Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badanie gleby

138 odpowiedzi na ten temat

#121 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:05

Badanie gleby jesienią zrobiłem badanie gleby i wyszło że mam niską zawartość fosforu ok 10mg, a dość wysoką potasu 20mg kl 3a-IVa PH 6 i jaki najlepiej nawóz zastosować pod rzepak? Badanie zrobiłem ponieważ z rzepakiem mam pewien problem otóż jesienią słabo się rozwija mimo sporego nawożenia azotem, rośliny są ciemne wręcz niebieskawe ale nie widać czerwonych liści, często najstarsze liści żółkną i usychają. Liście są wąskie i małe tak jak i rozeta, a wiosną szybko idą w pęd a mało na boki. Po badaniach stwierdziłem, że to może być brak fosforu choć na polu gdzie była jego najmniejsza zasobność rzepak był taki jak powinien być piękny rozłożysty równy długo dojrzewał tyle, że rzepak był tam posiany pierwszy raz bo pole najsłabsze IV-Vkl i sie bałem wcześniej siać. Może ktoś wie co innego mogło by być jak nie fosfor bo ten jedn dziewiczy kawałek coś nie daje mi spokoju. Od lat daje lubofoske po rzepak która niby wszystko powinna mieć ale w tym roku skłaniam się ku innemu nawozowi. Na ściernisko chciałbym dać fosforan amonu 200kg starczy?, a przed siewem sól potasową 150kg dobrze by to było?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badanie gleby Dzisiaj, 07:18
  •  

#122 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:56

Badanie gleby Ilość fosforu powinieneś uzależniać od plonu i od zasobności. Jeżeli technologie planujesz na 4t rzepaku powinieneś wysiać ok 100 kg P2O5 (nie pamiętam ile dokładnie rzepak pobiera fosforu) Ze względu na zasobność powinieneś wysiać podwójna dawkę fosforu. Najlepszy będzie fosforan amonu.
Ale Twoje objawy są lekko dziwne. Przy niskiej zasobności w fosfor najczęściej występują fioletowe przebarwienia. A może to niedobór mikroelementów?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#123 Share Divinegirl

Divinegirl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 19:02

Badanie gleby Wie ktoś może jak obliczyć zawartość próchnicy w glebie przy podanej
gęstości 2,56 g/cm 3
miąższości 25 cm
powierzchnia 1 ha
Byłabym wdzięczna gdyby był ktoś w stanie mi pomóc.
Pozdrawiam.;)

#124 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 10:30

Badanie gleby Na podstawie tych danych nie jesteś w stanie obliczyć próchnicy, trzeba oznaczyć C organiczne w glebie i na tej podstawie można obliczyć zawartość materii organicznej a na tej podstawie dopiero można określić % zawartość próchnicy w danej glebie.

Tu masz przykładowa metodę tiurina.
http://monitoringsro...btticaid=61284b

Edytowany przez Soulshakin, 09 kwiecień 2014 - 10:31.

#125 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 10:40

Badanie gleby Witam gdzie w kujawsko pomorskim okolice Izbicy Kujawskiej można zbadać glebe

#126 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 09 kwiecień 2014 - 13:09

Badanie gleby http://www.oschr-byd....pl/kontakt.php ===> pracownicy terenowi

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

#127 Share Divinegirl

Divinegirl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 15:11

Badanie gleby

Na podstawie tych danych nie jesteś w stanie obliczyć próchnicy, trzeba oznaczyć C organiczne w glebie i na tej podstawie można obliczyć zawartość materii organicznej a na tej podstawie dopiero można określić % zawartość próchnicy w danej glebie.

Tu masz przykładowa metodę tiurina.
http://monitoringsro...btticaid=61284b

Dziekuję, po prostu dostaliśmy takie zadanie na studiach i zastanawiało mnie to jak to obliczyć.

#128 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 17:48

Badanie gleby Jak dostaliście takie zadanie to pewnie jakieś rozwiązanie jest tak sie zastanowiłem i może chodzi tutaj o to że miązszość warstwy próchnicznej to 25 cm czyli majac obaszar 1 ha - obliczasz sobie powierzchnie pola (najlepiej w cm3 zeby jednostki sie zgadzały) i mnozysz przez warstwe 25 cm co ci daje objętość tej warstwy i mając gestość gleby możesz obliczyć mase próchnicy.

Czyli mając 1ha
100mx100m = 10 000cmx10 000cm = 100 000 000 cm2
100 000 000 cm2 x 25 cm = 2 500 000 000 cm3
2 500 000 000 cm3 x 2,56 g/cm3= 6 400 000 000 g próchnicy
6 400 000 000 g = 6400 ton / ha

#129 Share majoreq

majoreq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 16:59

Badanie gleby Jeśli chodzi o badanie gleb to od tego roku zacząłem je wykonywać , robie to qadem lub małą terenówka z potrzebnym osprzętem i pozycjonowaniem gps jak by był ktoś zainteresowany to proszę o kontakt na pm lub e-mail lukasze1@me.com

#130 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 15 wrzesień 2014 - 19:11

Badanie gleby

Zrobiłem badania gleby i ogólnie wyniki są zaskakująco dobre. Zerkam na wyniki i na tabele zaleceń nawozowych i mam pytanie. Jak podchodzić do tych zaleceń? Podam ogólnie jesli mam zasobnośc fosforu i potasu bardzo wysoką (25-28mg/100g gleby) i wg zaleceń nawozowych pod pszenicę na bez mała 8t wystarczyłoby 100kg polifoski 6 , bo akurat ten nawóz juz kupiony (pospieszyłem się może niepotrzebnie ale za to jednak taniej kupiłem niż teraz). Czy może jednak dać te 250kg/ha jak do tej pory, może jednak zwróci się przy dobrej pogodzie. Jak się na to zapatrywać? Z jednej strony można trochę zaoszczędzić ale z drugiej strony nie chciałbym zbytnio zubożyc gleby. Jesli zasobnośc wysoka (16,5-19) i przyz akładanym plonie j.w. wychodziłoby te 150kg/ha Polifoski a przy średniej zawartosci to dałbym te 250kg/ha na 6t ziarna (azotu prawie 140kg/ha). Pomijam już kawałki gdzie wychodzi niska zawartość fosforu (7,3-9,6) no to możnaby sypnąć fosforanu odpowiednio, może wogóle przejdę na sól potasową przedsiewnie i fosforan amonu pod podorywkę, zobacze na wiosnę pod jare jak to wyjdzie w stosunku do Polifoski 6. PH ok, bo 7-7,3 (rędzina, ma swoje uroki podczas uprawy ale dobrego pH byłem pewien :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 październik 2014 - 11:14

Badanie gleby

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

Mam takie pytanie znalazłem taka tabele na zawartośc fosforu w glebie:
http://www.farmer.pl/multimedia/artimg/32848.html
oraz druga taka;
https://nawozy.eu/wi...-nawozenia.html
Która z nich jest autentyczna?

#132 Share agrospot

agrospot

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 20 listopad 2014 - 10:55

Badanie gleby

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

oraz druga taka;

Druga tabela wydaje się autentyczna. Te liczby też zmieniają się w zależności czy to gleby organiczne czy też mineralne. Tutaj wstawiłem tabelę liczb granicznych dla oceny zawartości fosforu w glebach zarówno organicznych jak i mineralnych:

http://www.probygleb...fosforu-glebie/

a tutaj tabele dla pozostałych składników http://www.probygleb...pl/baza-wiedzy/

#133 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 09:23

Badanie gleby

Ile kosztuje pobranie próbki, badanie i opracowanie wyników przez firmę specjalizującą się w tym?

#134 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 31 lipiec 2016 - 09:33

Badanie gleby

Z mapowaniem pól w zależności od powierzchni i zakresu badania 30-70 zł/ha.

Teraz wole sam robić analizy, ale swego czasu dobrze wspominam kam-rol spod sochaczewa.

#135 Share a-moczulski-90

a-moczulski-90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 07 listopad 2016 - 13:16

Badanie gleby Dostalem wpadnie takie wyniki , mam pytanie jak jr rozszyfrować pod zwglendem w zasobność na 1/ha PK
Oto te wyniki

Załączone miniaturki

• WP_20161107_13_11_34_Pro.jpg

#136 Share Konrad_Duda

Konrad_Duda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:CAD/CAM

Napisany 07 listopad 2016 - 14:55

Badanie gleby

a-moczulski-90

Oglądając wyniki zatrzymałem się na pH- 3 próbki ( 4,3 do 4,6) od tego trzeba zacząć. Podnoszenie PK nic nie da przy takim odczynie. Kiedy było wapnowane?

Miałem jedną miejsce na działce gdzie nic nie rosło a pH było podobne do twojego, tylko PK wywindowane w górę.

#137 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 07 listopad 2016 - 17:20

Badanie gleby

oraz druga taka;

Tabele są podobne - kwestia przelicznika z P na P2O5 i wychodzi podobnie. Zależy w jakich jednostkach odstaniesz wyniki z labolatorium - przeważnie jest to robione metodą Egner Riehm, a wyniki dostajesz z labolatorium w przeliczeniu na P2O5. Więc druga tabela będzie bardziej czytelna.

#138 Share mefiu000

mefiu000

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 07 listopad 2016 - 18:04

Badanie gleby

6bd235b0b4c3043emed.jpg

Pomoże mi ktoś to rozszyfrować? Jak mam ustalić dawkę nawozów np. pod fasolę? Tutaj mam podane w mg/100g a mam taką tabelkę z zaleceniami i tam jest w mg/l. Da się to jakoś przeliczyć?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#139 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 07 listopad 2016 - 19:16

Badanie gleby

Można by przeliczyć przez gęstość gleby, ale tak się nie robi ponieważ te zalecenia masz dla wyników z metody ogrodniczej - tej za 50 zł. Nie można przeliczać bo jest inna medodyka uzyskania wyników - czymś innym sie ekstrahuje glebe i stąd różnice.

Teoretycznie biorąc wyniki z tej samej próbki gleby medodą rolniczą i ogrodniczą i odpowiednią do nich rekomendacje powinniśmy uzyskać takie smae zalecenia odnośnie nawożenia. W praktyce jest tak że nie ma oficjalnych zaleceń pod rośliny ogrodnicze dla wyników z analizy rolniczej.

Odezwij się na pw z info odnośnie co to konkretnie za fasolka i jak uprawiana to coś podpowiem.