Skocz do zawartości

Zdjęcie

Liście kukurydzy zwijają się i marszczą

151 odpowiedzi na ten temat

#141 Share HANK

HANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 24 listopad 2014 - 23:28

miałem coś takiego 2 lata temu, myślę, że po prostu za szybko rosła, z czasem to przeszło i 4,5m osiągnęła, niektóre sztuki nawet 4,7m

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Liście kukurydzy zwijają się i marszczą Dzisiaj, 19:35
  •  

#142 Share maksimini

maksimini

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 08:14

Ja stawiam, że to efekt Mustanga, bo 2,4-D tak właśnie może zdeformować liście u niektórych odmian. Tak jak napisał Robert praktycznie tak samo objawia się niedobór wody. Jeśli to herbicyd to na plon nie powinno mieć wpływu, pochwal się ile zebrałeś?

#143 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 06 grudzień 2014 - 08:36

Liście kukurydzy zwijają się i marszczą Ale z tym mustangiem to może być coś na rzeczy bo ja wtedy też dawałem mustanga. W tym roku miałem maister tylko że inna odmianę z syngenty i nie było tego widać. Sąsiad za moim płotem przez przypadek miał też lokatę jak ja 2 lata temu, pryskał- nie pamiętam nazwy ale nie mustangiem i nie miał żadnego zwijania a każdy pamięta jaka była pogoda w tym roku szczególnie kujawy i nasze strony. Mi się jednak wydaje z tego co zauważyłem że to jednak działanie mustanga powoduje zwijanie się a mniej brak wody ale to są moje obserwacje. Ja już w qq tego herbicydu nie użyje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share maksimini

maksimini

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 08:41

Robert ja kilka lat temu miałem odmianę, którą mustang tak poskręcał (liście), że do zbioru tragicznie wyglądała ale chyba z tego co pamiętam plon był OK.

#145 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 grudzień 2014 - 09:37

plonu to z reguły nie zmniejsza, tylko nieładnie i niepokojąco wygląda. sam miałe ze dwa razy przypadek że były poskręcane na całym polu bez wyjątków, nie pamiętam czym wtedy pryskałem ale na pewno nie był to mustang, niektóre odmiany kukurydzy są na to padatne, jednego roku obok siebie siałem jakąś czeską odmianę (zachwalano że dziki jej tak nie ruszają) a kilkadziesiąt metrów dalej polską no i czeska była poskręcana a polska w porządku, warunki glebowe dodam że praktycznie identyczne, wszystkie zabiegi wykonywane w ty samym czasie i w tych samych dawkach dlatego mam wątpliwości czy zawsze chodzi o to czym sie pryśnie, niektóre odmiany w mojej opinii po prostu tak mają lub są bardziej wrażliwe.

#146 Share Pawell18

Pawell18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 09:55

to musi zmniejszyć plon bo kukurydza skręcając liście zmniejsza powierzchnie, na która pada światło przez co fotosynteza nie jest tak skuteczna, a dodatkowo pogarsza to też fakt, ze taka kukurydza traci też kolor, a im ciemniejszy kolor tym więcej wchłania światła. A słabsza fotosynteza to mniejsze pobieranie składników pokarmowych - słabszy wzrost - słabszy plon.

http://msdssearch.dow.com/PublishedLiteratureDAS/dh_089c/0901b8038089cef7.pdf?filepath=pl/pdfs/noreg/011-07216.pdf&fromPage=GetDoc

Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#147 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 grudzień 2014 - 15:14

to teoretycznie powinno iść w parze ale w praktyce ta różnica w plonie jest niezauważalna praktyczni, jak wspomniałem miałem dwa kawałki jedna skręcona, druga nie no i szczerze to nie było widać różnicy przy zbiorze

#148 Share mcFarmer

mcFarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 06 grudzień 2014 - 22:27

potwierdzam, u mnie też był z Dumki szczypiorek po mustangu, z wodą nie było tragedii

#149 Share maksimini

maksimini

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 07:49

Pawell18 wszystko co piszesz to prawda i im mniej stresu dla kukurydzy tym lepiej, ale w praktyce różnie to może być i plon może być taki sam albo niezauważalnie mniejszy.

#150 Share RU68

RU68

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 11 styczeń 2015 - 01:28

Witam nie wina mustanga ale za późno zastosowanego mustanga lub innego z grupy regulatorów wzrostu i ewentualne przedawkowanie  również niedobór wapnia powoduje takie objawy od 2000r kukurydza w  monokulturze na całym gospodarstwie szkodliwość znikoma w zależność od pogody ale polecam zabiegi doglebowe na przestrzeni lat jedna wpadka na części areału

Edytowany przez milanreal1, 11 styczeń 2015 - 18:22.
caps lock

#151 Share piorek34

piorek34

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 13:57

Liście kukurydzy zwijają się i marszczą Prosze o pomoc, dwa dni temu pryskałem kukurydze mocznikiem w dawce na hektar i dzisiaj zaczyna kukurydza sie zwijać. Co mam robić?
10 kg tego moczniku było

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#152 Share ciapek16

ciapek16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 14:34

tak sucho a ty jeszcze mocznikiem pryskałeś teraz sie módl o deszcz bo inaczej to z kukurydzy będzie lipa.

A dużą masz te kukurydze