Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badanie gleby

138 odpowiedzi na ten temat

#101 Share mysza103

mysza103

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 17:40

Badanie gleby Ja również mam rędziny i wyniki wyszły mi takie :kategoria agronomiczna gleby - lekka , ph - 7,2 , odczyn - obojętny , potrzeby wapnowania - zbędne , zawartość składników przyswajalnych ( w mg na 100 g gleby )i ocena : fosforu - 6,9 - niska , potasu - 26,8 - bardzo wysoka , magnezu - 6,3 -wysoka . W związku z tym pod pszenice zamiaruje dać fosforan amonu około 130 do 150 kg na hektar , potasu - 0 , a pod warzywa 400 - 500 kg polifoski 8 .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badanie gleby Dzisiaj, 18:23
  •  

#102 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 07:07

Badanie gleby Nie jestem specjalistą ale pod warzywa to lepiej zastosować nawozy bez chlorków. Polifoska do nich niestety się nie zalicza. Poszukaj lepiej siarczanów - wychodzą drożej, ale forma pierwiastków jest lepsza pod te dość specyficzne rośliny.

#103 Share mysza103

mysza103

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 13:33

Badanie gleby sieje polifoske pod warzywa ( marchew , pietruszka które nie są zbyt wrażliwe na chlorki ) jesienią , więc przez zime chlorki zostaną wypłukane .

#104 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 11 wrzesień 2013 - 13:45

Badanie gleby U nas z Bydgoszczy przyjechał facet już nie pamiętam z jakiej firmy/instytucji i zostawił kartoniki i papiery do wypełnienia i powiedział że zostaliśmy wylosowani do darmowego badania gleby w całym gosp., sąsiad tak samo. Mamy tylko pobrać próbki i przyjedzie odebrać

#105 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 09:30

Badanie gleby mam pytanie: jak pobiore probki gleby powiedzmy jutro to czy moge ta glebe zawiezc do badania dopiero za tydzien? Nie bede mial czasu jechac a musze zaczac siac na tym polu. Chyba nic sie nie powinno stac...

#106 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 wrzesień 2013 - 23:28

Badanie gleby Nie ma żadnych przeciwwskazań.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#107 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 06:17

Badanie gleby Skorzystałem z usługi firmy, która pobiera próbki gleby - myślę że warto zapłacić aby mieć w marę wiarygodne wyniki.
13 prób (70 zł próba) składających się z 10 pobrań gleby. Razem z przemieszczaniem się między polami zeszło nam 4 godziny.
Gdybym musiał sam ze szpadlem po polach latać - z 3 dni bym stracił.
Wyniki otrzymałem w formie książkowej z naniesionymi polami na papier (w badaniu był użyty GPS) oraz mapkami zasobności gleby w P K Mg oraz Ca

#108 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 23 wrzesień 2013 - 14:32

Badanie gleby 70zł to trochę dużo a co dokładnie ci badali?

#109 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 21:10

Badanie gleby Jedną próbkę można max z 3ha pobrać, więc przy dużych kawałkach wychodzi około 25 zł na ha.
Wyniki badań uwzględniają:
Zawartość składników przyswajalnych N P Mg, kwasowość oraz ustalili kategorie agronomiczną gleby.

#110 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 23 wrzesień 2013 - 21:57

Badanie gleby W stacji chemiczno rolnej koszt jednej próbki w zeszłym roku to 9.50zł ale to było PKMg pH no i kategoria agronomiczna bez azotu. Jak ktoś w laboratorium się nie pomyli to samo pobranie gleby trudno schrzanić
120zł kosztuje zbadanie skały wapiennej na zawartość CaO, dowiadywałem się bo byłem zainteresowany marglem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 15:14

Badanie gleby Chyba do dobrego tematu trafiłem.

Mam takie pytanko: jakich ph-metrów używacie do sprawdzenia waszych pól? Elektrycznych np: http://allegro.pl/kw...3632732393.html

czy może takich bardziej "laboratoryjnych":) np: http://allegro.pl/kw...3687094280.html

Chciałbym jak najdokładniejszy pomiar, więc przypuszczam, że te elektryki moga być mniej dokładne. Jak to z tym jest?

