Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruja i zacielanie krów

306 odpowiedzi na ten temat

#61 Share PREZES91WLKP

PREZES91WLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Zainteresowania:Długo by opowiadać :)

Napisany 19 marzec 2012 - 08:51

Ruja i zacielanie krów Osobiście polecam angusa,cielaki dosyć małe sie rodzą przez co lekkie porody są,oraz na opas też sie bardzo dobrze nadają.

KPK

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruja i zacielanie krów Dzisiaj, 17:24
  •  

#62 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 09:09

Ruja i zacielanie krów jest jedno pytanie czy idziesz na mleko czy na mięsną rasę a może to i to

#63 Share 10krzysiek1990

10krzysiek1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 13:09

Ruja i zacielanie krów na jałówki sm? odradzam

#64 Share pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 18:12

Ruja i zacielanie krów JA idę tylko na cielaki na mleku mi nie zależy .
Hf kiedyś zacielałem to zawsze były cielaki bardzo słabe ,
Puźniej zacielałem angusem , cielaki były ładniejsze , oststnie zacielenie było blond de aquetin i krowa się nie stety wykończyła .
teraz mam 4 sztuki i nadal nie wiem czym pozacielać aby cielaki były wmiarę ładne do opasu.Każdy mówi co innego .

#65 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 07:05

Ruja i zacielanie krów My jałówki te słabsze tylko Yerseyami te dobre HF mlecznymi. A robimy tak bo nie ma żadnych problemów z wycieleniem. W tamtym roku mieliśmy jedną LM za cieloną i oczywiście cielak i krowa się zmarnował./

Edytowany przez Ursus11, 20 marzec 2012 - 07:05.

#66 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 18:41

Ruja i zacielanie krów Limousin maja dość łatwe porody, ale jak na jałówki to myślę że salers, angusem lub herefordem. Herefordem została jedna u mnie i nie narzekam. Sama się wycieliła (bez pomocy), szybko, cielak bardzo żwawy i silny. Po salersie i angusie akurat mi nie pozostawały.

#67 Share marian95545

marian95545

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 19:07

Ruja i zacielanie krów

Witam chciałem się poradzić czym zacielecic jałowice .
chciałem zacielić 4 sztuki jedną to 50 % angus czarny
kolejna to mieszanka hf x sm i takie mam 2 sztuki
i ostatnia to cieliczka hf ładnej mocnej budowy po holenderskiej matce.

Chciałem abyście mi poradzili czym je zacielić zby uniknąć nie potrzebnych kłopotów przy wycieleniu.
Cielaki zostawiam dla siebie zastanawiałem się nad jakimś mięsnym bykiem ale mam ogromne wątpliwości , w zeszłym roku miałem pokrytą krowę Blonde aquetin i nie stety przy cieleniu krowa padła .

Proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów;

drogi kolego od jak dawna trzymasz bydło?.na co padła ta krowa?,najpierw przeanalizuj przyczyny swojego postepowania dopiero potem zadawj (dla mnie trochę dziwne)pytania.!!!chcesz mieć małego cielaka zainseminuj jerseyem bedzie mały bo do niczego oprucz trochę mleka się nienadaje(zakładając że będzie jałówka)jak byczek to będziesz go musiał zjeść bo tucz trwa 2 lata a on ma może ze 400 kilo poco ci jakieś angusy ??????krowy są małe to i cielaki małe to i byki małe,niechce mi się ciebie za mocno uświadamiać ale podam ci jeden przykład to będziesz wiedział w czym rzecz.cytuję hodowce:cielenie HF ciągnik musi być z napędem bo ciapek w gnoju niedaje rady:masz pytania pisz na GG11519983 to w miarę moich możliwośći ci pomoge.chociaż na odległość.pozdro mariusz

#68 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 19:38

Ruja i zacielanie krów W moim gospodarstwie od 2-3 lat jałowice zacielam rasą polską czerwoną ,cielaki dość małe co skutkuje lekkimi poradami .Nie polecam osobiście zacielania pierwiastek rasą np. simentalską czy limousin ponieważ to jest ryzykowne .Jeżeli do tego jałowica będzie w zbyt dobrym byciu ,może być nieciekawie .Szkoda krowy i 2 lat hodowli .

#69 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 19:49

Ruja i zacielanie krów kolego ja kryje od 5 lat wszystko montbeliarde i simentalami a miałem hf i niema żadnych problemów z wycieleniami

#70 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 16:44

Ruja i zacielanie krów Jałówka została szczęśliwie cielna. Dzisiaj mijają 3 miesiące od zacielenia. Była 2 razy sprawdzona cielność i za 2 razem wynik pozytywny. Poradziłem się @Luke16 (na priv-jestem mu bardzo wdzięczny) i spróbowałem z hormonami. Koszt całej ,,kuracji,, 50 zł + koszt zacielenia (darmowy, bo własnym bykiem). Nawet nie wiedziałem, że hormony stosuje się też u jałówek.
Dzięki @Luke16 :)

Edytowany przez Mati10, 29 kwiecień 2012 - 16:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Maly2011

Maly2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Lubię tworzyć

Napisany 19 lipiec 2012 - 07:06

Ruja i zacielanie krów Mam problem
2 dni temu dałem jałówce zastrzyk na wywołanie rui i powinna zagonić się za 10 dni, a ona się na drugi dzień goni,
co robić?

#72 Share wojciech675DT

wojciech675DT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo produkcja zwierzęca i roślinna ;)

Napisany 19 lipiec 2012 - 07:10

Ruja i zacielanie krów poczekaj na następną ruje

#73 Share Maly2011

Maly2011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Lubię tworzyć

Napisany 19 lipiec 2012 - 07:17

Ruja i zacielanie krów tak myślałem

#74 Share marian95545

marian95545

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 19 lipiec 2012 - 08:50

Ruja i zacielanie krów zaciel będziesz 3 tygodnie do przodu

#75 Share alus403

alus403

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 19 lipiec 2012 - 09:54

Ruja i zacielanie krów Skoro dałeś sastrzyk na wywołanie rui i ruja wystąpiła to nad czym się zastanawiać. Piszesz, że ruja powinna wystąpić za dziesięć dni a zapomniałeś chyba, :blink: że biologia to nie matematyka. :rolleyes:

#76 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 19 lipiec 2012 - 11:47

Ruja i zacielanie krów Dałeś zastrzyk w drugim okresie cyklu rujowego, gdzie ciałko żółte jest już w zaniku a pęcherzyk Graffa prawie dojrzały. Ty dając w tym okresie estrogeny tylko to przyspieszyłeś. W takim przypadku rui wg instrukcji można się spodziewać do 72godzin po zastrzyku. Nie zastanawiaj się tylko inseminuj.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#77 Share zetorek7211

zetorek7211

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 17:53

Ruja i zacielanie krów witam, temat może banalny ale mam z tym mały kłopot. Od paru lat hoduje byki na ubój, kupując raz 5 byzcków trafiła mi sie jałówka mleczna (praktycznie gratis) teraz ma półtora roku i jak będzie miała 18 miesięcy to będzie grudzień -styczen chcę ją zacielić żeby mieć krowe. Miałem kiedyś dwie krowy i z zacieleniem nie było kłopotu bo wiedziałem kiedy mają ruje bo jedna na drugą skakała jak wracały z łąki. A teraz nie bardzo będe wiedział kiedy tą jałówę zacielić bo sama chodzi na pastwisko( byki są w oborze) no i jak skączy 18 to już raczej nie będzie chodzić bo zima będzie. Więc co zrobić ??? słyszałem że są jakieś zastrzyki wywołujące ruje?? zgadza się ???

#78 Share zbyszek8201

zbyszek8201

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 662 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 18:13

Ruja i zacielanie krów Zastrzyki są ale po co od razu zastrzyki.... Poprostu ją obserwój -będzie ryczeć , wtedy sprawdź-zwykły prosty sposób pogłaszcz po grzbiecie ,powinna się lekko jakby prężyć ewentualnie nawet do ciebie ciągnąć. Nie musi mieć 18mc,15-16mc wystarczy jeśli będzie wyrośnięta.

#79 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 19:16

Ruja i zacielanie krów Wpuść ją do kojca z bykami :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 30 wrzesień 2012 - 10:06

Ruja i zacielanie krów

Wpuść ją do kojca z bykami :)

Kolega żartował.
Sądzę,że nie musisz czekać aż skończy 18 mies. W książkach napisane jest,że dojrzałość rozpłodową bydło osiąga w wieku 18 mies, lub po osiągnięciu wagi. Myślę ,że jako rodzynkę to paszy jej nie żałowałeś i rozwinięta jest ponad wiek :)
Hormonów nie musisz podawać, lepiej ją obserwuj- to wam obojgu wyjdzie na dobre. Zresztą porządny inseminator potwierdzi Ci, czy moment jest własciwy do krycia. Jest taka zasada, że wzywasz go kiedy zauważysz objawy. Np. rano stwierdzasz ,że wzięło ją na amory- kryjesz wieczorem i na odwrót. Do skutku.Powodzenia. I zawczasu oswajaj ją z dotykiem wymienia,żeby uniknąć problemów z dojeniem po ocieleniu.