Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

360 odpowiedzi na ten temat

#261 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1701 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 14:44

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? po 1. takich tematów na tym forum jest mnustwo to po co zakładadać nastepny i zasmiecać forum trzeba troche sie wysilić poszukać i poczytać po 2. to c-360 nie pociagnie agreatu uprawo-siewnego 2,5m talerzowego po 3. niech z 1 ha zostanie ci przy dobrym roku 3000zł a przy słabym 1000zł na czystoa może mniej to z 20 ha można sobie policzyć czy ci sie opłaca czy nie, wes pod uwagę ze jak nie masz magazynu to zaraz po żniwach zboże jest najtańsze pszenica nawet po 500zł
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Dzisiaj, 19:59
  •  

#262 Share Konii

Konii

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 15:06

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? C360 za 30 tyś? ? Za tyle byś wyrwał jakiegos zetora lub wiekszego ursusa z 4x4 :)

#263 Share Adam224360

Adam224360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 16:37

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Jak się postarasz to za 50 tys masz kompletny park maszynowy (914, pługi 4 zagon, agregat uprawowo siewny 2,5m, rozsiewacz nawozu i ze 2 przyczepy i jakiś gruber) reszte zainwestuj w jakieś silosy i żmijke i pamiętaj o tym że na rope, obsianie i nawozy też trochę funduszy pójdzie + podatki itp. Jeśli w twoich terenach jest szansa żeby się rozwinąc to bierz ;)

#264 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 17:27

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Brak produkcji zwierzęcej => brak nawozu naturalnego = konieczność kupowania niesamowicie drogich nawozów
Do tego opryski - nie będziesz miał pięknego plonu bez oprysków.
Ciągnik na wodę nie pojedzie.
Gdzie będziesz to magazynował? Masz budynki?
Kombajn też swoje kosztuje (ale akurat najmniej w tym wszystkim).

No i biorąc pod uwagę to, że rok może być nieurodzajny (2011/2012 kiedy większość ozimin wymarzła) to co wtedy?
Kto bierze dopłaty? Do tego podatki od ziemi.
Rata z odsetkami czy bez?

Z taką zdolnością kredytową lepiej zrób kurs na ciężarówki i kup sobie ciągnik siodłowy z naczepą. Według mnie już taki, pierwszy lepszy z brzegu pomysł będzie lepszy. Niestety, ale realia jakie są takie są i startowanie w rolnictwo z kredytem nie jest zbyt rozsądne według mnie. Zwłaszcza, że wujek może (nie życzę mu tego) odejść z tego świata i co wtedy? Spadkobiercy będą wobec Ciebie tak samo łaskawi, czy każą Ci płacić rocznie 3000?
norweskie-lesne.pl

#265 Share ursus1974

ursus1974

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 19:01

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Powiem tak magazyn na zboże mam wejdzie dobre sto ton i kombajn też się znajdzie o to to proszę się nie martwić.
I niech ktoś nie pisze że c 360 nie podoła agregatowi 2,5 metra i siewnikowi talerzowemu bo podoła pompa paliwowa od zetora 7011 i iidzie na dwójce bez problemu, z przodu kupa obciążników i podnośnik też od zetora 7011 pompa hydrauliczna wzmocniona i daje radę. Puki sam tego nie zobaczyłem to też nie wierzyłem ale widziałem i nawet miałem się okazje przejechać takim zestawem. ale to nie oto się rozchodzi temat jest inny, ok jak nie zborze to może jakaś mała hodowla byków [opasy] Na byki opasy wielkich wymagań to przecież nie trzeba.

#266 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 12 styczeń 2014 - 21:07

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Po pierwsze to chów opasów, nie hodowla, po drugie - dużo nie trzeba? Budynek spełniający wymogi, pasza dobrej jakości, ściółka, dostęp do dobrych cieląt, itd, itp. Z resztą jeśli masz brać kredyt i kupować za niego C-360, to sorry, ale nie widzę w Tobie przyszłościowo myślącego rolnika.

#267 Share KarolStakowiak

KarolStakowiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 21:09

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Panowie niestety mialem piękne plany z gospodarstwem na współkę z kuzynem niestety wszystko poszło sie jeb*** . wuja sprzedał jednemu kolesiowi i planuje to odkupić jak sie dorobie :P gospodarstwo sprzedano po smiesznej cenie ok 240000 zł ok 2-3 h pola i 1 h budynków duże podwórko ... teraz sie przeprowadziłem do tk jakby bloku i nie wiem od czego zacząć . Planuje teraz iść na szkołe rolniczą popracować troche i kupić kawałek ziemi żeby zrobić jakieś podwórko z stodołą czy cuś takiego . zakupie jakieś nie duże maszyny i wydzierzawię ziemie i każde ziarno z pól planuje sprzedać i powoli piąć sie w góre co o tym myślicie ??

#268 Share corrado

corrado

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2076 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 21:17

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Ja osobiście nie widzę w tym sensu. Znajdziesz pracę odłożysz a potem wszystko zainwestujesz w nie pewny biznes kupując maszyny na które też potrzebne są pieniądze do tego dzierżawa ziemi za którą też pewnie będziesz musiał zapłacić. Szczerze mówiąc ja osobiście nie wszedł bym w to ale to tylko moje skromne zdanie.
Jeśli pomogłem nacisnij zieloną strzałkę :)

#269 Share DominikG

DominikG

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 23:25

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Dobra teraz ja się wepcham a więc tak mam plany do załoźenia gospodarstwa . Mam około 25 +/- ha pola chlewik na 10 sztuk bydła , pronara 82sa , ursusa c 360 3p , 3 m spręźynówkę , 2,7m siewnik prasę kostkującom sipme rorzutnik , bizona rekorda , brony 5 , przyczepke jednoosiową , widły na podnośnik , cyklopa uhz , rotacyjna kosiarkę czeska 1,60m , plac ok 40 arowy z domem 11x15 . Mam na strych przygotowane na zboze i nad chlewem tez mam magazyn na zbiory oraz posiadam opryskiwacz , lejkowy , sadzarke czeska , oraz duzo zapalu . Mam pytanie odnośnie powyższych wypowiedzi o 50 000 zł na start czy spelniam wymogi ? Jaka szkole bo mam dobiero 15 lat . Ziemię sa na IV /V klasie a nawet kawałki bez klasy .jestem z woj. Śląskiego. Proszę bardzo o mądre dpowiedzi w moim wypadku .
KPK Kumurun Team

#270 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 01 luty 2014 - 00:29

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Kawałki bez klasy? Chlewiki na bydło? Coś takiego nie istnieje. W wieku 15 lat nie zabieraj się za planowanie jak utopić 50 tys. w trefny interes. Jak masz zapał to kup pare książek tematycznych z których zaczerpniesz jakąkolwiek wiedzę, ew. idź do szkoły rolniczej. Jak już jakąś szkołe skończysz - wtedy podejmuj takie decyzje. A jesli chodzi o konkrety, pierwsze co, to zainwestuj w magazyn lub silosy, zanim dorobisz sie garba przy wnoszeniu worków na strych.

Edytowany przez lukasz222, 01 luty 2014 - 00:29.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share KarolStakowiak

KarolStakowiak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 01 luty 2014 - 18:45

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? no właśnie ja teraz ide w wrześniu do rolniczej zawodowej

#272 Share qomar

qomar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 04 luty 2014 - 11:37

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? ....chciałem zapytać co jest lub co rośnie na ziemi bez klasy teraz i chyba większość zainteresowanych tematem również jest ciekawa :]

#273 Share januszm1

januszm1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:38

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Na ziemi bez klasy to tylko wiatr szaleje.

Na ziemi bez klasy to tylko wiatr szaleje.

#274 Share bartnik230

bartnik230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 19:32

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? members jak coś to mogę pomóc, ja też jastem taki cazzy farmer.

#275 Share bartnik230

bartnik230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 29 maj 2014 - 17:11

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? co tak cisza ; jak w kościele po śmierci organisty

#276 Share rafwader

rafwader

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 21:29

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Cześć wszystkim
Jestem nowy na forum ( czytaj świeżo zarejestrowany:)). Skoro taka cisza nastała w tym temacie chciałbym skorzystać z okazji i zapytać was o radę.
Ostatnio w ogłoszeniach znalazłem niedaleko mnie (ok. 20km) na sprzedaż 20ha ziemi kl. od 3a do 4b (w jakiej proporcji to nie wiem) + budynki ( dom - garaże - stodoła/obora) za 650 tys. zł. Ogłoszenie bez zdjęć to myślałem, że budynki to jakieś drewniane rudery wiec zadzwoniłem umówiłem się na oględziny i .... nawet nie tak źle to wygląda. Gospodarz przeszedł niedawno na jakąś rentę/emeryture (sam nie wiem dokładnie), dzieci rozjechały się po Polsce i nie ma komu dać tego gospodarstwa. Okoliczni więksi rolnicy byli chętni na kupno ale samej ziemi bez budynków ale "dziadek" chce sprzedać same budynki albo budynki + ziemia innej opcji nie ma a on sam z żoną pójdą do miasta do bloku. Obecnie ziemia jest obsiana żytem, mieszanką i owsem (jak na takie ziemie to jakością odbiega od standardu - albo materiał kiepawy albo zasiał bez naworzenia choć zboża czyste).

BUDYNKI:
- Dom - stare budownictwo, zadbany ale z czasem trzeba trochę w niego włożyć kaski
- budynki gospodarcze- tutaj bez zastrzeżeń murowane, wysokie wrota Bizon Super wejdzie na pewno. Obory nie widziałem wewnątrz
- wszystkie budynki pokryte eternitem

ZWIERZĘTA:
- Trzymają ale raczej tak hobbystycznie kilka świnek i tyle

SPRZĘT:
-nie powale ale ważne, że jest
- c330 + c360 + pełen osprzęt

NA CO CHCIAŁBYM NASTAWIĆ TO GOSPODARSTWO:
- 3ha truskawki - w pierwszym roku 1ha w drugim 2ha i w następnych 3ha, mam dojścia do ukraińców/rusków (choć w Agrobiznesie płakali że nie ma kto rwać tak u mnie w okolicy nikt nie narzekał) poza tym na końcu garażów są pomieszczenia a'la socjalne (nieduży nakład kaski i pracy i ok 10 ludzi może tam koczować). Sprzedaż - pierwsze z pod folii to najbliższy ryneczek w mieście około 8km. Później sort ładna na rynek, gorsza na przemysł, a pod koniec sezonu wszystko na przemysł.
Inwestycja - sadzonki na 1ha, nawozy, opryski, ludzie do zbioru, folia (z czasem jakieś podlewanie)
- 4ha ziemniaki - różne odmiany wczesne i późne. Sprzedaż - przesortowane duże na pobliski rynek, sadzeniaki część zostawiam na następny rok, reszta do firmy która skupuje wszystko jak leci (jak wiadomo nie za ciekawe pieniądze).
Inwestycja - materiał do sadzenia w pierwszym roku, nawozy, opryski, kombajn anna lub podobne
- 4ha rzepak - Sprzedaż do pobliskiej firmy. Inwestycja - co roku materiał siewny, opryski, nawozy
- 9ha pszenica ozima - Sprzedaż do pobliskiej firmy. Inwestycja - co roku materiał siewny, opryski, nawozy
Do każdej produkcji trzeba dodać paliwo.
Sprzęt jaki by się przydał to kombajn do ziemniaków, kombajn zbożowy (bizon super , fortschritt e512 lub jakieś podobne albo mniejsze), sortownik do ziemniaków, maszt/tur do skrzynio palet.

Myślę nad kupnem tego gospodarstwa (niestety na kredyt myślałem o tym preferencyjnym w linii młodego rolnika) ze względu:
- wychowałem się na wsi. Moi rodzice mają gospodarstwo ok 30ha i chcieli je przekazać po połowie na mnie i mojego brata ale że gospodara jest mała i jeszcze ją dzielić na pół to moim zdaniem przegięcie więc tą gospodare przejmuje braciak a ja szukam czegoś dalej. Choć pracowałem już nie raz na etacie to jednak gospodarka to moje „powołanie”.
- mam dziewczynę od 4 lat (obecnie mam 23 lata) i chcielibyśmy w końcu się "hajtnać" i zamieszkać gdzieś razem. Rodziców i przyszłych teściów mam spoko ale mieszkać z nimi nie chcę. Oczywiście finansowo pomogą ale to raczej na zasadzie żebym z głodu nie umarł i pewnie starczy na obsianie i dopilnowanie tego w pierwszym roku. Przedstawiłem dziewczynie ten pomysł i jest nawet za tym (tez wychowała się i pracuje na gospodarce)

Bardzo proszę was o opinie czy przy takim nastawieniu gospodarstwa będę w stanie spłacić taki kredyt na 15 lat z 2 letnią karencją. Obecne gospodarstwo rodziców nastawione jest na produkcje mleczną dlatego nie mam odniesienia co do produkcji tylko i wyłącznie roślinnej. Nie chce trzymać zwierzaczków (przynajmniej nie teraz gdy jestem młody) bo to jest "uwiązanie" siebie na smyczy przy gospodarstwie (już nie mówię o wypoczynku tygodniowym nad Morzem ale jakieś wesele czy coś takiego to wygląda tak, że wszyscy goście nawaleni idą spać a my z dojarką pod krowy i później dalsze wożenie żarcia itp itd na pół przytomni :/ ). Poza tym braciak będzie miał rodziców na miejscu więc mu to obgarną nawet jak wyjedzie na dłużej a ja będę sam.

Chciałbym żebyście to ocenili na "trzeźwo" bo ja się napaliłem na to jak szczerbaty na suchary.
Z góry dziękuję za każdą opinię i przepraszam za tak długi post ;-)

Edytowany przez rafwader, 23 czerwiec 2014 - 21:30.

#277 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 24 czerwiec 2014 - 05:36

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Na początek porozmawiaj w bankach, czy jakiś Ci w ogóle udzieli kredytu, a jeśli tak, to ile Cię to będzie kosztować. Taka rozmowa nic nie kosztuje, a może sprowadzić na Ziemię. Dalej - ODR lub ARiMR, dowiesz się jakie warunki musisz spełnić na Młodego Rolnika. To powinno załatwić sprawę. Sorry.

#278 Share majkel207

majkel207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 24 czerwiec 2014 - 18:24

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? dosyć rozsądnie do tego podchodzisz, cena wg. mnie bardzo atrakcyjna, a może coś jeszcze urwiesz, 3h truskawek to dobry areał, bo nie potrzeba jeszcze aż tak dużo ludzi, tylko musisz dobrze przemyśleć odmiany

#279 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 22 listopad 2014 - 11:39

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic?

Temat zamarł wiec jak tam kupil ktos jakies gospodarstwo ? i rozpocza dzialalnosc?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share Aminir

Aminir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 05 kwiecień 2015 - 20:42

Jak założyć własne gospodarstwo nie mając nic? Witam

Mam bardzo duży dylemat....
Od 9 lat a mam 13 uwielbiam rolnictwo mój chszestny ma gospodarstwo o areale 10,5ha jest. Możliwosc zakupienia ziemi.ma nową obore 10letnią oraz starą po niemiecka. Ciągnik ursus c330 ,zetor (niepamietam dokladnego modelu coś okolo 1400) dwa silosy na kiszonke,jeden na korzonki,stodole poniemiecką...podstawomwe maszyny do uprawy ziemi typu plug 2 i 3 skibowy, brony ,kultywator,sieczkarnie do kukurydzy,kosiarke,zgrabiarke, przycxepe 4 tonową,jeszcze pare maszyn.....

Czy teraZ oplaca mi się isć do szkoly rolniczej potem na studja? I czy. Wyrzyje Z tego gospodarstwa?

Edytowany przez Aminir, 05 kwiecień 2015 - 21:08.