników pod mikroskopem? wiesz chociaż ile % po rozmrożeniu ma być aktywna?

#148 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:12

Ruja i zacielanie krów kup zwykly termometr i mierz jej temperature obserwuj jej srom czy jest nabrzmialy i czerwony czy wyplywa sluz i jak wyplywa to jaki czy jest pobudzona obecne krowy nie sa juz takie ze musza skakac czasami u najbardziej wydajnych krow ruja moze byc nie zauwazona bo trwa ok 2 godzin i to w nocy a pozniej tylko krew ktora nie kazde oko tez moze zauwazyc

#149 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 01 marzec 2013 - 12:33

Ruja i zacielanie krów Stolarz ja kiedyś na you tube znalazłem film z plemnikami bydła które były świerzo pobrane i pierwsze oglądane plemniczki porównywałem po prostu z tym filmikiem - potem to już na oko stwierdzasz - w sumie to martwe widziałem tylko raz - gdy chciałem sprawdzić czy rozmrożone i zamrożone ponownie nasienie rzeczywiście do niczego się już nie nadaje - no i rzeczywiście 100% było martwe.

#150 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 03 marzec 2013 - 12:29

Ruja i zacielanie krów Szczerze to jeśli jako jałówka zaskoczyła po 10-tym razie i jako pierwiastka ma już problemy to należałoby sobie zadać pytanie czy warto ją trzymać, bo raczej co roku będzie gorzej a nie lepiej... no i po co Ci po niej jałówki z takimi genami - eliminacja problemowych osobników to też pewien sposób na poprawę stada. A zwierzak ma ewidentny problem z utrzymaniem zarodków... jeśli chcesz próbować dalej to podaj jej GNRH (receptal, ovarelin, horulon czy co tam masz) w 5 i 11 dniu po inseminacji.
pozdro

Edytowany przez kalar, 03 marzec 2013 - 12:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 10 marzec 2013 - 11:23

Ruja i zacielanie krów @kalar chyba zaszła po 2 razie teraz, bo już minęło 38 dni. A co do jej zacielania to jak była gotowa do zacielenia to były problemy z zacielaniem jałówek i postanowiliśmy, że ją postaramy się zacielić, bo była po dosyć dobrym byku (tylko mogliśmy prędzej podać hormony, a nie dopiero po 9 nieskutecznym zacieleniu z czego 6 zacieleń bykiem) i teraz ładne wymię, wysoka, spokojna, z zapaleniem nie ma problemów jak narazie i równo się doi, stoi koło byka to tak go wytresowała, że jak zaczynamy ją doić to tylko po plecach liźnie byk i stoi obok jakby to on miał być dojony.

Edytowany przez Mati10, 10 marzec 2013 - 11:31.

#152 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 10 marzec 2013 - 19:28

Ruja i zacielanie krów No to super - zawsze miło słyszeć że zwierzakowi się udało... :) mimo wszystko polecam jak najszybciej się da przebadać pod kątem ciąży...

#153 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 14:49

Ruja i zacielanie krów Tzn najszybsze badanie rektalne lek. wet. wykonuje po około 6 tygodniach, więc już by można, ale chcę, żeby nie przyjeżdżał do jednej sztuki, więc poczekam trochę.

#154 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 18:20

Ruja i zacielanie krów Panowie czy przy zacielaniu podajecie jakieś płyny, zastrzyki? Słyszeliście coś możne o środku BUSERELIN.? Drogi jest?

#155 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 05 kwiecień 2013 - 17:48

Ruja i zacielanie krów Buserelin jest chyba tańszy niż Receptal - a substancja czynna (buserelina) jest ta sama. Ja osobiście używam (chyba najtańszego środka) - Ovarelinu i też działą.

#156 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 06 kwiecień 2013 - 10:00

Ruja i zacielanie krów Bump... coś słychać u tej krowy??? zbadana już???

#157 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 12:21

Ruja i zacielanie krów Wczoraj była badana i lek. wet. powiedział, że raczej jest w ciąży, ale całkowitej pewności to nie ma. Przy poprzedniej ciąży też tak było, że dopiero bodajże po 3 miesiącach ciąży (przy drugim sprawdzaniu u niej cielności) była pewność, bo przy pierwszym sprawdzeniu nie było całkowitej pewności.

#158 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 08:35

Ruja i zacielanie krów A moglbys podać cenę? i jak go się podaje?

#159 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
    3.Cycki

Napisany 23 kwiecień 2013 - 12:46

Ruja i zacielanie krów jako że nie wiem czy moi klienci nie czytują tego forum (a zarobić przecież na tym troszkę muszę...) to odpowiedź idzie na PW... :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share daniel18

daniel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 19:32

Ruja i zacielanie krów Overelin kosztuje ok. 40 zł i daje się go 2cm na krowę.