Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

360 odpowiedzi na ten temat

#281 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 18:49

Witam wszystkich.

Jako, ze Moderacja forum zabronila zakladania nowych tematow o jak to zostalo okreslone "Podobnej Tresci", podpinam sie pod ten watek za namowa Moderatora forum.

Jak zalozyc dzialalnosc rolna a dokladniej Gospodarstwo Rolne? Jakie dokumenty, druki, urzedy? Gdzie najpierw sie udac, zeby nie jezdzic w kolo z urzedu do urzedu? Jakie warunki trzeba spelniac? Ile ziemi posiadac, a ile mozna dzierzawic?

pozdrawiam czytajacych

Edytowany przez pawelgawel, 17 styczeń 2016 - 20:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Dzisiaj, 15:52
  •  

#282 Share Sylwekx25

Sylwekx25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Napisany 17 styczeń 2016 - 21:08

Kupujesz ziemię orną , płacisz podatek rolny i chyba to wszystko :) jeśli chcesz ubiegać się możesz o dopłaty. Tylko przemyśl czy to warto , bo jeśli nie masz ziemi ani sprzętu i chcesz od zera to licz się z kwotami milionowymi.

"Ziemia człowieka wydała i ziemia człowieka zje

#283 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 21:21

dzieki Sylwekx25 za odpowiedz. Chcialbym zainwestowac swoje pieniadze wlasnie w ziemie, a pozniej doszedlem do wniosku co mi szkodzi, zeby te ziemie rowniez zaczac uprawiac. Mam stala posade nie zwiazana z rolnictwem i uprawa roslinna bylaby tylko dodatkiem. Nie ukrywam, ze zalezy mi rowniez na doplatach, a w szczegolnosci na:

• Jednolita płatność obszarowa
  • Płatność za zazielenienie
  • Płatność dodatkowa
  • Płatność dla młodego rolnika

Czy musze zalozyc dzialalnosc gospodarcza lub gospodarstwo rolne zeby rozpoczac uprawe roslinna na wlasnej oraz wydzierzawianej ziemi i ubiegac sie o powyzsze doplaty? Czy musze placic KRUS zeby sie ubiegac o doplaty? Oczywiscie KRUSu placic nie mam mozliwosci ze wzgledu na stala prace i wysokie dochody. ZUSu rowniez obecnie nie place, bo pracuje za granica.

pozdrawiam

Edytowany przez pawelgawel, 18 styczeń 2016 - 00:54.

#284 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 05:18

I jeszcze jedno, na szybko. Chodzi o stawke podatku rolnego:

Dla gruntów gospodarstw rolnych za 1 ha (równoważnik 2,5 q żyta) 134,38 zł Dla pozostałych gruntów za 1 ha (równoważnik 5 q żyta) 268,75 zł

Moze mi ktos wyjasnic kiedy grunt jest (lub nalezy do) gospodarstwa rolnego a kiedy jest "pozostalym gruntem"?

#285 Share tola27

tola27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 05:55

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Ja bym się na to nie porywała gospodarstwo to nie zabawa utopisz tylko pieniądze chcesz ziemie obrobić a nie masz sprzętu.

#286 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 06:04

Tola to moze zrobmy tak, moje pieniadze i Twoja wiedza - tak na pewno nam sie uda B)

#287 Share tola27

tola27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 08:17

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Nie dziękuję mam swoje i nic samo się nie zrobi.Przemyśl dobrze swój pomysł

#288 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 09:08

a ty wiesz kolego że 1 ha ziemi kosztuje 40 tyś zł a  dopłata do jednego ha to ok  900zł  jak jesteś oczywiście młodym rolnikiem.

a zapomniałem dodać 900 zł za rok nie za miesiąc jak to ktoś niedawno myślał nie mający styczności z rolnictwem

Edytowany przez piotr30piotr, 20 styczeń 2016 - 09:10.

#289 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 20 styczeń 2016 - 09:28

Odpowiem na twoje pytania co do zostania rolnikiem itd

- wystarczy zakup ziemi minimum 1 ha i już jesteś rolnikiem,

- jeśli pracujesz na etacie lub prowadzisz działalność gospodarczą to podlegasz pod ZUS i nie podlegasz pod KRUS, możesz sobie tylko w KRUSIE wykupić ubezpieczenie wypadkowe ( warto, licho nie śpi a w gospodarce o wypadek nie trudno).

- mając ziemię własną lub dzierżawioną ( najlepiej na umowę pisemną) składasz wniosek o dopłaty, należą się jak psu zupa,

- korzystanie z różnych dodatkowych programów PROW to inna bajka tam są różne dodatkowe wymagania wykształcenie, ilość ziemi itp

- co do podatku rolnego to jak kupisz ziemię, wówczas gmina w której znajduje się ziemia naliczy ci podatek od nieruchomości rolnej. Możesz złożyć wniosek o zwolnienie z podatku, przysługuje do 100 ha. Ziemia klasy 5, 6 jest zwolniona z podatku z automatu.

- czy ziemia jest rolna czy inna to dowiesz się tego z wypisu rejestru gruntów, który otrzymasz w geodezji powiatowej,

- nie musisz zakładać specjalnej działalności gospodarczej, nie musisz mieć wykształcenia rolniczego itp

- ziemi możesz mieć tyle ile tylko sobie kupisz czy wydzierżawisz nawet 10 tys ha. ( jeszcze, nowa ustawa wprowadzająca ograniczenia nadchodzi więc się należy spieszyć)

#290 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 16:03

adamj24 dzeki. Milo, ze znalazles czas zeby odpowiedziec na moje pytania.

tola27 - to byl sarkazm. Moze nie udany ale no coz. Nie mam zamiaru osobiscie uprawiac tej ziemi, maszyny zamierzam wynajmowac kiedy beda potrzebne. Jestem lepszy w planowaniu finansow, niz w kwestiach prawnych, dlatego zanim udam sie do notariusza z pytaniami zwracam sie na forum.

piotr30piotr - dziekuje za info. Wzialem to pod uwage w moim skromnym biznes-planie.

Edytowany przez pawelgawel, 20 styczeń 2016 - 16:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 16:56

Pawełku, znając trochę życie, marzenia o zyskach z ziemi uprawianej przez innych, a samemu będąc daleko, kończą się poznaniem prokuratora (pozytywny aspekt - zawsze warto poznać ciekawych ludzi). Radość z tego poznania może być odrobinę przytłumiona zarzutami..., ale wierzę, że sobie poradzisz.

#292 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów

Napisany 20 styczeń 2016 - 19:48

@pawełgaweł na poczatek to w agencji (ale nie towarzyskiej) złoż wniosek o nadanie nr gospodarstwa do tego nie musisz mieć ziemi na własność patrzać na tematy jakie założyłes na forum to chyba nie masz doświadczenia w rolnictwie, jak pisałeś w innych tematach ze chcesz w dzierżawe wziąsc ziemie V-VI klasy ugory i nie użytki to z tego chleba nie bedzie tym bardziej że pytasz w innym temacie o ceny usług uprawy pola, jak bierzesz takie ugory w dzierżawe to spawdz czy do tego należą sie dopłaty bo sa w agencji nieużytki czy jakoś sie tak to nazywa, za których unia nie płaci dopłat. dodatkowo jest tak ze może ktoś ci daje w dzierżawe ale dopłaty za łakę czy ugory bierze własciciel i też Tobie nie dadza dopłat. Bedac na ZUS nie skorzystasz z innych dotacji i funduszy unijnych po za dopłatami.

Jeżeli masz checi i pieniadze to możesz spróbować chodz nie widzę tego kolorowo, nie wiemy co chcesz uprawiać i robić z tym gruntem bo może masz jakiś innowacyjny pomysł lub ciekawa uprawe

Mimo wszystko życze powodzenia bo marzenia trzeba spełniać i realizować 

ZETOR TEAM

#293 Share Sylwekx25

Sylwekx25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Napisany 20 styczeń 2016 - 21:46

Kolega wyżej ma rację , ziemia słabej klasy plus jeszcze wynajem usług żeby wszystkie prace wykonać to cóż niestety raczej z góry nie będzie to opłacalne , ze swojej pracy będziesz musiał jeszcze dokładać do rolnictwa. Przemyśl to dobrze :)

"Ziemia człowieka wydała i ziemia człowieka zje

#294 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 00:56

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? wojtal24 - dzieki wielkie za Twoj post. Sprawe przemyslalem, jak najbardziej i to nie jednokrotnie. Jak widzisz brakuje mi wiedzy z dziedziny przepisow prawnych wokol rolnictwa, dlatego zwracam sie z pytaniami do takich wlasnie ludzi jak Ty. Nie zamierzam robic tajemnicy z uprawy jaka chce sie zajac. Chce na tych lakach, ugorach i terenach okresowo zalewanych posadzic rosliny energetyczne. W pierwszysch 2 latach wylacznie w celu pozyskania sadzonek na obsadzenie wiekszych terenow - o ile wejde w posiadanie wiekszej ilosci ziemi. Od znajomych dostalem do dyspozycji kilka ha gruntu (oczywiscie na umowie), chcialbym kupic w przeciagu 1-2 miesiecy okolo 6-7ha oraz jesli sie uda to wydzierzawic ile sie da. W przyszlym roku, jesli sprawy uloza sie pomyslnie i cokolwiek urosnie to z sadzonek uzyskanych z terenow obsadzonych chcialbym obsadzic kolejne grunty i moze na nastepny rok pomyslec o sprzedazy materialu energetycznego. Uslugi rolnicze ktorych poszukuje to orka, talerzowanie oraz opryski. W kraju jestem przez tydzien co dwa tygodnie, wiec dopilnowac chyba wszystkiego bede mogl osobiscie, a tydzien wolnego co kazde 2 tygodnie, to zapewne i tak wiecej niz niektorzy z rolnikow przeznaczaja na zajecie sie swoimi uprawami. Co do "dokladania" jak to okreslil Sylwex25 to oczywiscie licze sie z tym przez pierwsze sezony, jednak ja to raczej nazywam INWESTOWANIEM SRODKOW, a nie dokladaniem do interesu.

pozdrawiam

#295 Share tumek19

tumek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, majsterkowanie, rolnictwo

Napisany 21 styczeń 2016 - 18:24

Z tymi roślinami energetycznymi to jest bardzo duże ryzyko. W mojej okolicy jedna z większych spółdzielni zaczęła uprawę a na końcu musieli ją szybko zniszczyć. A po drugie elektrownie nie kwapią się bardzo na kupowanie takiej masy energetycznej.

#296 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 21 styczeń 2016 - 18:55

No i na pewno na dzierżawie Ci ludzie pozwolą wierzbę sadzić ;)

#297 Share tumek19

tumek19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, majsterkowanie, rolnictwo

Napisany 21 styczeń 2016 - 19:21

Z tego właśnie powodu musieli ją zniszczyć. Zrobili to na ziemi agencyjnej.

#298 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1696 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 21:10

wojtal24 - dzieki wielkie za Twoj post. Sprawe przemyslalem, jak najbardziej i to nie jednokrotnie. Jak widzisz brakuje mi wiedzy z dziedziny przepisow prawnych wokol rolnictwa, dlatego zwracam sie z pytaniami do takich wlasnie ludzi jak Ty. Nie zamierzam robic tajemnicy z uprawy jaka chce sie zajac. Chce na tych lakach, ugorach i terenach okresowo zalewanych posadzic rosliny energetyczne. W pierwszysch 2 latach wylacznie w celu pozyskania sadzonek na obsadzenie wiekszych terenow - o ile wejde w posiadanie wiekszej ilosci ziemi. Od znajomych dostalem do dyspozycji kilka ha gruntu (oczywiscie na umowie), chcialbym kupic w przeciagu 1-2 miesiecy okolo 6-7ha oraz jesli sie uda to wydzierzawic ile sie da. W przyszlym roku, jesli sprawy uloza sie pomyslnie i cokolwiek urosnie to z sadzonek uzyskanych z terenow obsadzonych chcialbym obsadzic kolejne grunty i moze na nastepny rok pomyslec o sprzedazy materialu energetycznego. Uslugi rolnicze ktorych poszukuje to orka, talerzowanie oraz opryski. W kraju jestem przez tydzien co dwa tygodnie, wiec dopilnowac chyba wszystkiego bede mogl osobiscie, a tydzien wolnego co kazde 2 tygodnie, to zapewne i tak wiecej niz niektorzy z rolnikow przeznaczaja na zajecie sie swoimi uprawami. Co do "dokladania" jak to okreslil Sylwex25 to oczywiscie licze sie z tym przez pierwsze sezony, jednak ja to raczej nazywam INWESTOWANIEM SRODKOW, a nie dokladaniem do interesu.

pozdrawiam

Jedno  pytanie czy masz na to zbyt bo to jest najważniejsze bo nie sztuka dziś wyprodukować w rolnictwie tylko problem jest dobrze sprzedać, był na to bum były nawet jakies dotacje ale z tego co wiem elektrociepłownie niechcą kupowac tego

ZETOR TEAM

#299 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 21:59

Ponieważ EU obniżyła wysokość kar za emisję, elektrownie/ciepłownie wolą zapłacić te kary, niż spalać biomasę. Tak jest już od 2 lat. Drastycznie spadły ceny za biomasę, np. u nas dwa zakłady produkujące brykiet nie tylko ograniczyły produkcję, to ceny z 220 zł/t opuścili na 150 w 2014 i na 120 w 2015. Na razie nic nie wskazuje na zmiany.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share pawelgawel

pawelgawel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 22:55

UE obnizyla kary, jednak wieksze elektrocieplownie, jak np ta u mnie w okolicy wybudowaly na przestrzeni kilku ostatnich lat specjalne kotly do spalania biomasy. Dowiadywalem sie u zrodla, zadzwonilem do elektrocieplowni z pytaniem czy skupuja - mila pani odpowiedziala mi ze tak, ale wylacznie duze ilosci, minimum 500 ton miesiecznie. Sami maja obsadzonych 200ha, ale to kropla w porownaniu z tym jakie maja zapotrzebowanie. Niestety, zeby byc w stanie zapewnic minimum 500ton miesiecznie trzeba miec gigantyczne obszary obsadzone, dlatego nawet nie planuje rozpoczecia sprzedazy z 10-20ha.

Caly pomysl jest dla mnie tzw planem dlugoterminowym, bo nie przewiduje mozliwosci sprzedazy materialu energetycznego w przeciagu najblizszych 2 lat, a w ciagu tych 2 lat wiele moze sie zmienic, ceny moga spasc w dol, elektrocieplownia moze przestac w ogole skupowac, po 2020 doplaty moga sie skonczyc itp... jednak kto z nas nie ryzykuje w biznesie?? - Ten kto nigdy nie wygrywa. Istnieja tez szczesliwe scenariusze i rokowania nie sa nawet tak malo realne.

Drastycznie spadly ceny biomasy? Ja widze to inaczej - ceny biomasy byly sztucznie zawyzone przez lata 2012-2014, teraz po prostu zeszly do poziomu do jakiego w moim odczuciu powinny. Jesli chodzi o brykiet to nie mam zamiaru sie w to bawic, mokra zrebka, ktora nabywca sam odbiera oczywiscie za odpowiednio uzgodniona cene, o wiele nizsza niz cena suchej zrebki zebranej i dowiezionej do klienta na koszt plantatora.

Co sadzicie o takim przedsiewzieciu? Jestem wdzieczny za wszelkie sugestie.