Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

jasiu987    52

Www.schr.gov.pl zakładka doradztwo nawozowe i z wynikami badań samemu zalecenia nawożenia robi się w minutę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu000    0

Panowie, czy licząc zalecenia nawozowe trzeba brać pod uwagę współczynnik sorpcji? Badanie metodą ogrodniczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Ktos dysponuje tabelka jakie zapotrzebowanie w mikroelementy mja dane rosliny. Przede wszystkim chodzi mi o żelazo i bor, ale inne tez mile widziane.

I czym mozna wzbogacic glebe o zelazo?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

IMG_20181019_153300-1024x768.thumb.jpg.73d7a94a9880bfc6bd74df78846e644c.jpg

Witam

W końcu przyszły wyniki badań.  Ph było wiadomo, że leży - także zaskoczenia nie ma. Generalnie działki, na których jest najwyższe ph to straszna glina. Dzialki 1-10 to 10ha w jednym kawałku. 6,7,9 to pasy gliny po skosie przez pole,  lub górki. Działki 11-15 to 4.5 ha w jednym kawalku, koło domu i tu trafiał zawsze obornik i gnojowka. 16 to działka teścia. No i teraz pytania

1. Chyba podstawowe - w jakiej ilości i jakie wapno? Przez jaki okres czasu? Działki 1-6 mam obsiane, wiec  dopiero chyba przyszła jesień? Reszta zorana na zimę, więc ewentualnie na wiosnę,  przed siewem mogę coś dać. Piasta mam. 

2. Na działce 3 wypadało mi zboże całkowicie czasem. Czy taka ilość magnezu w połączeniu z tym ph jest wystarczającym tego wytłumaczeniem? 

3. Działki 1-3,  jest tam pszenżyto teraz,  mam z 200kg kizerytu, można go teraz jeszcze rozrzucic, coś na magnez to pomoże? Jaki nawóz magnezowy zastosować. Do tej pory dawałem tylko wiosna 100kg kizerytu i 1-2 opryski siarczanem siedmiowodnym. 

4. Generalnie najgorzej wygląda fosfor. Co stosować? Superfosfat? Jest jakiś nawóz odpowiedni fosforowo - potasowy? Jakie ilości? Coś można poglownie czy pod jesienna uprawę? 

5. Generalne wskazówki co do nawożenia, żeby miało to ręce i nogi, żeby bez sensu nie walić azotu, skoro jego pobieranie i tak będzie ograniczone itd. Czego ile,  kiedy itd.  

Ciekawostka - Kategoria agronomiczna gleb - poczytałem sobie i np to co według ich oceny jest w kategorii "srednia", na polu wygląda tak

IMG_20180411_063712-1024x768.thumb.jpg.d3503dfa01d29517a90966d64cf893d0.jpg

Kurcze, ja zawsze myślałem, że mam dość ciężkie gleby,  a tu się okazało, że w większości mam lekkie..no ale całe życie się człowiek uczy. 

 

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Coś tam sobie cały czas czytam, ale byłoby super jakby ktoś podzielił się swoim doświadczeniem, radami,  uwagami.

Z góry dzięki i pozdrawiam. 

 

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25583

Na pewno nie dolomit. Oprócz  pierwszych 3 działek masz magnez wysoki lub bardzo wysoki.

Działki 5 do 12 oraz 15 zły stosunek potasu do magnezu. Musisz zwiększyć nawożenie potasem.

Fosfor po uregulowaniu ph na pewno wzrośnie, co już zaobserwować możesz na działce nr 9 ( nawiasem mówiąc to na rędzine wygląda lub jakąś borowinę).

Oczywiście nawożenie fosforem też potrzebne  choć przy tym ph mało efektywne.

Wapno wybrałbym węglanowe jak najlepiej zmielone np Morawica, Bukowa, Kujawit. Dawka 3 - 5 ton w pierwszym roku. 

Przy średnich glebach przy dostatecznym uwilgotnieniu możesz też pomyśleć o tlenku wapnia

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Najlepiej kup węglan z lhoist Bukowa jest bdb jakościowo i szybko działa. Na takie gliny to tlenkowym też możesz posypać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Ok, a jak z pozostalymi skladnikami? Tzn fosfor, potas, magnez - dawac tylko w ilosci potrzebnej z wyliczen na dany plon? Dawac z nadwyzka? Czy dopoki nie podniose pH, nie ma to sensu i cala kase ladowac w wapno?

Co do gliny, to to ze zdjecia to dzilka nr 6, mam takich kawalkow na tym polu z 5. A najgorsza glina, to wlasnie spod nr 9 - cos jak to na zdjeciu, tylko bardziej idzie w jasny braz i duzo, duzo gorzej sie ja uprawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Potas raczej na przewidywany plon może ciut więcej. Potas wymywa z gleby ale lekkiej szybko tutaj raczej nie a fosfor jak uważasz on nigdzie nie ucieknie

 

PS nie daj się omamic na wapna granulowane w dawce 500kg ha bo to nic nie pomoże a jest to dokładnie to samo wapno co białe luzem kruszone z skały wapiennej. 

Najlepsze jest z Bukowej pytaj o nie przewoźników. Skąd jesteś? 

Edytowano przez Patryk1222

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Nie -  granulowanego nie mam zamiaru kupować. Teraz kupiłem sobie parę worków rozpisałem tam, gdzie mi właśnie wypadało zboże - działka 3. To nawet na worku jest napisane, że przy mocnym zakwaszeniu zalecana dawka to 1.5t. To za te półtorej tony miałbym,  tak jak teraz pytałem o ceny, z 6ton Morawicy. 

Jestem z warmińsko mazurskiego, powiat braniewski, więc wszędzie daleko :/

A jak magnez,  coś szkodzi tak wysoka zawartość? Czy tylko zły stosunek z innymi składnikami? 

No i jak z tym kizerytem, można sypnac teraz? Mam z 200kg, a ten kawałek,  gdzie mam niski magnez, to koło 2ha będzie,  może 2.5. Nie liczę, że mi 200kg kizerytu sytuację odmieni, ale czy w ogóle ma sens spanie go teraz na jesieni? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25583

Wysoka zawartość magnezu ogranicz pobieranie potasu. Nawet jak będzie go dużo w glebie a stosunek będzie nie odpowiedni to roślina może wykazywać niedobory. Na tych działkach z wysokim poziomem mg odpuść nawożenie magnezem.

Jak masz posianą oziminę i widoczne niedobory to posiej kizeryt teraz, jeżeli zboże zdrowe to dopiero w lutym przed ruszeniem wegetacj.

Jak pole pod jare to przed siewem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Najbliżej pewnie masz do kopalni Lafarge, gdzie odbywa się  produkcja Kujawita i Kujawita Premium. Ja bym inwestował w wapno drobniej zmielone, czyli odmianę Premium.

Przy ph 4.0, 7 t powyższego wapna na ha to nie przesada. I za rok ponownie 7 t na ha, jak chcesz za 3 lata siać rośliny wrażliwe na niskie ph gleby. Na tym wapnowanie pewnie się jednak nie skończy, ale jak w przyszłości zrobisz badania to będziesz wiedział jak wygląda sytuacja.

Na działki z niską zawartością Mg, możesz sobie ściągnąć ze 2 składy Radkowit lub Radkowit Premium, ale to odległość x2 względem Kujawita (blisko 500 km w 1 stronę), więc może warto by było jeszcze przeliczyć koszt siarczanu magnezu z Luveny czy Siarkopolu, ale w jakimś korzystniejszym okresie niż teraz. Ale wapno i tak pewnie wyjdzie taniej. Z racji odległości wybrałbym odmianę Premium, zdecydowanie.

Im bardziej wrażliwe rośliny siejesz na zakwaszonej glebie tym większe pierwszeństwo ma wapnowanie przed nawożeniem. A nawożenie NPK bym ustalił na razie pod przewidywany plon z uwzględnieniem spadku plonu dla wybranej rośliny z racji niskiego ph i niskiej zasobności w P,K, Mg, a pewnie też N i S.

O optymalnym stosunku K czy K2O do Mg czy MgO znajdziesz info. przez google - różne są publikacje na ten temat, podobnie Ca do Mg.

