Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badanie gleby

138 odpowiedzi na ten temat

#41 Share prezesmax

prezesmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:lubie wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 05 kwiecień 2010 - 18:13

Badanie gleby ja też się dołączam do pytania
Zetor i tylko Zetor

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badanie gleby Dzisiaj, 09:52
  •  

#42 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 05 kwiecień 2010 - 20:33

Badanie gleby Na wyniku z analizy oprócz wyniku liczbowego powinna być zawartość opisana słownie (niska,średnia,wysoka) Liczby i tak niewiele mowią, bo rzadko kto pamieta wartości z tych "widełek" w danej kategorii. Na podstawie tego ustalasz nawożenie, z pomocą na przykład takich TABEL, w zależności od planowanego plonu ktory sobie zakładacie.
Mam nadzieje, że jaśniej?
DEZERTER

#43 Share prezesmax

prezesmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów

Napisany 06 kwiecień 2010 - 10:53

Badanie gleby to jest jasne ale jeśli mam np 26mg fosforu w 100g gleby a w zaleceniach dla marchwi jest np 80mg/dm3 to jak to przeliczyć te mg na dm3?
Zetor i tylko Zetor

#44 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 06 kwiecień 2010 - 20:27

Badanie gleby Masz problem bo porównujesz 2 różne metody, znaczy mg/100g dotyczy wyników z badania podstawowego, a mg/dm3 (czyli litr) dotyczy wyników badania z próby ogrodniczej. Dlatego też nie wolno tego porównywać i robić sobie przelicznika z gęstością gleby. Jak już pożałowałeś na próbę ogrodniczą to zdobądź teraz zalecenia dla marchwi wyrażone w mg/100g. Do badań używa się innych metod dlatego też nie można robić przelicznika. Mógłbyś zrobić przelicznik używając gęstości właściwej gleby (2,65-2,8), choć wydać by się mogło że chodzi o gęstość objętościową, gdyby dotyczyło to tej samej metody, jednak jestem pewien że wartość z zaleceń dla marchwi którą podałeś dotyczy wyników z próby ogrodniczej, a nie z próby podstawowej. Możesz też dać glebę do analizy na próbę ogrodniczą i nie będziesz musiał szukać, jak podasz maila to wyniki ogrodniczej z reguły są na drugi dzień. Mam nadzieje że pomogłem.

Zwróć jeszcze uwagę na to że w próbie podstawowej wyniki masz zawsze w P2O5, a w próbie ogrodniczej przeważnie są w P a różnica to około razy 2,3

#45 Share prezesmax

prezesmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów

Napisany 07 kwiecień 2010 - 19:03

Badanie gleby Wielkie dzięki teraz juz wiem o co dokładnie chodzi
Zetor i tylko Zetor

#46 Share jarekkk9

jarekkk9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 14 czerwiec 2010 - 19:01

Badanie gleby :) witam mam pytanie chciał bym zbadać po żniwach glebe ale nigdzie nie mogę znaleść pełnej informacji jak sie to robi.wyczytałem że ziemie pobiera sie jakimiś rurkami z kilku miejsc na polu .ale nic poza tym chciał bym żeby ktoś mi napisał jak to się robi.od początku do końca i gdzie sie ja daje do badania. z gury dziękóje jarek :)

#47 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 19:31

Badanie gleby http://www.agrofoto....-badania-gleby/
http://www.agrofoto....showtopic=21056

przeczytaj i sprecyzuj w czym jeszcze pomóc

#48 Share jarekkk9

jarekkk9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 18:44

Badanie gleby myślałem że z tym jest mniejszy problem ,każdy z tego co czytałem ma inne spostrzeżenia a jak ty vvojtas1 to robisz z jakiej głębokości pobierasz ja mam kawałek 3h narazie ten chciałbym sprawdzić na prube ,ile tej ziemi z tego kawałka powinno być m sumie ile jedna prubka powinna mniej więcej ważyć i ile tych prubek .i gdzie naj lepiej to dać do badania żeby mi napisali ile jakiego nawozu mam dać pod dane zboże jeżeli takie coś jest możliwe

#49 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 21:07

Badanie gleby z tego kawałka powinneś wziąć około 15-20 nakłuć (mi by się nie chciało i bym wziął góra jakieś 8)na próbę zbiorczą
do pobierania służy laska Egnera (dla mnie mało praktyczna w użytkowaniu) świder (trzeba go mieć), ja używam szpadla - dwa trzy razy i wykopie dziurę która ma co najmniej jeden bok równiutki - przez profil warstwy ornej, później z tego profilu biorę na szpadel i ze szpadla do wiaderka próbkę reprezentatywną (przeważnie łyżka lub ręką) profilu tak co najmniej 100g
głębokość to niby 20cm jednak moim zdaniem jest to głębokość warstwy ornej, czyli w moim przypadku 20-30cm zależy od pola, zresztą jak się zacznie kopać to widać jak głęboko się orze.
próbka na próbę podstawową powinna ważyć co najmniej 0,5kg a na ogrodniczą 1 kg (chyba:) czyli próbki pojedyncze mieszam ze sobą i z próby zbiorczej wkładam do woreczka mniej-więcej tyle ile trzeba
przy próbie podstawowej nie ma problemu przy ogrodniczej im szybciej dostarczysz próbkę tym lepiej

to lista okręgowych stacji chemiczno rolniczych możesz tam zadzwonić i się wszystkiego dowiedzieć
http://schr.bip.nor.pl/?aid=5
zresztą prawie wszystko mają opisane na stronach, a jak dasz glebę do analizy to mogą ci też opracować zalecenia nawozowe oczywiście trzeba zapłacić(co prawda nie majątek), a na AF z pewnością kilku forumowiczów pomogło by Ci zinterpretować za friko
powodzenia

#50 Share jarekkk9

jarekkk9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 16 czerwiec 2010 - 16:07

Badanie gleby dzięki bardzo teraz zrobiło sie to jasne i jakieś o wiele prostrze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share pawel7820

pawel7820

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 10:03

Badanie gleby Witam.

Dzisiaj dostałem wyniki badań gleby,chciałbym żeby ktoś je fachowo z interpretował.

ph 4,58

mg w 100g gleby:

P2O5 9,9

K2O 5,9

Mg przyswajalny 1,8

Na tej działce mam zamiar zasiać łubin i owies.
Klasa ziemi to 4B,5 i 6.

#52 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 11:17

Badanie gleby mg w 100 gramach gleby można przeliczyć na 30 kg na hektar (w warstwie ornej 20 cm), więc masz około 300 kg P2O5, około 180 kg K2O i jakieś 55 kg Mg na hektar.
Proponuję zrobić wapnowanie bo zbyt niskie pH masz.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#53 Share pawel7820

pawel7820

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 19:54

Badanie gleby Czyli co? Potasu fosforu i magnezu wystarczy mam zastosować tylko azot?
Jeśli wapnowanie to kiedy i jakie wapno zastosować?

#54 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 20:13

Badanie gleby Magnezu też nie jest za wiele. Wapnowanie najlepiej na ściernisko. Nie wolno dawać obornika za szybko po wapnowaniu.
Co do dawki wapna to musiałbym zajrzeć do literatury bo już zapomniałem jak to obliczyć a rodzaj wapna w zależności od zasobności portfela i dostępności. Ważne, żeby nie było tlenkowe tylko węglanowe, dobrze by było gdyby było z węglanem magnezu.
Fosforu masz dosyć, ale potasu bym trochę sypnął przed siewem.
Nie dostałeś książeczki z zaleceniami nawozowymi jak robiłeś badania próbek, w tych książeczkach jest wszystko ładnie opisane. Chwilowo nie mam jej przy sobie, ale jak będę maił do niej dostęp to mogę ci wszystko sprawdzić.

#55 Share pawel7820

pawel7820

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 20:43

Badanie gleby Zaleceń ile czego nie dostałem.Dostałem tylko tabele z której wynika że w glebie jest wszystkich składników za mało(chyba że nie potrafię z niej prawidłowo odczytać).
Dlatego chcę się poradzić kogoś kto się na tym zna.

#56 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 marzec 2011 - 21:03

Badanie gleby Patrze teraz tabele i wychodzi że wapnowanie jest konieczne/potrzebne i według tego co jest podane powinieneś dać ok 3tCaO na ha. Na VI klasie bym dał trochę mniej ok 2,5t. A ile wysiać wapna to zależy jaki kupisz, każdy ma inną zawartość CaO, na tą glebę radził bym wapno węglanowe.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#57 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 22:12

Badanie gleby 3t CaO to wychodzi 6t kredy nawozowej lub 9 ton wapna dolomitowego na ha. W pierwszym wypadku zadziała powiedzmy 80% dawki Cao w pierwszym roku, w drugim działanie 80%CaO rozłoży się na 3-4 lata.

milanreal1 ta Twoja mądra książka z tabelą wspomina coś o tym??

#58 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 22:21

Badanie gleby Lepszym rozwiązaniem jest chyba wapno dolomitowe, bo działa mniej agresywnie od kredy, a na lekkich glebach agresywne odkwaszanie może je przesuszyć.

http://www.lodr.pl/i...o_pdf=1&id=1033

Na tej stronie znajdują się te tabele i inne informacje na temat wapnowania.

Edytowany przez MichalR, 09 marzec 2011 - 22:56.

#59 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 09 marzec 2011 - 22:26

Badanie gleby kreda nawozowa ma formę węglanową i reaktywność rzędu 90% w pierwszym roku stosowania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 marzec 2011 - 22:31

Badanie gleby

3t CaO to wychodzi 6t kredy nawozowej lub 9 ton wapna dolomitowego na ha. W pierwszym wypadku zadziała powiedzmy 80% dawki Cao w pierwszym roku, w drugim działanie 80%CaO rozłoży się na 3-4 lata.

milanreal1 ta Twoja mądra książka z tabelą wspomina coś o tym??

Oczywiście że tak. Forma węglanowa rozkłada się powoli co jest korzystniejsze na lekkiej glebie ;) Tlenkowego w dużych ilościach nie ryzykować, zmiana pH może być zbyt gwałtowna.

@MichalR kreda to nic innego jak CaCO3. Ale dolomit lepszy zawiera jeszcze MgCO3
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)