Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

360 odpowiedzi na ten temat

#341 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 10 lipiec 2016 - 15:51

Jak prezes ANR sie zgodzi to mozesz kupowac ziemie gdzie chcesz, jak masz kase to mozesz startowac jest teraz troszke ciekawych ofert 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Dzisiaj, 15:29
  •  

#342 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 10 lipiec 2016 - 19:33

. Scoffer jeśli jest tak źle to czemu się przez 33 lata męczysz zamiast to sprzedać?

Bo to nałog jest kolego . Coś jak alkoholizm lub hazard. 

#343 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 18:09

Grzybo, nie mam zamiaru twierdzić, że się nie da, bo sam wystartowałem od zera i jakoś to ciągnę. Tyle tylko, że na wsi żyję od 16 roku (1980 r.), własną ziemię kupiłem w 1996 r. (80 ha, za 200 000 zł.), ale uprawiać i żyć z niej dopiero od 2005 r.

Scoffer ma rację twierdząc, że ukończenie kursu nie zrobi z Ciebie rolnika, ale da Ci prawo do zostania nim. O ile się zdecydujesz, bo z ekonomicznego punktu widzenia, to jeden z najgorszych pomysłów, no chyba że masz dosyć kasy, by nie brać kredytu na ziemię, budynki i sprzęt. Nawet gdyby, to stajesz przed prawdziwym problemem - brakiem wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Wszystkiego można się nauczyć co prawda, ale dorastając na wsi wiele wiedzy przyswajasz mimowolnie.

Podstawowe pytanie - co chciałbyś robić?

#344 Share grzybo

grzybo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 11 lipiec 2016 - 19:50

Witam. A wiec tak, ja na wsi żyję od urodzenia :) w gospodarstwie też pracowałem dorywczo więc wiem jak to mniej więcej wygląda. Co do kasy to raczej bedzie kupowane za gotówkę. Na początek planuję nie więcej niż 10 ha no chyba że trafi się coś wikszego i tanszego :) (w przyszłości chciałbym się rozwijać) Planuję prowadzić sprzedaż głównie bezpośrednią, (ziemniaki,truskawki, winogrona, może kapusta) nadwyżki będę sprzedawał na skup. Planuje uprawe pszenicy do własnego kurnika okolo 300-400 niosek, z których jajka również będę sprzedawał bezpośrednio. Trochę trzody chewnej.  W wolnym czasie usługi spawalnicze. Ogólnie chciałbym być samowystarczalny.  Co do braku wiedzy umiejętości i doświadzczenia to nie święci garnki lepią. Żyjemy w dobie internetu i wolnego przepływu informacji. Wszystkiego można się nauczyć, dowiedzieć. A ciągnikiem jeździć potrafię. i tak szczerze to widze po niektórych rolnikach że to kołki jak nie wiem, pół dnia pije i pół dnia śpi rzadko kiedy coś robi a mimo to jakoś się utrzymuje. Więc myśle że z odrobiną oleju w głowie i chęciami dam sobie rade. 

Ps. Scoffer akurat tego nie napisał nie przypisujmy komuś czyichś słów :)

Pozdrawiam. 

#345 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 08:23

Zdajesz sobie sprawę że 10 ha to ok 250 -400 tys zl . Jeśli chcesz uprawiać kapustę i pszenicę , to raczej min 400 tyś , z uwagi na bonitację.

Sprzęt , jakieś podstawowe używki , ok 100 tyś no i budynki . Ok 150-200 tys za stare i zaniedbane.

Czyli nie mniej jak 700 tys lub 120 tys licząc w funcie.

Z tego w porywach uzyskasz dochod roczny rzedu 15-50 tys zł , oczywiście jak dobrze pójdzie.

Truskawaka , warzywa itp wymagają pracy najemnej. Coraz trudniej o godziwą zapłatę pzry niskich cenach skupu .

Za darmo nikt już nie chce pracować . a uczciewą pensję coraz trudniej zapewnic.

I ta ciągla nadzieja-za rok będzie lepiej . Ale czy będzie ?  A jak nie będzie , odzyskasz kapitał ? Komu spieniężysz swoje marzenia , swoją pracę i inwestycje ?

Za te 700 tys zł możesz postawić ciekawą halę i zorganizować w niej jakieś pzredsiębiorstwo związane ze spawaniem .

Prędzej uzyskasz dotację , takie dochody będziesz osiągał miesiecznie , ludzie cię będą szanowali , stać cię będzie na pracowników.

Ale rob jak chcesz , zgodnie z zasadą by nigdy nie sluchać czyichś rad.

Edytowany przez scoffer, 12 lipiec 2016 - 08:29.

#346 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 12 lipiec 2016 - 10:24

Fakt, to nie Scoffer napisał, przepraszam.

Skoro wiesz co chcesz robić, to warto policzyć koszty i ew. dochód. Jeśli masz zysk, to podziel go na pół (to i tak optymistyczna wersja).

Znajdziesz solidnych pracowników? Bo produkować i samemu sprzedawać raczej się nie da.

Warto też popatrzeć jak inni robią to, co Ty masz zamiar. I jakie mają z tego dochody, koszty i nakład pracy.

Możesz też popytać w ODR (Ośrodek Doradztwa Rolniczego).

Podsumowując, teraz to kiepski pomysł, a czy to się zmieni (i kiedy), nie wie nikt.

Edytowany przez Ecopiotr, 12 lipiec 2016 - 10:26.

#347 Share KrzysztofRyba

KrzysztofRyba

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 sierpień 2016 - 11:12

Ja bym zrobił że bierzesz kredyt z 40 - 60 tyś  Kupujesz kombajn . Jezdzisz na zarobki  jak sie dorobisz To po mału Kupujesz Ciągnik Kupujesz potem siewniki i itp i  i jeżdzis nadal na zarobki a jagbyś spłacił to byś se w koncu zarabiał i może potem jakiś Kurnik na zwierzeta  :blink:

#348 Share Ansja

Ansja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo,zdrowe odzywianie,sport,

Napisany 06 sierpień 2016 - 22:59

Ja bym zrobił że bierzesz kredyt z 40 - 60 tyś  Kupujesz kombajn . Jezdzisz na zarobki  jak sie dorobisz To po mału Kupujesz Ciągnik Kupujesz potem siewniki i itp i  i jeżdzis nadal na zarobki a jagbyś spłacił to byś se w koncu zarabiał i może potem jakiś Kurnik na zwierzeta  :blink:

Pomysl masz dobry,lecz kombajn to ma wlasciwie kazdy zarowno jak i traktor, Do kogo na te zarobki bedzie jezdzil ? Do Warszawy asfalt na wiejskiej uprawiac .

#349 Share bonifacyPGR

bonifacyPGR

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 sierpień 2016 - 23:14

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Zejdżcie k**wa na ziemię dzieci :D

#350 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 21 sierpień 2016 - 11:38

Powyższy komentarz oddaje całe sedno tematu. Chociaż nie mówię, że się nie da, bo ja też sprzedaję bezpośrednio, nie zatrudniam pracowników i z tego żyję. Ale ziemia już była, trzeba było zmienić tylko profil produkcji. Ale już zakup wszystkiego mija się z celem, bo po pierwsze trzeba będzie spłacać do końca życia, a po drugie trzeba będzie znaleźć detaliczny rynek zbytu, a to jest chyba najtrudniejsze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share Bellaa

Bellaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 08:21

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Mam 5 ha kiedyś trzymałam bydło dziś nic ale mam dość siedzenia w czterech ścianach chciałabym zacząć działać. Co doradźcie truskawka czy bydło miesne lub truskawki i np. 3 sztuki bydła na start? Mam co dać jeśli chodzi o karmienie.

Edytowany przez Bellaa, 22 sierpień 2016 - 09:00.

#352 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 21:58

Jak zwykle radzę wziąć ołówek i kartkę papieru.

Można to liczyć dwojako:

Kupuję 3 cielaki za +/- 3 000 zł. i po 2 latach sprzedaję je po 5-6 tys. zł. czyli mam zysk 12-15 tys. zł. Nieźle. Nawet powiedziałbym fajnie! Niestety to tylko teoria.

3 cielaki +/- 1000 zł/szt.

Odżywki, witaminy, szczepienia, pasze i w k.. innych rzeczy, o których się nie myśli mając tylko 3 sztuki i polegając tylko na trawie i sianie.

Minimum 2 lata (730/731 dni razy ok. 2 godzin dziennie obrządku dzień w dzień, bez świąt, niedziel itp.). Wiem, da się szybciej, ale nie jeśli masz 3 sztuki. Bo są śliczne, kochane i takie miłe!

Co na ściółkę? Słoma. Kto Ci da za darmo? A siano też samo do żłobu nie wpadnie. Wszystko kosztuje...

Na koniec wyjdzie (wyszłoby, gdyby liczyć wszystkie koszty i godziny), że pracowałeś za 1-3 złotych za godzinę.

To nie fajnie. To porażka!

Na bydle mięsnym da się zarobić, ale nie na 3 sztukach... Te czasy już za nami...

Znaczący dochód z 5 ha może dać tylko produkcja "cennych" surowców. Niestety wymaga wiedzy, sprzętu i trafienia w rynek. Nie mówiąc o nakładzie pracy.

Rolnictwo, to z roku na rok coraz trudniejszy sposób na życie...

Jadę do Wrocławia, tam gdzie kiedyś rosła pszenica albo buraki, teraz są zioła. Nie na 1 czy 5 ha., na 30-50... Szeroko i jak oko sięgnie...

Nawet u nas, w Kotlinie, zboża zostały zastąpione warzywami... Czasem się zastanawiam, ilu ludzi trzeba, żeby zjeść cebulę ze 150 ha...

