Skocz do zawartości

Zdjęcie

Badanie gleby

138 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 01 styczeń 2009 - 17:56

Badanie gleby Panowie proponuje nowy (szukałem i takiego nie znalazłem), myślę, że ciekawy a na pewno ważny temat. Jak to jest u Was, czy badacie Swoją glebę? Jeśli tak to na co, jak często i ile za to płacicie? Jak myślicie, czy w warunkach Waszych wsi było by zapotrzebowanie na usługę badania gleby, od pobrania próbek, do dostarczenia wyników i zaleceń? Ja muszę się przyznać, że do tej pory nie badałem gleby, dopiero w tym roku po raz pierwszy na studiach zacząłem to robić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Badanie gleby Dzisiaj, 01:56
  •  

#2 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:03

Badanie gleby ja badam co dwa trzy lata. u nas to sponsoruje gmina więc nic za to nie placę. a co do wyników to zawsze wychodzi to samo:) czyli: fosfor i potas wysoko albo bardzo wysoko i oczywiście odczyn kwaśny nawet mimo tego że dwa lata po sobie sypalem wapno a na trzeci kupiulem ten eurofertil czy jakoś tak i też żadnej reeelacji nie bylo. może źle pobieram próby. niewiem.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#3 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:06

Badanie gleby Ja ostatnio robiłem co roku na wiosnę a koszt był niewielki albo nawet zerowy.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#4 Share Sperling3350

Sperling3350

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Maszyny, j.Niemiecki

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:14

Badanie gleby Pod rzepak robimy co roku...a pod inne co drugi rok. Wszystko odpłatnie:)

#5 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:27

Badanie gleby A może ktos się orientuje czy jest mozliwośc wykonywania samemu badania gleby na zasobność ?

Wkurza mnie że trzeba czekać dosyc długo na wyniki analiz glebowych. Przy obecnych cenach nawozów to zastanawiam sie nad zainwestowaniem w taką aparaturę, myslę że można by w to zainwestować równowartość dobrego rozsiewacza.

Wszystką glebe badam co dwa lata, a pod buraki co rok. No i jakość tych prób glebowych zostawia wiele do zyczenia.

Zróbcie takie doświadczenie jak będziecie oddawać ziemię do badania: z jednego pobrania gleby, zróbcie w miarę homogieniczną próbę, podzielcie ją na trzy części i opiszcie że są z całkowicie różnych pół. Robie tak za każdym razem, jeszcze nigdy wyniki nie były identyczne, a czasami zdażały sie takie rozbieżności że głowa boli.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#6 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:38

Badanie gleby Za taką kasę, to na pewno kupił byś odczynniki i aparaturę do miareczkowania itd. To co deer, może spóła? Zrobimy konkurencję stacjom ;)

#7 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:43

Badanie gleby A nie ma do tego jakichś analizatorów, spektrometrów czy cos w tym stylu że przygotowujesz roztwór, wkładasz do próbnika i wychodzi wynik. Bo o czyms takim w miarę prosty, myslę

Wiesz odczynniki i aparaturę to już pewnie na własne potrzeby to by sie za byle jaki rozsiewacz kupiło ;). A i do tego by cerpliwości trzeba. Choc nie mówię nie B).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#8 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:56

Badanie gleby Jeśli o taki sprzęt Ci chodzi, to raczej w cenie ciągnika. Np. sprzęt do badania N-min Koło 120 tys. Tylko, że to już jest do masowego badania tysięcy próbek. Może jest na rynku coś bardziej pod indywidualnego odbiorcę, ale trochę wątpie. Używany sprzęt pewnie by był tańszy, ale nie wiadomo, jak z dokładnością.

#9 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 19:04

Badanie gleby Panowie kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badań.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#10 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 19:18

Badanie gleby Najlepiej po żniwach, albo teraz zimą, czy na przedwiośniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 19:27

Badanie gleby Właśnie można teraz pobierać próbki ???
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#12 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 19:32

Badanie gleby Jak najbardziej z tego co wiem to chodzi o pobranie próbek po zbiorze rośliny ale przed nawożeniem pod następną uprawę.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#13 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 22:13

Badanie gleby Po żniwach pobieram próbki, podpiszę bo pamięć jest zawodna i listopad, grudzień daję na badania odczynu glebowego na fosfor i potas, kiedyś też ich sprawdziłem i jedną próbkę starłem i zmieszałem pół na pół z wapnem i i wyszło że Ph trzeba poprawić, zwróciłem uwagę paniom laboratkom że wkradła się pomyłka z tą próbką i wyjaśniłem że wymieszałem z wapnem szlag mnie trafił próbka kosztuje 30 zł a one odstawiają takie chece i od tamtej pory jest ok chyba się boją że może zrobię z tego drakę, jak by trzeba było to bym zrobił. Badania robię co 2 lata i dają mi obraz co co zawartości składnika.

#14 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 02 styczeń 2009 - 11:47

Badanie gleby Ja na wiosnę dam próbki do badania do pobliskiego ODR-u. Ciekawe ile to kosztuje, bowiem zawsze badała gmina za darmo, a teraz już nie badają.

#15 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 02 styczeń 2009 - 13:12

Badanie gleby Ile to kosztuje? Proszę bardzo: cennik
Mam nadzieje, że cennik jest aktualny.

#16 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 styczeń 2009 - 16:16

Badanie gleby aparatura do badania nie jest taka skomplikowana.ale kasy trochę kosztuje.na moje oko starczy:biureta,kolby stożkowe x2,sączek,odczynniki (np. NaOH i lakmus) i łaźnia wodna.miałem na analizie żywności badania kwasowości chleba mąki i innych produktów wiec do pomiaru gleby chyba tak samo by się wykonywało.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#17 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 02 styczeń 2009 - 17:39

Badanie gleby no kwasowość to owszem moznaby sie pobawić, ale fosfor potas, magnez... no nie wiem... kolorymetr, fotometr płomieniowy, aparat Parnasa Wagnera... troche kasy na to poszłoby, a i trzeba nad tym niezle siedzieć, takze ładnych paręgodzin z życiorysu wyjęte... no chyba ze ktos robi pareset próbek to wtedy mozna liczyc na zwrocenie kosztów...
Swoją droga trzeba zrobic taki eksperyment z ta rzetelnością...
DEZERTER

#18 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 02 styczeń 2009 - 17:53

Badanie gleby Ju nas na gospodarstwie robimy raz na dwa lata... a samemu to ja umiem oceniac Glebe tzn poziom Azotu, kwasowosc, aktywnosc biologiczna , temparatura, wilgotnosc, chyba jedyna rzecz ktorej sie nauczylem na studiach xD tam ktos pytal oto kiedy wykonywac badania.. najlepiej po zbiorze rosliny a przed zabiegami uprawowymi do nastepnego siewu a jesli jakies zabiegi wykonane to trzeba uwzględnic jakie
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#19 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 02 styczeń 2009 - 19:31

Badanie gleby Panowie, współpracuję z gospodarstwami, które często mają po kilka tys ha powierzchni i nie znam żadnego, które samo by robiło próby. Gdyby to było proste i tanie pewnie by badali. Najczęściej samemu robi się pH, wynik jest w miarę wiarygodny i szybki. Dobry pHmetr można kupić za kilkaset PLN, sam mam taki i sprawuje się dobrze.

@TumeK jak oznaczasz poziom azotu w glebie? Porównywałeś wynik z tym z laboratorium?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 02 styczeń 2009 - 20:30

Badanie gleby No ale o czym to świadczy że same nie robia tych prób ? Biopaliwa też często robią małe gosp. a duże nie i o czym toświadczy - ze jedni nad tym myslą a inne nie :P.

Jak nie będę szukał to nie znajdę ;).