Skocz do zawartości

Zdjęcie

kupno ziemi z przetargu od ANR

127 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Pawel1344

Pawel1344

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Zainteresowania:Sport, motoryzacja

Napisany 21 luty 2012 - 09:30

kupno ziemi z przetargu od ANR Wszystkie transakcje przechodzą przez ANR możesz odsprzedać tą ziemię tylko jest jedno małe ale, które agencja na pewno wykorzysta jeśli znalazłeś kupca który da ci więcej niż sam zapłaciłeś musisz troszkę przekombinować z ceną na umowie najlepiej żeby była trochę większa od tej którą zapłaciłeś agencji ale nie za dużo, a resztę pod stołem. Bo jeśli np kupiłeś za 10tys zł a teraz po 8 miesiącach chcesz sprzedać za 20tys zł bo trafiła się okazja to agencja ma prawo w ciągu 5 lat prawo pierwokupu żeby było śmieszniej po cenie jaką ty im zapłaciłeś czyli 10tys zł nie wliczając do tego ewentualnych innych kosztów jakie poniosłeś np kosztów kredytu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kupno ziemi z przetargu od ANR Dzisiaj, 19:27
  •  

#22 Share Euromasz

Euromasz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 21 luty 2012 - 18:29

kupno ziemi z przetargu od ANR Pawel1344 Twoja wypowiedz potwierdzona jest jakimiś doświadczeniami ? bo słyszałem że wogole nie można tej ziemi sprzedać przez 5 lat.

#23 Share Pawel1344

Pawel1344

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów
  • Zainteresowania:Sport, motoryzacja

Napisany 22 luty 2012 - 07:41

kupno ziemi z przetargu od ANR Miałem w ręku umowę. No i rozmawiałem o tym przez telefon z pracownikiem ANR z warszawy, który mi to właśnie w ten sposób przedstawił ziemię można sprzedać ale po 5 latach. Można też wcześniej ale trzeba się liczyć z tym co napisałem wyżej. Sam planuję zakup około 80ha więc trochę się w to zagłębiłem. Najlepszy jest taki przepis, że nawet jak byś chciał kupić od sąsiada ziemię i wpisałbyś na umowie np 10tys zł plus 10 tys zł "pod stołem" to jeśli agencja uzna, że jest to korzystna cena to ma prawo pierwokupu, a potem może wystawić to do przetargu i gdy agencja zgłosi swoje roszczenia to sąsiad już nie może się wycofać z transakcji... Są jeszcze trzy inne warunki, które podobnie działają ale nie pamiętam ich.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share rzewoj

rzewoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 22 luty 2012 - 09:50

kupno ziemi z przetargu od ANR oczywiscie ze mozna! Agencja ma teoretyczne prawo pierwokupu ale jak chcesz sprzedac ziemie kupiona niedawno od anr to spisujesz umowe przedwstepna z okreslona cena i agencja ma 30 dni na okreslenie sie czy odkupuje za cene podana w tej przedwstepnej a nie po tej za ktora ty kupiles -wiec w praktyce agencja prawie nigdy nie korzysta z tego prawa...

#25 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 22 luty 2012 - 10:19

kupno ziemi z przetargu od ANR u nas był taki przypadek że gość chciał sprzedać po 15tys reszta pod stołem. Agencja skorzystała z prawa pierwokupu. Potem wystawiła na przetarg i sprzedała po 32tys.

#26 Share rzewoj

rzewoj

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 22 luty 2012 - 12:05

kupno ziemi z przetargu od ANR no bo agencja odkupuje po cenie podanej w przedwstepnej umowie sprzedazy, wiec nie warto kombinowac

#27 Share analitykkred

analitykkred

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Informację dot. kredytów preferencyjne - pomoc w uzyskaniu kredytu w Banku - informacje dot. wymogów, pomoc przy biznes planach.

biznesplan.Lublin@wp.pl

Napisany 22 luty 2012 - 12:51

kupno ziemi z przetargu od ANR Euromasz: Czy kupując ziemie brałeś kredyt preferencyjny na jej zakup?? czy ze srodkow własnych lub innego kredtu?

#28 Share Maluch

Maluch

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 22 luty 2012 - 20:08

kupno ziemi z przetargu od ANR Witajcie
U mnie na wsi jest na sprzedaż 10 ha za 150.000 tyś. Sąsiad chce to pilnie sprzedać a ja chciałbym to kupić i nie idzie się z nim dogadać mówi ze sprzeda temu, kto zapłaci mu najszybciej. Kredytów na dzień dzisiejszy nie ma znaczy limitów. Chętnych nie ma, ale jak się ktoś trafi np. człowiek miastowy.
I tu moje pytanie czy mogę go zablokować poprzez ANR i jak to zrobić, żeby sprzedał dla mnie a nie dla obcego.

#29 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 październik 2012 - 07:42

kupno ziemi z przetargu od ANR mam do Was pytanie, otóż aby wystartować w przetargu ograniczonym należy złożyć w ANR cały stos oświadczeń poświadczonych przez Urząd Gminy, czy za to poświadczenie w UG należy uiścić opłatę skarbową?

i jeszcze jedno pytanie: czy można w jakiś sposób ograniczyć przetarg na dzierżawę gruntów ornych powyżej 1ha (ANR ani Izba Rolnicza tego nie zrobiły) oraz czy można żądać ograniczenia przetargu na sprzedaż działki rolnej o powierzchni poniżej 1ha?

#30 Share Maluch

Maluch

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 16 październik 2012 - 14:40

kupno ziemi z przetargu od ANR O wiele prościej jest kupić ziemię w przetargu ograniczonym od ANR aż tak dużo tych oświadczeń nie ma, nie to, co w banku. Nie, które gminy pobierają od tego typu opłatę, ale to zależy od interpretacji i co rada miejska podjęła w uchwale. Można żądać od ANR przejęcia każdej działki pow. 5 ha, jeśli jest ona sprzedawana dla osoby niezamieszkałej w gminie obecnie sam coś takiego zgłaszałem czekam teraz na decyzje prezesa Olsztyna i Warszawy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 20:59

O wiele prościej jest kupić ziemię w przetargu ograniczonym od ANR aż tak dużo tych oświadczeń nie ma, nie to, co w banku. Nie, które gminy pobierają od tego typu opłatę, ale to zależy od interpretacji i co rada miejska podjęła w uchwale. Można żądać od ANR przejęcia każdej działki pow. 5 ha, jeśli jest ona sprzedawana dla osoby niezamieszkałej w gminie obecnie sam coś takiego zgłaszałem czekam teraz na decyzje prezesa Olsztyna i Warszawy.

witam,

rozumiem, że chodzi o powierzchnie większą, niż 5ha? czy spotkał się ktoś z takim przejęciem przez ANR?, bo po raz pierwszy o czymś takim czytam

na ograniczonym ANR jest łatwiej zakupić racja, ale nie każdy rolnik jest dla ANR rolnikiem :/ ostatnia zmiana ustawy z grudnia lekko namieszała, i dla krusu jesteś rolnikiem, dla us też, ale dla ANR nie :(

Być może jest tak jak mówisz. Napisałem tak bo tak mi powiedział pracownik agencji. Ziemia zawsze jest wyceniona i jeśli wpłacasz wadium to oznacza, że jesteś zainteresowany kupnem po cenie rynkowej tej nieruchomości, czyli jeśli jesteś sam na przetargu to albo ją kupujesz albo wadium przepada i wydaje mi się to logiczne. Ale być może się mylę, bo żaden pracownik ANR nie bierze odpowiedzialności za to co mówi.

z tego co mi wiadomo jest tak jak pisze kolega Pawel1344, jesli nie zgłosi się postąpienia, a jest się samemu na przetargu to wadium przepadnie

a jak ja kupywalem rok temu pole po 16 tys na 3 lub 4 przetargu to cena nie zmalala ani o 1 zl tylko powiedzieli ze jak na tym przetargu nie kupie to na nowym pujdzie w gore o 30%

faktycznie tak czasami robią, chyba że mają działki które sa na przetargach ponad rok i więcej i nikt ich nie chce to coś czasami obniżą, ale i tak dalej ich nikt nie chce, a co ciekawe w ANR nie ma czegoś takiego jak rokowania , co jest możliwe np. w gminie

#32 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 09 listopad 2012 - 21:28

z tego co mi wiadomo jest tak jak pisze kolega Pawel1344, jesli nie zgłosi się postąpienia, a jest się samemu na przetargu to wadium przepadnie

będąc obecnym na przetargu nie trzeba wcale do niego przystąpić, tzn inaczej można się stawić w ANR i nie przystąpić do przetargu i tenże w związku z powyższym się nie odbędzie, czyli wpłacając wadium jako jedyni nie tracimy możliwości uniknięcia udziału w przetargu bez utraty wadium

#33 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 898 postów

Napisany 12 listopad 2012 - 02:07

kupno ziemi z przetargu od ANR A jak to jest z kupnem Ziemi od ANR z rozłożeniem na raty? trzeba to zgłosić do ANR przed przetargiem czy po,dopiero jak sie wygra ze chce rozłożenia kwoty na raty?

#34 Share Johnson

Johnson

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:wóda, koks, tajski boks

Napisany 12 listopad 2012 - 03:13

kupno ziemi z przetargu od ANR Eryko z tego co ostatnio się kontaktowałem z pracownikiem ANR to polega to na tym że jeśli w wykazie o sprzedaży widnieje napis "Istnieje możliwość rozłożenia spłaty należności na raty" to rozwalą ci to max na 14 rat po 2%. Zapytałem czy nie będzie tak że wygram przetarg a potem oni mi odmówią, mówiono wielokrotnie że jeśli wygram przetarg to całość kwoty na pewno zostanie rozłożona - ale tez trzeba pamiętać że trzeba spełnić parę warunków co do tego. Największy warunek to chyba przedłożenie zabezpieczenia w postaci 3 rat do przodu - np. zablokować na koncie swoim 3 raty czyli w moim przypadku było to około 40tys x 3, ale pracownik doradził mi sam że można tez pole dać jako zabezpieczenie czyli wg cen GUS u mnie to 3 hektary x 3. reszte wymogów spokojnie da się załatwić.

#35 Share Cichy1925

Cichy1925

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 12 listopad 2012 - 20:00

kupno ziemi z przetargu od ANR mnie też to interesuje jak to jest z tym rozłożeniem na raty już tu pytałem ale żadnej odpowiedzi nie dostałem tylko że ja nie mogę swojej ziemi dać jako zabezpieczenie a żyranta też nie znajdę, ale może ktoś podpowie jakiś sposób chyba są tu użytkownicy którzy ostatnio kupowali coś z agencji

#36 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 listopad 2012 - 20:14

kupno ziemi z przetargu od ANR możesz zrobić hipotekę na własnych gruntach, a tutaj masz to uszczegółowione (wraz ze wskazaniem pozostałych opcji): http://www.anr.gov.pl/web/guest/229 tylko wydaje mi się to troszeczkę nieaktualne, obecnie część zaświadczeń jest zastąpiona oświadczeniami

#37 Share petzi

petzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 15:51

będąc obecnym na przetargu nie trzeba wcale do niego przystąpić, tzn inaczej można się stawić w ANR i nie przystąpić do przetargu i tenże w związku z powyższym się nie odbędzie, czyli wpłacając wadium jako jedyni nie tracimy możliwości uniknięcia udziału w przetargu bez utraty wadium

wg mnie wadium przepadnie na 99% jeśli nie weźmie się udziału w licytacji, natomiast na 100% jeśli wpłacisz wadium i nie weźmiesz udziału w nim to nie możesz brać udziału w kolejnych przetargach na tą nieruchomość (tak jest przynajmniej w ANR Dolny Śląsk, a podejrzewam że w innych jest tak samo)

A jak to jest z kupnem Ziemi od ANR z rozłożeniem na raty? trzeba to zgłosić do ANR przed przetargiem czy po,dopiero jak sie wygra ze chce rozłożenia kwoty na raty?

nie wiem kiedy to się dokładnie zgłasza, ale chyba przed przetargiem, bo mnie kobieta pytała czy gotówka place czy nie; jednak weź pod uwagę że jeśli jesteś rolnikiem np. od 3.grudnia 2011r. tzn. że dla ANR nim nie jesteś (nie możesz skorzystac z preferencyjnego kredytu) mimo że opłacasz krus i sam je prowadzisz, jakaś nowa ustawa tak zrobiła że tak naprawdę żadna osoba która została rolnikiem od 3 grudnia 2012r. nim nie jest, a stanie się nim dopiero 3 grudnia 2017r. czyli jak już zostaną wyprzedane grunty chociażby obcokrajowcom (bez pozwolen bedeą kupowac od 2016r.)

#38 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 19:47

kupno ziemi z przetargu od ANR wadium nie przepada o ile nie weźmie się udziału w przetargu, w kolejnym oczywiście nie można korzystać, natomiast odnośnie do rozłożenia płatności na raty to odbywa się ono na podstawie pisemnego i uzasadnionego wniosku, który rzecz jasna składa się już po przetargu

#39 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 02 grudzień 2012 - 23:14

kupno ziemi z przetargu od ANR Witam Podłączę się do tematu bo interesuje mnie kupno ziemi z tym że dzierżawionej z ANR Interesuje mnie jakie musi być zabezpieczenie bo na razie nie kumam za dużo z tego linku podanego przez kissmy Co oznaczają te definicje jak miernik pieniężny i naturalny i czym to się różni w praktyce? I czy jak ktoś kupował to może mi konkretnie określić - jeśli chcę kupić od ANR na raty np 25 ha za około 400 tys zł to jakiej wartości zabezpieczenia zażądają oprócz np. tych 25 ha? Czy są jakieś dodatkowe koszty oprócz tego oprocentowania 2% - oczywiście oprócz notariusza? Jak ustanawia się hipotekę to czy coś to kosztuje i ewentualnie ile? Wiem że dowiem się konkretnie części z tych rzeczy w swoim oddziale ANR ale na razie muszę wstępnie przemyśleć sprawę i z góry dziękuję za waszą pomoc i jakieś wstępne rozeznanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 00:19

kupno ziemi z przetargu od ANR zabezpieczenie będzie musiało pokryć co najmniej koszt odsetek (być może również wyrównanie dotacji - czyli korektę do rynkowych stóp, ale tutaj pewności nie mam) hipoteki to koszt rzędu kilkuset zł za ustanowienie (i wpis do KW), mierniki są dwa pieniężny czyli pln oraz naturalny czyli np 400t pszenicy i co roku spłacasz na przykład 24t po średniej cenie ustalonej przez GUS (jest to opłacalne, gdy przelicza się cenę w roku, gdy pszenica jest droga czyli w obecnym, przy założeniu, iż jej ceny nie wzrosną)