Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

360 odpowiedzi na ten temat

#81 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 09:07

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Ja gdybym miał zaczynać gospodarowanie nie mając nic dałbym sobie spokój, jak w każdym interesie trzeba mieć jakiś majątek lub gotówkę i dobre pojęcie o tym co ma się robić( mój ojciec był biegłym sądowym i nasłuchałem sie opowieści o upadku godpodarstw z czystej niewiedzy, właśnie tacy co to myśleli aby obsiać i już kasa) . Rolnictwo jest już dawano dziedziną gdzie o powodzeniu decyduje profesjonalna wiedza, dotego zaplecze w postaci budynków, maszyn , gruntów jest niezbędne, no i na poczatek zapał do pracy. Po zdobyciu kredytów ( o ile dadzą) i zakupie maszyn środków do produkcji, trzeba upracować zysk który zaspokoi banki oraz przyniesie tobie godziwe życie, a jest to bardzo trudna sztuka w dzisiejszej wahliwej koniunkturze, jeden rok wpadki i banki zabiorą wszystko. Z perspektywy czasu śmiało mogę powiedzieć ze dopiero jak człowiek uzbiera taką kasę że obywa się bez kredytu i sam decyduje co kiedy sprzeda lub kupi daje korzyść finansową i satysfakcję prowadzenia gospodarstwa, a jak jedziesz na kredytach a znam takich gospodarzy to czekasz na kasę a inni już dawno w polu robią a tobie upływa cenny czas no i do tego banki żyją z ciebie po królewsku, wierz wiem oczym piszę też byłem początkującym gospdarzem i chciałem szypko wypłynąć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Dzisiaj, 11:22
  •  

#82 Share farmer102

farmer102

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 13 styczeń 2009 - 11:37

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Mieszkam w mieście i też chce zostać rolnikiem. Mam tylko 1 ha ziemi średniej klasy i zabudowania po dziadkach, ale to mnie nie zniechęca. niedawno posadziłem 15a malin. Mam nadzieję, że niedługo kupie jakiś używany traktor i zacznę się rozwijać. Wiem że będzie mi bardzo trudno ale spróbuję. Nie wyobrażam sobie pracy za biurkiem czy u kogoś. Myślę,że nawet jak mi się nie uda doprowadzić gospodarstwa to wymarzonej formy (70 ha i 60 krów mlecznych) to i tak będę zadowolony, bo najważniejsze w życiu jest aby robić to co się kocha.

#83 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 13 styczeń 2009 - 12:03

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Podobno są kredyty dla osiedleńców tz. jeżeli ktoś chce kupic gospodarstwo a niema nic morze dostać taki kredyt nie znam szczegółów. Swego czasu chciałem coś takiego zrobić żeby być na swoim a nie czekać kiedy rodzice mi przepiszą gospodarstwo ale wizja spłaty 2mln zł szybko ochłodziła moje zamiary. Pozdro dla odważnych....
Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share marekczarna

marekczarna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 16:34

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Mam 16 lat i też chciałbym mieć własne gospodarstwo. <_<
Moi rodzice mają ok 7ha. I Jeszcze trochę dzierżawimy ale to jest taka jakby ustna bo tylko kosimy. U mnie w wiosce nikt nie hoduje świń na sprzedaż bo nie ma gdzie tak samo krów kilka osób ma 1 krowę i to tyle. Jaj bym pochodził to udało by się wydzierżawić nawet do ok 20 ha łąk. U mnie budynki w opłakanym stanie. Gadałem dziś z mamą żeby teraz zostawić ok 10 świń na karmniku bo przy tym nie ma dużo roboty ale nie miałbym potem gdzie tego zawiść jeszcze w tamtym roku w wiosce była rzeźnia. No i za te pieniądze poprawiłby stodołę lub coś podobnego. Moja 330 jest już po przejściach i strasznie wymordowana bo dużo robi po usługach. ojcowi chodzi po głowie zmiana ciągnika bo zawsze się przyda. Ja mu mowie aby kupić jakąś 3p bo potem do niej można kupić jakąś prasę. :) Mówiłem też aby kupić bizona bo kasa jest za łąkę co sprzedaliśmy w wiosce jest 1 kombajn. :)
U nas klasa ziemi VI.
I Rodzice mówią abym poszedł do dobrej szkoły i za biurkiem siedzieć. Ale ja tak nie mogę po prosu nie lobię. Mimo że mam 6 starszych braci to żadnemu się nie pali do Rolnictwa. :)

I co byście mi doradzili?

