Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 21 czerwiec 2010 - 11:25

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 Czy rozpinał ktoś wał napędzający skrzynię PQ od strony silnika.
Zaczyna coś mi tam pukać od strony silnika. Z katalogu wychodzi mi na to że wał ten jest przykręcony do koła zamachowego silnika. Jest tam jakaś plastikowa tulejka centrująca i redukująca drgania. Może to się wyrobiło i coś puka na wolnych obrotach. Da si ę to rozebrać od spodu bez zdejmowania kabiny? Jak do tego podejść?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 Dzisiaj, 13:02
  •  

#2 Share unki

unki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 21 czerwiec 2010 - 15:28

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 Oczywiescie ze rozpinalem ;)
Powiem tak jest bardzo nieciekawe dojscie do tego walu ale jest mozliwe jego odkrecenie, musisz zdjac wal od przedniego napedu, podloge w kabinie i najlepiej zeby dwie osoby to robily zawsze jest lzej no i kolejna sprawa modl sie zeby sruby byly lekko dokrecone a nie do....ne, ostatnio mialem taki przypadek. No i jeszcze jedno moim zdaniem stuki wydobywaja sie od strony skrzyni bo tam najczesciej sie wyrabia wielofrez w walku najlepiej sprawdzic to kladac sie pod traktor i poruszac gora dol walkiem.
no i zeby wymienic ten walek to trzeba kawalek skrzyni rozebrac :D
Daj znac jak cos wiecej bedziesz wiedzial...

#3 Share Axial

Axial

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 21 czerwiec 2010 - 21:38

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 @Unki, a ja stawiam na tłumik drgań skrętnych /torsional damper/. Dostęp rzeczywiście nieciekawy, proponuję unieśc kabinę.
Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 22 czerwiec 2010 - 06:38

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 Wał jest ścisło i nie ma żadnych luzów.
Te odgłosy to raczej takie tępe dudnienie niż metaliczny stuk..

Co tam jest po stronie silnika po odkręceniu wału, bo wydaje mi się że najpierw jest taka blaszana osłona końcówki wału korbowego na której siedzą jakieś tulejki amoryzujące. Czy jeśli od spodu to poodkręcam to będę mógł je wyjąć i w razie czego wymienić bez demontażu podłogi w kabinie?
Tu raczej nie ma potrzeby unoszenia kabiny bo co mi to da skoro mogę wyjąć podłogę i skrzynię i wał z góry mam dostępny. Gorzej że siedzi to wszystko pomiędzy ramą po bokach oraz silnikiem z przodu a tylnym mostem z tyłu.

Czy ten Torsional Damper (poz nr 3 z katalogu części to jest lekki element, czy czasami nie jest to lite stalowe koło zamachowe?

#5 Share Axial

Axial

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 24 czerwiec 2010 - 08:20

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 Tłumik drgań skrętnych jest przykręcony do koła zamachowego. Jest to część nierozbieralna, wypełniona sprężynami i jakimiś przekładkami - lekkie to nie jest. Środkowa część /ruchoma/ osadzona jest na 2 metalowych tulejkach i osi z koła zamachowego. Nie robiłem tego ale widziałem już zdemontowane a kabina była uniesiona.
A swoją drogą, dużo teoretyzujesz - należysz do jakiejś partii ;) ?
Wiśta, Wio! Łatwo powiedzieć...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 24 czerwiec 2010 - 09:46

Wał napędzający skrzynię PQ - seria 6310 LEPIEJ POTEORETYZOWAĆ PRZY KLAWIATURZE NIŻ POŚCINAĆ PALCE LEŻĄĆ W GARAŻU POD TRAKTOREM.

OK. Dzięki za podpowiedź.

Jeszcze obejżałem to dokładniej i obsłuchałem. Po rozruchu zimnego ciągnika nic nie dudniło, a od strony skrzyni faktycznie wykazuje mały luz na wałku. Chyba jeszcze odczekam i zobaczę co dalej będzie się działo, bo ten amortyzator to raczej do tanich na pewno nie należy.