Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruja i zacielanie krów

306 odpowiedzi na ten temat

#241 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 09 luty 2015 - 10:21

Ruja i zacielanie krów

A co? Chciałeś inseminację za darmo? I jaki problem że do jednej krowy? To normalne, przecież każda ma ruje w swoim indywidualnym terminie i nie ma tak że w hurcie krowy zapylasz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruja i zacielanie krów Dzisiaj, 21:18
  •  

#242 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 09 luty 2015 - 14:55

Ruja i zacielanie krów

Chyba, że ktoś ma aż taka synchronizację, że wszystkie jednego dnia. Przeważnie każdy weterynarz zapładnia również krowy. I jeszcze jedno, zanim Twój byczek bedzie gotowy do krycia to krowa powinna być już w zaawansowanej ciąży, albo nawet po 2 porodzie.

#243 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 09 luty 2015 - 19:43

Ruja i zacielanie krów

A co? Chciałeś inseminację za darmo? I jaki problem że do jednej krowy? To normalne, przecież każda ma ruje w swoim indywidualnym terminie i nie ma tak że w hurcie krowy zapylasz.

Wkradł mi się błąd, miało być:trzeba płacić za dojazd a to minimum 40 km, mając na myśli, ze do jednej krowy, chodziło mi o to, że inseminatorowi nie będzie się chciało jej obsługiwać, wiem że to dziwnie brzmi, ale w mojej okolicy krowiarze mający tak średnio 15 cz 25 sztuk dopuszczają byka, bo inseminator jest tu bardzo drogi i leniwy

#244 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 10 luty 2015 - 19:52

Ruja i zacielanie krów

Ale pewnie byk po najlepszej krowie w stadzie i niespokrewniony z innymi.

#245 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 23 luty 2015 - 23:09

Ruja i zacielanie krów

Ja mam troche inne pytanie, jalowka, 19 mcy po sm i ch, wyrosnieta, niezatuczona, bydlowala sie do do 15 mca, teraz chce ja zacielic, a ona sie nie latuje. Byl wet, stwierdzil ze ma ona male jajniki,  kazal odrobaczyc, dodawac witamine z betakarotenem, i tak tez robie, a tu ani widu ani slychu. Czy mozna jalowce podac hormon na wywolanie ruji?  Czy pozniej za kazdym razem przed zaielaniem, trzeba bedzie zastrzyk? Czy lepiej sie z nia nie bawic, i sprzedac,,, prosze o opinie bardziej doswiadczonych

#246 Share oliwia857

oliwia857

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 24 luty 2015 - 19:11

Ruja i zacielanie krów cześć mam pytanie odnośnie krycia. krowa była kryta w grudniu, a w lutym powtarzała ruje i została pokryta ponownie i krwawi.. mogła zostać zacielona zqvpierwszym razem? i czy poroni?

#247 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 24 luty 2015 - 19:18

Ruja i zacielanie krów

nasz inseminator mówi "  trochę krwawić może"    i umnie się to potwierdza na np jałowkach  kojarzylem ze jedna z 3 krwawiła   badamy cielnosc wszystkie 3 cielne ;D

#248 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 24 luty 2015 - 19:22

Ruja i zacielanie krów

mam pytanie odnosnie ruji a własciwie ich brak...wiem ze hormon podac..nawet byl wet i dał 1 sztuce na próbe..miala byc do 5dni..chodziłem z nia po oborze na postronku codziennie by sprawdzic czy bedzie obskakiwac inne sztuki i nic ja nie interesowalo,,sa jeszcze 2 z brakiem ruji..i co robic? betakaroten im sypie bez skutku..ma ktos inny pomysl???

#249 Share oliwia857

oliwia857

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 24 luty 2015 - 19:23

Ruja i zacielanie krów ufff czyli szansa ze nic jej się nie stanie ;)

#250 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:36

Ruja i zacielanie krów Krew kilka dni po inseminacj jest oznaką owulacji, no chyba że w połowie cyklu to jest problem.

