Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badanie gleby

138 odpowiedzi na ten temat

#21 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 00:45

Badanie gleby Świadczy to o tym, że proces oznaczania składników jest na tyle drogi i/lub skomplikowany, że się nie opłaca. Pewnie robili by sami jak by to było proste i tanie. Bo o lenistwo to ich posądzić nie mogę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badanie gleby Dzisiaj, 13:01
  •  

#22 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 03 styczeń 2009 - 09:49

Badanie gleby

Panowie, współpracuję z gospodarstwami, które często mają po kilka tys ha powierzchni i nie znam żadnego, które samo by robiło próby. Gdyby to było proste i tanie pewnie by badali. Najczęściej samemu robi się pH, wynik jest w miarę wiarygodny i szybki. Dobry pHmetr można kupić za kilkaset PLN, sam mam taki i sprawuje się dobrze.

@TumeK jak oznaczasz poziom azotu w glebie? Porównywałeś wynik z tym z laboratorium?

badam wystepowanie chwastów tzn liczebnosc...potem zapisue sie to w taką tabele.. wykonuje pewnie dzialania i poziom azotu ma skale od 1-5 i tak na kazdą wartosc przypada legenda...mało dokładne ale ekologiczne i mozna samemu wykonac;]
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#23 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 13:16

Badanie gleby

Panowie kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań.

najlepiej góra 2 tygodnie po zbiorze zboża czy rzepaku po uprawkach pożniwnych
wyjątkiem są próbki na azot gdzie pobiera się próbki wiosna przed ruszeniem wegetacji bez względu na to czy roślina jara czy ozima
najważniejsze jest jednak to by pobierać próbki w gospodarstwie w podobnych terminach na przestrzeni lat tylko wtedy można porównywać wyniki z wielolecia i wyciągnąć lepsze wnioski co do nawożenia

ja badam co dwa trzy lata. u nas to sponsoruje gmina więc nic za to nie placę. a co do wyników to zawsze wychodzi to samo:) czyli: fosfor i potas wysoko albo bardzo wysoko i oczywiście odczyn kwaśny nawet mimo tego że dwa lata po sobie sypalem wapno a na trzeci kupiulem ten eurofertil czy jakoś tak i też żadnej reeelacji nie bylo. może źle pobieram próby. niewiem.

99% rolników albo i więcej nie zdaje sobie sprawy z podania kategorii agronomicznej gleby
http://www.agrofoto....241#entry253241 w tym temacie poruszony był ten wątek
wyniki oschr podaje dobre ale interpretacja jest często dla nieprawidłowej kategorii agronomicznej gleby

Dla ułatwienia podaję linka do tabel które znalazłem w necie LINK Mam gdzieś dokładne jeszcze ze studiów ale coś nie mogę odszukać. Na ich podstawie możecie sobie właściwie do ciężkości gleby odczytać wyniki

jeśli są jakieś błędy to 85% z nich wynika z błędów pobrania czyli z naszej winy, a 15% z labolatorium.

#24 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 22 styczeń 2009 - 18:24

Badanie gleby A wykonujecie badania gleby na zawartość N min? Tak myślę, z czego by wykonać taki "świderek" do pobrania próbek z warstwy 30 - 60 cm?

#25 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 22 styczeń 2009 - 18:33

Badanie gleby A ile moze kosztowac probka gleby na sprawdzenie jakie jest pH i jaka klasa bonitacyjna gleby jes???

#26 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 22 styczeń 2009 - 19:49

Badanie gleby

A wykonujecie badania gleby na zawartość N min? Tak myślę, z czego by wykonać taki "świderek" do pobrania próbek z warstwy 30 - 60 cm?

świdry którymi możesz pobierać próby z warstwy 0-90 kosztują 1000-1500zł
brat próbował namówić znajomego ślusarza by dorobił lecz jak przyszło co do czego to nikt nie chciał podjąć się zrobienia końcówki - a ta bardzo często pęka lub nie chce się zagłębiać w glebie jak jest źle zrobiona
półtora roku temu robiłem 100 próbek - 100 x (0-30-60-90) czyli 300 do magisterki:)(w sumie więcej bo w kilku terminach)

Challenger
http://www.agrofoto....905#entry270905
czytaj forum to jest cennik z pierwszej strony
a klasę gleby masz na mapach działek

#27 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 24 styczeń 2009 - 13:57

Badanie gleby Ja robiłem badania jak brałem dotacje na wapno. :(

#28 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 24 styczeń 2009 - 17:38

Badanie gleby a gdzie można dostać dotację na wapno i ile???
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#29 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 24 styczeń 2009 - 18:03

Badanie gleby lukotek

dostajesz połowę do cenny netto (bez VAT), transport we własnych kosztach. wniosek składa się do biur izb rolniczych. jednakże musisz mieć badania gleby z SCHR i dotację dostaniesz tylko do tej ilości wapna jaką Ci w rzeczywistości brakuje na polu (wg SCHR). Nie pamiętam już w których województwach ten program ruszył, bo na pewno nie we wszystkich. IR musi miec jeszcze kasę a tej jest niewiele.

