Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

mysza103    2462

Ja również mam rędziny i wyniki wyszły mi takie :kategoria agronomiczna gleby - lekka , ph - 7,2 , odczyn - obojętny , potrzeby wapnowania - zbędne , zawartość składników przyswajalnych ( w mg na 100 g gleby )i ocena : fosforu - 6,9 - niska , potasu - 26,8 - bardzo wysoka , magnezu - 6,3 -wysoka . W związku z tym pod pszenice zamiaruje dać fosforan amonu około 130 do 150 kg na hektar , potasu - 0 , a pod warzywa 400 - 500 kg polifoski 8 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Nie jestem specjalistą ale pod warzywa to lepiej zastosować nawozy bez chlorków. Polifoska do nich niestety się nie zalicza. Poszukaj lepiej siarczanów - wychodzą drożej, ale forma pierwiastków jest lepsza pod te dość specyficzne rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462

sieje polifoske pod warzywa ( marchew , pietruszka które nie są zbyt wrażliwe na chlorki ) jesienią , więc przez zime chlorki zostaną wypłukane .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

U nas z Bydgoszczy przyjechał facet już nie pamiętam z jakiej firmy/instytucji i zostawił kartoniki i papiery do wypełnienia i powiedział że zostaliśmy wylosowani do darmowego badania gleby w całym gosp., sąsiad tak samo. Mamy tylko pobrać próbki i przyjedzie odebrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

mam pytanie: jak pobiore probki gleby powiedzmy jutro to czy moge ta glebe zawiezc do badania dopiero za tydzien? Nie bede mial czasu jechac a musze zaczac siac na tym polu. Chyba nic sie nie powinno stac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Skorzystałem z usługi firmy, która pobiera próbki gleby - myślę że warto zapłacić aby mieć w marę wiarygodne wyniki.

13 prób (70 zł próba) składających się z 10 pobrań gleby. Razem z przemieszczaniem się między polami zeszło nam 4 godziny.

Gdybym musiał sam ze szpadlem po polach latać - z 3 dni bym stracił.

Wyniki otrzymałem w formie książkowej z naniesionymi polami na papier (w badaniu był użyty GPS) oraz mapkami zasobności gleby w P K Mg oraz Ca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Jedną próbkę można max z 3ha pobrać, więc przy dużych kawałkach wychodzi około 25 zł na ha.

Wyniki badań uwzględniają:

Zawartość składników przyswajalnych N P Mg, kwasowość oraz ustalili kategorie agronomiczną gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W stacji chemiczno rolnej koszt jednej próbki w zeszłym roku to 9.50zł ale to było PKMg pH no i kategoria agronomiczna bez azotu. Jak ktoś w laboratorium się nie pomyli to samo pobranie gleby trudno schrzanić

120zł kosztuje zbadanie skały wapiennej na zawartość CaO, dowiadywałem się bo byłem zainteresowany marglem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Chyba do dobrego tematu trafiłem.

 

Mam takie pytanko: jakich ph-metrów używacie do sprawdzenia waszych pól? Elektrycznych np: http://allegro.pl/kwasomierz-gleby-miernik-kwasowosci-glebowy-ag146r-i3632732393.html

 

czy może takich bardziej "laboratoryjnych":) np: http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-plyn-heliga-zestaw-i3687094280.html

 

Chciałbym jak najdokładniejszy pomiar, więc przypuszczam, że te elektryki moga być mniej dokładne. Jak to z tym jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ta druga opcja zdecydowanie lepsza, orientacyjnie pokaże odczyn. A najpewniej zawsze zrobić badania gleby.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Tego pierwszego kwasomierza to nawet za darmo nie bierz, nic nie warta. Wiem, bo sam się na niego nabrałem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Dziękuję bardzo Panowie za rady, druga opcja właśnie zostaje zamówiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Kategoria gleby-mineralna srednia

 

pH-4.32 (odczyn bardzo kwasny)

 

 

Zawartosc skladnikow przyswajalnych i ocena:

 

 

fosfor-30.5mg/100g (bardzo wysoka)

 

potas-19.8mg/100g (średnia)

 

magnez-2.8mg/100g (bardzo niska)

 

 

 

 

Co byscie doradzili jesli chodzi o nawozenie wiosenne?? Wapnowanie chyba nie bedzie dobrym pomyslem ale z tego co czytalem Ph na tym polu miesci sie w zakresie odczynu dla ziemniaka ale przyswajalanosc nawozu bedzie nizsza??

Martwi mnie tez niski poziom magnezu a na jego niedobor ziemniak jest bardzo uczulony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

dziwi mnie, że przy tak niskim ph jest tak wysoki fosfor. Generalnie to wapnuj jak najszybciej. Przy tak niskim ph uwalniają się szkodliwe związki dla roślin. Kup na wiosnę 4 tony wapna magnezowego lub dolomitu i wysiej jak najwcześniej po czym wymieszaj z glebą. O ziemniaka nic się nie martw nic mu nie będzie.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Jeśli gleba ciezka wapno tlenkowe dawka 3t /ha jeśli lekka-średnia to weglanowe na jeden stopien ph to 3t wapna , magnezowe zwiększy Ci poziom magnezu ale Ph nie zmienni się aż tak bardzo szczerze to minimalnie ja w Tym roku stosowałem 5-8 t/ha wapna węglanowego 50% + 1-1,5t magnezowego 32% pod podorywkę i druga dawka pod zimową ;) . Ph miałem podobne 4,0-4,6 to dawki 6-8 t/ha i 1-1,5 magnezowego ;) , Pod ziemniak nie powinno się dawać wapna ponieważ dostanie parcha. na zboża mozesz sypnąć kredą szybko działa (duża reaktywność )

 

 

EDIT :

Dziwi mnie to że przy odbiorze badań nie poprosiłeś o wyliczenie ilości wapna pod roślnię . Ja jak oddawałem próbki płaciłem 25 zł za próbkę ale dostałem wyniki i zalecenia nawozowe NPK CaMg dla rośliny jaka ma być na danym polu :) Pozdrawiam

Edytowano przez Kamilo1888

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak masz jeszcze możliwość to sypnij wapno magnezowe, bo magnez też poprawia Ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Przy niskim ph a takie kolega posiada magnez dany do ziemi w postaci wapna nie będzie przyswajalny. Moja propozycja jest taka aby dac wapno o wysokim stopniu reaktywności, magnez podać dolistnie i usiąść pod piecem i kręcić zdrowaśki aby od tego wapna nie wystąpił parch na ziemniakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Czyli jak dam zalozmy siarczan magnezu to przy takim Ph on bedzie slabo przyswajalny?? Wapno magnezowe rozumiem tez raczej odpada bo i tak w nastpenym roku nie podniesie zbytnio Ph.

 

 

Czyli zostaje np. teraz jakies tlenkowe albo krede i na wiosne siarczan magnezu i po zbiorze ziemniakow jakies konkretne wapno weglanowe??

Edytowano przez dawid35123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja dawałem na wiosnę wapno węglanowe i dolomit i parcha nie było na ziemniaku. 20lat może więcej dziadek z ojcem nasypali jakiegoś wapna na tym polu i od tamtej pory parch sie pojawia na ziemniaku ale tylko w jednym miejscu do 10metrów przez całe pole. Nie wiem co to za wynalazki kiedyś były ale długo trzymają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

dziwi mnie, że przy tak niskim ph jest tak wysoki fosfor. Generalnie to wapnuj jak najszybciej. Przy tak niskim ph uwalniają się szkodliwe związki dla roślin. Kup na wiosnę 4 tony wapna magnezowego lub dolomitu i wysiej jak najwcześniej po czym wymieszaj z glebą. O ziemniaka nic się nie martw nic mu nie będzie.

To nie jest dziwne, to jest standardem. Przy kwaśnym odczynie fosfor nie jest dostępny dla roślin i jest akumulowany.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Dodam jeszcze ze robilem tez analize na innych polach gdzie ph wyonsilo 4.47 6.01 7.98 w w kazdej z nich wysoki poziom fosforu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

To nie jest dziwne, to jest standardem. Przy kwaśnym odczynie fosfor nie jest dostępny dla roślin i jest akumulowany.

 

 

No w sumie logiczne.

 

po wapnie magnezowym ani dolomitowym w dawce 3-4 tony nie będzie parcha na 100% na glebie średniej i cięższej. A co do działania to jest artykuł w internecie, gdzie jest doświadczenie z wapnem dolomitowym, gdzie w wynikach widać, że już w pierwszym roku jest poprawa plonów. Więc w twoim wypadku jest to najlepsze rozwiązanie aby uniknąć występowania parcha. Ja stosowałem 2 lata temu na wiosnę jak ziemia była jeszcze zmarznięta pomieszane wapno magnezowe z tlenkowym w dawce 3 tony na ha i też nie było parcha w ogóle więc może to by było rozwiązaniem. Czytałem jeszcze, że bardzo dobre wyniki są jeżeli rozsiejemy wapno przed kopaniem ziemniaków na redliny, wtedy kombajn czy kopaczka dodatkowo wymiesza go z glebą + późniejsza orka co daje równomierne rozmieszczenie wapna w glebie.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj