Skocz do zawartości

Reklama

Ciągany bark do bron na 7 pól (lub 2x7) składany hydraulicznie

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
6 odpowiedzi na ten temat

#1 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5384 postów
  • 1277053
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 maj 2010 - 11:40

Witam.
W sumie w temacie zawarłem to co mnie interesuje.
Po prostu mamy na podwórku jedną stelwagę ciąganą na 5 bron ciężkich 20stek, od zeszłego roku leży 7-polowa także z polami 20stakmi. Sporo mam też pól szesnastek (kupione w cenie złomu) i pewnie jakieś 20stki jeszcze wytrzasnę.
Z racji że pola są w kilku miejscach a nie zawsze mogę być aby pomóc rozłożyć pola albo też i nie zawsze jest ktoś aby mi pomóc je rozłożyć zastanawiam się nad zrobieniem barku do bron.
Myślę o czymś co jest np w tej aukcji::
http://www.allegro.p...wy_i_brony.html
Nie chcę kupować z prostego powodu:
- na dniach będę miał starego RCW na podwórku i myślę z niego wykorzystać oś z kołami i ramę lub części ramy.
- koła boczne będę miał z jakiegoś szrotu lub od żuka z nowiutkimi oponami.
- mam czym to zrobić (szliferki, spawarki itp są).

Co do barku - na 7 pól lub 2 rzędy po 7 pól - jeszcze tego nie wiem ale rozważam bark na 2x7. Takiego na 9 pól nie chcę bo mam trochę słupów na polach i niektóre pola są małe że z 9 polowym źle by się nawracało.
Wydźwig koniecznie hydrauliczny (jakie tłoczysko i od czego będzie najlepsze), składanie bocznych elementów ręczne, elementy boczne raczej na łańcuchach niż linkach.
Jakiej stali użyć do konstrukcji aby się to nie powyginało itp?

Całość będzie pracować z Z10145 lub MTZ 952.3 czyli ciągnikami o mocy 90 KM.
Nie, nie interesują mnie agregaty ;) więc wypowiedzi kup agregat proszę zachować dla siebie.
Proszę użytkowników tego typu barków o wypowiedzi o zaletach i wadach, błędach jakie można popełnić robiąc taki bark do bron i jak ich uniknać.

Z góry thx za rady i miłej niedzieli.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2 koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 30 maj 2010 - 14:25

Generalnie te ramy z linku są ok. ,ja natomiast mam tak że z tyłu są trzy pola a po bokach po dwa siłownik od cyklopa lub podobny i jak będziesz gromadził materiał to zrób potężne zawiasy na sworzniach co najmniej  40mm.i wstaw smarowniczki w tuleje bo na zawiasach się szybko wypracowują się luzy, i potem są problemy przy składaniu .

#3 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5384 postów
  • 1277053

Napisany 30 maj 2010 - 14:56

też myslę dać trzy z tyłu i po dwie z boku - da to 7 sztuk (ewentualnie 14 w dwóch rzędach).
thx za radę co do zawiasów bo na nie akurat nie miałem żadnego pomysłu.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#4 Gospodarz1990

Gospodarz1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 6440768
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Af,itp.

Napisany 30 maj 2010 - 17:27

Powiem krotko.
Wiem kto robi te barki.Wuja go ma rama wzglednie moze byc ale przy 20 bronach gnie sie.Wuja to wzmacnial.A rozkladanie zrob na krzyzakach bo to peka.
U mnie we wsi jest gosciu co robi tez barki(mam też)to porownujac do tego to nic.Rame robi solidna (lub taka jaka chcesz).Ale jesli chcesz to ciagac Z10145 lub MTZ 952.3 i jeszcze na dodatek 7x2.To po prostu nie wiem jak.Ja mam ursusa 115km i 7 bron i jak zaloze wluke to juz steka.Ale 2 szosowa daje rade.I jak bedzie lekko mokro to siedzisz. ;) Milej pracy nad sprzetem.

#5 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5384 postów
  • 1277053

Napisany 30 maj 2010 - 17:58

Problem jest właśnie taki że oba ciągniki mają za lekko (dwójka szosowa na zającu) z siedmioma dwudziestkami w jednym rzędzie a dziewięć to mogę się nie wyrobić na dwóch polach między słupami a studzienkami.
Z racji że mam trochę bron 16'stek to jak ciągniki nie dadzą rady to mogę zapiąć pierwszy rząd 20stek a do nich dopiąć 16stki, ostatecznie mógłbym ciągać jeden rząd. Grunt to solidna rama którą nie wiem z jakiego kształtownika wykonać (grubość i typ).
Włóki nie ciągam za bronami a jak jest mokro to nawet nie próbuję, zresztą ostatnie lata bronowanie wyrabiamy się zaraz po orce zrobić lub dnia następnego więc nie jest mokro.

Co do krzyżaków - ponoć dobre są z wałów napędowych z jelcza/stara testował to ktoś?
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#6 tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5704 postów

Napisany 30 maj 2010 - 20:19

Na trzy to mi się nie podoba  bo będzie problem przejeżdżać drogami.Zwłaszcza jak te w linku.

Ja robiłem parę lat temu zawieszane.Z dołu trzy bo bokach po jednej[ale mogę dospawać po jeszcze jednej ale nie mem bron a teraz i tak ich nie używam]składane siłownikami.

Zrobiłem taki błąd że położyłem trzy brony zmierzyłem je i zrobiłem taką szeroką ramę jak brony to 3 metry.Później zrobiłem zawiasy dołożyłem ramiona i wyszło 3,3 [ćoś koło tego].Efekt taki że mam problem jeździć drogami.

Powinno się zakończyć ramę od razu przy płaskownikach do łańcuchów i zawiasy.

U nas są takie Czeskie  brony w orginale było 5 sztuk i po jednej dospawali to jest 7 i mają wókę z przodu.Jeździ a nimi przeważnie MTZ 82TS

Ramę robiłem z ceownika 80 dwa do kupy pospawałem.Rury chyba 5/4 grubościenne i na środku i końcu kwadraciak 60x40x3 lub 4 bo miałem zakładać z tyłu wałki ale sobie odpuściłem.Na bokach mam po dwa zawiasy na śrubach 20mm  a zawias robione z kwadratu pełnego 40x40 lub 50x50 z kalamitkami.

Widziałem też taki coś zrobione z agregatu uprawowego fortschritta ale jak byś kupił agregat i go wyremontował i przerobił to nie wiem czy taniej i lepiej nie wyniosło by zrobienie nowej.Ja bym ci radził zrobić tak jak agregat z dwoma małymi siłownikami.Krzyżaki to nie słyszałem ale mi się zdaję że będą za twarde i będą pękać.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#7 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5384 postów
  • 1277053

Napisany 02 czerwiec 2010 - 20:48

Tylko zobacz jedną rzecz. Jak masz 3 sztuki z tyłu to ręczenie musisz zarzucić 2 boczne części i każda z nich ma po dwie brony i jest lżej. Jak masz z tyłu 2 sztuki to faktycznie można szybciej jeździć ale po bokach musisz mieć na każdej stronie po 3 sztuki i kończysz z 8smioma bronami (a nie chcę mieć więcej niż 7 bo mam pole gdzie są słupy i studzienki i się nie wyrobię - 7 bron to jazda na styk). Wiem o co Ci chodzi z lepszym manewrowaniem po drodze i większym bezpieczeństwem ale jednak pozostanę przy 3 bronach z tyłu bo będzie mi to wygodniejsze w składaniu i się tym na bank wyrobię na wszystkich polach (max 7 sztuk).

Co do ramy - mam jeszcze pogiętą stelwagę od bron 7 polowych sciągniętą ze złomu z której myślę trochę materiału wykroić (mieliśmy ją prostować ale kupiliśmy 7 polową niepogiętą więc pogiętą mogę pociąć).

Pytanko - od czego wziąć siłownik do wydźwigu całości, wiem że ma być dwustronnego działania ale od czego będzie tani i prosty w ewentualnej naprawie? Chodzi raczej o to że ma to być wg mnie siłownik z dosyć długim tłoczyskiem, mam rację?

A i od czego najlepiej wziąć kółka boczne?
Myślałem o kołach od żuka bo miałbym nowiutki opony do nich, niestety nie wiem jak dopasować do tych kół czopy i piasty (od czego by pasowały).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Zobacz także