Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruja i zacielanie krów

306 odpowiedzi na ten temat

#41 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 październik 2011 - 20:48

Ruja i zacielanie krów woda musi mieć około 37 stopni to bardzo ważne. Ważna też jest w jakiej fazie rui jest krowa.

Edytowany przez damian40000, 07 październik 2011 - 20:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruja i zacielanie krów Dzisiaj, 10:42
  •  

#42 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 08 październik 2011 - 08:48

Ruja i zacielanie krów zabieg inseminacji wygląda następująco:
-wysiąga słomkę z pudełeeczka w kształcie prostokąta o wymiarach 2cmx 2cm i wysokości ok 15cm (długośc słomki)
- wklada już odciętAĄ slomkę do pistoletu i cały pistolet wkłada za bluze na plecy chyba w celu ogrzania
- w tym czasie zakłada rękawicę i polewa ją wodą
- wyciaga z pleców pistolet i podchodzi do krowy i ręke z wkłada w odbyt a pistolet w ,, drogi moczowe'' i wstrzykuje nasienie trwa to ok 20-30sekund
i to koniec zabiegu
Pamiętam jak miałem ok 12 lat i przyjeżdzał inseminator to właśnie nasienie wyciągał z ciekłego azotu i wkładal do ciepłej wody.
Teraz jak zauważę ruje np w południe to przyjeżdza wieczorem tak ok 20 a jeżeli po południu to wołam aby przyjechał rano jak najwcześniej.

Edytowany przez marcin2057, 08 październik 2011 - 08:51.

#43 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 08 październik 2011 - 09:46

Ruja i zacielanie krów u kolego to prosta rada zmien inseminatora a slomke to niech sobie w odbyt włozy i ogrzeje :D z tego co piszesz to on robi wszystko zle i jeszcze to jakies pudełko na słomki u nas zabieg trwa jakies 5min czasami nawet dłuzej ale wczesniej inny inseminator z wchirz to tak samo aby pieniadze zgarnac i dosyc ze nie mowił do zobaczenia za trzy tyg krowy robił po 5-7 razy na 18 sztuk 14 bylo po byku sasiada i od zmiany wogole firmy i inseminatora na k-samen to dzien do nocy na 21 pokryc 16 od pierwszego razu

#44 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 08 październik 2011 - 14:15

Ruja i zacielanie krów inseminator powinien najpierw włożyć rękę i sprawdzić jajniki. Słomka musi być wyjeta z azotu i włozona do wody na minutę i potem w ciągu 3 minut musi być wykonany zabieg. To za dużo kosztuje żeby tak robić jak ty piszesz. Zmien inseminatora. Jeżeli krowy są zdrowe i chodzą po pastwisku to skuteczność zacielania powinna być grubo ponad 50%

#45 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 09 październik 2011 - 08:44

Ruja i zacielanie krów no wlasnie z tym chodzeniem na pastwisku to tak jakos nie jestem przekonany bo zauwazyłem drugi rok tak jest ze najlepsze statystyki zacielen to jesien i zima najgorzej jest latem ale to juz temp maja swoj wpływ

#46 Share DARoROL

DARoROL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Naturalnie rolnictwo i wszystko co jest z nim związane, głównie postęp w hodowli bydła :)

Napisany 09 październik 2011 - 10:17

Ruja i zacielanie krów

zabieg inseminacji wygląda następująco:
-wysiąga słomkę z pudełeeczka w kształcie prostokąta o wymiarach 2cmx 2cm i wysokości ok 15cm (długośc słomki)
- wklada już odciętAĄ slomkę do pistoletu i cały pistolet wkłada za bluze na plecy chyba w celu ogrzania
- w tym czasie zakłada rękawicę i polewa ją wodą
- wyciaga z pleców pistolet i podchodzi do krowy i ręke z wkłada w odbyt a pistolet w ,, drogi moczowe'' i wstrzykuje nasienie trwa to ok 20-30sekund
i to koniec zabiegu
Pamiętam jak miałem ok 12 lat i przyjeżdzał inseminator to właśnie nasienie wyciągał z ciekłego azotu i wkładal do ciepłej wody.
Teraz jak zauważę ruje np w południe to przyjeżdza wieczorem tak ok 20 a jeżeli po południu to wołam aby przyjechał rano jak najwcześniej.

Więc kolego @marcin2057 prosta rada, tak jak moi poprzednicy pisali, chociażbyś używał buhajów z najwyższej półki to i tak to nic nie da skoro taki "czarodziej" będzie wykonywał zabieg, nie daj się więcej kantować bo to za duże są koszty ( sam zabieg + przestój krów ) rozejrzyj się za innym inseminatorem ( jeśli takowi są w Twojej okolicy).
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

#47 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 08:28

Ruja i zacielanie krów Zmieniłem inseminatora i przyjechał już do 5 krów i 3 sie nie utrzymały więc nastepnym razem juz przyjechał z USG i zrobił im usg i jedna krowa zaczeła ruje rano a inseminator przyjechał wieczorem i włozył ręke i pecherzyk był nie wyczuwalny dopiero przyjechał nastepnego wieczoru i na USG zmierzył pęcherzyk i miał 17mm i to dopiero było po 36 godzinach po zauważeniu rui i dopiero ja pokrył i zobaczymy. Teraz mam porównanie jak robia inseminatorzy i widze, że tamten naprawdę był czarodzieje.

#48 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 18:14

Ruja i zacielanie krów Mam pewien problem z jałówka. W ogóle nie chce się zacielić. Próbowaliśmy inseminacji, naturalnie bykiem, płukankę miała, inseminacja + zastrzyk. I nic. Dodam jeszcze, że ma nieregularne okresy między rujowe. Trwają od 22 do ok 27 dni, a po zastrzyku to nawet powtórzyła po ok 31 dniach. Czytałem na forum, że może to być cysta, ale wet. ja badał i nic nie stwierdził. Objawy rui ma bardzo wyraźne. Zauważyłem, że śluz potrafi lecieć już 1-2 dni przed właściwą rują. Zaczeliśmy ją zacielać w wieku ok 14-15 miesięcy, a teraz ma już ok 23. Szkoda mi ja sprzedawać na rzeź, bo jest po naprawdę dobrej krowie. Jest mieszanką sim ok 25% i cb 75%. Ma czarny łeb co jest u mnie rzadkością. Miał ktos może podobne problemy z jałówkami???

#49 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 07 grudzień 2011 - 19:35

Ruja i zacielanie krów Nie jest zatuczona?Myślę,że powinieneś ten przypadek skonsultować z weterynarzem- specjalistą od rozrodu.Jeżeli jesteś z dolnośląskiego to mogę Ci jednego polecić.

Edytowany przez mora, 07 grudzień 2011 - 19:37.

#50 Share piotrek6211

piotrek6211

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanizacja rolnictwa

Napisany 07 grudzień 2011 - 19:36

Ruja i zacielanie krów Ja miałem kilka lat temu też podobną sytuację i ja zacielałem po 3 razy bykiem naturalnie i sztucznie i zrezygnowaliśmy bo szkoda było pieniędzy jak dobrze pamiętam to ruję miała regularną. Ja ci radze sprzedać ją i nie zawracać se głowy wiem że szkoda sprzedawać dobre jałówki ale mówi się trudno czasami i takie przypadki się zdarzają.
Zetor Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 19:59

Ruja i zacielanie krów Zatuczona nie jest. Wysoka, duża, szczupła (zawsze taka była) i posłuszna i mądra jak starsze krowy. A jestem z kujawsko-pomorskiego. Wet. raz ja sprawdzał i powiedział, że coś jest nie tak, ale ,,pobadał,, i mówi, że już powinno być dobrze, ale niestety nie jest.

Edytowany przez Mati10, 07 grudzień 2011 - 20:00.

#52 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 20:04

Ruja i zacielanie krów na takie jałówki najlepsza metoda do zamknięcie w jednej zagrodzie z bykiem tylko żeby nie był za duży. Jak po 3 miesiącach stania z bykiem nie będzie cielna to nic jej nie pomoże.

#53 Share Pawel29

Pawel29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 20:49

Ruja i zacielanie krów Możesz jeszcze spróbować jej CIDR wsadzić i potem zastrzyk dać i wtedy zacielać i może załapie u mnie trafiła się jedna, która wogóle nie miała rui nawet po zastrzykach a po zastosowaniu CIDRu zacieliła się za pierwszym razem

#54 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 21:42

Ruja i zacielanie krów @Pawel29 Ile wynosi koszt tego CIDR-u? Czy można to stosować gdy u jałówki występuje cykl rujowy, bo u twojej rui nie było? No a jeśli można to czy można bezpośrednio po rui?? Moja jałówka właśnie dzisiaj jest w rui i przypuszczam, że jeszcze jutro do południa tez będzie.

Edytowany przez Mati10, 07 grudzień 2011 - 21:45.

#55 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1955 postów

Napisany 07 grudzień 2011 - 21:59

Ruja i zacielanie krów Podejrzewam jakąś cyste bez badania rektalnego tego się nie stwierdzi...

#56 Share Michufarmer

Michufarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, motoryzacja, rolnictwo

Napisany 07 grudzień 2011 - 23:21

Ruja i zacielanie krów Może ten temat pomoże:
http://www.agrofoto....y-z-plodnoscia/

połączone

Edytowany przez milanreal1, 08 grudzień 2011 - 22:20.

Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

#57 Share pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 09:17

Ruja i zacielanie krów Witam chciałem się poradzić czym zacielecic jałowice .
chciałem zacielić 4 sztuki jedną to 50 % angus czarny
kolejna to mieszanka hf x sm i takie mam 2 sztuki
i ostatnia to cieliczka hf ładnej mocnej budowy po holenderskiej matce.

Chciałem abyście mi poradzili czym je zacielić zby uniknąć nie potrzebnych kłopotów przy wycieleniu.
Cielaki zostawiam dla siebie zastanawiałem się nad jakimś mięsnym bykiem ale mam ogromne wątpliwości , w zeszłym roku miałem pokrytą krowę Blonde aquetin i nie stety przy cieleniu krowa padła .

Proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów;

#58 Share MLODY402

MLODY402

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 09:25

Ruja i zacielanie krów proponuje mięsnym limuze

#59 Share mariusz999

mariusz999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Weterynaria i rolnictwo.
    Zetor Team

Napisany 18 marzec 2012 - 10:18

Ruja i zacielanie krów Osobiście zacielam jałówki limusine lub simentalem, oczywiście sprawdzam czy taki buhaj jest zalecany na jałówki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Dawid381010

Dawid381010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja :))

Napisany 18 marzec 2012 - 11:12

Ruja i zacielanie krów Ja to bym zacielił je hf :D potem dopiero sim albo lim :D