#112 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 18:03

Badanie gleby Ta druga opcja zdecydowanie lepsza, orientacyjnie pokaże odczyn. A najpewniej zawsze zrobić badania gleby.
Zapraszam na swój profil

#113 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 18:08

Badanie gleby Tego pierwszego kwasomierza to nawet za darmo nie bierz, nic nie warta. Wiem, bo sam się na niego nabrałem.

#114 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 20:18

Badanie gleby Dziękuję bardzo Panowie za rady, druga opcja właśnie zostaje zamówiona.

#115 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 23:26

Badanie gleby Gdzie w mazowieckim ewentualnie lubelskim można oddać glebę do analizy aby określili jednocześnie kategorie agronomiczną i opracowali plan nawożenia? Dzwoniłem do Radomia ale tam tylko ph, fosfor, potas i magnez. Nie opracowują nawet za dodatkową opłata nawożenia.

#116 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 luty 2014 - 15:48

Badanie gleby jak długo można przechowywać próbki gleby w foliowych woreczkach celem wykonania podstawowych badań zasobności (P, K, Mg) oraz odczynu?

#117 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 13 luty 2014 - 21:34

Badanie gleby Chyba nie ma jakiegoś określonego czasu, przecież nie ma tam roślin że może dojść do niekorzystnych procesów typu gnicie. Ewentualnie jakbyś badał na zawartość próchnicy to by mogło mieć znaczenie. Chyba że te próbki będziesz kilka lat przechowywać to niestety wyniki będą już złe, w glebie dużo się zmieniło.
Zapraszam na swój profil

#118 Share kasia35

kasia35

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 21:21

Badanie gleby witam
jestem tu nowa i mam zapewne mega głupie pytanie

dostałam wyniki z analizy gleby :
ph 5,3
azot 30
fosfor 38
potas 49
to jest substrat uniwersalny do produkcji w szklarni kwiatów , Jak mam te wyniki odczytać ? co jest z tą ziemią nie tak ?

#119 Share karino25

karino25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:28

Badanie gleby Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy, Czytam Wasze tematy bo chce sie dowiedziec jak i co zrobic w moim przypadku ale chyba robie jakis blad a mianowicie juz wyjasniam o co chodzi:
zrobilem badanie gleby po zniwach w tamtym roku, wyniki :
pH - 5,2
P2O5 - 4,3mg na 100g gleby czyli 129kg/ha
K2O - 8,8mg na 100g gleby czyli 264kg/ha
Mg - 4,3mg na 100g gleby czyli 129kg/ha
zrobilem wapnowanie na jesieni wapnem magnezowym ok 8 ton/ha bo pH za niskie i magnezu tez malo
teraz chce zasiac jeczmien i obliczam ilosc nawozow przedsiewnie i mi cos sie nie zgadza.
Wyczytalem ze zaptrzebowanie na skladniki w przypadki jeczmienia jarego wynocza:
P2O5 25-70kg/ha
K2O 35-80kg/ha
N 40-80kg/ha
Wedluch powyzszych obliczeń u mnie jest za duzo tych skladnikow oprucz azotu ( nie wiem ile mam azotu w glebie bo tego mi nie zbadali). Czyli na logike to jak wsieje jeczmien to powinien byc idealny, nawet powinien sie polozyc bez zadnych nawozow a w to mi sie nie chce wierzycz zeby cokolwiek uroslo jesli nie posieje np polifoski czy saletrzaku. I tu moje pytanie co zle obliczam?? Jesli kogos zainteresuje tym watkiem to prosilbym o naprowadzenie na wlasciwy trop. Dziekuje za odpowiedz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 24 marzec 2014 - 23:51

Badanie gleby tu znajdziesz wskazówkę jak to liczyć
http://polifoska.pl/...nt_82.html.html
trochę zagmatwane ale zawsze :D

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D