Skocz do zawartości

Zdjęcie

zostanę rolnikiem - co teraz?

58 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mksuzi

mksuzi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:informatyka, motocykle,rolnictwo

Napisany 11 czerwiec 2010 - 21:19

No to jedziemy:
-8 sztuk opasów: 8*700kg*6 zł/kg=33,6 tyś
-mleko: 15 000*1zł=15 tyś
-rzepak: 4ha*4 tony/ha*1200 zł/tona=19,2 tyś
-dopłaty: 20ha* 700 zł/ha=14 tyś

Przychody razem:81,8 tyś
Kredyt: mówiłeś o 70 tyś rocznie. Zostaje 11,8 tyś.

Przyjąłem dobre ceny, wystarczy, że sprzedasz 6 byków po cenie 5,2 zł/kg i nie wystarczy na spłatę kredytu.

Druga sprawa, przychody to nie dochody.Przyjmując rentowność 20%(w przemyśle to dużo) zarobisz 16 tyś. I to za te 16 tyś musisz spłacić kredyt i utrzymać rodzinę.

a ktoś tu nie policzył wkładu w utrzymanie zwierząt, koszty paliwa, środków itp., a jest tego sporo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
zostanę rolnikiem - co teraz? Dzisiaj, 17:56
  •  

#22 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 21:51

zostanę rolnikiem - co teraz? wyremontuj dom, załóż sad jak chcesz, ogródek warzywny, zrób ładny ogród do wypoczynku ze stawkiem z rybami, kup pare koni i zrób im wybieg, i posiej owies i trawę na siano na reszcie. Ja tu innego wyjścia nie znam

#23 Share daras77

daras77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,sport

Napisany 11 czerwiec 2010 - 22:09

zostanę rolnikiem - co teraz? dawidg2 ty chociaż trzeżwo myślisz i nie wypisujesz idiotycznych zestawień o dochodach

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Sonda

Sonda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 22:46

zostanę rolnikiem - co teraz? 19Damian89 napisał;
mleko liczylem inaczej niz ty i wyszlo mi wiecej 25krow z czego 20litrow da kazda dziennie to masz 500l razy 30dni to masz 15000 razy 12 miesiecy to rocznie masz 150000tys zl mniej wiecej.
czyli rocznie:
mleko: 150000
opasy: 33000
doplaty: 14000
rzepak: 19000

Wydatki:
kretyt: 70000
paliwo: 12000
nawozy: 20000
srodki ochrony roslin: 6000
czesci: 3000
inne wydatki: 15000

Sumujac: 216000 - 126000 = 90000zl

Jesli zle policzylem gdzies albo za malo to mozesz mnie poprawic wiadomo ze tej kasy nie odczujesz bo to sie kupi nowa maszyne, albo jakis remont budowa zakup ziemi itp.
a co do studiow ja ich nie konczylem wolalem isc do technium o konkretnym zawodzie a to ze wszedzie szukaja osob z doswiadczeniem to juz ja nic na to nie poradze. a co do studiwo to nie wiem ale chyba dzienne nie sa plate chociasz tego nie wiem.

heh zgłaszam poprawki krowy się doi 9 miesięcy a nie 12 (3 mieś zasuszenia książkowo Chyba ze się mylę) a nie wiem jak chcesz te opasy czy bd krowy mamki czy od mlecznych bd byki? bo jak mamki to od krów mlecznych masz +/- 15 szt. byków które sprzedaż ok 500-600 zł

Daras77 hehe wiesz może zazdrościsz że ktoś umie chociaż mniej więcej zestawić koszty i dochody.Bez obrazy i to nasza trochę winna bo zeszliśmy z tematu;)

#25 Share Err

Err

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 23:13

zostanę rolnikiem - co teraz? Tak sobie czytam, i nie wtrącam się bo wątek robi się ciekawy - zwłaszcza gdy mowa o kosztach, przychodach i dochodach. W przyszłym tygodniu tam jadę w sobote - to będe widział jaki jest stan tych budynków, jakie sprzęty. Ogólnie rzecz biorąc obraz wyłania się w ciemnych, by nie powiedzieć czarnych barwach. Najpewniej skończy się to tym, że pola pójdą w dzierżawę, a dom będzie powoli remontowany. Co do studiów o których wspomniał któryś z Was i ich "bezpłatności" - weźcie pod uwagę że mało kto mieszka w mieście akademickim. A zatem ja musiałem opłacać lokum (rodzice zarabiali za dużo bym mógł liczyć na akademik), do tego wyżywienie, bilet komunikacyjny, ksero, książki itp Nie liczę przyjemności bo np. duży lech w Krakowie potrafi w knajpie kosztować 8zeta, a na imprezie chyba nikt z Was na jednym nie skończy. Ja do imprezowiczów nie należałem więc koszty moich studiów, a znajomych to różnica około 15 tyś. które nie zostały przeze mnie po prostu przepite. A jak wyglądają kwestie dopłat która UE daje? Czy musze być zarejestrowany jako rolnik, opłacać coś gdzieś? Żeby potem liczyć na te "miliony"?

#26 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 12 czerwiec 2010 - 06:28

zostanę rolnikiem - co teraz? Ale mamy fantastów na forum a ilu ekonomistów (od siedmiu boleści)nie potrafią policzyć kosztów tylko widzą przychody. Tatuś prowadzi gospodarstwo, w banku kredyt jak garb, o którym dziatwa nic nie wie. Widzą tylko samochód w garażu i jaka to super praca na swoim. Tak jak opisałem wcześniej gospodarstwo to jak mały zakład który wymaga ciągłego inwestowania i jest bardzo kapitałochłonne. Na rolnictwie się nie znasz, do gospodarstwa masz daleko, maszyny stare, itd, daj to w dzierżawę i bierz kasę zostaw sobie 1 ha i poporowadź jego uprawę a zobaczysz ile zajmuje czasu i ile kasy trzeba w to włożyć na koniec będzie plon i przychód. Po odliczeniu kosztów zobaczysz jakie to dochodowe przedsięwzięcie.

#27 Share daras77

daras77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,sport

Napisany 12 czerwiec 2010 - 06:48

zostanę rolnikiem - co teraz? Sonda ,jeżeli wg.ciebie to jest zestawienie kosztów i wydatków to ty albo nie wiele masz wspólmego z rolnictwem albo żyjesz w innej rzeczywistości i lepiej by było żebyś nie mącił ludziom w głowie

#28 Share Andrzej24871

Andrzej24871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 846 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 07:11

19Damian89 napisał;
mleko liczylem inaczej niz ty i wyszlo mi wiecej 25krow z czego 20litrow da kazda dziennie to masz 500l razy 30dni to masz 15000 razy 12 miesiecy to rocznie masz 150000tys zl mniej wiecej.
czyli rocznie:
mleko: 150000
opasy: 33000
doplaty: 14000
rzepak: 19000

Wydatki:
kretyt: 70000
paliwo: 12000
nawozy: 20000
srodki ochrony roslin: 6000
czesci: 3000
inne wydatki: 15000

Sumujac: 216000 - 126000 = 90000zl

Jesli zle policzylem gdzies albo za malo to mozesz mnie poprawic wiadomo ze tej kasy nie odczujesz bo to sie kupi nowa maszyne, albo jakis remont budowa zakup ziemi itp.
a co do studiow ja ich nie konczylem wolalem isc do technium o konkretnym zawodzie a to ze wszedzie szukaja osob z doswiadczeniem to juz ja nic na to nie poradze. a co do studiwo to nie wiem ale chyba dzienne nie sa plate chociasz tego nie wiem.

heh zgłaszam poprawki krowy się doi 9 miesięcy a nie 12 (3 mieś zasuszenia książkowo Chyba ze się mylę) a nie wiem jak chcesz te opasy czy bd krowy mamki czy od mlecznych bd byki? bo jak mamki to od krów mlecznych masz +/- 15 szt. byków które sprzedaż ok 500-600 zł

Daras77 hehe wiesz może zazdrościsz że ktoś umie chociaż mniej więcej zestawić koszty i dochody.Bez obrazy i to nasza trochę winna bo zeszliśmy z tematu;)

do tych całych nie dorzecznych wyliczeń dodajcie sobie wydatki na leczenie z 10 tyś dodatki mineralne z 7 tyś prąd z 5 tyś woda 1 tyś i oczywiście troche więcej pralka będzie chodziła . 12 tys paliwo????? hah ze 20 chciałeś napisać chyba :) No i nie wiem jak kolega sobie wyobraża robienie kiszonek z jakieś 3 tyś na folie pasuje dorzucić i 3 tyś na materiał siewny ( kukurydza trawy, lucerny) i jeśli chodzi o rzepak to nie wiem czy w sumie z tymi środkami ochrony roślin wyrobi się w 6 tyś.
O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

#29 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 07:17

zostanę rolnikiem - co teraz? Darku pisłem ze kupno gospodarstwa ze stadem krow mlecznych ok.20szt i podstawowymi maszynami potrzebnymi do uprawy wiec od razu bym nie musial kupywac stada ani maszyn bo bym mial, przez dwa lata karencji zwiekszysc stado do ok. 30szt i rozpoczac hodowle opasow.

co do wydatkow to tak jak zauwazyles zapomialem dodac kosztow pasz i koncertatow ok. 20-25tys rocznie pewnie, oplaty itp. policzylem w innych ok.15tys. co do produkcji mleka to planowalem z czasem z niej zrezygnowac i powiekszysc stado opasow i na tym sie glownie skupic osiagnac roczna sprzedaz powyzje 15szt.

Chociasz i tak jak liczylem sobie to mi inne liczy wyszly ale nie moge znalesc tej kartki chyba mam u kuzyna bo mu pokazywalem.
Faktem jest to ze musze miec 20% wkaldu wlasnego co by wyszlo ok.150-200tys ktorych nie mam wiec nie ma co sie rozczulac. Kuzyn mowil ze by nie bylo altwo ulozyc biznes plan na taki kredyt bo jak on chcial na polowe takiej sumy co ja to koles nie mogl mu ulozyc.

#30 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 07:35

zostanę rolnikiem - co teraz? @Err zobacz jaki jest plan usytuowania ziemi i przeanalizuj mój plan który wcześniej pisałem jeśli Ci to się widzi, a jak chcesz mieć dochód to możesz zrobić jakieś atrakcje typu jazda konno albo zimą kuligi za koniem, bo zauważyłem że ostatnio dość popularne.

@daras77 akurat mam wuja co ma 11 ha więc widzę jak jest, fakt jakby pokombinował to by miał lepszy dochód (nie oddaje ani mleko ani niema jako takiej hodowli opasów sporadycznie sprzeda byczka), tylko że już musi powoli w budynki inwestować. A ten mój plan to w zamierzeniach ma mój tata, tylko chciał kupić pare hektarów od rolnika który graniczy z moją działką gdzie mam dom tylko że komornik zajął ziemie i teraz całe gospodarstwo jest do kupienia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Err

Err

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 09:17

zostanę rolnikiem - co teraz? Dzięki za odpowiedzi. Dziś udało mi się skontaktować z osobą która ma to pod opieką w tej chwili. Okazało się że mieszka na tym gospodarstwie ktoś z dalszej rodziny. Starszy Pan, daleki wujek który tam żyje już lekko licząc 40 lat, pije wódke, winko, pali papierosy i jako tako ciągnie to do przodu. Dziwie się w tym momencie jak to możliwe? By osoba uzależniona od alkoholu i papierosów - miała dość kasy na używki, nie głodowała i żyła z tych kilku ha. Wiem że dopłat ta osoba nie bierze, KRUSu nie płaci, i żyje na luzie. Za tydzień będę wiedział więcej bo jadę tam zobaczyć jak to wygląda.

#32 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 13:28

zostanę rolnikiem - co teraz? Jak mieszka to pewnie nadal będzie mieszkał co?

#33 Share Err

Err

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 12 czerwiec 2010 - 15:23

zostanę rolnikiem - co teraz? Stety? Niestety? Nie wiem jak na to patrzeć - z jednej strony w domu o powierzchni prawie 220 m2 to nie problem jeden pokój zostawić dla niego. Liczyć też mogę że pomoże w polu, ja się od niego nauczę ile dam rady. Myślę też że przestanie pić tyle co pije, bo już sam nie będzie, i ktoś zawsze bedzie miał na niego oko. Gorzej jak rozpije ojca :)

Zobaczymy, wszystko od strony formalnej czeka na załatwienie, tyle że głowa boli. Poza tym sporo trzeba zainwestować w remont itd. Trzeba na zimno przekalkulować, i decydować. By później decyzji nie żałować.

#34 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 13 czerwiec 2010 - 19:16

zostanę rolnikiem - co teraz? A wiec tak zeby koledzy nie mowili ze wyssalem koszty z palca i przychody bo mieszkam w miescie, bylem dzis u kuzyna ktory prowadzi gospodarstwo rolne od kilku lat samodziele wczesniej gospodarzyl wujek. I mu mowilem o sowich obliczeniach i podpytywalem sie o koszty bo on raczej wie lepiej co ile bedzie kosztowalo i wyszlo mi przy 20ha 30szt ktow mlecznych, 20-25 opasow:

Przycgody roczne:
150000 - mleko
15000 - rzepak
28000 - opasy
16000 - dopłaty

Suma: 219000

Wydatki roczne:
70000 - kredyt
15000 - paliwo
20000 - nawozy
10000 - śr. och. roślin
15000 - pasze
5000 - nasona do siewu
2000 - podatek od ziemi
1500 - KRUS
20000 - dom
5000 - cześci do maszyn
15000 - inne

Suma: 192000

Rożnica: Przychody - koszty = 219000 - 192000 = 27000

Nie sa to raczej juz dane wyssane z palca tylko chyab juz wszystko policzone i sa to dane oparte o informacje od rolnika a nie tylko jak to wyzej kolega napisal fantazji.

