Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

Panowie proponuje nowy (szukałem i takiego nie znalazłem), myślę, że ciekawy a na pewno ważny temat. Jak to jest u Was, czy badacie Swoją glebę? Jeśli tak to na co, jak często i ile za to płacicie? Jak myślicie, czy w warunkach Waszych wsi było by zapotrzebowanie na usługę badania gleby, od pobrania próbek, do dostarczenia wyników i zaleceń? Ja muszę się przyznać, że do tej pory nie badałem gleby, dopiero w tym roku po raz pierwszy na studiach zacząłem to robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

ja badam co dwa trzy lata. u nas to sponsoruje gmina więc nic za to nie placę. a co do wyników to zawsze wychodzi to samo:) czyli: fosfor i potas wysoko albo bardzo wysoko i oczywiście odczyn kwaśny nawet mimo tego że dwa lata po sobie sypalem wapno a na trzeci kupiulem ten eurofertil czy jakoś tak i też żadnej reeelacji nie bylo. może źle pobieram próby. niewiem.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Ja ostatnio robiłem co roku na wiosnę a koszt był niewielki albo nawet zerowy.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A może ktos się orientuje czy jest mozliwośc wykonywania samemu badania gleby na zasobność ?

 

Wkurza mnie że trzeba czekać dosyc długo na wyniki analiz glebowych. Przy obecnych cenach nawozów to zastanawiam sie nad zainwestowaniem w taką aparaturę, myslę że można by w to zainwestować równowartość dobrego rozsiewacza.

 

Wszystką glebe badam co dwa lata, a pod buraki co rok. No i jakość tych prób glebowych zostawia wiele do zyczenia.

 

Zróbcie takie doświadczenie jak będziecie oddawać ziemię do badania: z jednego pobrania gleby, zróbcie w miarę homogieniczną próbę, podzielcie ją na trzy części i opiszcie że są z całkowicie różnych pół. Robie tak za każdym razem, jeszcze nigdy wyniki nie były identyczne, a czasami zdażały sie takie rozbieżności że głowa boli.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za taką kasę, to na pewno kupił byś odczynniki i aparaturę do miareczkowania itd. To co deer, może spóła? Zrobimy konkurencję stacjom ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A nie ma do tego jakichś analizatorów, spektrometrów czy cos w tym stylu że przygotowujesz roztwór, wkładasz do próbnika i wychodzi wynik. Bo o czyms takim w miarę prosty, myslę

 

Wiesz odczynniki i aparaturę to już pewnie na własne potrzeby to by sie za byle jaki rozsiewacz kupiło ;). A i do tego by cerpliwości trzeba. Choc nie mówię nie B).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o taki sprzęt Ci chodzi, to raczej w cenie ciągnika. Np. sprzęt do badania N-min Koło 120 tys. Tylko, że to już jest do masowego badania tysięcy próbek. Może jest na rynku coś bardziej pod indywidualnego odbiorcę, ale trochę wątpie. Używany sprzęt pewnie by był tańszy, ale nie wiadomo, jak z dokładnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Jak najbardziej z tego co wiem to chodzi o pobranie próbek po zbiorze rośliny ale przed nawożeniem pod następną uprawę.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Po żniwach pobieram próbki, podpiszę bo pamięć jest zawodna i listopad, grudzień daję na badania odczynu glebowego na fosfor i potas, kiedyś też ich sprawdziłem i jedną próbkę starłem i zmieszałem pół na pół z wapnem i i wyszło że Ph trzeba poprawić, zwróciłem uwagę paniom laboratkom że wkradła się pomyłka z tą próbką i wyjaśniłem że wymieszałem z wapnem szlag mnie trafił próbka kosztuje 30 zł a one odstawiają takie chece i od tamtej pory jest ok chyba się boją że może zrobię z tego drakę, jak by trzeba było to bym zrobił. Badania robię co 2 lata i dają mi obraz co co zawartości składnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja na wiosnę dam próbki do badania do pobliskiego ODR-u. Ciekawe ile to kosztuje, bowiem zawsze badała gmina za darmo, a teraz już nie badają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

aparatura do badania nie jest taka skomplikowana.ale kasy trochę kosztuje.na moje oko starczy:biureta,kolby stożkowe x2,sączek,odczynniki (np. NaOH i lakmus) i łaźnia wodna.miałem na analizie żywności badania kwasowości chleba mąki i innych produktów wiec do pomiaru gleby chyba tak samo by się wykonywało.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

no kwasowość to owszem moznaby sie pobawić, ale fosfor potas, magnez... no nie wiem... kolorymetr, fotometr płomieniowy, aparat Parnasa Wagnera... troche kasy na to poszłoby, a i trzeba nad tym niezle siedzieć, takze ładnych paręgodzin z życiorysu wyjęte... no chyba ze ktos robi pareset próbek to wtedy mozna liczyc na zwrocenie kosztów...

