Skocz do zawartości

Reklama

Ile mozna zarobic na...?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
19 odpowiedzi na ten temat

#1 Ivek

Ivek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów
  • Zainteresowania:Narty, wspinaczka, podroze.

Napisany 30 maj 2010 - 20:30

Pytanie bardzo ogolne - jestem laikiem i potrzebuje informacji jedynie przyblizonej.

Ile mniej wiecej mozna miec czystego zysku z hektara z uprawy
pszenicy, zyta, pszenzyta, buraka cukrowego i rzepaku na glebach
dobrych i srednio dobrych (kl. IIIa-IVa) w nowoczesnym (dobre
maszyny, porzadne srodki ochrony roslin) gospodarstwie rolnym?

Co jest najbardziej oplacalne? Pszenica i rzepak?

Zalozmy, ze posiadam gospodarstwo wielkoobszarowe (70% III, 30% kl
IVa) oraz potrzebny sprzet i budynki. Musze zatrudnic ludzi, rowniez
kogos do zarzadzania calym gospodarstwem.

Zdaje sobie sprawe, ze zysk zalezy od mnostwa czynnikow, cen skupu,
warunkow pogodowych itd... wiec bardziej chodzi mi o przyblizone
sumy - czy to bedzie np. 300zl czy 500 czy 700 z hektara rocznie
(juz po uzyskaniu doplat).

Ewentualnie poprosze o linki do wiarygodnych stron, gdzie takie
informacje mozna znalezc.

#2 Mariusz x

Mariusz x

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1905 postów

Napisany 30 maj 2010 - 20:33

WIR

To powinno wystarczyć, żeby ostudzić zapał;).

#3 Przemko

Przemko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów
  • 6007472
  • Zainteresowania:USŁUGA KOSZENIA ZBÓŻ KOZIENICE, MAZOWIECKIE, OKOLICE

Napisany 30 maj 2010 - 20:38

Kolego nigdy nie zaplanujesz albo nie wyliczysz ile zarobisz na danym asortymencie, dlatego że jesteś lejkiem to wogóle się do tego nie bierz, poszukaj sobie normalnej pracy,  ;)

#4 Ivek

Ivek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 maj 2010 - 20:38

Dlaczego ostudzic?
Przy gospodarstwie 1500 ha mozna wyciagnac calkiem niezly zysk:)

#5 Mariusz x

Mariusz x

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1905 postów

Napisany 30 maj 2010 - 20:41

90 zł starty na ha, pomnożone przez 1500 z pewnością wygeneruje niezły zysk ;) .

#6 Ivek

Ivek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 maj 2010 - 20:55

Halo, rzepak i burak cukrowy zdaje sie wychodza na plus.

#7 Mariusz x

Mariusz x

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1905 postów

Napisany 30 maj 2010 - 21:06

Niby na plus, ale:
-pisałaś kiedyś o tym, że planujecie dzierżawę ziemi, dochodzą więc koszty dzierżawy, jeśli będzie to 500 zł od ha to już po zysku
-rzepak jest bardzo trudny w uprawie, bez doświadczenia ciężko o wysoki plon
-nie wiem jak wygląda sytuacja z burakami, ale wątpię czy uda się znaleźć odbiorce na taką ilość, nie wiem tez co z limitami itp. Buraki zostawiłbym w spokoju :)

Niemniej życzę powodzenia i wysokich plonów, może w przypadku wielkoobszarowego gospodarstwa uda się wyjść na plusie. W razie gdyby ceny zbóż były niskie można pomyśleć o trzodzie, to prawdziwa żyła złota ;) .

#8 HubertOjdana

HubertOjdana

Rehabilitowany dr.

• V.I.P.
  • 2019 postów

Napisany 30 maj 2010 - 21:13

Musisz wiedzieć, że Rolnictwo nie jest stałe w dochodach. Raz musisz dołożyć, raz zyskasz bardzo wiele. Wszystko zależy od kilku czynników np.pogoda,klęski itd...
Po drugie jeśli nie masz pojęcia o rolnictwie to z góry musisz wziąc pod uwagę że będziesz potrzebował specjalistów (studentów rolnictwa np.)zatrudnić aby planowali Tobie całą strategię polową, od orania po zbiór. Weź też pod uwagę, że do tak dużego gospodarstwa potrzeba sporo pracowników. Zdarzają się przypadki ze w tak duzych gospodarstwach pracownicy ,,kradna'' ...i to na rozny sposob, wiec ewentualne straty z tego punktu tez uwzglednij.
Teraz trochę na zachętę :) Przy tak dużym areale uprawowym zyski będą spore. Jeśli uda Ci się zorganizowac pracę i sprawnie przeprowadzic wszystkei prace polowe możesz liczyc na spore zyski. Z samych  doplat do ziemi zainkasujesz ok 750,000zł + (sam zysk z rzepaku i zboz)1500zlx750ha +1000zlx750ha  Łączny zysk 2,600,000zł odejmij sobie 600,000 na nieprzewidziane wydatki. Wychodzi 2mln zł przy szybkim obliczaniu.
Niektorzy napiszą ze trzeba uwzglednic pogode, susze, ulewy itd. Tak! Zgoda!...to tez trzeba wziąć pod uwagę.
Dlatego drogi kolego @Ivek myślę, że warto inwestować w taki biznes jeśli potrafisz zapanować i zorganizować pracę, dobrać prawidłowych ludzi na właściwe stanowiska.
Jesli masz checi i zapał, a w dodatku jestes powaznie zainteresowany to wchodz w ten biznes i zarabiaj ;)
Pozdrawiam @HubertOjdana

#9 Ivek

Ivek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 maj 2010 - 21:20

Bierzemy pod uwage zakupienie gruntu i ewentualne wydzierzawienie go komus.

Szef zdaje sie zna sie na uprawach i na pewno zatrudnilibysmy ludzi, ktorzy maja w tym spore doswiadczenie.
Z tego, co sie wywiedzialam, mamy plantacje pszenicy na Litwie, ryz w Wietnamie, kukurydze w Ameryce Pld... I jakos sie oplaca;)

Ja robie tylko ogolne zestawienie cen i kosztow, ale to nie ja podejmuje decyzje o inwestycji ani nie jestem osoba ja zatwierdzajaca.

Hodowla trzody, mowisz? Jakies wieksze sugestie? Co sie najbardziej oplaca?

Zobacz postHubertOjdana, o 30 maj 2010 - 21:13, powiedział:

Musisz wiedzieć, że Rolnictwo nie jest stałe w dochodach. Raz musisz dołożyć, raz zyskasz bardzo wiele. Wszystko zależy od kilku czynników np.pogoda,klęski itd...
Po drugie jeśli nie masz pojęcia o rolnictwie to z góry musisz wziąc pod uwagę że będziesz potrzebował specjalistów (studentów rolnictwa np.)zatrudnić aby planowali Tobie całą strategię polową, od orania po zbiór. Weź też pod uwagę, że do tak dużego gospodarstwa potrzeba sporo pracowników. Zdarzają się przypadki ze w tak duzych gospodarstwach pracownicy ,,kradna'' ...i to na rozny sposob, wiec ewentualne straty z tego punktu tez uwzglednij.
Teraz trochę na zachętę :) Przy tak dużym areale uprawowym zyski będą spore. Jeśli uda Ci się zorganizowac pracę i sprawnie przeprowadzic wszystkei prace polowe możesz liczyc na spore zyski. Z samych  doplat do ziemi zainkasujesz ok 750,000zł + (sam zysk z rzepaku i zboz)1500zlx750ha +1000zlx750ha  Łączny zysk 2,600,000zł odejmij sobie 600,000 na nieprzewidziane wydatki. Wychodzi 2mln zł przy szybkim obliczaniu.
Niektorzy napiszą ze trzeba uwzglednic pogode, susze, ulewy itd. Tak! Zgoda!...to tez trzeba wziąć pod uwagę.
Dlatego drogi kolego @Ivek myślę, że warto inwestować w taki biznes jeśli potrafisz zapanować i zorganizować pracę, dobrać prawidłowych ludzi na właściwe stanowiska.
Jesli masz checi i zapał, a w dodatku jestes powaznie zainteresowany to wchodz w ten biznes i zarabiaj ;)
Pozdrawiam @HubertOjdana

Dziekuje slicznie za odpowiedz!
Jestem prawdziwa, pieniadze sa prawdziwe i szef naprawde chce zainwestowac.