A co do tego znajomego co ma 10 ha to on sprzedaje prosieta ma kolo 10 macior jak sie nie myle i sprzedaje male prosiaki.

#35 Share Sonda

Sonda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 18:00

zostanę rolnikiem - co teraz? wszystko w sumie ladnie policzone a co niektórym kolegom jak nie napiszesz i nie wyszczegolnisz to odrazu wypisuja że ktoś ma fantazję itp. i nie ma pojecia.Ja w swoich obliczeniach kruzu nie uwzględniłem :) a to sie liczy od hektarów czy jak ?? wiem że teraz sie placi chyba co miesiacy czy dalej kwartalnie??

#36 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 14 czerwiec 2010 - 21:23

zostanę rolnikiem - co teraz? kuzyn mowi ze co kwartal placi.. a od czego oni to mu naliczaja to ci nie powiem bo nie pytalem sie od czego skladka zalezy.

#37 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 15 czerwiec 2010 - 06:55

zostanę rolnikiem - co teraz? kuzyn powiedział to, kuzyn powiedział tamto, z tego dochodu jaki osiąga to mercedesy nie mieszczą mu się już po stodołach. Dzieci nie macie zielonego pojęcia o ekonomii rolnictwa i taka jest prawda (nie wiecie nawet ile i kiedy płaci się KRUS-u ). Jak nie macie doświadczenia z własnego podwórka to nie zabierajcie głosu, który nic do dyskusji nie wnosi oprócz chaosu. Jak by tak było różowo jak opisujecie to każdy mając 10 ha i parę krówek na podwórku miałby nowego John Deera a nie starego ursusa lub zetora. Dziś nowe ciągniki w gospodarstwach to w dużej mierze dzięki SPO i PROW i to raczej w tych średnich i dużych i nie obeszło się też często bez kredytu ( wiem to z własnego doświadczenia nie od kuzyna). A hodowla po kilka krówek jako nieopłacalna została już dawno zlikwidowana i teraz trudno krówkę na wsi zobaczyć.
A tu załącznik o opłacalności na 2010 rok opasów i mleka tylko nie wiem czy coś z tego zrozumiecie dzieci kochane. http://wodr.org/star...sowe-052010.pdf
http://wodr.org/star...leko-022010.pdf

#38 Share Err

Err

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 11:13

zostanę rolnikiem - co teraz? Dziękuję za odpowiedzi. Na razie dokształcam się teoretycznie jeśli chodzi o wiedzę z zakresu rolnictwa. Ale mam pytanie odtyczące szkół jakie trzeba ukończyć by być rolnikiem w formalnym tego słowa znaczeniu. Chce miec możliwość korzystania z dopłat, PROW, itd. Jaki papier potrzebuje by móc się zarejestrowac jako rolnik? Z góry mówię że ZSZ, czy LZ odpada bo mam już wykształcenie wyższe.

#39 Share 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 11:33

zostanę rolnikiem - co teraz? wystarczy miec Technik Rolnik czyli skonczyc technikum rolnicze i zdac egzamin zawodowy.

@Adam pisze ze kuzyn zeby nie bylo ze sa to moje wymysly czlowieka mieszkajacego w miescie tylko oparlem sie o opinie kogos kto prowadzi gospodarasto .. a wiadomo ze ten niby czysty zysk 27tys pojdzie na inwestycje nowe maszyny, budynki, zakup ziemi. I taki maly tymi starym ursusem czy zetorem sobie poradzi po wrazie co to sam sobie naprawi nie ma zadnych kreydtow i bedzie jakos sie kulal.. a ten duzy nakupuje ziemi sprzetu na kredyt i niech mu cos nie wyjdzie i splatuje i pojdzie pod mlotek i go juz nie bedzie a ten maly dalej bedzie sie kulal, wystarczy miec tylko checi do pracy i glowe na karku i troche po kombinowac. Sprzet nowy wiadomo ze kazdy bierze na kredyt bo ciezko by bylo kupic ciagnik za gotowke a te programy z uni tez napewno sie przyczynily do tego ze nie ktorzy kupili sobie ciagnik czy inne maszyny do gospodarstwa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 15 czerwiec 2010 - 12:23

zostanę rolnikiem - co teraz? Możesz iść na podyplomowe rolnictwo np na sggw.