#353 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 08:04

Ale z tej cebuli ze 150 ha też nie ma ogromnych pieniędzy. Kupę towaru trzeba przerzucić, a pieniądze marne. Weźmy jeszcze np. kapustę. Teraz kosztuje 0,3zł/kg. Kolega ma 3ha, nie jest to szczególnie dużo bo są więksi, ale w październiku zbierze około 400t z tego obszaru. Jedna główka waży około 5 kg, więc teoretycznie daje to 1,5zł/ główkę. Tyle, że koszt rozsady to 0,5zł i koszt zbioru to 0,3 zł/szt. Do tego jeszcze koszt sadzenia, nawozy, ochrona i koszt samego transportu tych 400t. Zostają grosze. A ja sprzedaję w detalu kapustę kiszoną. W przeliczeniu, za jedną główkę wychodzi 30zł, rozsadę robię sam, podobnie jak sprzedaż odbywa się bez pośredników. Kapusty sadzę 0,15ha i wychodzi większy dochód niż kolega z tych 3 ha. Tylko jest mały haczyk. Te 0,15 ha to jest maksymalna ilość jaką można sprzedać. 

#354 Share Bellaa

Bellaa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 13:52

Hmm ok przyznaję rację ale jeśli nie zainwestujesz to nie masz. Cielaki mogą byc zwykłe HO nie muszę miec na dzień dobry konkretnej rasy, po za tym wydaje mi się, że HO tak nie chorują - mogę się mylic nie jestem weterynarzem. Po drugie w truskawkę też muszę zainwestowac choc może i mniej. No nic przemyśle sprawę.

Muszę coś zacząc bo jest dla kogo i mam dosc siedzenia.

P.S Dlaczego jest ograniczenie -odnośnie kapusty?

Edytowany przez Bellaa, 23 sierpień 2016 - 13:54.

#355 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 19:34

Ale z tej cebuli ze 150 ha też nie ma ogromnych pieniędzy. Kupę towaru trzeba przerzucić, a pieniądze marne. Weźmy jeszcze np. kapustę. Teraz kosztuje 0,3zł/kg. Kolega ma 3ha, nie jest to szczególnie dużo bo są więksi, ale w październiku zbierze około 400t z tego obszaru. Jedna główka waży około 5 kg, więc teoretycznie daje to 1,5zł/ główkę. Tyle, że koszt rozsady to 0,5zł i koszt zbioru to 0,3 zł/szt. Do tego jeszcze koszt sadzenia, nawozy, ochrona i koszt samego transportu tych 400t. Zostają grosze. A ja sprzedaję w detalu kapustę kiszoną. W przeliczeniu, za jedną główkę wychodzi 30zł, rozsadę robię sam, podobnie jak sprzedaż odbywa się bez pośredników. Kapusty sadzę 0,15ha i wychodzi większy dochód niż kolega z tych 3 ha. Tylko jest mały haczyk. Te 0,15 ha to jest maksymalna ilość jaką można sprzedać. 

a nie możesz poszukać nowych rynków zbytu nowych sklepów hurtowni nowych stoisk na targowisku mój kolega tez kisi i sprzedaje ma busa i robi dwa razy w tygodniu trase i sprzedaje bezpośrednio do kilku hurtowni do kilkuset sklepów  robi wiadera 1kg 3kg 10kg i paczki foliowe do tego sprzedaje też ogórki kiszone całkiem niezle na tym wychodzi może zainteresuj sie stołówkami domami weselnymi barami resteuracjami itp

ZETOR TEAM

#356 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 07:01

Mogę poszukać nowych rynków. Tyle, że za trzykrotnie niższą cenę. Wtedy żeby utrzymać przychód na obecnym poziomie musiałbym przerabiać więcej, zatrudnić pracowników, kupić samochody, powiększyć budynki itp. i wtedy zaczyna się robić masowa produkcja i zaczynają się problemy z dopilnowaniem tego wszystkiego. A tak mam spokój.

#357 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1694 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 07:18

@elektotechnik to Ty jestes wrzechstronny i działasz na wielu płaszczyznach i zajmujesz sie eletrotechniką i kiszeniem kapusty i do tego gospodarstwo jeszcze prowadzisz to niezle ale cóż takie czasy żeby cos mieć to trzeba zapier..lać

ZETOR TEAM

#358 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4473 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 09:38

Inaczej na 10 ha nie wyżyjesz. I tak jak napisałeś, żeby coś mieć trzeba za.... w wielu dziedzinach, bo jak nastawisz się na jedno, to możesz rozłożyć się w jednym roku jak coś nie wyjdzie. Myślicie że bym nie chciał dokupić ziemi i uprawiać rośliny tylko typowo rolnicze? Ale niestety po pierwsze u nas ziemia kosztuje ponad 100 tys. a po drugie w miarę sensownej odległości nie da rady kupić, a dojeżdżać do pola 30 km to też jest nie za bardzo. Więc na razie musi być tak jak jest.

#359 Share Julia333

Julia333

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:przyroda, sport

Napisany 25 sierpień 2016 - 23:25

Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest albo datacja albo kredyt ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share modliszka

modliszka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 27 listopad 2016 - 12:48

Założyć gospodarstwo nie mając nic? Czarno to widzę. Trzeba będzie chyba poczekać, aż będzie się miało "coś".