Ja robie tylko rozeznanie, bo jednak jezyk polski znam duzo lepiej od szefa. A moje obliczenia i cyferki beda dla niego tylko wskazowka, bo, jak powiedzialam, jestem w tym temacie laikiem i szef na pewno nie oprze inwestycji na moich obliczeniach.

#10 HubertOjdana

HubertOjdana

Rehabilitowany dr.

• V.I.P.
  • 2019 postów

Napisany 30 maj 2010 - 21:26

Pytanie prywatne: Jesteś Polką? Jeśli nie, to świetnie piszesz po Polsku.
Jeśli szef chce kupić kilka tys Ha to powiedz mu, że w Polsce jest ziemia do kupienia. Chociażby w moich okolicach pod młotek idzie 2000ha ziemi III-V klasa

#11 Ivek

Ivek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 maj 2010 - 22:48

Jestem Polka;)

Szef w jednej czwartej tez, po polsku mowi, ale troche polamanie, bo ani sie w Polsce nie urodzil, ani nie mieszkal...

Gdzie najlepiej szukac ofert ziemi do kupienia?
Ja mam liste gospodarstw wielkoobszarowych z Banku Ziemi.

#12 radzikus

radzikus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Honda Civic "UFO" :)

Napisany 31 maj 2010 - 05:32

A polska stanie się prowincją szwajcarii....
C-330,C-360 3P,JCB 530/70 Super Agri, DF Agrotron

#13 19Damian89

19Damian89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • 8505852

Napisany 31 maj 2010 - 06:39

Ziemie chyba najlepiej szukac w kujawsko-pomorski albo Wielkopolskim tu sa niby najlepsze ziemi. Co so zyskow to u kuyzna czytalem "Wiadomości Rolnicze" i liczyli oplacalnosc rzepaku ktory wyszedl na plus buraki cukrowe na plus i tuczniki na minus jeczmien jary na minus. Co do uprawy rzepaku to nie wiem czy doswiadczenie cos da koles sial go od kolo 10 lat i jak moj wujek u niego mucil to nawet 3t z ha nie bylo a inni obok mieli po 3-4t/ha, pierwszy rok sami sieli rzepak to mieli 4t/ha wiec nie wiem czy tu doswiadczenie w uprawie rzepaku przemawia za tym ze beda lepsze plony.

#14 mmm

mmm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 31 maj 2010 - 07:14

Zobacz postPrzemko, o 30 maj 2010 - 20:38, powiedział:

Kolego nigdy nie zaplanujesz albo nie wyliczysz ile zarobisz na danym asortymencie, dlatego że jesteś lejkiem to wogóle się do tego nie bierz, poszukaj sobie normalnej pracy,  :D

Kolego, jak masz odpowiadać w ten sposób to nie ma sensu w ogóle odpowiadać. Jak jesteś taki kozak to daj upust swojej wiedzy i podziel się nią.

Pzdr

#15 west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 maj 2010 - 17:50

Nikt poważnie myślący o tego typu inwestycjach nie szuka informacji na takich portalach, jak macie fachowców od pszenicy na litwie i ryżu w wietnamie to ich zapytajcie co można uprawiać w Polsce. Osłabiają mnie takie dziecinne pytania w rodzaju w co warto inwestować i ile można wyciągnąć z ha.
Na to nie ma mądrych w tych czasach a jak ktoś się uporczywie dopytuje to odpowiadam że jedyne co warto to: uprawiać sex i siać propagandę. :D

#16 Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1123 postów
  • 6232296
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 31 maj 2010 - 18:05

Kolega Westma całkowita racje!!Mnie już nużą te kolejny tematy Ivka :D
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych  i znawców tematu!!

#17 szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 31 maj 2010 - 18:22

Gonić obcy kapitał z Polski!!! Niemcy nie beda wojny potrzebowac wojny zeby ziemie odzyskac. Gonić z Polski!!!

#18 Przemko

Przemko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów
  • 6007472
  • Zainteresowania:USŁUGA KOSZENIA ZBÓŻ KOZIENICE, MAZOWIECKIE, OKOLICE

Napisany 31 maj 2010 - 18:52

Zobacz postmmm, o 31 maj 2010 - 07:14, powiedział:

Kolego, jak masz odpowiadać w ten sposób to nie ma sensu w ogóle odpowiadać. Jak jesteś taki kozak to daj upust swojej wiedzy i podziel się nią.

Pzdr

Jeżeli jest lejkiem to nie będzie wiedział jakie nawozy, opryski , stosować w jakich dawkach najlepiej , w jakim terminie, po prostu on by się tego uczył, a taka nauka to długo trwa, nie wystarczy prze czyta 20 postów i już wszystkie, wie, to się nazywa doświadczenie. A dodam że nauka na własnych błędach jest droga. Itp. Kolego jeżeli Ty masz tak odpowiadać to lepiej nic nie pisz, chcesz tylko nabić pustych postów :D

#19 Ivek

Ivek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 31 maj 2010 - 19:36

Zobacz postwest, o 31 maj 2010 - 17:50, powiedział:

Nikt poważnie myślący o tego typu inwestycjach nie szuka informacji na takich portalach, jak macie fachowców od pszenicy na litwie i ryżu w wietnamie to ich zapytajcie co można uprawiać w Polsce. Osłabiają mnie takie dziecinne pytania w rodzaju w co warto inwestować i ile można wyciągnąć z ha.
Na to nie ma mądrych w tych czasach a jak ktoś się uporczywie dopytuje to odpowiadam że jedyne co warto to: uprawiać sex i siać propagandę. :D

A jednak.
Jesli myslisz, ze to forum jest jedynym zrodlem mojej informacji, to sie grubo mylisz.
Czy tak trudno jest zrozumiec, ze JA, laik kompletny, dostalam zlecenie od szefa wywiedziec sie w jakiej cenie sa grunty orne w Polsce, w co warto zainwestowac, co sie na chwile obecna najbardziej oplaca? Jak wyglada rynek rolny w Polsce, mam mu przedstawic gotowe oferty z wiekszym lub mniejszym opisem, co najlepiej uprawiac. W gre wchodza rowniez biogazownie i wiatraki.
Szef sie nie wtraca i na razie nie wnika.

Ale na pewno nie oprze inwestycji na moim pomysle, bo sam ma duzo wieksze doswiadczenie. Tak sie jednak sklada, ze chwili obecnej ma inne sprawy na glowie.

Pytania moze dziecinne, ale od czegos sie zaczyna.
Jesli studiowalam fizyke, to moge rownie dobrze nauczyc sie czegos o rolnictwie, nie sadze, by bylo duzo trudniejsze.

Gdy bede miala liste dostepnych gospodarstw i pobiezne kalkulacje zyskow, obliczenia do farm wiatrowych, szef zacznie nad projektem sie zastanawiac.
Zrozum, ja nie wykladam w tym momencie jego pieniedzy na tace i pierwsze lepsze, co sie nawinie. Dopiero pytam i szukam. Nie wolno?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 HubertOjdana

HubertOjdana

Rehabilitowany dr.

• V.I.P.
  • 2019 postów

Napisany 31 maj 2010 - 19:38

A ja będę bronił @Ivki.
Jezeli nie mieszka w Polsce to w jaki sposob ma zaczać szukac jak nie na forum? Tutaj mozna zdobyc bardzo wiele pozytecznych informacji.

Zobacz także