Znam też dziewczynę co ojciec ma 160ha i handluje sprzętem rolniczym i ma też CPN. Nawet fajna jest ;p

#85 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 03 marzec 2009 - 18:57

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? ja narazie to namawialbym Ojca zeby wyremontowac te wasze budynki i kupic ciagnik jeszcze jestes mlody to o swoje sie najmniej martw musiz namowic rodzicow zeby zapewnili Ci lepszy start bo jak zostawia Ci gospodarke która nadaje sie do renowacji to bedziesz mial ciezko.
widze ze z polem i uprawa jest tak jak u mnie na palcach mozna policzyc gdzie jest jakas krowa ludzie nie chca uprawiac nic, dlatego z tego mozesz sie cieszyc bo latwiej sie zgodza zebys to dzierzawil i pomalu uzbierasz na swoje pole, mysle ze nie warto stawiac na maszyny wiadome co potrzebne to sie kupuje ale bez przesady moim zdaniem lepiej miec gorszy ciagnik i maszyny a wiecej pola a pozniej dopiero unowoczesnic swoj areal tylko nie oszczedzaj jak cos sie zepsuje to juz chyba wiesz bo lepiej kupic drozsza czesc i miec spokój niz niby zaoszczedzic a za tydzien to samo ale nie o tym mowa... tak wiec podsumowujac mysle ze wybierz sobie co chcesz hodować i pomalu buduj i odnawiaj tak zebys mial wygodniej i latwiej a nie meczyc sie w starej oborze <_< takie jest moje zdanie jak masz checi to dasz rady :)

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

#86 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 03 marzec 2009 - 21:16

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Marekczarna masz piękne plany, może to są marzenia i będzie Ci bardzo trudno je zrealizować. To już nie ten czas. Ekonomia kosi na prawo i lewo nawet dotąd
wydaje się mocne gospodarstwa. Ale życzę powodzenia.

#87 Share darek4x4

darek4x4

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza, motoryzacja, fotografia.

Napisany 03 marzec 2009 - 21:25

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Najbardziej podoba mi się pomysł @marekczarna z dziewczyną <_<

#88 Share marekczarna

marekczarna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 23:05

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? No ale to dziewczyna ma trochę rodzeństwa. i oni juz powoli przykładają do tego łapę w końcu jest co. Komis, 160 ha, CPN i chyba jeszcze tartak. :) :) :)
Rodzice mówią że najmłodszy to zostanę na gospodarce, to ja mówię Jeżeli chcecie abym został to już teraz musicie poprawić budynki i pomyśleć nad polem. Mam jedną przyczepę druga w odbudowie ale stanęła i tak stoi, rozrzutnik kupiony 4 lata temu (używka ale w dobrym stanie) i rotacyjna też w dobrym, koparka elewatorowa jest (przed ostatnim sezonem nowa taśma łożyska itp. remont prawie 2tys), Jeszcze przydałby się lepszy pług i siewnik i może agregacik no i 3p z praską to by mi wystarczyło jak narzazie. Ja chciałbym krowy albo bydło mięsne bo pola słabe i plon słaby, a jak by było trochę łąk to można by proadzić gospodarkę ekstensywną.
Przecież co rok jest po 4tys dopłaty. to teraz chciałem aby dołożyć i kupić cyklopa i przewracarkę taśmową. ^_^
Ojciec chce abym siedział sobie za biurkiem. :)
I na razie mojej mamie brakuje do strukturalnej. <_<

ps. Mój ojciec w wiosce miał pierwszy ciągnik i to do tego nowy i najlepsze zaplecze sprzętu. :)

#89 Share krzysztof0615

krzysztof0615

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 16 maj 2009 - 17:53

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? trochę odświeżę temat to ma ktoś jakiś pomysł na rozwiniecie gospodarstwa bo mam tylko 2 ha po ojcu zero maszyn ale dobre budynki
Ursus bogiem, Orka nałogiem, Prasowanie zabawą, A ropa podstawą:-)

#90 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 maj 2009 - 18:27

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? pytanie brzmi jakie masz budynki/grunty oraz gdzie się znajdują, z 2 ha można obecnie wyciągnąć max ok 380 ESU

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share szczygel18

szczygel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Przede wszystkim wieś a zwłaszcza aspekty ekonomiczne, prognozowe itp

Napisany 16 maj 2009 - 19:26

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

trochę odświeżę temat to ma ktoś jakiś pomysł na rozwiniecie gospodarstwa bo mam tylko 2 ha po ojcu zero maszyn ale dobre budynki

Proponuje chów kontraktowany czyli wstawiają ci tuczniki dają pasze i odbierają duże jeżeli nie masz ziemi a chcesz sie pobawić w hodowle to jedyny sposób....

Świnki wstawiają takie firmy ja Wipasz czy Prima, Zakłady mięsne Sokolowo....

Warto się rozejrzeć.....
Rolnictwo to nie tylko zawód jak wiele innych to tradycja, ideologia!!!

#92 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 17 maj 2009 - 09:17

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? warto??? jak chcesz byc bialym murzynem to tak.
jakas stadnina koni lub agroturystyka,ewentualnie hurtownia ,magazyny.zalezy gdzie polozone.rolnictwo to daj sobie spokoj,chyba ze masz dobra ziemie i ogrodnictwo a w budynkach przechowalnie.ale jest jeden problem-kasa na inwestycje
kissmy... 380 esu ;)

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#93 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 17 maj 2009 - 19:42

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Z 2 ha to max 154 ESU. (Uprawa kwiatów i roślin ozdobnych pod osłonami).

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#94 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 maj 2009 - 22:27

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? a zioła pod osłonami? np mniszek lekarski;]

#95 Share krzysztof0615

krzysztof0615

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 18 maj 2009 - 16:15

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? budynki bardzo dobry stan a ziemie pewnie3-4 klasa

#96 Share krzysztof0615

krzysztof0615

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 26 czerwiec 2009 - 22:32

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? a co to jest te ESU

#97 Share pawel321654

pawel321654

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 27 czerwiec 2009 - 09:38

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Europejska jednostka wielkości 1ESU = 1200 euro

#98 Share krzysztof0615

krzysztof0615

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 28 czerwiec 2009 - 22:10

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? pawel321654 dzięki

#99 Share Przemas15

Przemas15

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa , samochody

Napisany 06 marzec 2010 - 20:34

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? U mnie we wsi jest tak że młodzi uciekają z gospodarki. Jest 2 gości co jeden nie ma wogóle rodziny oprócz 91 letniego taty a 2 ma syna ale nie mieszka z nim. Obaj ci wyżej wymienieni są sąsiadami. Obóm pomagam jeden mówił że sprzeda mi gospodarstwo ale z ile to nie powiedział jak gadałem z 91 panem to mówił że dał by gospodarstwo ale czy dałby to niewiem. Z całej wsi jakby zebrał to wyszło by ok 70-90 ha i jeszcze ugory klasa IV-VI Może się coś uda Dopiero mam niecałe 17 lat
SKR Smutny Koniec Rolnictwa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share malymiro

malymiro

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 43 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 24 sierpień 2012 - 15:50

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? witam
Mam 14 lat mieszkam na podkarpaciu wyjeżdzam na żniwa do podlaskiego do mojej chrzesnej męża brata ,który ma gospodarstwo nie ma go komu przepisać i jak bym z nim pogadał to by mi zostawił ok 40ha ziemi 1 chlewnie 1 stodołę na bydło 1 budynek na słomę i siano 3 wielkie garaże i sprzetu prawie wszystko
Tylko czy mi się opłaca zostawiś całą rodzinę ?

Edytowany przez malymiro, 24 sierpień 2012 - 15:51.