Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ziemniaki

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 17:16

Ziemniaki Mam pytanie mam trochę obornika kurzego chce zasadzić ziemniaki na wiosnę i nie wiem co zrobić czy wywieś go po żniwach a może lepiej zastosować gorczyce. Nie było by w tym nic dziwnego ale chce podzielić pole. Na mniejszym kawałku chce posadzić ziemniaki a na reszcie pola zasiać zboże. Nie wiem co lepsze wydaje mi się że obornik ale poplon i tak na całe muszę zastosować pytam czy można mieszać obornik z gorczycą>?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ziemniaki Dzisiaj, 07:10
  •  

#2 Share andzin

andzin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 17:32

Ziemniaki Śmiało możesz i jedno i drugie zastosować.

#3 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 18:16

Ziemniaki po żniwach wywieź obornik i zasiej zaraz gorczycę-super stanowisko.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 18:17

Ziemniaki Ok czyli obornik nie zaszkodzi gorczycy i odwrotnie

#5 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 06 czerwiec 2010 - 19:40

Ziemniaki najwazniejsze zeby obornik wywiezc jak najwczesniej zeby mogl sie ladnie rozlozyc. Jelsi zrobisz to od razu na sciernisko, wykorzystanie obornika w pierwszym roku po zastosowaniu, bedzie na poziomie 70-80%, jesli naorke zimowa odpowiednio 50%. Błędem jest stosowanie obornika na wiosne pod ziemniaki. Nic sie wtedy nie zdąży rozlozyc, a poziom wykorzystanie bedzie na poziomie 25% i mniejszym.
Obornik to glownie zrodlo azotu i potasu. Gorczyca daje te same wartosci na 1ha, co obornik w ilosci 25ton obornika na 1ha. Wazne jest aby by dobry przedplon przed ziemniakami (przenica, rzepak, pszenżyto). A jesli uda Ci sie wsiac jakis poplon np. gorczyce, facelie, saradele, czy lubin to bedzie bardzo dobrze. Wybieraj pole pod ziemniaki gdzie masz duzo prochnicy! Ziemniaki docs mocno wybietaja skladniki z gleby, dlatego wazne jest regularne uzupelnianie.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#6 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 09:44

Ziemniaki No właśnie na tym polu mam pszenice. Ale to co lepiej gorczyce zasiać a nie dawać obornika to co mam z nim zrobić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 09:59

Ziemniaki ja proponuje tak. po zebraniu pszenicy, nie czekaj dlugo na nastepne zabiegi. Najlepiej byloby zostawic ściętą slome (jesli mozesz) i prysnac mocznikiem. Jakas orka, badz talerzówka lub agregat scierniskowy i od razu wsiewka gorczycy. Gdy urosnie do ok 50cm (taka wysokosc wystarczy) mozesz ją przywałowac czyms jak masz, albo lekko stalerzowac, a pozniej wywiezc obornik i przyorac dosyc gleboko juz na zime. Tak wystarczy.
Pamietaj ze jesli nie wsadzisz dobrego materialu, to nic po tych zabiegach. No i dobre nawozenie. Min 500kg polifoski 4 lub 6 + jakis azot ok 300kg w formie saletrzaku, saletry czy moczniku, to juz jak tam chcesz. Wtedy nie ma bata! musi byc plon 40-50ton/ha :)

#8 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 10:24

Ziemniaki a jak się sieje gorczyce po orce można ręcznie zasiać a potem zabronować?

#9 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 10:37

Ziemniaki z powodzeniem! ale jesli masz tego duzo, to bierzesz najzwyklejszy rozsiewacz do nawozu typu 'lejek', mieszasz gorczyce z mocznikiem w proporcji 50/50 i jedziesz! a to dlatego ze gorczyca jest bardzo drobna i ciezko ustalic w tak przestarzalym rozsiewaczu mala dawke (20kg/ha).

#10 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 18:21

Ziemniaki ale trzeba mieszać gorczyce z nawozem>? Chyba można bez i nie ma to znaczenia czy chodzi tutaj o gęstość gorczycy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 11 czerwiec 2010 - 20:35

Ziemniaki no nie trzeba ale lepiej "coś" dodać podobnego do nasion gorczycy to wtedy większe prawdopodobieństwo, że wysiejesz odpowiednią dawkę na ha a nie wysiejesz tego np na 0,5ha.