#30 Share pawel74

pawel74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 369 postów

Napisany 24 styczeń 2009 - 22:31

Badanie gleby Ja złożyłem wniosek do ARIMR i oni wysłali oferte do 3 kopalini która oferta była najtańsza to od niej brali i przywozili na miejsce. Zamówiłem 25t po 150zł Czyli musiałem zapłacić 3750PLN. Zwrócili mi 1480PLN :( Czyli z moich obliczeń było to prawie 40% dobre i tyle :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 25 styczeń 2009 - 21:09

Badanie gleby trzeba się zainteresować tematem bo chyba warto
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#32 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 16 marzec 2009 - 21:15

Badanie gleby A jak powinno się pobierać próbki bo dostałem pojemniki to trzeba zapełnić.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#33 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 22:06

Badanie gleby Dzięki linkowi podanemu przez @Kizo w innym temacie znalazłem sprzęt do samodzielnego wykonywania analiz glebowych.

Link http://www.euroflora...o...a=13&page=1 . W podanym linku mozna znaleźć sprzęto różnej dokładności i cenie :).

Może ktoś takie coś używał, albo wie kto czegoś takiego uzywa, prosiłbym o jkis namiar :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#34 Share jarko12

jarko12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 12 kwiecień 2009 - 22:34

Badanie gleby No niestety ja nie wiem, ja rok temu wysyłałem do zbadania glebę, a sprzęt czyli do nabierania ziemi i ładowania w pojemniki dostałem od Pana który wypełnia wnioski o dopłaty "Wolno środowiskowe"
Zetor 7745
Ursus C-360
Ursus C-330
Razem na 36 HA :D:D:D

#35 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 13 kwiecień 2009 - 01:23

Badanie gleby Ja robię co roku.
Cukrownia wymaga :)

#36 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 13 kwiecień 2009 - 10:10

Badanie gleby

Dzięki linkowi podanemu przez @Kizo w innym temacie znalazłem sprzęt do samodzielnego wykonywania analiz glebowych.

Link http://www.euroflora...o...a=13&page=1 . W podanym linku mozna znaleźć sprzęto różnej dokładności i cenie :).

Może ktoś takie coś używał, albo wie kto czegoś takiego uzywa, prosiłbym o jkis namiar :).

Trzeba byłoby porównać wyniki analizy tego przenosnego urzadzonka z wynikami ze stacji chemicznej...
Moznaby sie zrzucuc wiekszą grupką i kupic takie cos, na pewno było by wykorzystane :)
Swoją drogą ciekawe jak to działa...
DEZERTER

#37 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 10 maj 2009 - 20:50

Badanie gleby A jak odczytywać te wyniki?Bo ja mam podana zawartośc składników w mg na 100g gleby.Np fosfor to 8.6 mg na 100g.No i jak mam wiedzieć ile wysiać tego fosforu na 1 hektar?

#38 Share coffey23

coffey23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 08 czerwiec 2009 - 17:32

Badanie gleby Ja popytałem ostatnio kolege który studiuje geografie i polecił mi takie urządzonko ;) http://www.prolab.pl/index.php?id=122 , mnie kosztowało 39 zł sprawdzałem glebe u siebie i pokazuje że jest zakwaszona tam gdzie miałem przypuszczenia ze taka jest .Kupiłem to u siebie w okolicy w sklepie ogrodniczym ,ale taniej widziałem też na allegro ;P

#39 Share Liloboot

Liloboot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 11 lipiec 2009 - 21:46

Badanie gleby ja badam glebę co roku, ale nie jako próbki rolnicze tyko jako podłoże ogrodnicze próbka droga bo okło 30 zł ale wyniki bardzo dokładne jak się ma tabele do przeliczeń lub wartości graniczne dla danego gatunku. błędy rzadkie chyba że próbka źle pobrana testowałem panie laborantki mieszałem wapno sól itp i zawsze dostałem wynik ze to jakiś kosmos więc jak drożej zapłacisz to się starają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share rmaslysz

rmaslysz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 26 luty 2010 - 21:52

Badanie gleby Witam, dołączę się do zapytania @ SAUTER, jak interpretować wyniki analiz glebowych, czy istnieje jakiś kalkulator? Faktycznie można na tym zaoszczędzić, tylko trzeba umieć to zinterpretować. Może mi ktoś pomóc?