Nikolas29 spróbuj ją ustawić np na ovsych albo jak nie ma objawów rui po pierwszym podaniu hormonu to podać na 11 dzień ponownie i wtedy kryć 72-76 godz po podaniu drugiej dawki bez zewnętrznych objawów rui. Betakaroten lepiej podawać iniekcyjnie domiesniowo bo ten sypki szybko się utlenia i nic nie daje jego podawanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Piotrek98765

Piotrek98765

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:59

Ruja i zacielanie krów witam. Mam do was takie pytanie bo posiadam jałówke która ma 11 miesięcy i juz ma drugi raz ruje i nwm czy doganiac czy nie... dodam że to jest drobna jałoweczka

#252 Share oliwia857

oliwia857

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 24 luty 2015 - 21:19

Ruja i zacielanie krów no właśnie ona kryta była w grudniu i powtórzyła ruje teraz dlatego była kryta jeszcze raz... czyli mogłaby powtórzyć ruje będąc już zacielona? i jeśli tak to pojawienie się krwi jest nieciekawa sprawa?

#253 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 24 luty 2015 - 21:41

Ruja i zacielanie krów Miała ruje bo nie była cielna bądź zamarł zarodek. Krew jest normalnym zjawiskiem po rui.

#254 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 24 luty 2015 - 21:56

Ruja i zacielanie krów

witam. Mam do was takie pytanie bo posiadam jałówke która ma 11 miesięcy i juz ma drugi raz ruje i nwm czy doganiac czy nie... dodam że to jest drobna jałoweczka

Chcesz  żeby  dziecko miało  dziecko !    Wycielenie  najszybciej   na  2 lata   -jak  ładnie  wyrośnięta.

#255 Share grzes14405

grzes14405

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 24 luty 2015 - 22:04

Ruja i zacielanie krów 2 tygodnie to trochę szybko, może mieć zaburzenia hormonalne

#256 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 25 luty 2015 - 11:44

Ruja i zacielanie krów

W ARiMR jest teraz tak, że trzeba się tłumaczyć jak jałówka rodzi przed ukończeniem 24 miesięcy. Jeśli ma 11 miesięcy i 2 ruje miała to wszystko w normie. Niekiedy u mnie zaczynały ruje w wieku 8 miesięcy i problemów większych nie było z zacieleniem. Zacielane w wieku 15 miesięcy. Jeśli jakiś problem w wieku 15 miesięcy był to rzadko i wtedy krycie bykiem. Teraz jak zacielisz to prawdopodobnie ją rozerwiesz przy porodzie i nie będziesz miał ani krowy ani cielaka i jeszcze koszty lek. wet.

#257 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 25 luty 2015 - 11:49

Ruja i zacielanie krów

Jeśli nie miała styczności z bykiem to można. Bo jeśli byk kiedykolwiek się zerwał to mógł zrobić swoje. Ciężko jest stwierdzić ciąże przez badanie rektalne (przez odbyt) poniżej 3 miesiąca ciąży. 

#258 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 25 luty 2015 - 11:52

Ruja i zacielanie krów

witam. Mam do was takie pytanie bo posiadam jałówke która ma 11 miesięcy i juz ma drugi raz ruje i nwm czy doganiac czy nie... dodam że to jest drobna jałoweczka

Wiek pierwszego zacielenia 14m-cy najwcześniej, a ważniejszy jest przelicznik wagowy, czyli jałówka do krycia powinna osiągnąć 3/4 wagi dorosłej krowy.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#259 Share oktawia1988

oktawia1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 25 luty 2015 - 20:12

Ruja i zacielanie krów

a czy pozniej za kazdym razem trzeba bedzie jej podawac hormony, czy niekoniecznie? Bysio chodzil, ale miala usg , i  cielna nie jest ,  dziekuje za odpowiedz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 25 luty 2015 - 20:50

Ruja i zacielanie krów Nie wypowiem się o hormonach, ale próbowałaś uzupełniać jej mikro i makro elementy?Wiele spośród nich ma wpływ na rozrodczość i prawidłowy rozwój płodu.Jeśli chcesz wyśle Ci link z taką małą tabelą, gdzie w skrócie jest opisana rola tych ze elementów :)