Sypanie siarczanu magnezu lub siarczanu wapna ma jeszcze taki sens, że ogranicza trochę działanie wolnych jonów glinu w glebie.

Jak nie zapłacisz za oznaczenie składu granulometrycznego, to kategoria agronomiczna gleby jest oznaczana od oka.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Narazie mam jedno główne pytanie, a mianowicie

Czy przy tych wynikach zawracać sobie narazie w ogóle głowe poszczególnymi wynikami i starać się uzupełniać braki, czy cała kasę przeznaczyć narazie na wapno i dopiero jak  z ph do porządku w miarę się dojdzie to zająć się resztą? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym narazie dał wapno na tych działkach gdzie ph leży i npk dawac tyle ile daje sie na przewidywany plon,jak ph sie poprawi to i z reszta bedzie latwiej, żeby zawartość podniść a takie pytanko co siałeś do tej pory na działakch z ph 4,0-4,5 i jakie plony uzyskiwałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

To samo, co na tych z ph 6-7 bo to jedna dzialka :) 1-10 to jedno pole 10ha w kawlku. Te probki z ludzkim ph to gorki ciagnace sie po skosie przez pole. Cos jak to na zdjeciu z ta ciezsza gleba. A sialem piekna monokulture - pszenzyto - owies/troche mieszanki zboz jarych z grochem i wyka. W tym roku wszedl lubin na przyoranie i szukam, co by mozna bylo oprocz lubinu posiac zeby tej ziemi nieco pomoc. Moze byc nie do zbioru tylko na przyoranie. Plony..hmm..jak w miare w czas zrobione wszystko i pogoda sie nie wyglupia to pszenzyto w okolicach 4.5 - 5t. Owies w sumie ciezko powiedziec bo sporo zostaje na pasze, ale jak przyzwoity rok, to np 5 zbiornikow bizona z hektara(wiem, ze to precyzykny pomiar na zbiorniki :)). W prakyce wygladalo to tak(oczywiscie zdjecia tych korzystniejzych kawalkow :)

1.thumb.jpg.c901f0a4a361a477b47657a10ed71558.jpg2.thumb.jpg.7ad64a0e688e60db622a0b879b6cdbb5.jpg3.thumb.jpg.d7133421bba164f87423d52b4cf61db6.jpg4.thumb.jpg.a236acfc77ef70a9721cb8cdd624e932.jpg6.thumb.jpg.36153526d18fbe8f17750560977dd9cc.jpg7.thumb.jpg.2864e4965987dd4ae9a313e00df8bd1a.jpg8.thumb.jpg.04c684e8b79fb50aa4ef8a129ac89d46.jpg9.thumb.jpg.4a6c68a88bbab9689119e023cff9b8f5.jpg10.thumb.jpg.36eb66d4345ca5659bfd757d38124a75.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

Bardziej wschód czy północ?

Ja z Elbląga jestem

 

Edytowano przez ursusek902

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Północny wschód, 10km do granicy powiatu. 

W Elblągu dawno temu studiowałem i mieszkałem. Bardzo miło wspominam ten okres w życiu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xkar    0

Witam zrobiłem badanie gleby pod ogórka pole już nawiezione obornikiem i zaorane.kl 4a Ph wynosi 6.9(wymagane 6.0-7.2 ) 

N 30 mg/l (55-80)

P 100 (60-80)

K 143 (175-250)

Mg 58 (60-80)

Ca 700 (1000-1500)

Cl 29 (<50)

Jest to moja pierwsza analiza. Jeśli dobrze policzyłem to jest niedobór potasu 180 kg, troche azotu i  sporo wapnia. Siew  nastąpi  w maju.  Czy podpowie ktoś jak prawidłowo nawozic  tą działkę ?

 

Edytowano przez Xkar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewin5    0

Dostałem ostatnio wyniki badać  gleby i mam problem o co tu chodzi?

Jakie rośliny mogą rosnąć w tej  glebie ( pole 1) ?

Dlaczego rośliny mi tam nie rosną(pole 1)?

Co jest dobrego i złego  w tej glebie  (pole 1)?

Na polu 2 rośliny normalnie rosną  a na polu mi nie rosną 

POMOŻE KTOŚ ?

Stan gleby.docx

Edytowano przez kewin5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj