Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruja i zacielanie krów

306 odpowiedzi na ten temat

#81 Share zetorek7211

zetorek7211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 21:12

Ruja i zacielanie krów co prawda jest wyrośnięta bo byk jeden jest 4 miesiące styarszy a ona taka sama jak on już jest. Wiem że są różne objawy rui u krów ( ryczenie, brak apetytu i tym podobne) może się uda wyczuć, dawno się w to nie bawiłem bo już 6 lat nie mamy krów tylko byki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruja i zacielanie krów Dzisiaj, 05:40
  •  

#82 Share renault

renault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 21:56

Ruja i zacielanie krów jeżeli obok w drugim kojcu będą stały byki to one same ci "powiedzą" kiedy ma ruję :) zauważysz po zachowaniu

#83 Share Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 03 październik 2012 - 12:12

Ruja i zacielanie krów

co prawda jest wyrośnięta bo byk jeden jest 4 miesiące styarszy a ona taka sama jak on już jest. Wiem że są różne objawy rui u krów ( ryczenie, brak apetytu i tym podobne) może się uda wyczuć, dawno się w to nie bawiłem bo już 6 lat nie mamy krów tylko byki

Jeśli możesz, postaw ją w kojcu obok byków (ale tak, żeby jakiś nie wyskoczył i jej nie poczęstował...). Byki ci pokażą, kiedy bedzie ruja. Ona sama też.

Jeśli jest cały czas na pastwisku - obserwuj. Powinna zrobić sie bardziej towarzyska, garnąć się do ludzi albo obory, dawać sie głaskać, uginać kręgosłup przy głaskaniu. I słusznie piszą forumowicze, że dobry inseminator potwierdzi ruję i dopiero wtedy wykona zabieg.

Możesz mieć też pecha - masz jałówkę, która miała brata bliźniaka. Taka sztuka często nie jest płodna (nie ma rui, nie ma macicy na przykład, albo jajników).

#84 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 październik 2012 - 12:21

Ruja i zacielanie krów q

Edytowany przez rmiecz8, 17 wrzesień 2013 - 14:37.

#85 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 29 październik 2012 - 10:21

Ruja i zacielanie krów Witam, czy stosuje je już ktoś z Was? Jest to raczej nowa metoda w inseminacji bydła. Po sprawdzeniu usg, stosuje się specjalną giętką i kuliście zakończoną słomkę i wprowadza nasienie (normalne) do odpowiedniego rogu macicy. Jak ze skutecznością, gdyż podobno osiągnięto 24 na 25 zacielanych jałówek? I jest to droższe u mojego inseminatora +25zł...
samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

#86 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 29 październik 2012 - 12:50

Ruja i zacielanie krów Lepiej niech zastosują tą metodę u krów w 2 i wiecej laktacji i wtedy podadzą wyniki, bo przy jałowkach które są ''czyste w środku'' zacielają się praktycznie za pierwszym razem :) No sam jestem ciekawy jak to będzie. Mi na kursie mówili, że nawet jeśli inseminator zdeponuje nasienie w szyjce macicy to i tak krowa powinna zostać. U Ciebie te + 25zł to za badanie i usługę?

#87 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 29 październik 2012 - 17:58

Ruja i zacielanie krów

... U Ciebie te + 25zł to za badanie i usługę?

Tak, zainwestował trochę w nowy sprzęt do usg..., i ta specjalna słomka też jest pewnie droższa. Inną nowością którą wypróbowałem jest nasienie "żelowe", uwalniające się przez 24 godziny. To też droższa opcja dla jałówek o długiej rui - u mnie 100zł nasienie z usługą - za pierwszy zabieg. Nasienie NRF, przy 2 zacieleniach, powtórek na razie brak.

#88 Share wiesaw

wiesaw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:

Napisany 29 październik 2012 - 18:25

Ruja i zacielanie krów Jaki masz jej koszt i czy krowy czy same jałówki. O ile lepiej się zacielają - jak długo już ją stosujesz? Same pytania - przepraszam ;).

#89 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 29 październik 2012 - 21:45

Ruja i zacielanie krów rmiecz8

Wykonujesz jakieś badanie czy sam ręką stwierdzasz który róg macicy?

#90 Share wojtekosse

wojtekosse

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 29 październik 2012 - 21:52

Ruja i zacielanie krów @rmiecz jaka jest nazwa tego środka na podtrzymanie zarodka i jaka dawkę podajesz na sztuke? i czy domięsniowo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share tomaszzarnowski

tomaszzarnowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 02 listopad 2012 - 11:42

Ruja i zacielanie krów wiesaw, metoda inseminowania, którą "odkrył" twój inseminator to nic nowego. Ja bym to nazwał raczej poprawnie wykonanym zabiegiem niż jakimś super mistrzostwem. Nie potrzeba wcale jakiejś kulistej i miękkiej słomki. Żeby sprawdzić z którego jajnika jest jajeczkowanie. Nie trzeba też aparatu usg, po prostu, jajnik na którym jest pęcherzyk owulujący jest większy niż jajnik na którym owulacji nie będzie, zazwyczaj średnica tego pierwszygo waha się w granicach ok. 2 cm. Jeżeli pęcherzyk pęknie, wprawna ręka wyczuje dziurkę poowulacyjną. Wtedy wystarczy zwykłym, tradycyjnym, sztywnym pistoletem inseminacyjnym wejść na głębokość 2 - 3 cm w ten róg macicy, na którym jest jajnik z pęcherzykiem lub dziurką poowulacyjną i zdeponować nasienie. Skuteczność, zakładając że krowa jest zdrowa, tzn. brak utajonego zapalenia macicy, podklinicznej ketozy lub kwasicy, brak mastitis itd, jest zdecydowanie wyższa. Przy dobrze prowadzonym stadzie zużycie porcji nasienia na 1 ciążę może wynieść 1,5 słomki stosując krycie na wybrany róg. Warto też robić tak, że 70% porcji nasienia idzie na jajnik z pęcherzykiem, 30% na drugą stronę, dla pewności.

#92 Share yaco

yaco

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 04 listopad 2012 - 11:09

Ruja i zacielanie krów Czyli co dajesz Carofertin ?? Sprawdz dobrze , powinno być GnRH

#93 Share yaco

yaco

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 04 listopad 2012 - 11:18

Ruja i zacielanie krów Moim zdaniem warto ją sprawdzić w środku czy wszystko gra z macicą i jajnikami bo na 18 miesięcy to na powinna być już dobre 3 mies. cielna ;)

#94 Share renault

renault

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 04 listopad 2012 - 12:14

Ruja i zacielanie krów Zgadzam się z kolegą 1,5 słomki na 1 ciąże to dobry wynik w całym stadzie do 1,7 . 2 słomki to trzeba się przyjrzeć krowom. ja nie krytykuje twojego inseminatora wiesław ale 24 na 25 jałówek w pierwszym razie to żadna nowość jak by taką skuteczność uzyskał na jałówkach ale z nasieniem sexowanym to jest czego pozazdrościć. ja sam inseminuje i jak jałówka nie zaskoczy sexem to następne idzie zwykłe nasienie i się zaciela.

#95 Share yaco

yaco

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 04 listopad 2012 - 20:55

Ruja i zacielanie krów Jałówka potrafi pociągnąć ruje 24 h i dłużej więc dla pewności przybij jej GnRH przy kryciu sexem

#96 Share yaco

yaco

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 10:26

Ruja i zacielanie krów Jasne że w zdrowe się nie ingeruje ale tym nie pewnym już trzeba pomóc

#97 Share mateuszr

mateuszr

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 21:25

Ruja i zacielanie krów Tak jak piszą koledzy obserwuj. Patrz na gęstość śluzu no i na ślady krwi, jeżeli miała już ruje, myślę że już powinna mieć. Zanotować datę i za 19-22 dni znowu obserwować. Tak duży przedział dni ponieważ ruje u jałówki mogą być jescze nie regularne.

#98 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 08 listopad 2012 - 21:33

Ruja i zacielanie krów czy jalowka czy krowa to zawsze sie tak zapisuje przynajmniej ja bo nie ma regularnych ruii bo pojedyncze sztuki maja zazwyczaj zawsze tak samo ale to bez znaczenia czy jalowka czy krowa

#99 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 listopad 2012 - 16:27

Ruja i zacielanie krów q

Edytowany przez rmiecz8, 17 wrzesień 2013 - 14:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 16:52

Ruja i zacielanie krów zbadaj ja usg i lekaz powie ci kiedy bedzie najlkepszy moment krycia ew czy ma cos z jajnikami nie tak to poda hormony i ustawi ci na jakis dzien konkretny jak nie cesz sie z nia bawic i ciagle obserwowac .. jak u was jest z ttym krwawieniem duzo sztuk mimo krwawienia zaciela sie ???