Swoją droga trzeba zrobic taki eksperyment z ta rzetelnością...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11

Ju nas na gospodarstwie robimy raz na dwa lata... a samemu to ja umiem oceniac Glebe tzn poziom Azotu, kwasowosc, aktywnosc biologiczna , temparatura, wilgotnosc, chyba jedyna rzecz ktorej sie nauczylem na studiach xD tam ktos pytal oto kiedy wykonywac badania.. najlepiej po zbiorze rosliny a przed zabiegami uprawowymi do nastepnego siewu a jesli jakies zabiegi wykonane to trzeba uwzględnic jakie


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Panowie, współpracuję z gospodarstwami, które często mają po kilka tys ha powierzchni i nie znam żadnego, które samo by robiło próby. Gdyby to było proste i tanie pewnie by badali. Najczęściej samemu robi się pH, wynik jest w miarę wiarygodny i szybki. Dobry pHmetr można kupić za kilkaset PLN, sam mam taki i sprawuje się dobrze.

 

@TumeK jak oznaczasz poziom azotu w glebie? Porównywałeś wynik z tym z laboratorium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

No ale o czym to świadczy że same nie robia tych prób ? Biopaliwa też często robią małe gosp. a duże nie i o czym toświadczy - ze jedni nad tym myslą a inne nie :P.

 

Jak nie będę szukał to nie znajdę ;).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Świadczy to o tym, że proces oznaczania składników jest na tyle drogi i/lub skomplikowany, że się nie opłaca. Pewnie robili by sami jak by to było proste i tanie. Bo o lenistwo to ich posądzić nie mogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TumeK    11
Panowie, współpracuję z gospodarstwami, które często mają po kilka tys ha powierzchni i nie znam żadnego, które samo by robiło próby. Gdyby to było proste i tanie pewnie by badali. Najczęściej samemu robi się pH, wynik jest w miarę wiarygodny i szybki. Dobry pHmetr można kupić za kilkaset PLN, sam mam taki i sprawuje się dobrze.

 

@TumeK jak oznaczasz poziom azotu w glebie? Porównywałeś wynik z tym z laboratorium?

 

 

badam wystepowanie chwastów tzn liczebnosc...potem zapisue sie to w taką tabele.. wykonuje pewnie dzialania i poziom azotu ma skale od 1-5 i tak na kazdą wartosc przypada legenda...mało dokładne ale ekologiczne i mozna samemu wykonac;]


Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
Panowie kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań.

 

najlepiej góra 2 tygodnie po zbiorze zboża czy rzepaku po uprawkach pożniwnych

wyjątkiem są próbki na azot gdzie pobiera się próbki wiosna przed ruszeniem wegetacji bez względu na to czy roślina jara czy ozima

najważniejsze jest jednak to by pobierać próbki w gospodarstwie w podobnych terminach na przestrzeni lat tylko wtedy można porównywać wyniki z wielolecia i wyciągnąć lepsze wnioski co do nawożenia

 

ja badam co dwa trzy lata. u nas to sponsoruje gmina więc nic za to nie placę. a co do wyników to zawsze wychodzi to samo:) czyli: fosfor i potas wysoko albo bardzo wysoko i oczywiście odczyn kwaśny nawet mimo tego że dwa lata po sobie sypalem wapno a na trzeci kupiulem ten eurofertil czy jakoś tak i też żadnej reeelacji nie bylo. może źle pobieram próby. niewiem.

 

99% rolników albo i więcej nie zdaje sobie sprawy z podania kategorii agronomicznej gleby

http://www.agrofoto.pl/forum/Ceny-nawozow-...241#entry253241 w tym temacie poruszony był ten wątek

wyniki oschr podaje dobre ale interpretacja jest często dla nieprawidłowej kategorii agronomicznej gleby

 

Dla ułatwienia podaję linka do tabel które znalazłem w necie LINK Mam gdzieś dokładne jeszcze ze studiów ale coś nie mogę odszukać. Na ich podstawie możecie sobie właściwie do ciężkości gleby odczytać wyniki

 

jeśli są jakieś błędy to 85% z nich wynika z błędów pobrania czyli z naszej winy, a 15% z labolatorium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wykonujecie badania gleby na zawartość N min? Tak myślę, z czego by wykonać taki "świderek" do pobrania próbek z warstwy 30 - 60 cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj