Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

vvojtas1    26
A wykonujecie badania gleby na zawartość N min? Tak myślę, z czego by wykonać taki "świderek" do pobrania próbek z warstwy 30 - 60 cm?

świdry którymi możesz pobierać próby z warstwy 0-90 kosztują 1000-1500zł

brat próbował namówić znajomego ślusarza by dorobił lecz jak przyszło co do czego to nikt nie chciał podjąć się zrobienia końcówki - a ta bardzo często pęka lub nie chce się zagłębiać w glebie jak jest źle zrobiona

półtora roku temu robiłem 100 próbek - 100 x (0-30-60-90) czyli 300 do magisterki:)(w sumie więcej bo w kilku terminach)

 

Challenger

http://www.agrofoto.pl/forum/Badania-gleby...905#entry270905

czytaj forum to jest cennik z pierwszej strony

a klasę gleby masz na mapach działek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

a gdzie można dostać dotację na wapno i ile???


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

lukotek

 

dostajesz połowę do cenny netto (bez VAT), transport we własnych kosztach. wniosek składa się do biur izb rolniczych. jednakże musisz mieć badania gleby z SCHR i dotację dostaniesz tylko do tej ilości wapna jaką Ci w rzeczywistości brakuje na polu (wg SCHR). Nie pamiętam już w których województwach ten program ruszył, bo na pewno nie we wszystkich. IR musi miec jeszcze kasę a tej jest niewiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Ja złożyłem wniosek do ARIMR i oni wysłali oferte do 3 kopalini która oferta była najtańsza to od niej brali i przywozili na miejsce. Zamówiłem 25t po 150zł Czyli musiałem zapłacić 3750PLN. Zwrócili mi 1480PLN :( Czyli z moich obliczeń było to prawie 40% dobre i tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

trzeba się zainteresować tematem bo chyba warto


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

A jak powinno się pobierać próbki bo dostałem pojemniki to trzeba zapełnić.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Dzięki linkowi podanemu przez @Kizo w innym temacie znalazłem sprzęt do samodzielnego wykonywania analiz glebowych.

 

Link http://www.euroflora.pl/euroflora.php?stro...a=13&page=1 . W podanym linku mozna znaleźć sprzęto różnej dokładności i cenie :).

 

Może ktoś takie coś używał, albo wie kto czegoś takiego uzywa, prosiłbym o jkis namiar :).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarko12    1

No niestety ja nie wiem, ja rok temu wysyłałem do zbadania glebę, a sprzęt czyli do nabierania ziemi i ładowania w pojemniki dostałem od Pana który wypełnia wnioski o dopłaty "Wolno środowiskowe"


Zetor 7745
Ursus C-360
Ursus C-330
Razem na 36 HA :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8
Dzięki linkowi podanemu przez @Kizo w innym temacie znalazłem sprzęt do samodzielnego wykonywania analiz glebowych.

 

Link http://www.euroflora.pl/euroflora.php?stro...a=13&page=1 . W podanym linku mozna znaleźć sprzęto różnej dokładności i cenie :).

 

Może ktoś takie coś używał, albo wie kto czegoś takiego uzywa, prosiłbym o jkis namiar :).

Trzeba byłoby porównać wyniki analizy tego przenosnego urzadzonka z wynikami ze stacji chemicznej...

Moznaby sie zrzucuc wiekszą grupką i kupic takie cos, na pewno było by wykorzystane :)

Swoją drogą ciekawe jak to działa...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak odczytywać te wyniki?Bo ja mam podana zawartośc składników w mg na 100g gleby.Np fosfor to 8.6 mg na 100g.No i jak mam wiedzieć ile wysiać tego fosforu na 1 hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coffey23    21

Ja popytałem ostatnio kolege który studiuje geografie i polecił mi takie urządzonko ;)http://www.prolab.pl/index.php?id=122 , mnie kosztowało 39 zł sprawdzałem glebe u siebie i pokazuje że jest zakwaszona tam gdzie miałem przypuszczenia ze taka jest .Kupiłem to u siebie w okolicy w sklepie ogrodniczym ,ale taniej widziałem też na allegro ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

ja badam glebę co roku, ale nie jako próbki rolnicze tyko jako podłoże ogrodnicze próbka droga bo okło 30 zł ale wyniki bardzo dokładne jak się ma tabele do przeliczeń lub wartości graniczne dla danego gatunku. błędy rzadkie chyba że próbka źle pobrana testowałem panie laborantki mieszałem wapno sól itp i zawsze dostałem wynik ze to jakiś kosmos więc jak drożej zapłacisz to się starają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rmaslysz    0

Witam, dołączę się do zapytania @ SAUTER, jak interpretować wyniki analiz glebowych, czy istnieje jakiś kalkulator? Faktycznie można na tym zaoszczędzić, tylko trzeba umieć to zinterpretować. Może mi ktoś pomóc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Na wyniku z analizy oprócz wyniku liczbowego powinna być zawartość opisana słownie (niska,średnia,wysoka) Liczby i tak niewiele mowią, bo rzadko kto pamieta wartości z tych "widełek" w danej kategorii. Na podstawie tego ustalasz nawożenie, z pomocą na przykład takich TABEL, w zależności od planowanego plonu ktory sobie zakładacie.

Mam nadzieje, że jaśniej?


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezesmax    4

to jest jasne ale jeśli mam np 26mg fosforu w 100g gleby a w zaleceniach dla marchwi jest np 80mg/dm3 to jak to przeliczyć te mg na dm3?


Zetor i tylko Zetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Masz problem bo porównujesz 2 różne metody, znaczy mg/100g dotyczy wyników z badania podstawowego, a mg/dm3 (czyli litr) dotyczy wyników badania z próby ogrodniczej. Dlatego też nie wolno tego porównywać i robić sobie przelicznika z gęstością gleby. Jak już pożałowałeś na próbę ogrodniczą to zdobądź teraz zalecenia dla marchwi wyrażone w mg/100g. Do badań używa się innych metod dlatego też nie można robić przelicznika. Mógłbyś zrobić przelicznik używając gęstości właściwej gleby (2,65-2,8), choć wydać by się mogło że chodzi o gęstość objętościową, gdyby dotyczyło to tej samej metody, jednak jestem pewien że wartość z zaleceń dla marchwi którą podałeś dotyczy wyników z próby ogrodniczej, a nie z próby podstawowej. Możesz też dać glebę do analizy na próbę ogrodniczą i nie będziesz musiał szukać, jak podasz maila to wyniki ogrodniczej z reguły są na drugi dzień. Mam nadzieje że pomogłem.

 

Zwróć jeszcze uwagę na to że w próbie podstawowej wyniki masz zawsze w P2O5, a w próbie ogrodniczej przeważnie są w P a różnica to około razy 2,3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0
:) witam mam pytanie chciał bym zbadać po żniwach glebe ale nigdzie nie mogę znaleść pełnej informacji jak sie to robi.wyczytałem że ziemie pobiera sie jakimiś rurkami z kilku miejsc na polu .ale nic poza tym chciał bym żeby ktoś mi napisał jak to się robi.od początku do końca i gdzie sie ja daje do badania. z gury dziękóje jarek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0

myślałem że z tym jest mniejszy problem ,każdy z tego co czytałem ma inne spostrzeżenia a jak ty vvojtas1 to robisz z jakiej głębokości pobierasz ja mam kawałek 3h narazie ten chciałbym sprawdzić na prube ,ile tej ziemi z tego kawałka powinno być m sumie ile jedna prubka powinna mniej więcej ważyć i ile tych prubek .i gdzie naj lepiej to dać do badania żeby mi napisali ile jakiego nawozu mam dać pod dane zboże jeżeli takie coś jest możliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

z tego kawałka powinneś wziąć około 15-20 nakłuć (mi by się nie chciało i bym wziął góra jakieś 8)na próbę zbiorczą

do pobierania służy laska Egnera (dla mnie mało praktyczna w użytkowaniu) świder (trzeba go mieć), ja używam szpadla - dwa trzy razy i wykopie dziurę która ma co najmniej jeden bok równiutki - przez profil warstwy ornej, później z tego profilu biorę na szpadel i ze szpadla do wiaderka próbkę reprezentatywną (przeważnie łyżka lub ręką) profilu tak co najmniej 100g

głębokość to niby 20cm jednak moim zdaniem jest to głębokość warstwy ornej, czyli w moim przypadku 20-30cm zależy od pola, zresztą jak się zacznie kopać to widać jak głęboko się orze.

próbka na próbę podstawową powinna ważyć co najmniej 0,5kg a na ogrodniczą 1 kg (chyba:) czyli próbki pojedyncze mieszam ze sobą i z próby zbiorczej wkładam do woreczka mniej-więcej tyle ile trzeba

przy próbie podstawowej nie ma problemu przy ogrodniczej im szybciej dostarczysz próbkę tym lepiej

 

to lista okręgowych stacji chemiczno rolniczych możesz tam zadzwonić i się wszystkiego dowiedzieć

http://schr.bip.nor.pl/?aid=5

zresztą prawie wszystko mają opisane na stronach, a jak dasz glebę do analizy to mogą ci też opracować zalecenia nawozowe oczywiście trzeba zapłacić(co prawda nie majątek), a na AF z pewnością kilku forumowiczów pomogło by Ci zinterpretować za friko

powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj