Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ruja i zacielanie krów

306 odpowiedzi na ten temat

#181 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 11 lipiec 2013 - 09:12

Ruja i zacielanie krów Zostawiliśmy na próbę jedną jałówkę po jourseju i 2 jałówki po simentalu jedną mlecznomięsną i druga miesną ale z naszych obserwacji wynika że nie zbyt warto w nie inwestować a reszta HF ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ruja i zacielanie krów Dzisiaj, 18:32
  •  

#182 Share pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 14 lipiec 2013 - 21:02

Ruja i zacielanie krów Koledzy taka sprawa zacieliłem jałowice 6 miesiąc po zacieleniu ide na łąkę widze pełne wymie , mleko tryska jak z opryskiwacza , z kanału rodnego wystaje kawałek flaczka od łożyska , myślałem że wczesniej niż była zacielona pokryl ją byk w stajni wszystko wyglądalo na to jak do cielenia.
sprowadziłem do obory badam przez drogi rodne szyjka macicy zamknięta .. zostawiłem ten flaczek do przyjazdu weterynarza przyjechał wet i stwierdził że musiała sie ocielic na lące no ok możliwe tylko nie ma cielaka mozliwe że w nocy porwaly lisy albo psy tak też bywa .
Przy okazji badania weterynarza dopadłem się do rękawiczek zbadałem przez odbyt jeszcze raz bo wet nic nie wybadał ... wkładam ręke dotarłem do macicy wedle mnie macica asymetryczna jakby mieściła płód w sobie ,, dla pewności przyjechał jeszcze jeden wet , potwierdził moje słowa że macica asymetryczna i płód jest w środku ,,, swierdziłem że może odrzuciła i podaliśmy środki na wywołanie porodu minęły 3 doby porodu nie ma szyjka macicy nadal zamknięta , tylko pozostało mi dojonie ,,,, wydajam około 4,5 l mleka . Co o tym sądzicie ?? Bo ja sie jeszcze z takim czymś nie spotkałem .

#183 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 22 lipiec 2013 - 10:49

Ruja i zacielanie krów Fajnie by było żeby jakiś vet z USG to obejrzał skoro są takie wątpliwości - macica asymetryczna jest jeszcze dość długo po porodzie/poronieniu (chociaż patrząc po dacie posta to już się wszystko powinno wyjaśnić), znam przypadek że krowa poroniła w 5 miesiącu i ocieliła się po raz drugi po następnych 4 miesiącach... były bliźniaki i jeden się nie utrzymał a drugi tak...
pawel85 - daj znać jak to się skończyło...

Edytowany przez kalar, 22 lipiec 2013 - 10:51.

"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#184 Share paulmagnus

paulmagnus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów
  • Zainteresowania:Docent biotechnologi zwierzat i weterynarii oraz hodowca z wielka pasja :)

Napisany 27 lipiec 2013 - 12:54

Ruja i zacielanie krów Najbardziej skuteczne rozpoznanie ruji u krów jest badanie mleka lub krwi na stężenie progesteronu . Dodatkowo badanie rektalne w kierunku jajników i sprezystosci macicy.

#185 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 28 lipiec 2013 - 10:32

Ruja i zacielanie krów Ale raczej to badanie mleka i krwi to nie dla szarego inseminatora jest... bo gdyby były jakieś testy "kieszonkowe" w tym kierunku to i hodowcy by je mieli i firmy dostarczające nasienie też by nie przepuściły pewnie okazji do zarobku... a jeśli trzeba to robić w warunkach laboratoryjnych to niestety jest to niemożliwe ze względów technicznych do zastosowania w przeciętnym gospodarstwie rolnym.
PS. jeśli są jednak takie testy "kieszonkowe" to jeśli możesz podaj nazwę i cenę choćby na priv... na pewno przetestuję choćby kilka razy z ciekawości... :P
pozdro
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#186 Share Piotrek96

Piotrek96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 14 październik 2013 - 19:56

Ruja i zacielanie krów Witam. Chciałbym się Was poradzić ws. zacielania młodych jałówek. Chodzi mi mianowicie o wiek jałówek, masę. Wiadomo że najlepiej jest w 15-18 miesiącu, przy wadze ok. 350 kg... Więc do konkretów. Mam na stanie w tej chwili dwie jałówki w sam raz do zacielenia w wieku 15 i 18 miesięcy i jak narazie nie wykazują żadnych objawów rui. Co do młodszej mogę poczekać, ale odnośnie starszej - już chyba najwyższa pora... Co mi radzicie? Poczekać spokojnie? Znajomy weterynarz mówił mi, że najlepiej jak wszystko przebiega naturalnie, bez żadnych zastrzyków czy hormonów. Dzięki za każdą radę.

#187 Share henio96

henio96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 14 październik 2013 - 21:02

Ruja i zacielanie krów poczekaj troche a jak nie to na zastrzyk wiadomo ze lepiej jak naturalnie bo na zastrzykach to wszystko wymuszone jest a jak te jalowki kryjesz naturalnie??

#188 Share Piotrek96

Piotrek96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 15 październik 2013 - 19:43

Ruja i zacielanie krów Nie nie, teraz tylko asyminacja wiadomo, jednak nasienie lepsze bardziej czyste itp... Czytałem coś, że brak rui może być spowodowany niedoborem beta-karotenu w organizmie i zaleca się dodawanie marchwi chyba do dawki pokarmowej, ale skubane nie chciały jej jeść! ;D

Edytowany przez Piotrek96, 15 październik 2013 - 19:47.

#189 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 16 październik 2013 - 13:10

Ruja i zacielanie krów to witaminy kolego tylko wiadomo poprawa jest z czasem

#190 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 28 październik 2013 - 19:31

Ruja i zacielanie krów Czy poprzez badanie USG można sprawdzić siłę rui czy jest ona silna czy słaba, chodzi mi o to czy poprzez to można sprawdzić czy ruja jest wystarczająca by dana sztuka załapała za pierwszym razem .Pytam się bo obiło mi się coś takiego o uszy .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share xkrafft

xkrafft

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:45

Ruja i zacielanie krów cześć, dziś popełniłem pewien błąd a mianowicie podałem zastrzyk który miał wywołać ruje u krowy nie tej co trzeba, pomylily mi się nr, krowa która dostała zastrzyk jest cielna od 3msc, i teraz mam takie pytanie czy przez ta pomyłkę krowa zrzuci cielaka czy nie? nie pamiętam nazwy tego zastrzyku, ale po pierwszym podaniu oczekuje się 10 dni i podaje się drugi a po 72h zaciela się krowę.

#192 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:59

Ruja i zacielanie krów miałem podobny przypadek tylko że weterynarz popełnił ten błąd... tego samego dnia, około 10 godzin po podaniu założyli jej jakąś ochronę koszt około 60 zł ( nie było mnie wtedy w domu więc nie wiem jak to wyglądało, ale chyba jakaś błona ochronna bo potem tylko sznurek wystawał) po 2 tygodniach ta ochrona została zdjęta i wszystko było wporządku.... z tego co pamiętam to wtedy z tą ochrona szansa jest 50 na 50:) ale moim zdaniem warto

#193 Share beniu33

beniu33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:59

Ruja i zacielanie krów Ten medykament wywoła poronienie

#194 Share xkrafft

xkrafft

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 20:06

Ruja i zacielanie krów no to niestety minęło więcej czasu niż 10h, a i dopiero nie dawno się zorientowałem że coś jest nie tak. No trudno, za błędy się płaci. Dzięki za odpowiedzi.

a i zapytam jeszcze może będziecie wiedzieli, po jakim czasie może krowa zrzucić cielaka?

zresztą to 3msc to pewnie nawet tego nie zauważe

#195 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 20:23

Ruja i zacielanie krów za 2-3 dni zrzuci cielaka. Potem odczekaj ze 2 tygodnie i zrób płukankę jak ma być jeszcze zacielana.

Edytowany przez damian40000, 07 listopad 2013 - 20:27.

#196 Share xkrafft

xkrafft

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 10:25

Ruja i zacielanie krów

za 2-3 dni zrzuci cielaka. Potem odczekaj ze 2 tygodnie i zrób płukankę jak ma być jeszcze zacielana.

mozesz czyms podeprzec swoje twierdzenie czy to tylko przypuszczenia?

#197 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 13:15

Ruja i zacielanie krów pewności nigdy nie ma bo to indywidualna sprawa u każdej krowy. Ale znam kilka przypadków podania zastrzyków na wywołanie rui cielnym krowom i kończyły się poronieniem.

#198 Share Grabek

Grabek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, maszyny rolnicze

Napisany 13 listopad 2013 - 18:02

Ruja i zacielanie krów To był zastrzyk, który miał wywołać ruję za 3 dni? Jeżeli tak to jest wiele większa szansa niż 50 na 50 na to że zrzuci cielaka. Jest to niemal pene pownieważ głównym zadaniem tego specyfiku jest "zaburzenie" naturalnego położnia pęcheżyka. A jeśli krowa jest cielna to niestety ten hormon pozbywa się zarodka aby móc zacząć cykl od nowa.

#199 Share dywcio

dywcio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:Zwierzata i wszystko z nimi związane szczególnie bydło miesne ::P

Napisany 13 listopad 2013 - 18:06

Ruja i zacielanie krów Pewnie chodzi o Hormon PGF2 który ma działanie luteolityczne (spowoduje lizę ciałka żółtego) i w ten sposób prawdopodobnie dojdzie do przerwania ciąży. Z tym zawsze trzeba uważąć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share Grabek

Grabek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, maszyny rolnicze

Napisany 13 listopad 2013 - 18:06

Ruja i zacielanie krów oczywiście że tak. 2 zadaniem zaraz po sprawdzaniu stanu ciąży u krów, jest sprawdzaie rui. Mój lek. wet zawsze bada ruję aparatem usg przed kryciem w celu zobaczeniu stanu ciałka żółtego