klos

Ruja i zacielanie krów

Polecane posty

hodowca    17
cześć, mam taki problem z trzema pierwiastkami pierwsze ruje po wycieleniu ok 4 tygodnie, dostały kextone, zastrzyk na oczyszczenie macicy później płukane, badane usg, cyst i torbieli brak wydajność 35-40 litrow na dobę, problem tkwi w rujach są regularne co do dnia A mianowicie zaczynają np O 11 przed południem inseminuje O 19-20, rano reinseminacja i wieczorem tego samego dnia już mnóstwo krwi, Oczywiście nie łapią co może byc przyczyna tak krótkiej owulacji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

wysoka wydajność. Jak ci dają po 40l pierwiastki to na 305dni osiągniesz 10tys litrów. Zasada jest taka że im wyższa wydajność ruja krótsza nawet do kilku godzin np 5

To że nie łapią to może przyczyna nie tkwi w inseminacji a w obumieraniu jajeczka.

Myślę że jak zaczynają o 11 to bezsens inseminować w południe. Daj na 2godz przed ins ovarelin na pękniecie jajeczka  i jak cię stać ponów erkę na 2gi dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

mam problem z wykryciem ruji u krowy montbeliarde.. wiem ze to głupio zabrzmi ale ja już tez zgupiałem,,był kiedyś wet i badal mówił ze jest po ruji..za 3 dni dac jeden hormon a za 10 następny jakiś, po podaniu pierwszego był jakiś maly sluz ale krowa nie pokazywala jakich kolwiek odruchow tolerancji podobnuch na ruje,dzis jest równo tydzień od tamtego wycieku i jest następny wyciek,,krowa nie toleruje zadnego obiawu typu łapanie za grzbiet czy przeginanie się [ wariuje i ucieka..] sam zgupialem,,czy to dziś będzie ruja,wyciek jest większy sluzu ale drugi hormon miałem podac w czwartek a czyzby była już ruja,,,dlaczego ci inseminatorowie się nie znaja ze TAK krowa jest w ruji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol2121    73

Miałem podobną sytuację nie było rui 4 miesiące po ocieleniu, przyjechał weterynarz podał zastrzyk i kolejny za 10-11 dni i kazał czekać na ruję i ona nastąpiła zacieliłem ale bez skutku ruja była za 3 tyg powtórzyłem inseminację ale również bez skutku, po kilkunastu dniach wydawało mi się że się latuje i wezwałem inseminatora okazało się że jest już po rui a żadnych oznak nie było nawet najmniejszych, kazał podawać karoten i pomogło bo kolejne ruje były widoczne ale krowa nadal nie zostawała cielna dopiero dwie płukanki zrobiły swoje i jest cielna.

Miałem jednego specjalistę który zacielał bez rui albo cielne krowy a u mnie zacielał 3 razy chociaż był płyn w macicy który zakwaszał/niszczył zarodek a on nie wiedział co to a wystarczyło wypłukać ten płyn dlatego warto zmienić weterynarza/inseminatora jęsli coś się nam nie widzi chyba że  to jedyny w przeciągu kilkudziesięciu kilometrów.

Edytowano przez Karol2121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Amator007    0

Mam problem z jałówkami. Mianowicie, pokazują ruję gdy mają 11-12 miesięcy, a potem gdy chce je kryć w wieku 15-16 miesięcy to rui brak a u niektórych nie ma nawet ciałka żółtego. Jeśli chodzi o żywienie to dostają kiszonkę z kukurydzy o mniejszej zawartości suchej masy i skrobii ok 12kg, sianokiszonkę do woli i treściwą 2kg. Skład treściwej an 1500kg ( 300kg rzepak, 50kg Witaminy Alamo Master w Provimi, 25kg kredy i reszta pszenżyto. Gdzie moze leżeć przyczyna ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Wie ktoś , czy możliwe jest aby krowa miała zapalenie macicy a śluz był  czysty  , bez żadnych kłaków ? . Miałem już trzy nieudane próby inseminacji . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Raczej nie. Nawet brzydki śluz nie zawsze świadczy o stanie zapalnym macicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Może coś jej brakuje. Też mam takie krowy co nie chcą się zacielić. Jak wydajność spada poniżej 20l to nie kryję tylko sprzedaje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Podejrzewałem Bvd , ale przeczekałem kilka ruj i dalej nic . Kiedyś miałem potwierdzone Bvd i też prewencyjnie nie kryłem od razu , to jednak wszystkie potem złapały za pierwszym razem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Nie były  , bo faktycznie chodzi o dwie krowy ( wszystkie które od feralnego czasu są kryte ) . Jak torbiele to praktycznie nie ma szans , tak mówił wet . Paulina coś tam pisała o pęcherzykach , że mógł nie pęknąć  , nie wiem co to znaczy , ale krowy normalnie jajeczkowały  skoro szła krew potem .

Edytowano przez łorawiok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość łorawiok   
Gość łorawiok

Całkiem młode 3, 4 cielę , ale ostatnie porody takie na chama . Kiedyś ojciec miał taką co 15 cieląt urodziła , sama się cieliła i za pierwszym razem chwytała .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo duży problem z rozrodem u krów. Na początku dodam - mocznik 233, tłuszcz 4,5, białko 3,3. Ostatnimi czasy pojawiło się wiele powtórek, gdzie sztuki były zacielane w listopadzie, grudniu, styczniu, czyli te 3-4 miesiące temu... Ruje są ok, nie ma cyst (wcześniej się dość dużo pojawiało, teraz się uspokoilo). Zimą miałem przypadek z 4! jalowkami, że były zacielone, miały już termin a każda z nich niecielna (nie były badane wcześniej, w sumie nigdy nam się takie numery nie zdarzały, może ciężko było niektóre zacielic, ale przynajmniej pokazywały ruje w przypadku niezacielenia). Teraz z tego grona jalowek 3 były cielne, po wycieleniu żadna nie wykazała rui sama z siebie, dopiero hormony pomogły, chociaż nie do końca, bo dwie z nich powtórzyły. Trochę sam inseminuje, ale częściej inseminator z zewnątrz. Miałem nasienie, ale to z 1,5 roku temu, z Konrada, to jakbym nie bawił się z krową, to prawie każda łapała. Teraz miałem na próbę kilkanaście slomek ze shiuzu i wchirz, to ŻADNA nie złapała... Krowy nie są ekstra wydajne, te 7500 - 8000 na rok... Witaminy,  drożdże, bufor z Dolfosu. Sam już nie wiem co robić.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nowych sztuk nie kupowales i stado wolne od BVD oczywiscie? Jak z kiszonkami? Nie plesnieje nic? Nasienie -  wez sprawdzonego buhaja z wysoką plodnością, bo akurat SHiuZ do mnie nie przemawia i ich jakość (znajoma pracowala u nich w laboratorium).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lem1991    209

Pamiętasz Paula, jak Ci się skarżyłem że nie mogę  zacielić, bo podejrzewam Bvd. Po uspokojeniu sytuacji, przeczekałem kilka ruj i pokryłem u innego byka, z innego stada. 3 załapały od razu, czwarta za drugim razem. Pytałem faceta gdzie kryłem, za pierwszym razem, - gdzie podejrzewam że mogły się zarazić-, czy miał problemy ze swoimi krowami, powiedział że żadnych, tylko nie wiem  czy był szczery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie było nowych sztuk, wszystko ze swojej hodowli. Kilka lat temu krowy były badane i wyszło że obecność ibr, ale sztuki są szczepione co jakiś czas. Kiszonki - sam szykuje tmr, więc wszystko, co może być popsute odrzucam. Powiem tak - wiele rzeczy jest tych samych, czy w żywieniu czy samym dbaniu o krowy, a problemy takie pojawiły się gdzieś rok temu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sprawdź BVD, a IBRa "co jakiś czas"? To znaczy co jaki czas dokladnie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To najpierw trzeba szczepić co pół roku regularnie, a nie raz tak raz tak, bo większy okres niz 7-8miesiecy miedzy szczepieniem rowny jest brakowi szczepienia. 

Sprawdzić BVD. 

No i nasienie z pewnego źrodła, bykami z wysoką płodnością własną.

@lem1991 nie pamiętam takiej rozmowy, ale BVD to niestety plaga nieswiadomych czasem hodowców, lub źle robionych szczepień. Po wykluczeniu tego można się brać za poziom mocznika w mleku, zywienie, dobór buhajów itd. 

Ostatnio jednak nawet koledzy wspominali na forum, ze IBR wyszedl ujemny, a jednak jego obecność była więc...boję się, że w tych czasach szczepienia to konieczność 😒

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxtor1234    0

Moja krowa ma 60lat latem lubi czytać gazety dziadek padł* krowa oślepła i szukam okulisty może ktoś się znajdzie i dorobi... 

A jak nie to sprzedam Ładna sztuka..

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U nas jest to 20 zł usg z drukiem . Ale to 20 zł jak już jest i robi ich z 5 czy wiecej a jak do jeden i specjalnie po to ma jechać to plus 20 zł dojazd . A badnie z reki od 5 do 10 zł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

A co może być przyczyną nagminnego występowania torbieli na jajnikach u krów? 4 ostatnie próby krycia skończyły się diagnozą "torbiele"


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj