Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

pawel7820    0

Witam.

 

Dzisiaj dostałem wyniki badań gleby,chciałbym żeby ktoś je fachowo z interpretował.

 

ph 4,58

 

mg w 100g gleby:

 

P2O5 9,9

 

K2O 5,9

 

Mg przyswajalny 1,8

 

Na tej działce mam zamiar zasiać łubin i owies.

Klasa ziemi to 4B,5 i 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

mg w 100 gramach gleby można przeliczyć na 30 kg na hektar (w warstwie ornej 20 cm), więc masz około 300 kg P2O5, około 180 kg K2O i jakieś 55 kg Mg na hektar.

Proponuję zrobić wapnowanie bo zbyt niskie pH masz.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Czyli co? Potasu fosforu i magnezu wystarczy mam zastosować tylko azot?

Jeśli wapnowanie to kiedy i jakie wapno zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Magnezu też nie jest za wiele. Wapnowanie najlepiej na ściernisko. Nie wolno dawać obornika za szybko po wapnowaniu.

Co do dawki wapna to musiałbym zajrzeć do literatury bo już zapomniałem jak to obliczyć a rodzaj wapna w zależności od zasobności portfela i dostępności. Ważne, żeby nie było tlenkowe tylko węglanowe, dobrze by było gdyby było z węglanem magnezu.

Fosforu masz dosyć, ale potasu bym trochę sypnął przed siewem.

Nie dostałeś książeczki z zaleceniami nawozowymi jak robiłeś badania próbek, w tych książeczkach jest wszystko ładnie opisane. Chwilowo nie mam jej przy sobie, ale jak będę maił do niej dostęp to mogę ci wszystko sprawdzić.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Zaleceń ile czego nie dostałem.Dostałem tylko tabele z której wynika że w glebie jest wszystkich składników za mało(chyba że nie potrafię z niej prawidłowo odczytać).

Dlatego chcę się poradzić kogoś kto się na tym zna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Patrze teraz tabele i wychodzi że wapnowanie jest konieczne/potrzebne i według tego co jest podane powinieneś dać ok 3tCaO na ha. Na VI klasie bym dał trochę mniej ok 2,5t. A ile wysiać wapna to zależy jaki kupisz, każdy ma inną zawartość CaO, na tą glebę radził bym wapno węglanowe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

3t CaO to wychodzi 6t kredy nawozowej lub 9 ton wapna dolomitowego na ha. W pierwszym wypadku zadziała powiedzmy 80% dawki Cao w pierwszym roku, w drugim działanie 80%CaO rozłoży się na 3-4 lata.

 

milanreal1 ta Twoja mądra książka z tabelą wspomina coś o tym??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Lepszym rozwiązaniem jest chyba wapno dolomitowe, bo działa mniej agresywnie od kredy, a na lekkich glebach agresywne odkwaszanie może je przesuszyć.

 

http://www.lodr.pl/i...o_pdf=1&id=1033

 

Na tej stronie znajdują się te tabele i inne informacje na temat wapnowania.

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

kreda nawozowa ma formę węglanową i reaktywność rzędu 90% w pierwszym roku stosowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

3t CaO to wychodzi 6t kredy nawozowej lub 9 ton wapna dolomitowego na ha. W pierwszym wypadku zadziała powiedzmy 80% dawki Cao w pierwszym roku, w drugim działanie 80%CaO rozłoży się na 3-4 lata.

 

milanreal1 ta Twoja mądra książka z tabelą wspomina coś o tym??

 

Oczywiście że tak. Forma węglanowa rozkłada się powoli co jest korzystniejsze na lekkiej glebie ;) Tlenkowego w dużych ilościach nie ryzykować, zmiana pH może być zbyt gwałtowna.

 

@MichalR kreda to nic innego jak CaCO3. Ale dolomit lepszy zawiera jeszcze MgCO3


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Rzeczywiście, popełniłem błąd, już poprawiony :)

Edytowano przez MichalR

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Panowie to może teraz krótkie podsumowanie.

 

Jaki nawóz i ile pod łubin i owies w tym przypadku?

 

Jakie wapno i kiedy , przed siewem czy po żniwach.

 

Tak na przyszłość , jak mam przeliczać wyniki badań.

 

Dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

 

 

Pod owies i łubin możesz dawać niskie dawki wapna, bo nie są bardzo wrażliwe na zakwaszenie. Jeżeli nie dawałeś obornika na wiosne to teraz możesz sypnąć wapno np. dolomitowe. Co do nawozów, to musisz znać kompleks przydatności rolniczej, kategorię agronomiczną i przewidywany plon, poniżej masz tabele według których ustalasz dawki:

 

skanowanie0004.jpg

skanowanie0003.jpg

 


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Pod owies i łubin możesz dawać niskie dawki wapna, bo nie są bardzo wrażliwe na zakwaszenie. Jeżeli nie dawałeś obornika na wiosne to teraz możesz sypnąć wapno np. dolomitowe. Co do nawozów, to musisz znać kompleks przydatności rolniczej, kategorię agronomiczną i przewidywany plon, poniżej masz tabele według których ustalasz dawki:

 

skanowanie0004.jpg

skanowanie0003.jpg

 

 

Dzięki za tabele.

 

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przeliczania składników.

 

np.

ziemia kl.3b mg w 100g gleby:

P2O5-19,8

K2O-21,3

Mg-14,4

czyli w 1h ziemi ornej mam około 600kg fosforu,600kg potasu i 450kg magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

W zaokrągleniu można przyjąć zawsze 30 kg/ha z 1 mg w 100 g gleby, więc jest ok.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
winson92    0

@MichalR mógłbyś mi podać jak to liczysz bo coś pojąć tego nie mogę a sam dałem ziemie do badania i w wtorek maja być wyniki i chciałbym wiedzieć jak to obliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Musisz sobie obliczyć objętość warstwy ornej na hektarze, czyli mnożysz np. 20 cm (0,2 m) x 10 000 m2 = 2 000 m3

Jeden m3 gleby waży orientacyjne 1,5 tony, z czego wynika, że warstwa orna na powierzchni 1 ha ma masę 3 000 ton.

Jeżeli zawartość składnika wynosi 1 mg w 100 g gleby, to w 1 tonie gleby masz 10 g składnika, mnożąc to przez masę warstwy ornej uzyskujesz właśnie 30 kg.

Oczywiście możesz przyjąć inną grubość warstwy ornej i inną gęstość gleby, jednak ten przelicznik jest najczęściej stosowany.

Patrząc na zawartości w glebie trzeba wziąć pod uwagę, że roślina nie jest w stanie wszystkiego wykorzystać, są na to jakieś przeliczniki ale musiałbym zajrzeć w notatki żeby sobie przypomnieć to wszystko.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Znacie moze jakiś aktualny link do strony na której mozna obliczać nawozenie upraw na podastawie analiz glebowych??

Nie tak dawo kożystałem ze strony agroportal.agro.pl, tam był świetny program do obliczeń ale teraz wogóle strona nie działa <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Szukam i szukam i znalezc nie moge tej laski Egnera? Wiecie gdzie mozna ja zakupic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej10    2

Witam. Mam takie pytanko ile około kosztuje wykonanie 1 próby na pH, zawartość N, P, K i ewentualnie innych składników. Jak by Ktoś znał ceny z Lublina było by świetnie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

cena kolo 9-11 zl za probkę ... robiłem ostatnio w bydgoszczy .... mam takie pytanie jak interpretować wyniki ? jakie są wymagania roślin ? Jedną próbkę wykonałem zaawansowaną .... i mam wyniki bor , mangan, miedz, cynk, zelzalo i substancja organiczna ... co to znaczy ze substancja organiczna jest 1.5% ? to duzo czy mało ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czyli zawartość próchnicy. 1,5% to już dobry wynik jak na polskie realia ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817
Napisano (edytowany)

Odnawiam temat :)

Robiłem badanie gleby i dziś otrzymałem wyniki:

 

powierzchnia pola 2,5 ha

gleba lekka

pH 4,7 (odczyn kwaśny)

Fosfor 11,3 mg (zawartość średnia)

Potas 2,3 mg (bardzo niska)

Magnez <1,0 mg (bardzo niska)

 

Chciałbym na tym kawałku jesienią posiać żyto, załóżmy plon 2,5 lub 3 t z hektara

Jaki mogę zastosować jesienią nawóz i w jakiej ilości na hektar?

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj